MAŁA CZARNA NA RÓWNIKU - Ekwador, Kolumbia

Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
22 dni9 990 + 1 990USD

O wyprawie

MAŁA CZARNA NA RÓWNIKU - Ekwador, Kolumbia

Wyprawa przez Ekwador i Kolumbię, od Środka Świata do Wybrzeża Karaibskiego. Postawisz jajko na równiku, zobaczysz majestatyczny wulkan Cotopaxi i wykąpiesz się w gorących źródłach. Przejdziesz niesamowitą dolinę palm woskowych Valle de Cocora, odkryjesz urodzajne doliny z plantacjami kawy i trzciny cukrowej, a potem znajdziesz się w raju na ziemi bo inaczej o Parku Tyrona nie można powiedzieć. Zobaczysz też podziemną katedrę z soli, lagunę Guatavita. Zachwycisz się kolonialną architekturą Quito, Cartageny i Villa de Leyva.

Program

1 dzień

WYLOT I PRZYLOT DO QUITO

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Przylot do Quito. Zakwaterowanie w hotelu i wieczorny spacer po stolicy Ekwadoru. Quito położone jest na wysokości 2850 m n.p.m., więc tego dnia oszczędzamy siły.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień

QUITO - ZWIEDZANIE MIASTA, MITAD DEL MUNDO

Zwiedzanie Quito, wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasto jest pełne barokowych kościołów, zespołów klasztornych i białych kolonialnych domów. Wybierzemy się też na wycieczka do Mitad Del Mundo (środek świata) - miejsca, przez które przebiega równik. Odwiedzimy muzeum, gdzie można przeprowadzić ciekawe eksperymenty (możliwe tylko na równiku).

3 dzień

TREKKING - LAGUNA QUILOTOA

Rano ruszamy do Baños, miasteczka położonego pod czynnym wulkanem. Po drodze trekking przy lagunie Quilotoa - kaldery wypełnionej turkusową wodą. Następnie przejazd do Banos i relaks.

4 dzień

BANOS - RAFTING ALBO DŻUNGLA

Bliskość dżungli i wulkanu nadają Baños niepowtarzalny i idylliczny charakter - można się tu zrelaksować w miasteczku lub zażyć gorących kąpieli. Chętni żądni emocji maja wiele opcji do wyboru: rafting, canyoning, całodzienna wycieczka do dżungli lub skok na linie ze 100 m mostu.

5 dzień

ALAUSI

Odpoczynek w Banos. Chętni korzystają ze źródeł termalnych. Następnie przejazd do małej miejscowości Alausi - punktu startowego malowniczej trasy kolejowej Nariz del Diablo

6 dzień

PRZEJAZD POCIĄGIEM PRZEZ NARIZ DEL DIABLO - CUENCA

Z Alausi udamy się pociągiem niezwykle malowniczą trasą na górską przełęcz Nariz del Diablo. Przejazd do Cuenca. Zwiedzanie Cuenca, będącego jednym z najważniejszych miast w epoce inków. Zobaczymy zabytkowe kościoły, muzeum Pumapungo i ruiny wpisane na listę UNESCO.

7 dzień

CUENCA - WULKAN COTOPAXI - QUITO

Rano odwiedzamy targ kwiatowy oraz halę targową pełną owoców i warzyw. Przejazd do Quito. Po drodze wizyta w Parku Narodowym Cotopaxi, gdzie będzie można podziwiać widok na słynny wulkan Cotopaxi, jeden z najwyższych na świecie, urzekający swym idealnie stożkowym kształtem. Wieczorem czas wolny w stolicy.

8 dzień

OTAVALO - MALOWNICZY TARG

Jedziemy do Otavalo. Odwiedzamy jeden z najbardziej znanych i malowniczych targów Ameryki Południowej. Następnie przejazd do Tulcan w pobliże granicy z Kolumbią na nocleg.

9 dzień

SANKTUARIUM LAS LAJAS- BIAŁE MIASTO POPAYAN

Jedziemy do białego miasta Kolumbii - Popayan. Po przekroczeniu granicy zwiedzimy malowniczo położony kościółek Las Lajas w Ipiales. Po południu przyjazd do Popayan i zwiedzanie kolonialnego miasteczka.

10 dzień

UROKLIWE MIASTECZKO SALENTO

Przejazd do Salento. Po drodze zobaczymy uprawy bananowców i kawy. Nocleg w urokliwej miejscowości Salento.

