Laponia: na biegówkach w krainie Saamów

Laponia: na biegówkach w krainie Saamów

Laponia: na biegówkach w krainie Saamów

• 6-dniowa wyprawa od chaty do chaty wzdłuż Arctic Trail
• Możliwość ujrzenia zorzy polarnej
• Wyprawa na biegówkach z saniami transportowymi (pulki)
• Wejście na Halti (1324 m n.p.m.) - najwyższy punkt Finlandii
• Spanie w drewnianych chatach ogrzewanych piecem
• Jazda po zamarzniętych jeziorach
• Pustkowia Obszaru Dzikiej Przyrody Käsivarsi

Tym razem zabieramy Was w arktyczne rejony na północy Finlandii - do Laponii, kraju Saamów, refniferów, mrozu i śniegu. Odwiedzimy najbardziej górzystą część Finlandii, gdzie Góry Skandynawskie zahaczają o jej teren.

Będziemy się poruszać na nartach biegowych przez 6 dni, wędrując od chatki do chatki, po terenach Käsivarsi Wilderness Area. Käsivarsi to z fińskiego "ramię", tak bowiem tę część swojego kraju określają Finowie. To obszar położony za północnym kołem podbiegunowym, na północ od 69 równoleżnika. Powędrujemy przez praktycznie niezamieszkały teren, przez pustkowia obfitujące w rozległe płaskowyże, fieldy i niesamowite widoki. Część trasy będzie prowadziła wzdłuż słynnej Kalottireitti (Nordkalottleden Trail, czy też Arctic Trail).

Zmierzymy się z dziką przyrodą i surowym subpolarnym klimatem Laponii. Przemierzymy na nartach bezdrzewne wzgórza, przełęcze, doliny, przecinać zamarznięte jeziora. Zobaczymy gwiazdy i zorzę polarną, usłyszymy ciszę :-) Może spotkamy renifery - w końcu to ich kraina! Czeka nas mróz, słońce, mgła, śnieżyca i wiatr. Będziemy podróżować na biegówkach ciągnąc swój ekwipunek na pulkach, specjalnych saniach transportowych (1 pulki na 2 osoby). Codzienny dystans na nartach wyniesie około 20 km.

Będziemy nocować w prostych, ale niezwykle klimatycznych i zapewniających podstawowy komfort drewnianych chatach, w których ciepło będziemy sami utrzymywać za pomocą pieca na drewno. Wodę pozyskamy ze stopionego na piecu śniegu. Rytm naszego dnia wyznaczy słońce, możemy ewentualnie wydłużyć go za pomocą czołówek i świec. W nocy o dorzucanie do ognia zadba pilot Barentsa albo ustalimy warty.

Półmetkiem naszej wyprawy będzie najwyższy szczyt Finlandii - Halti. Chętni będą mogli spróbować swoich sił i wdrapać się na samą górę na nartach i zostawić po sobie ślad, wpisując się do pamiątkowej księgi umieszczonej w skrzynce na samym szczycie.

PROGRAM:

DZIEŃ 1
Wylot z Gdańska bezpośrednio do Tromsø. Przejazd busem do Finlandii. Przyjazd do Kilpisjärvi późnym wieczorem. Przy odrobinie szczęścia już w pierwszą noc możemy obserwować zorzę polarną.

DZIEŃ 2
Wypożyczenie oraz przetestowanie nart i sań. Rozpoczynamy wyprawę. Wyruszamy z Kilpisjärvi, pozostawiając za sobą cywilizację. Żegna nas majestatyczna góra Saana, wznosząca się ponad horyzontem. Relatywnie krótką trasę rozpoczynamy łagodnym podejściem, wkraczamy na teren Norwegii, przecinamy jezioro Tsahkaljärvi, wracamy do Finlandii i docieramy do chaty nad jeziorem Saarijärvi. Całość trasy nie powinna przekroczyć 11 km.

DZIEŃ 3
Wyruszamy na wschód przecinając jezioro Saarijärvi, po czym kierujemy się z powrotem na północ. Od tego momentu wkraczamy na tereny Käsivarsi Wilderness Area.

