Borneo - odkrywanie Nusantary

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Borneo - odkrywanie Nusantary

 • Wspaniała przyroda wyspy Borneo
 • Nowoczesne metropolie - Kuala Lumpur i Singapur
 • Orientalna regionalna kuchnia
 • Canopy walk w koronach drzew
 • Wizyta w państwie sułtana - Brunei Darussalam
 • Ogromne jaskinie w PN Niah i Gunung Mulu
 • Wypoczynek i sporty wodne w Damai
 • Noclegi w hotelach i bungalowach w parkach narodowych

Nusantara to dawna nazwa największego archipelagu świata, położonego między Azją i Australią. Obejmuje ponad 25 tysięcy tropikalnych wysp oraz wąski pas półwyspu Malezji. Jest to niepowtarzalna mieszanka krajobrazów, ludów, zwyczajów, wierzeń, kuchni i zabytków. Na początek wyprawy odwiedzimy nowoczesną stolicę Kuala Lumpur.

Na Borneo - porośniętej tropikalnym lasem deszczowym najdzikszej wyspie świata poznamy najważniejsze parki narodowe chroniące tutejszą unikalną pierwotną dżunglę. Na naszej trasie znajdzie się też niewielkie i niezwykle bogate, rządzone przez sułtana, muzułmańskie państewko Brunei Darussalam. Prawdziwego wytchnienia pod koniec podróży będziemy szukać na słynących z turkusowej wody wspaniałych plażach Borneo. Ostatniego dnia naszej wyprawy odwiedzimy kosmopolityczne państwo-miasto Singapur.

Sarawak i Sabah: najdziksza dżungla świata

Borneo to trzecia, co do wielkości wyspa świata, ponad dwukrotnie większa od Polski. Jej najciekawszą częścią są należące do Malezji legendarne, dzikie prowincje Sarawak i Sabah. W gęstej dżungli spotkać można olbrzymie warany, nosorożce, słonie, nosacze, czy dzbaneczniki – mięsożerne rośliny. Właśnie tutaj każdego roku odkrywa się liczne, nierozpoznane jeszcze gatunki flory i fauny. W odciętych od świata wioskach tropikalnej dżungli wciąż żyją egzotyczne plemiona, mieszkające w słynnych długich domach. Te osiągające nawet kilkadziesiąt metrów długości domostwa są wykonane z bambusa i liści palmy. Ich mieszkańcy praktykują pradawny animizm i szamanizm, szczególnie popularne są tu również zbiorowe tańce. Podczas pobytu na Borneo odwiedzimy okolice Miri z parkami narodowymi Lambir Hills i Niah oraz prawdziwy przyrodniczy cud, rezerwat UNESCO Mulu, położony w najdzikszej i najbardziej niedostępnej części wyspy. W rejon ten przedostać się można tylko drogą powietrzną. W okolicach Kota Kinabalu, stolicy prowincji Sabah (Borneo wschodnie) udamy się do Parku Narodowego Tunku Abdula Rahmana, obejmującego swym zasięgiem położone na Morzu Południowochińskim wyspy. W okolicach Kuching odwiedzimy parki narodowe Bako (gdzie na wolności żyją m. in. nosacze, makaki i warany) oraz Gunung Gading, w którym rosną raflezje - największe kwiaty świata. Udamy się również do ośrodka rehabilitacji orangutanów oraz wyjątkowej wioski u stóp góry Santubong, w której porównamy długie domy i kulturę różnych grup etnicznych zamieszkujących Sarawak.

