Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach

Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach

Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach

• Trzy wycieczki na biegówkach

• Eksploracja Käsivarsi Wilderness Area

• Jazda po jeziorze Kilpisjärvi

• Spanie w drewnianych chatach ogrzewanych piecem

• Wycieczki z niedużym bagażem

• Możliwość ujrzenia zorzy polarnej

Zabieramy Was na biegówki w arktyczne rejony na północy Finlandii - do Laponii, kraju Saamów, reniferów, zamarzniętych jezior i otwartych przestrzeni. To wyjazd dla wszystkich pasjonatów zimy i aktywności na świeżym powietrzu!

W ciągu tygodnia spędzonego za północnym kołem podbiegunowym, w rejonie Kilpisjärvi, wybierzemy się na trzy różne wycieczki - jedno-, dwu- i trzydniową, a między nimi zregenerujemy się w komfortowej bazie wypadowej.

Będziemy się poruszać na nartach biegowych, a za bagaż posłuży każdemu jedynie niewielki plecak. Zmierzymy się z surowym subpolarnym klimatem Laponii. Zobaczymy miliony gwiazd fińskiego nieba i zorzę polarną, usłyszymy ciszę :-) Czeka nas mróz, słońce, mgła, może też śnieżyca i wiatr.

Będziemy nocować w prostych, ale niezwykle klimatycznych i zapewniających podstawowy komfort drewnianych chatach, w których ciepło utrzymamy za pomocą pieca na drewno, a wodę pozyskamy ze stopionego śniegu. Spędzimy wieczory przy blasku świec i świetle czołówek.

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU
DZIEŃ 1

Wylot z Gdańska bezpośrednio do Tromsø. Przejazd busem do Finlandii. Przyjazd do Kilpisjärvi późnym wieczorem. Przy odrobinie szczęścia już w pierwszą noc możemy obserwować zorzę polarną.

UWAGA - Kolejność realizacji poniższych wycieczek może ulec zmianie. Po każdej wycieczce wracamy na noc do bazy wypadowej w osadzie Kilpisjarvi aby się zregenerować.

DZIEŃ 2-3
• Wycieczka Płasko po jeziorze - dwudniowa

Przejedziemy kilkanaście kilometrów po zamarzniętym jeziorze. Celem jest najbardziej wysunięty na północ trójstyk granic na świecie. Tutaj spotykają się granice Finlandii, Norwegii i Szwecji. Po krótkiej wizycie w sąsiednich krajach, wrócimy do Finlandii i zakwaterujemy się w klimatycznej chacie pod lasem.

Jeżeli czas i pogoda pozwolą, wybierzemy się na fakultatywną wycieczkę na biegówkach w okolicy chaty, w głąb Norwegii lub Szwecji, tnąc nienaruszoną przez nikogo pokrywę śnieżną. Wieczorem zapolujemy na… zorzę polarną.

Następnego dnia w planach mamy przedpołudniową przejażdżkę po okolicy. Dookoła zamarznięte jezioro, las, wzgórza w oddali. Po południu wyruszymy w drogę powrotną do naszej bazy wypadowej.

DZIEŃ 4-6
• Wycieczka W kierunku wzgórz - najdłuższa i bardziej wymagająca. Potrwa 3 dni.

Wyruszymy ku wzgórzom, czyli ponad granicę lasu. Naszym oczom ukażą się bezkresne pustkowia i śnieżnobiałe wzgórza. Na trasie będą podjazdy oraz przemieszczanie się po płaskim i otwartym terenie. Ale widoki wynagrodzą wysiłek! Po 20 km docieramy do przepięknie położonej chaty nad jeziorem, w której spędzimy 2 noce. Kwintesencja tej części Laponii!

Drugiego dnia, w zależności od chęci, możemy sobie pozwolić na arktyczne lenistwo w chacie (np. spanie pod pierzynką, czytanie książki na tarasie z kubkiem gorącej herbaty, kąpiel w śniegu, itd.) lub fakultatywną wycieczkę z pilotem na biegówkach po mroźnej okolicy.

Trzeciego dnia zjazd ze wzgórz do bazy wypadowej.

DZIEŃ 7
• Wycieczka Na obiad do “koty” - jednodniowa

Najkrótsza ale najsmaczniejsza z wycieczek :-) Wycieczka jest jednodniowa, łącznie przejedziemy około 12 km. Będziemy poruszać się w okolicach wzgórza Saana, a naszym celem jest “kota” - lapońska drewniana chatka przypominająca namiot z paleniskiem w środku. Gdy na zewnątrz będzie skwierczał mróz, my będziemy się zagrzewać i pichcić obiad nad ogniem. Po odpoczynku i smacznym obiadku - zjazd na dół do bazy wypadowej.