Tzw. “wilderness area” należą do fińskiej sieci Natura 2000 i mają na celu zachowanie w północnej części Laponii surowej i dzikiej przyrody, ochronę kultury Saamów oraz ich tradycyjnych form gospodarowania.

Trasa wiodąca z początku przez równinę, zaczyna się piąć do góry. Pokonujemy przełęcz i naszym oczom ukazują się groźne i majestatyczne wzgórza. Dalej suniemy przez Dolinę Meekonlaakso i docieramy do kolejnej chaty położonej nad jeziorem. Dzienny dystans wyniesie około 19 km.

DZIEŃ 4
Zostawiamy z tyłu położoną pomiędzy trzema wzgórzami chatę i ruszamy dalej na północ. Trasa wiedzie na północny-zachód okrążając od wschodu wzgórze Meekonvaara, następnie przez wąską dolinę wzdłuż prawego brzegu jeziora Meekonjärvi, by potem wystrzelić prosto na północ. Pokonujemy wzgórze a następnie przecinamy jezioro Pitsusjärvi. Tutaj, w chyba najpiękniej położonej chatce na całej trasie, zatrzymamy się na 2 noce. Będzie to nasza baza wypadowa. Dzienny dystans wyniesie około 12 km. Krótszy dzień jazdy pozwoli zregenerować siły, lub wybrać się na eksplorację terenu bez sań. i dalej prowadzi rozległą doliną, aż do chaty położonej niecałe 2 km od granicy z Norwegią, u podnóża najwyższego szczytu Finlandii, zwanego Haltiatunturi, Háldičohkka, lub po prostu Halti.

DZIEŃ 5
Tego dnia z rana, przy dobrych warunkach pogodowych, z lekkimi plecakami spróbujemy zdobyć na nartach na najwyższy szczyt Finlandi - Halti. Zdobywcy góry będą mogli wpisać się do pamiątkowej księgi umieszczonej w skrzynce na samym szczycie. Stoki Halti mają odpowiednie nachylenie zarówno dla podejścia na biegówkach, jak i zjazdu. Czeka na 11 km podjazdu i podejścia, a następnie 11 km w dół. Wycieczka na Halti jest opcjonalna. Kto nie zechce, będzie mógł zostać w chacie malowniczo położonej nad jeziorem, oddać się fotografii, czy też błogiemu lenistwu.

DZIEŃ 6
Rozpoczniemy powrót na południe. Trasa wiedzie po relatywnie płaskim terenie lub w dół, ale czeka nas też jedno podejście. Pojedziemy przez jezioro Pitsusjärvi, doliną wokół wzgórza Meekonvaara, miniemy chatę Meekonjärvi i rozgległą doliną Meekonlaakso docieramy do kolejnego miejsca noclegowego - chaty Kuonjarjoki. To nasza ostatnia noc w dziczy! Dzienny dystans wyniesie ok 22 km.

DZIEŃ 7
W ostatni dzień wyprawy na nartach docieramy z powrotem do Kilpisjärvi (ponad 20 km). Czeka nas dużo zjazdów i jazdy po płaskim! :) Skorzystamy z dobrodziejstw cywilizacji, takich jak ciepła woda, sauna. Wieczorem wspólna kolacja (we własnym zakresie).

DZIEŃ 8
Dla chętnych organizujemy fakultatywną wycieczkę do styku trzech państw - Finlandii, Szwecji i Norwegii, czy też spacer do sauny z przeręblem w jeziorze. W pobliskiej chacie urządzamy piknik. Wieczorem jedziemy na lotnisko do Tromsø. Przelot do Gdańska, przylot około północy.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy na trasie Gdańsk-Tromsø-Gdańsk z wszystkim opłatami

• bagaż rejestrowany do 20 kg

• transport z Tromsø do Finlandii i z powrotem

• zakwaterowanie 2x w Kilpisjärvi w pensjonacie z wieloosobowymi pokojami i 5x w chatach na trasie podczas wyprawy

• 2x śniadanie w pensjonacie w Kilpisjärvi

• opiekę polskojęzycznego pilota

• sanie do transportu bagażu (1 sanie na 2 osoby)

