PERU: Powrót Wirakoczy

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

POWRÓT WIRAKOCZY Peru

Ta wycieczka jest klasyką Peru zaprawioną kilkoma "smaczkami", które pozwolą Ci poznać lokalny koloryt odwiedzanych miejsc. Podziwiać będziesz słynne linie z Nazca, jezioro Tititaca, Kanion Colca i Machu Picchu. A to nie wszystko.

Na miłośników przyrody czeka Islas Ballestas z całym ogromem ptaków, pingwinów i lwów morskich. Na szukających mocnych wrażeń czeka zjazd na desce z wielkich wydm. Spacerujemy też ulicami Limy, Cuzco, Arequipy i Puno.

Polubisz ten wyjazd za:

 • wygodne prywatne transfery
 • bogaty program - od Machu Picchu po wielkie wydmy
 • przejazd pociągiem Vistadome do Machu Picchu
 • nocleg w lodge w kanionie Colca
 • możliwość trekkingu do Kolorowych Gór

Program

1 DZIEŃ PRZYLOT DO LIMY

Wylot z Warszawy.Przelot do Limy. Transfer do hotelu w centrum miasta na odpoczynek. Dla chętnych wieczorny spacer po przepięknie oświetlonym Plaza de Armas – głównym placu w historycznym centrum stolicy.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 DZIEŃ LIMA - PARACAS

Zwiedzamy historyczne centrum Limy. Zobaczymy m. in. katedrę z grobem Pizarra na Plaza de Armas, pałac prezydencki i pałac biskupi. Chętni mogą odwiedzić katakumby w Kościele Św. Franciszka. Po południu transfer prywatnym busem do Paracas (ok. 3-4 h jazdy). Zakwaterowanie w hotelu. Wieczorem możemy wybrać się na spacer nad ocean.

3 DZIEŃ ISLAS BALLESTAS - PUSTYNIA I OAZA HUACACHINA - NAZCA

Wycieczka łodzią na wyspy Islas Ballestas - zwane peruwiańskimi Galapagos. Tu zobaczymy tajemniczy kandelabr - geoglif pozostawiony przez dawne cywilizacje. Na wyspach czeka na nas egzotyczna fauna morska w postaci niezliczonej ilości ptaków morskich. Zależnie od pory roku możemy również zobaczyć lwy morskie i pingwiny.

Po południu przejazd do oazy Huacachina, gdzie chętni mogą oddać się szaleństwom na wydmach pustyni (samochody terenowe i zjazdy na deskach - koszt od ok. 20 USD). Po odpoczynku przy oazie przejazd do Nazca na nocleg (ok.2.5h jazdy).

4 DZIEŃ NAZCA: CEMENTERIO DE CHAUCHILLA, GEOGLIFY, CAHUACHI

Zwiedzanie słynnego cmentarza Cementerio de Chauchilla - stare grobowce ludów Nazca. Po drodze będziemy podziwiać słynne geoglify z punktów widokowych i obalimy niejeden mit dotyczący ich powstania. Odbijemy też na chwilę aby zobaczyć prawdziwą perełkę - prekolumbijską osadę Cahuachi, największy ośrodek kultury Nazca. Dla chętnych dodatkowo lot małym samolotem nad płaskowyżem Nazca i obserwacja rysunków (koszt ok. 80 USD). Wieczorem przejazd nocnym autobusem do Arequipy.

5 DZIEŃ AREQUIPA

Zakwaterowanie i odpoczynek w hotelu. Jesteśmy na wysokości ok. 2300 m n.p.m. aklimatyzujemy się popijając herbatę z liści koki. 

6 DZIEŃ AREQUIPA: ZWIEDZANIE

Zwiedzanie tzw. "Białego Miasta", położonego niedaleko wulkanu Misti. Wybierzemy się na targ San Camilo, gdzie można spróbować świeżych soków owocowych. Posileni lokalnym śniadaniem wybierzemy się na spacer. Odwiedzimy m.in. klasztor św. Katarzyny (Santa Catalina) z jego pięknymi wnętrzami. Poznamy historię mumii Juanity. Na kolację udamy się do restauracji, gdzie będzie można spróbować „cuy chactado”, czyli lokalnego dania ze świnki morskiej.
 
7 DZIEŃ KANION COLCA

Wcześnie rano wyjazd prywatnym busem do jednego z najgłębszych na świecie kanionów - Kanionu Colca. Przejazd wzdłuż krawędzi kanionu do słynnego punktu widokowego Cruz del Condor. Tu mamy duże szanse na zobaczenie kondorów szybujących nad kanionem. Następnie zakwaterujemy się w Colca Lodge - inspirowanym preinkaskimi tradycjami 4* obiektem, otoczonym  zachwycającymi górskimi pejzażami. Na terenie lodge możemy skorzystać z kąpieli w gorących źródłach położonych nad brzegiem rzeki Colca.