Singapur i Kuala Lumpur

Państwo-miasto Singapur (dosłownie "Miasto Lwa") jest miejscem fascynującym dzięki niezwykłej mieszance etnicznej, kulturowej i religijnej. Ten maleńki kraj, położony na 64 wysepkach ma cztery języki oficjalne, zamieszkuje go kilkadziesiąt grup etnicznych. Dzięki surowym przepisom nie dochodzi tu do konfliktów na tle etnicznym, czy religijnym a miasto słynie z czystości, bogactwa i wysokiego standardu życia. W Singapurze odwiedzimy niezwykle klimatyczną, starą brytyjską dzielnicę kolonialną oraz dystrykty chiński i indyjski. Na Półwyspie Malajskim odwiedzimy Kuala Lumpur, nowoczesną malezyjską stolicę. Jest to miasto wielu pięknych ogrodów, w którym staniemy pod jednym z najwyższych budynków świata. Są nim wysokie na 452 metry bliźniacze wieże Petronas Towers, jeden z cudów architektury współczesnej.

Brunei Darussalam: w państwie sułtana

Brunei Darussalam to niewielki sułtanat w północnej części Borneo, który dzięki eksploatacji ropy naftowej i gazu ziemnego należy do najbogatszych krajów świata. Jest to państwo, które łączy tradycję i nowoczesność. Od wieków kraj jest rządzony przez ten sam ród, a obecny władca słynie nie tylko z upodobania do przepychu (jest jednym z najbogatszych ludzi świata), ale również z łaskawości: jeśli kogoś nie stać na podróż do Mekki - koszta pielgrzymki pokrywa sułtan. Większość kraju porasta dziewicza dżungla, w której środku znajduje się stolica tak egzotyczna, jak jej nazwa: Bandar Seri Begawan (w skrócie: BSB). W mieście tym odwiedzimy wspaniały, śnieżnobiały meczet sułtana Omara Alego Saifuddiena, kolekcję regaliów sułtana oraz przepłyniemy łodzią przez Kampung Ayer, dzielnicę starych domków wzniesionych na wodzie, nazywaną Wenecją Wschodu. Odwiedzimy również dom prostych Brunejczyków.

Kuching i rajskie plaże Borneo

Założone przez sułtana miasto Kuching to prawdziwa perełka Borneo, miejsce, gdzie stykają się kultury i religie a historia obecna jest na każdym kroku. Kuching stanowi znakomitą bazę wypadową do unikalnych atrakcji przyrodniczych położonych w pobliżu: parków narodowych Bako i Gunung Gading oraz do ośrodka rehabilitacji orangutanów. Po eksploatacji Kuching i okolicznych atrakcji przyrodniczych przeniesiemy się do nadmorskiej miejscowości Damai, gdzie na najpiękniejszych plażach Borneo spędzimy ostatnie trzy dni wyprawy. Damai skrywa liczne, otoczone szmaragdową wodą piaszczyste plaże, ale również strome, porośnięte tropikalnymi lasami deszczowymi góry, które zazwyczaj spowija delikatna mgiełka. Jest to idealne miejsce do nurkowania, wycieczek po dżungli, ale przede wszystkim do wspaniałego wypoczynku w atmosferze tropikalnych "wysp szczęśliwych".

Program

Dzień 1 Podróż do Malezji

Wylot z Warszawy do Kuala Lumpur.

Dzień 2 Podróż do Malezji - Kuala Lumpur

Przylot do Kuala Lumpur – nowoczesnej stolicy i największego miasta Malezji, spacer po centrum, wycieczka pod bliźniacze wieże Petronas Twin Towers, które w latach 1998-2004 były najwyższym budynkiem świata (wysokość: 452 metry). Architektura budynku odwołuje się do seskztuki islamu – głównego wyznania mieszkańców Malezji. Nocleg w hotelu w Kuala Lumpur.

Dzień 3 Kuala Lumpur - jaskinie Batu

Spacer po kolorowej dzielnicy Chinatown. Wycieczka przyrodnicza do jaskiń Batu, które są równocześnie miejscem kultu wyznawców hinduizmu. Nocleg w hotelu w Kuala Lumpur.

