Wyprawa do Mongolii: przez mongolski step i pustynię

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
16 dni16 490

O wyprawie

Wyprawa do Mongolii: przez mongolski step i pustynię

 • Ekspedycja jeepami 4x4 przez step i pustynię
 • Piaszczyste wydmy Gobi
 • Kanion Yolyn Am, płonące klify Bayanzag
 • Buddyjskie świątynie i starodawne klasztory
 • Wielbłądy, jaki i konie pośród stepów i pustyń
 • Ułan Bator - stolica pośród gór

Żadna łąka na świecie nie pachnie wiosną tak, jak mongolski step - macierzanką, piołunem, swobodą, nieokiełznaną dzikością dumnych nomadów i bezgraniczną wolnością. W przestrzeni, którą wyznacza tylko horyzont, nie istnieją granice. Możecie tygodniami podróżować od jurty do jurty, delektować się kumysem, serami suszącymi się na dachach jurt, gotować w piecach opalanych łajnem, leżeć na pachnącym stepie, a nocą słuchać nocnego rżenia mongolskich koni. 

To tylko część przeżyć, których doświadczymy w czasie naszej wyprawy. Zajrzymy do niejednej jurty, polubimy pieczoną baraninę, olśni nas złoto klasztorów i skromność oraz pracowitość koczowników żyjących w niewiarygodnie surowych warunkach.

Nasza ekspedycja przejedzie przez step i pustynię - ponad 2500 km. Chcemy, żebyście zobaczyli to, co najpiękniejsze i najbardziej charakterystyczne - niebotyczne góry, wijące się rzeki, mieniące się barwami pustynie, nasycone zielenią stepy i prastare buddyjskie klasztory. Na własnej skórze doświadczymy życia koczowników. Zobaczymy hodowców jaków i dwugarbnych wielbłądów, wdrapiemy się na 300-metrowe wydmy.

Zapraszamy na wycieczkę do Mongolii!

Program

RAMOWY PROGRAM, WYCIECZKA DO MONGOLII:

DZIEŃ 1-2

Spotkanie na lotnisku i przelot z przesiadką do Mongolii. Lądowanie następnego dnia w Ułan Bator i od razu ruszamy w drogę, ku wielkim przestrzeniom Mongolii, dzikiej naturze i nie mającej sobie równych gościnności! Przez wydmy Elsen Tasarhai zwanymi potocznie Mini Gobi docieramy do starożytnej stolicy Mongolii Karakorum.

DZIEŃ 3

Zobaczymy pochodzący z XVI wieku jeden z najstarszych w Mongolii klasztorów Erdene dzuu, z pięknie zachowanym zabytkowym murem. Zajrzymy do Muzeum Karakorum, przypominającym o istniejącej niegdyś stolicy XIII-wiecznego imperium Czyngis Chana. Przejazd nad Białe Jezioro Terchijn. Nocleg w gerach w okolicy jeziora.

DZIEŃ 4-5

Eksploracja Parku Narodowego Horgo-Terchijn. Poznamy powulkaniczny krajobraz Mongolii. Wejście na szczyt krateru wygasłego wulkanu Horgo, do jaskiń u podnóża wulkanu. Odpoczynek i nocleg w jurtach nad jeziorem. Odwiedzana okolica wygasłych wulkanów obfituje również w gorące źródła. Odwiedzimy położony w dolinie wśród lasów i gór “resort” Tsenkher. Kąpiele w gorących źródłach i nocleg w gerach.

DZIEŃ 6-7

Piękna trawa otoczona górami, stepy, spokojne życie nomadów pasących swoje zwierzęta - tego wszystkiego doświadczymy w dolinie rzeki Orkhon (krajobraz kulturowy UNESCO). Dolina Orkhon odzwierciedla wieloletnie tradycje koczowniczego pasterstwa. Dotrzemy do wodospadu Orkhon położonego pośród stepu w uskoku utworzonym przez trzęsienie ziemi tysiące lat temu. Jeżeli naszą wizytę poprzedzą deszcze - uda nam się go zobaczyć w pełnej krasie. Poza tym - sosnowy wąwóz rozciągający się pod wodospadem, możliwość kąpieli na dziko, znakomite tereny trekkingowe. Wybierzemy się również na pieszą wycieczkę do położonego na wysokości ponad 2200 m n.p.m. górskiego Klasztoru Tövkhön z drugiej połowy XVII w. Noclegi w gerach.