8 DZIEŃ KANION COLCA - PUNO

Wycieczka do miejsc widokowych kanionu i prywatny transfer busem do Puno (przejazd ok. 5h). Zakwaterowanie w Puno – w mieście  nad brzegiem jeziora Titicaca (3812 m n.p.m.). Popijając herbatę z koki zwalczymy dolegliwości związane z soroche - chorobą wysokościową. Wieczorem spacer po Puno.

9 DZIEŃ JEZIORO TITICACA: WYSPY UROS I TAQUILE/AMANTANI

Rano wycieczka na pływające trzcinowe wyspy Uros, niegdyś zamieszkiwane przez indiańskie plemię Aymara, dzisiaj służące  częściej jako skansen. Następnie popłyniemy motorówką na wyspę Taquile lub Amantani, gdzie do dziś pielęgnuje się dawne tradycje. Dzień relaksu i refleksji na najwyżej położonym jeziorem żeglownym na świecie. Na nocleg wracamy do Puno.

10 DZIEŃ CMENTARZ SILLUSTANI - PRZEJAZD DO CUZCO

Prywatny transfer busem do Cuzco. W drodze zwiedzanie grobowców w Sillustani - wioski nad jeziorem Umayo, gdzie zobaczymy monumentalne "kominy" zbudowane ze starannie dopasowanych bloków bazaltu.

Postoje na punkty widokowe i na lunch. Zakwaterowanie w Cuzco, odpoczynek.

11 DZIEŃ ŚWIĘTA DOLINA: PISAC, MORAY, MARAS, OLLANTAYTAMBO

Wycieczka prywatnym busem do Świętej Doliny Inków. Zwiedzanie twierdzy Inków w Pisac - krótki spacer do ruin położonych na stromych stokach górskich. Widoki na tarasy uprawne Inków. Dalej zakupy na targu w Pisac. Dojeżdżamy do Moray - tarasów Inkaskich, gdzie niektórzy przyjeżdżają by czerpać energię z kosmosu. Następnie obok znajduje się Salineras de Maras, miejsce wód pełnych solanek, gdzie od dawnych czasów czerpie się sól. Miejsce widowiskowe - maleńkie tarasy wypełnione solanką w różnych odcieniach - od bieli po brąz, tworzą mozaikowy krajobraz. 
Przejazd busem do Ollantaytambo, gdzie po wejściu na wysoką twierdzę wypatrujemy w skałach ukrytego Boga.
Nocleg w Świętej Dolinie.
 
12 DZIEŃ RAFTING LUB KONIE – PRZEJAZD POCIĄGIEM DO AGUAS CALIENTES

Rano chętni mogą skorzystać z jednej z dodatkowych atrakcji - raftingu po rzece Urabamba (koszt od ok. 45 USD/os), wycieczki konnej lub rowerowej po wzgórzach Świętej Doliny (koszt od ok. 65 USD/os). Pozostali mają czas żeby dłużej pospać lub pospacerować po okolicy.
Po południu przejazd pociągiem do miejscowości Aguas Calientes położonej u podnóża Machu Picchu. Jeśli czas pozwoli chętni mogą wypocząć w gorących źródłach. Nocleg w hotelu.

13 DZIEŃ MACHU PICCHU

Wcześnie rano wyjście do ruin Machu Picchu - wciąż kryjącego wiele tajemnic miasta Inków, położonego wysoko w górach i otoczonego skalnymi urwiskami. Zobaczymy wschód słońca nad ruinami miasta. Chętni zdobywają szczyt Machu Pichcu (Starą Górę), od której pochodzi dzisiejsza nazwa miasta lub Wayna Pichcu (Młodą Górę), skąd roztacza się piękny widok na ruiny miasteczka i okoliczne szczyty. Jeśli czas pozwoli możemy również przespacerować się do Intipunku (Bramy Słońca). Po południu powrót pociągiem do Cuzco.

14 DZIEŃ CUZCO: ZWIEDZANIE

Zwiedzanie Cuzco (Pępek Świata) - starożytnej stolicy imperium Inków. Zobaczymy m.in. katedrę (z obrazem Ostatniej Wieczerzy ze świnką morską na talerzu) i słynną Świątynię Słońca odkrytą po trzęsieniu ziemi. Przemierzymy brukowane uliczki podziwiając kolonialną zabudowę przeplatającą się z pozostałościami po mieście Inków. Będzie też chwila czasu na zakup ostatnich pamiątek z podróży lub podejście na punkt widokowy, z którego rozciąga się panorama miasta.