11 dzień

TREKKING PO DOLINIE PALM WOSKOWYCH

Wycieczka piesza po Valle de Cocora – dolinie palm woskowych. Te charakterystyczne smukłe drzewa są narodowym symbolem Kolumbii. Trekking zaczniemy w dolinie i stopniowo będziemy wspinać się pośród lasu chmurowego do sanktuarium kolibrów. Po krótkim odpoczynku ruszymy w dalszą drogę przez las, aby dotrzeć do najpiękniejszej części doliny. Długość trasy można dostosować do swoich możliwości. Nocleg w Salento.

12 dzień

ZWIEDZANIE MEDELLIN

Przejazd do Medellin. To drugie co do wielkości miasto w Kolumbii zaskakuje swoim nowoczesnym klimatem. Zobaczymy m.in. Plaza de Botero – plac z „tłustymi” rzeźbami kolumbijskiego artysty Botero, Plaza de la Luz – plac Światła z ciekawą instalacją świetlną, Muzeum Sztuki Współczesnej, oraz nowoczesna część miasta z jej licznymi interesującymi placami. Jeśli czas pozwoli, wjedziemy kolejką linową na jedno ze wzgórz otaczających miasto, odwiedzimy ogród botaniczny, Park Bosych Stóp lub Muzeum Interaktywne EPM.

13 dzień

MIASTECZKO GUATAPE I SKALNY MONOLIT EL PENON

Udamy się za miasto na całodniową wycieczkę do Guatape. Najpierw czeka nas rejs do jednej z posiadłości Pablo Escobara. Następnie zatrzymamy się przy El Penon – czarnym monolicie, który góruje nad okolicznymi jeziorami. Roztacza się z niego niesamowity widok na okolicę. Dalej przejedziemy do Guatape – uroczego miasteczka słynącego ze swojej kolorowej zabudowy i bandeja paisa – lokalnego dania. Powrót na nocleg do Medellin.

14 dzień

CARTAGENA - ZWIEDZANIE ZABYTKOWEGO CENTRUM

Wcześnie rano przelot do Cartageny. Zwiedzanie Cartageny, uznanej za jedno z najpiękniejszych miast Ameryki Południowej. Udamy się na starówkę, gdzie spacerując pośród kolonialnych pałaców, kościołów i klasztorów oraz zwiedzając mury obronne, zamki i fortyfikacje, odbędziemy podróż w czasie. Nocleg w Cartagenie.

15 dzień

CARTAGENA - WYCIECZKA NA WYSPY COLARES DE ROSARIO

Dla chętnych pół-dniowa wycieczka łódką na wyspy Colares de Rosario (20 USD). Wieczorem udamy się do starej dzielnicy Cartageny - Getsemani - na kilka drinków i salsę. Nocleg w Cartagenie.

16 dzień

SANTA MARTA

Przejazd autobusem liniowym do Santa Marta. Wieczorem razem z licznymi mieszkańcami odpoczywamy na plaży. Dla chętnych możliwość zobaczenia miejsca śmierci bohatera Ameryki południowej – Bolivara. Nocleg w dzielnicy Rodadero.

17 dzień

SANTA MARTA - PARK TAYRONA

Całodniowa wycieczka do Parku Tayrona, który zdecydowanie można nazwać rajem na ziemi. W planie trekking po dżungli oraz kąpiel w morzu przy pięknych plażach otoczonych palmami. W drodze powrotnej możemy skorzystać z koni, które przewiozą nas pięknymi wąwozami (przejażdżka konna ok. 20 USD). Powrót na nocleg do Santa Marta.

18 dzień

BOGOTA

Przelot do Bogoty. Jeśli czas pozwoli zwiedzimy jedno z najznakomitszych muzeów świata - Museo del Oro (Muzeum Złota) lub Muzeum znanego kolumbijskiego artysty Botero.

19 dzień

ZIPAQUIRA - LAGUNA GUATAVITA - VILLA DE LEYVA

Przejazd do Villa de Leyva. W drodze zwiedzanie kopalni soli Zipaquira oraz Laguny Guatavita. Pojedziemy do starej części kopalni i obejrzymy solną katedrę. Następnie odwiedzimy Lagunę Guatavita, święte jezioro Indian Muisca i kolebkę kultu o El Dorado. Nocleg w Villa de Leyva - pięknym kolonialnym miasteczku o charakterystycznej, niskiej zabudowie z typowymi, rzeźbionymi balkonami. Brukowane uliczki miasta, przy których można kupić lokalne wyroby, wykorzystano jako tło słynnego filmu "Legenda Zorro" z Antonio Banderasem w roli głównej.