DZIEŃ 8
Dla chętnych organizujemy spacer do sauny z przeręblem w jeziorze, przejażdżkę skuterem, czy też ostatnią, przedpołudniową przejażdżkę na nartach. Wieczorem jedziemy na lotnisko do Tromsø. Przelot do Gdańska, przylot około północy.

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy na trasie Gdańsk-Tromsø-Gdańsk z wszystkim opłatami

• bagaż rejestrowany do 20 kg

• transport z Tromsø do Finlandii i z powrotem

• zakwaterowanie 4x w Kilpisjärvi w pensjonacie z wieloosobowymi pokojami i 3x w chatach w terenie podczas wycieczek

• opiekę polskojęzycznego pilota

• pakiety informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

• Wypożyczenie sprzętu narciarskiego: na miejscu będzie możliwość wypożyczenia zestawu nart biegowych odpowiednich do terenu, jaki będziemy pokonywać. Są to narty typu backcountry z metalowymi krawędziami, o odpowiedniej szerokości pozwalającej na poruszanie się po nieprzygotowanych trasach. Do nart dobierane są odpowiednie buty i kijki. Koszt wypożyczenia: 110 EUR za tydzień.
• Transport bagażu sportowego w przypadku zabierania własnego sprzętu (ok 260 PLN).
• Wyżywienie.

TRANSPORT:

• Miejsca rozpoczęcia wycieczki to: Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
• Trasę z lotniska do Kilpisjärvi i z powrotem pokonamy busem.

ZAKWATEROWANIE:

• 4 noce (jedną po przyjeździe do Finlandii, dwie między wycieczkami i jedną przed wyjazdem) spędzimy w pensjonacie w pokojach 3-4 osobowych (pensjonat z sauną).
• 3 noce spać będziemy w przeznaczonych dla turystów drewnianych chatach, w których będziemy mieć zagwarantowane miejsca. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno (zatem zawsze minie trochę czasu, zanim taka chata się nagrzeje).

Chaty wyposażone są w piętrowe łóżka z materacami, poduszkami i kocami. Poza piecem zazwyczaj dostępna jest także kuchenka gazowa, niewielka ilość podstawowych naczyń (garnki, patelnia, sztućce) i narzędzia (siekiera, piła). W chacie zawsze jest stół i ławy do siedzenia. W bliskim otoczeniu chaty znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu, ani bieżącej wody (tym samym zlewu i łazienki). Wodę należy pozyskiwać poprzez topienie śniegu. Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców, oraz wyposażone są w czujniki dymu.

WYŻYWIENIE:

Należy zabrać ze sobą wyżywienie lub przygotować się do jego zakupu w lokalnym markecie. W każdej z chat będzie możliwość przygotowania posiłku z użyciem gorącej wody, czy też odgrzania na piecu. Sugerujemy zabranie żywności liofilizowanej ze względu na łatwość przygotowania. Będzie zapewniony wrzątek pozyskiwany ze stopionego śniegu.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość klientów na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 9.

KLIMAT:

• Odwiedzany region należy do jednych z zimniejszych w Finlandii. Panuje tam klimat subpolarny. W marcu trwa druga połowa zimy. Średnia temperatura marcu wynosi -9'C. Temperatury mogą wahać się od -5'C do -15'C. Odczuwalna przy silnym wietrze może być jeszcze niższa. Mogą wystąpić opady śniegu, śnieżyce.
• Zorza: niestety nie możemy jej zagwarantować, ale wg wszelkich oficjalnych informacji jest dobrze widoczna i często spotykana do połowy kwietni

POZIOM TRUDNOŚCI:

Na plecach będziemy mieć niewielkie plecaki z podstawowym ekwipunkiem potrzebnym na daną wycieczkę.

• Wycieczka po jeziorze cały czas po płaskim terenie.
• Wycieczka na wzgórza zawiera podjazd i jazdę po płaskim, oraz zjazd.
• Wycieczka do Koty krótki podjazd i jazdę po płaskim, oraz krótki zjazd.

W zależności od pogody możemy trafić na dobrze ubitą pokrywę śnieżną, lub jazdę w świeżym śniegu. Będziemy mieli odpowiednie narty do ww. warunków.

• Wymagana jest względnie dobra forma fizyczna.
• Wymagane jest posiadanie umiejętności poruszania się na nartach biegowych


Laponia: arktyczne wycieczki na biegówkach to wyprawa organizowana przez biuro podróży Barents. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Finlandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.