DZIEŃ 8

Ruszamy w kierunku Gobi. To 2 dni jazdy przez bezdroża i powoli zmieniający się krajobraz - opuszczamy zalesione góry i doliny. Ale Gobi to nie tylko żwirowa pustynia, ale też porośnięte trawami obszary stepowe, półpustynne, bazaltowe góry, klify, kaniony i wydmy. W połowie drogi zobaczymy ruiny klasztoru Ongi, który został całkowicie zniszczony w 1939 r. podczas czystek religijnych, ale w latach 90. XX wieku częściowo odbudowany. Nocleg po drodze w jurtach w rejonie Ongi/Saikhan-Ovoo.

DZIEŃ 9

Docieramy do Bayanzag, słynnych "Płonących klifów". To miejsce znane nie tylko z wysokich ścian piaskowca mieniącego się barwami czerwieni w promieniach zachodzącego słońca, ale również odkryć paleontologicznych. 4km trekking wokół klifów. Zobaczymy również las saksaułowy - karłowatych drzew pustynnych z bardzo głęboko osadzonymi korzeniami. Nocleg w gerach.

DZIEŃ 10

Z Bayanzag ruszamy do wydm Khongoryn Els w Parku Narodowym Gobi Gurwansajchan. Pojedziemy przez surowe krajobrazy żwirowej i pokrytej suchymi górami pustyni Pustyni Gobi - największej w Azji, jednej z największych na świecie. Krótki spacer do wydm przez oazę saksaułów nad rzeką Khongoryn Gol, ulubione miejsce zamieszkujących te tereny baktrianów - dwugarbnych wielbłądów.

DZIEŃ 11

Całodzienna eksploracja piaszczystych wydm Khongor. Osiągające szerokość 12 km i długość ponad 100 km wydmy zmieniają kolor z każdą godziną dnia, od żółtej przez srebrną do różowej o świcie i zachodzie słońca. Zanurzymy się w ciszę wydm poza głównymi turystycznymi szlakami, przejdziemy 10-15 km zależnie od panującej temperatury. Wdrapiemy się na najwyższe z wydm i przekonamy się skąd wzięła się nazwa "Śpiewające wydmy". Nocleg w jurtach.

DZIEŃ 12

Zobaczymy kanion Yolyn Am, co w tłumaczeniu oznacza Dolinę Orłosępa. Pójdziemy na krótki trekking w górę strumienia. Stopniowo zwężający się kanion powoduje, że promienie słońca nie docierają do jego dna, dzięki czemu lód na dnie kanionu można zobaczyć do późnego lata. Nocleg w stolicy ajmaku południowogobijskiego - Dalandzadgad. Dla chętnych wyjście na kolację do stylowej koreańskiej restauracji.

DZIEŃ 13

Wracamy na północ. Powoli opuszczając Gobi zobaczymy jeszcze Tsagaan Suvarga (Białą Stupę). To wysokie na 30-60 m, rozciągnięte na odcinku niespełna pół kilometra mieniące się wspaniałymi kolorami formacje wapienne. Dziś wysokie klify pośrodku pustyni - a miliony lat temu - dno oceanu. 3 km trekking wokół wielokolorowych klifów prezentujących się pięknie o każdej porze dnia. Wieczorem dojazd do położonego niedaleko Ułan Bator, Parku Narodowego Tereldż.

DZIEŃ 14

W położonym niedaleko Ułan Bator Parku Narodowym Tereldż dla chętnych trekking lub lekcja jazdy na mongolskich koniach - technika różni się od znanej w Europie. Konie są mniejsze, bardziej przysadziste i silniejsze. W drodze do stolicy odwiedzimy najwyższy na świecie pomnik konny, mierzącego 40-metrów stalowego Czyngis Chana na koniu. Wejdziemy przez tułów i szyję stalowego konia na platformę widokową, z której przywitamy się z bliska z Czyngis Chanem i spojrzymy na panoramę stepowej okolicy. Wieczorem przyjazd do Ułan Bator, dla chętnych wyjście na wspólną kolację.