Dzień 4 Kuala Lumpur – Bandar Seri Begawan

Przejazd na lotnisko w Kuala Lumpur a następnie przelot na wyspę Borneo, do Bandar Seri Begawan, stolicy Brunei Darussalam - najstarszego w regionie sułtanatu.  Spacer po stolicy Brunei, które jest jednym z najbogatszych krajów świata, ale równocześnie miejscem zaskakujących kontrastów. Odwiedziny we wspaniałym, śnieżnobiałym meczecie sułtana Omara Alego Saifuddiena, wyjście do parku Tasek Lama oraz na wystawę kolekcji regaliów sułtana. Nocleg w hotelu w Bandar Seri Begawan.

Dzień 5 Bandar Seri Begawan - Wzgórza Lambir

Wycieczka przyrodnicza łodzią - wyjazd do ukrytego w dżungli miejsca, gdzie, przy odrobinie szczęścia, można obserwować m.in. nosacze, rejs do nazywanej "Wenecją Wschodu" dzielnicy starych domów zbudowanych na palach, Kampung Ayer, wizyta w domu prostych Brunejczyków. Przejazd do Malezji do Parku Narodowego Wzgórz Lambir, który na niemal 7 tysiącach hektarów chroni niezwykle różnorodny ekosystem pierwotnego lasu Borneo. Dla chętnych wycieczka piesza na terenie parku narodowego, możliwość kąpieli pod wodospadem w środku dzikiej dżungli. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 6 Wzgórza Lambir - Niah

Do południa dalsze wędrówki piesze po Parku Narodowym Wzgórz Lambir. Przejazd do Parku Narodowego Niah. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 7 Jaskinie Niah

Pobyt i wycieczki piesze na terenie Parku Narodowego Niah ma obszarze którego odnaleziono datowane na około 40 tysięcy lat p.n.e. ślady aktywności człowieka, m.in. rysunki naskalne. Park ten chroni interesujący skrawek pierwotnego borneańskiego lasu deszczowego. Wycieczka piesza w dżungli, podziwianie ogromnych jaskiń. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 8 Niah - Gunung Mulu

Przejazd na lotnisko i przelot do ukrytego pośród dżungli Mulu. Jest to jedno z najbardziej niedostępnych miejsc na Borneo. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 9 Gunung Mulu

Pobyt na terenie wpisanego na Listę Przyrodniczego Dziedzictwa UNESCO Parku Narodowego Gunung Mulu. Park położony jest w odizolowanej części Borneo, badanie tej części wyspy rozpoczęto dopiero w latach siedemdziesiątych ubiegłego stulecia. Całodniowa wycieczka przyrodnicza: zwiedzanie najważniejszych jaskiń, w których żyje podobno ponad 3 miliony nietoperzy. Poznamy Jaskinię Jeleni oraz Jaskinię Langa. Wyprawa łodzią do Jaskini Wiatru i Jaskini Czystej Wody, w której znajdują się wspaniałe stalaktyty i stalagmity. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 10 Gunung Mulu - Canopy Walk - Kota Kinabalu

Dla chętnych fakultatywnie (20 EUR) Canopy Walk w koronach drzew borneańskiej dżungli. Przejazd na lotnisko i wylot samolotem do Kota Kinabalu, stolicy prowincji Sabah. Nocleg w hotelu w Kota Kinabalu.

Dzień 11 Kota Kinabalu - Park Narodowy Tunku Abdula Rahmana - Kuching

Kilkugodzinna wycieczka do morskiego Parku Narodowego Tunku Abdula Rahmana, który chroni przyrodę pięciu niewielkich wysepek położonych na Morzu Południowochińskim: Gaya, Sapi, Manukan, Mamutik i Sulung. Rejs łodzią po malowniczych archipelagach, możliwość krótkich spacerów po dżungli na wysepkach, odpoczynku na plaży lub pływania w wodach turkusowej laguny. Wieczorem przejazd na lotnisko, przelot do Kuching, stolicy prowincji Sarawak. Nocleg w hotelu w Kuching.