20 dzień

VILLA DE LEYVA: SZKIELET KRONOZAURUSA, POZOS AZULES

Dzień poświęcimy na zwiedzanie okolic Villa de Leyva. Wybierzemy się m.in. do prekolumbijskiego obserwatorium astronomicznego oraz do muzeum i centrum badań paleontologicznych, w którym znajduje się najlepiej zachowany szkieletKronozaurusa – jednego z największych gadów morskich. Następnie przejdziemy do pozos azules – niewielkich oczek wodnych wypełnionych wodą o pięknym szmaragdowo-błękitnym odcieniu. Chętni mogą spędzić ten dzień aktywnie i wybrać się na wycieczkę rowerową po okolicy (koszt ok. 15 USD / 5 godzin).
Wieczorem powrót do Bogoty.

21-22 dzień

POWRÓT

Wspólny przelot do Europy. Wyprawę zakończymy na lotnisku w Warszawie, gdzie pożegnamy się z pilotem i z grupą.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasach:  Warszawa - Quito, Medellin - Cartagena, Santa Marta- Bogota, Bogota - Warszawa

 • transfery z/na lotniska

 • 20 noclegów w hotelach w pokojach z łazienkami

 • transport wynajętym busem wg programu

 • bilety autobusowe na przejazdy wg programu

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

 CENA NIE OBEJMUJE:

 • lokalnych przejazdów w mieście (komunikacja miejska lub taxi) oraz biletów wstępu: ok. 160 USD

 • wyżywienia: ok. 15 USD dziennie na osobę

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone przez nas hotele - pokoje z łazienkami. 

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest wliczone w cenę. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z własnymi potrzebami.

Transport

Większość trasy pokonujemy prywatnym autem z kierowcą. W programie znajduje się jeden przejazd autobusem na trasie Cartagena - Santa Marta. W miastach najwygodniej poruszać się taksówkami. Na trasie znajdują się także przeloty wewnętrzne z Medellin do Cartageny oraz z Cartageny do Bogoty. Na wszystkie wycieczki warto zabrać tylko bagaż podręczny, a bagaż główny zostawić w hotelu lub w aucie u kierowcy.

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).

 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). 

 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).

 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.

 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.

 • Dobry środek odstraszający komary i inne owady

 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.

 • Jeśli czegoś zabraknie wszędzie są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

 • Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).

 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.

 • Profilaktyka antymalaryczna z uwagi na krótki czas przebywania w dżungli nie jest konieczna, jednak pewien stopień ryzyka zachorowania istnieje, dlatego decyzja jest indywidualna i zalecamy konsultacje ze swoim lekarzem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

 • Na niektórych obszarach odwiedzanych w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).

 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.

 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.

 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

 • Waluta lokalna to dolar amerykański w Ekwadorze i Peso w Kolumbii.

 • Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie lepiej nie płacić kartami kredytowymi.

 • Z Polski najlepiej zabrać dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.

 • Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.

 • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.

 • Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.

 • Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.

Napięcie

Napięcie elektryczne: 120V / 60 Hz. Typ wtyczek A i B. 

WIZY

Ekwador

 • Obywatele polscy udający się do Ekwadoru w celach turystycznych, biznesowych, naukowych i kulturalnych są zwolnieni z obowiązku wizowego przy pobytach do 30 dni (z możliwością przedłużenia pobytu do 90 dni). 

 • Wymagany jest 6-miesięczny okres ważności paszportu.

Kolumbia

 • Obywatele RP mogą przebywać na terenie Kolumbii bez wiz. 

 • Okres bezwizowego przebywania na terytorium Republiki Kolumbii zależy od charakteru pobytu i wynosi dla turystów – 90 dni (z możliwością przedłużenia o dalsze 90 dni).

ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH

Rafting w Banos

Koszt około 30 USD.

Canyoning w Banos

Koszt około 30-65 USD w zależności od poziomu trudności.

Skok na linie w Banos

Koszt około 20 USD.

Wstęp do źródeł termalnych w Banos

Koszt około 5 USD

Wycieczka do dżungli z przewodnikiem w Banos

Koszt około 50-75 USD w zależności od wielkości grupy.

Wycieczka konna po Parku Tayrona

Koszt około 20 USD

Wypożyczenie roweru w Villa de Leyva

Koszt około 15 USD/6h

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej MAŁA CZARNA NA RÓWNIKU - Ekwador, Kolumbia pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AMERYKA POŁUDNIOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.