DZIEŃ 15

Zwiedzanie Ułan Bator, w którym buddyjskie klasztory i pałace chanów wyrastają pomiędzy nowoczesnym budownictwem. Na lunch polecamy zagłębie azjatyckiego street foodu. Odwiedzimy Klasztor Gandan, największy czynny klasztor w Mongolii. Zobaczymy mnichów w ich codziennych rytuałach, oraz statuę 26-metrowego bodhisattvy, wykonaną z pozłacanego brązu. Zobaczymy wnętrza Zimowego Pałacu Bogd Khana, ostatniego chana Mongolii. W środku m.in. thanki - buddyjskie malowidła, jurta ze skór pantery śnieżnej, oraz czarkę do wykonana z posrebrzanej ludzkiej czaszki.

Czas wolny, możliwość zakupów w 7-piętrowym Państwowym Domu Handlowym i dla chętnych pożegnalna kolacja w eleganckiej restauracji z browarem, serwującej kuchnię mongolską w wykwintnym wydaniu.

DZIEŃ 16

Pożegnanie z Mongolią. Powrotny przelot do Polski z przesiadką na międzynarodowym lotnisku.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO MONGOLII:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • transport samochodem terenowym przez Mongolię, transfery wg programu
 • 12x zakwaterowanie w gerach (stacjonarnych obozowiskach z podstawowym zapleczem sanitarnym), 2x w hotelu/pensjonacie w Ułan Bator
 • pełne wyżywienie podczas całego wyjazdu w postaci śniadań, obiadów i kolacji, w większości przygotowywane przez lokalnych gospodarzy; w Ułan Bator - śniadanie i obiadokolacja
 • opiekę doświadczonego miejscowego przewodnika w języku rosyjskim lub angielskim
 • bilety wstępu do parków narodowych i rezerwatów chronionych zgodnie z programem wycieczki
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • ubezpieczenie NNW + KL i ubezpieczenie bagażu
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Dodatkowe wyżywienie i napoje wg. potrzeb (ceny jak w Polsce lub trochę taniej)
 • Śpiwór
 • Przejażdżka konna dla chętnych

WYŻYWIENIE:

Jedzenie w postaci lokalnych przysmaków będzie dla nas przygotowywane przez lokalnych gospodarzy. Poza Ułan Bator zapewniamy trzy posiłki dziennie.

ZAKWATEROWANIE:

Nocować będziemy przede wszystkim w mongolskich 4-6 osobowych gerach (jurtach). W Ułan Bator w hotelu/pensjonacie.

WYPOSAŻENIE SANITARNE:

W większości obozowisk jest toaleta w stylu zachodnim oraz ciepły prysznic, ew. wychodek. W czasie przejazdów toaletą będzie natura.

TRANSPORT:

Będziemy podróżować nowoczesnymi wygodnymi jeepami 4x4 zapewniających komfort mimo przejazdów po bezdrożach.

PIESZE SPACERY:

Nasze biuro jest biurem aktywnej turystyki. Dlatego w trakcie wyjazdu zaplanowanych jest wiele dłuższych i krótszych spacerów. Jeśli ktoś nie ma na ochoty na aktywny wypoczynek zawsze będzie mógł zostać w obozowisku położonym pośród dzikiej przyrody.

MIEJSCE WYLOTU:

Przewidywanym miejscem wylotu jest Warszawa lub Berlin. W razie zainteresowania innym miejscem wylotu prosimy o kontakt.

UWAGA:

Wyjazdy do Mongolii wymagają czasami od uczestnika dużej dozy cierpliwości w stosunku do szybkości lokalnej obsługi, zrozumieniu wymagań lub ustaleń czasowych. Jeżeli tylko będziemy w stanie się odłączyć od „zachodniego” poczucia czasu i obowiązkowości, wówczas wyjazd dla nas będzie przepięknym niepowtarzalnym wrażeniem. Dlatego niektóre punkty programu i kolejność dni mogą ulec drobnym zmianom, również z powodu warunków pogodowych i stanu dróg na miejscu.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba klientów na wycieczce wynosi 8, maksymalnie 16.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wyprawa do Mongolii: przez mongolski step i pustynię pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Moto 4x4, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.