15 DZIEŃ TĘCZOWE GÓRY LUB RUINY SACSAYHUAMAN

Chętni tego dnia udadzą się na jednodniowy trekking do Tęczowych Gór - Vinicunca. Trekking jest prosty technicznie, ale jego najwyższy punkt przebiega na wysokości ponad 5000m n.p.m. Nagrodą są jednak wspaniałe widoki na kolorowe góry i Czerwoną Dolinę. (koszt od ok. 35 USD/os.)
Jeśli jednak nie zdecydujesz się na ten trekking, dzień spędzisz odwiedzając ruiny inkaskiej twierdzy Sacsayhuaman, spacerując po artystycznych zakątkach Cuzco lub korzystając z masażu gorącymi kamieniami.

16-17 DZIEŃ POWRÓT

Transfer na lotnisko w Cuzco i wylot do Europy z przesiadką w Limie. Przylot następnego dnia.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie Warszawa - Lima oraz Cuzco - Lima - Warszawa
 • transfery z/na lotniska w Peru
 • 14 noclegów ze śniadaniami w hotelach (pokoje 2-os. z łazienkami)
 • transport prywatnym busem trasie: Lima - Paracas, Ica - Nazca, Arequipa -Kanion Colca - Puno, Puno - Cuzco oraz po Świętej Dolinie
 • bilet na autobus rejsowy Nazca-Arequipa
 • bilety kolejowe na trasie Ollantaytambo - Aguas Calientes - Cuzco
 • bilet wstępu na Machu Picchu
 • wycieczki: Islas Ballestas, Cementario de Chauchilla i akwedukty, wyspy Uros i Taquile lub Uros i Amantani, cmentarz Sillustani
 • opiekę pilota Kiribati Club
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), OC 50 000 EUR, NNW 15 000 PLN, bagaż 2 000 PLN
 • zestaw podróżnika Kiribati Club

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, przejazdy lokalne (taxi), opłaty dworcowe i promowe: ok. 160 USD/os.
 • wyżywienia poza śniadaniami - orientacyjny koszt na osobę dziennie: ok. 20-30 USD
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny i Turystyczny Fundusz Pomocowy: 26 PLN/os.
 • atrakcji dla chętnych
 • zwyczajowych napiwków dla lokalnych przewodników

ZALICZKA:

1 000 PLN

Zakwaterowanie

Sprawdzone przez nas hotele - pokoje z łazienkami. 

Wyżywienie

Śniadania są w cenie, na pozostałe posiłki każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z własnymi potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. 

Transport

Prywatny transport dla naszej grupy. W miastach jeździmy taksówkami. Na wszystkie wycieczki zabieramy tylko bagaż podręczny, bagaż główny zostaje w hotelu. 

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).
 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.
 • Ochrona przed owadami (Machu Picchu "słynie" z gryzących meszek),
 • Polecamy zabranie torby podróżnej na kółkach lub walizki (ewentualnie dużego plecaka) i małego plecaka. W małym plecaku nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.
 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronne przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.
 • Śpiwór (mały, letni) - nie musi być ciepły, ważne żeby był mały. Wykorzystujemy go w autokarze w czasie nocnej jazdy - z uwagi na pracującą klimatyzację dobrze jest się przykryć.
 • Jeśli czegoś zabraknie w dużych miastach są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

 • Apteczka powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.
 • Nie stosujemy profilaktyki antymalarycznej z uwagi na krótki czas przebywania w dżungli, jednak pewien stopień ryzyka zachorowania istnieje, dlatego decyzja jest indywidualna i zalecamy konsultacje ze swoim lekarzem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).
 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy od daty wylotu).
 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.
 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.
 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

 • Waluta zabierana na wymianę do Peru powinna być w nowych banknotach i w bardzo dobrym stanie. Najmniejsze rozdarcie czy plama mogą spowodować odmowę wymiany w kantorze.

Napięcie

Napięcie elektryczne: 220V / 60 Hz. Gniazdka amerykańskie i europejski standard. Nie ma potrzeby kupowania przejściówek. 

WIZY 

Peru

 • Obywatele polscy udający się do Peru w celach turystycznych (pobyt do 90 dni) oraz podróżujący tranzytem są zwolnieni z obowiązku wizowego. 
 • Okres ważności paszportu przy wjeździe przynajmniej 6 miesięcy.

Atrakcje dla chętnych:

Sandboarding i buggy

Szaleństwa na piasku specjalnie przygotowanym pojazdem oraz zjazdy z wydm na deskach.
Koszt około 20 USD.

Lot nad liniami Nazca

Koszt około 120 USD.

Rafting - Spływ rwącym potokiem w pontonach. 

Koszt 30 - 80 USD.

Wycieczka konna - Zwiedzanie inkaskich ruin w okolicach Cuzco.

Koszt około 10 USD

Trekking szlakiem Inków Inka-Trail

4 dniowy trekking szlakiem Inków do Machu Picchu

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej PERU: Powrót Wirakoczy pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Peru. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.