Dzień 12 Kuching - Ośrodek Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh - Bako

Wcześnie rano wyjazd do Ośrodka Rehabilitacji Orangutanów Semenggoh. Popołudniu zwiedzanie Kuching, założonego przez sułtana miasta otoczonego bujną dżunglą lasów deszczowych. Spacer po malowniczym, zabytkowym centrum miasta. Przejazd (autobusami a następnie łodziami) do Parku Narodowego Bako, który jest jednym z najciekawszych w całej Malezji. Żyją w nim m.in. zagrożone wyginięciem nosacze (występujące tylko na Borneo), makaki, grezy, olbrzymie warany, dzikie świnie brodate i wydry. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 13 Bako

Dla chętnych wycieczki piesze w dżungli, podczas którego będzie można odkryć przyrodniczą różnorodność lasów Borneo. Możliwość odpoczynku na plaży. Nocleg w bungalowach na terenie parku narodowego.

Dzień 14 Wioska Kulturowa Prowincji Sarawak

Przejazd do cudownie położonej nadmorskiej miejscowości Damai, która rozlokowana jest u stóp świętej góry Santubong. Wizyta w Wiosce Kulturowej Prowincji Sarawak - zapoznanie z bogactwem kultury zamieszkujących prowincję plemion, wizyta w tradycyjnych długich domach. Nocleg w bungalowach zbudowanych pośród drzew.

Dzień 15 Wypoczynek w Damai lub sporty wodne

Wypoczynek na pięknych plażach północno-zachodniego Borneo w miejscowości Damai. Relaks na rajskim wybrzeżu, możliwość sportów wodnych lub wycieczek po okolicznej dżungli. Nocleg w bungalowach zbudowanych pośród drzew.

Dzień 16 Kuching - Singapur

Przejazd na lotnisko w Kuching, przelot do Singapuru, ultranowoczesnego państwa-miasta położonego na 63 tropikalnych wyspach. Wycieczka do dzielnicy Chinatown, miejsca osiedlania się pierwszych chińskich osadników (możliwość zakupu chińskiej herbaty i aromatycznych przypraw). Wizyta w meczecie, świątyni buddyjskiej oraz hinduskiej, położonych w bliskim sąsiedztwie. Spacer po dzielnicy Little India z wizytą w świątyni hinduskiej. Nocleg w Singapurze.

Dzień 17 Singapur i wylot do Europy

Przejazd do dzielnicy biznesowej oraz spacer po starym brytyjskim dystrykcie z pomnikiem Rafflesa i statuą Merliona. Czas wolny na ostatnie zakupy lub przejazd na wyspę Sentoza z możliwością plażowania, dodatkowo odpłatnej wizyty w oceanarium. W godzinach wieczornych wylot samolotem do Europy.

Dzień 18 Powrót do Polski.

Przylot do Warszawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Przeloty wewnętrzne: Kuala Lumpur-Bandar Seri Begawan, Miri-Mulu, Mulu-Kota Kinabalu, Kota Kinabalu-Kuching, Kuching-Singapur
 • Zakwaterowanie: hotele 2/3* (pokoje 2 osobowe z łazienkami), bungalowy w parkach narodowych (pokoje 3-4 osobowe, łazienki wspólne)
 • Wyżywienie: 15 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przeloty: Warszawa-Kuala Lumpur, Singapur-Warszawa ok. 4500 - 6500 PLN *
 • Biletów wstępu i transportu lokalnego: autobusami, łodziami i taksówkami ok. 370 EUR
 • Wyżywienia poza wymienionym w programie ok. 250 - 300 EUR
 • Zwyczajowe napiwki i podatek turystyczny: ok. 90 EUR
 • Atrakcji fakultatywnych: np. canopy walk - ok. 20 EUR

Liczba uczestników: 8 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu 740 EUR płatna na konto wg kursu sprzedaży EUR mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w EUR podany w zakładce kontakt.

*Bilet lotniczy można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Borneo - odkrywanie Nusantary pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.