• materiały informacyjne i mapy

• obowiązkowa gwarancja ubezpieczeniowa biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR

• obowiązkowa opłata na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE: 
• Wypożyczenie sprzętu narciarskiego: na miejscu będzie możliwość wypożyczenia zestawu nart biegowych odpowiednich do terenu, jaki będziemy pokonywać. Są to narty typu backcountry z metalowymi krawędziami, o odpowiedniej szerokości pozwalającej na poruszanie się po nieprzygotowanych trasach. Do nart dobierane są odpowiednie buty i kijki. Koszt wypożyczenia: 110 EUR za tydzień.
• Transport bagażu sportowego w przypadku zabierania własnego sprzętu (ok 260 PLN).
• Wyżywienie.

TRANSPORT: 
• Miejsca rozpoczęcia wycieczki to: Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
• Trasę z lotniska do Kilpisjärvi i z powrotem pokonamy busem.

ZAKWATEROWANIE: 
• 2 noce (jedną po przyjeździe do Finlandii, jedną przed wyjazdem) spędzimy w przystosowanych do zimy domkach z pełnym wyposażeniem (kuchnia, prąd, łazienka, sauna, łóżka, pościel za dodatkową opłatą).
• Podczas wyprawy spać będziemy w przeznaczonych dla turystów drewnianych chatach, w których będziemy mieć zagwarantowane miejsca. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno (zatem zawsze minie trochę czasu, zanim taka chata się nagrzeje). Chaty wyposażone są w piętrowe łóżka z materacami, poduszki i koce. Poza piecem zazwyczaj dostępna jest także kuchenka gazowa, niewielka ilość podstawowych naczyń (garnki, patelnia, sztućce) i narzędzia (siekiera, piła). W chacie zawsze jest stół i ławy do siedzenia. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu, ani bieżącej wody (tym samym zlewu i łazienki). Wodę należy pozyskiwać poprzez topienie śniegu. Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców, oraz wyposażone są w czujniki dymu.

WYŻYWIENIE: 
Każdy uczestnik wyprawy powinien zabrać ze sobą odpowiednią ilość wyżywienia, które pozwoli mu codziennie pokonywać dystans około 20 km na biegówkach w niskich temperaturach (zalecamy wysokokaloryczne posiłki, sugerujemy zabranie żywności liofilizowanej ze względu na łatwość przygotowania). Będzie zapewniony wrzątek pozyskiwany ze stopionego śniegu. Uczestnicy będą transportować swoje jedzenie na saniach, dokładnie tak jak pozostały bagaż.
W pensjonacie w Kilpisjarvi zapewniamy 2x śniadanie (przed wyprawą i po wyprawie). Należy przygotować około 10-20 EUR na obiad w dniu powrotu (brak możliwości gotowania).

GRUPA: 
• Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 8.

KLIMAT: 
• Odwiedzany region należy do jednych z zimniejszych w Finlandii. Panuje tam klimat subpolarny. W marcu trwa druga połowa zimy. Średnia temperatura marcu wynosi -9'C. Temperatury mogą wahać się od -5'C do -15'C. Odczuwalna przy silnym wietrze może być jeszcze niższa. Mogą wystąpić opady śniegu, śnieżyce.
• Zorza: niestety nie możemy jej zagwarantować, ale wg wszelkich oficjalnych informacji jest dobrze widoczna i często spotykana do połowy kwietnia.

POZIOM TRUDNOŚCI:
• Jazda na biegówkach będzie obejmować podejścia, zjazdy, brnięcie w świeżym śniegu lub poruszanie się po mocno zmrożonej pokrywie śnieżnej. Jeden na dwóch uczestników wyprawy będzie ciągnąć sanie z bagażem. Na plecach będziemy mieć niewielkie plecaki z podstawowym ekwipunkiem.
• Maksymalne przewyższenia na trasie: 2x ok 200 m oraz 1x ok 300 m.
• Wymagana jest dobra forma fizyczna.
• Wymagane jest posiadanie umiejętności poruszania się na nartach biegowych (będziemy jeździć około 20 km dziennie).

Laponia: na biegówkach w krainie Saamów to wyprawa organizowana przez biuro podróży Barents. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.