Sylwester w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sylwester w rumuńskim Banacie

 • Sylwestrowy wyjazd z dala od cywilizacji
 • Czeskie i rumuńskie wioski, spacery w górach, kaniony i jaskinie
 • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie
 • Termy Baile Herculane

Sylwester w rumuńskim Banacie to świetna alternatywa na masowe imprezy w wielkich miastach. To kilkudniowy wyjazd, podczas którego odpoczniemy od zgiełku miasta, pospacerujemy pięknymi okolicami i w rytm balkan-disco przywitamy Nowy Rok :-)

Zobaczymy życie rumuńskich peryferii, gdzie łączą się historie i losy wielu narodowości. Zwiedzimy nieoficjalną stolicę Banatu, Timișoarę, zamieszkamy w czeskich wioskach i wykąpiemy się w ulubionych przez austro-węgierskiego cesarza Franciszka Józefa I termach Baile Herculane.

Podczas sylwestrowej wycieczki do Rumunii spać i jeść będziemy w domach u lokalnych gospodarzy, w myśl idei odpowiedzialnej turystyki. Impreza sylwestrowa i noworoczne poprawiny odbędą się w miejscowej gospodzie i kultowej karczmie, z występami lokalnych zespołów.

Zapraszamy do Rumunii na Sylwestra!

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1 (wtorek, 28.12.2021)

Późnym wieczorem autokarowy wyjazd z Krakowa do Rumunii (nocny przejazd).

DZIEŃ 2 (środa, 29.12.2021)

Dojazd do Timișoary na śniadanie i zwiedzanie centrum miasta. Przejazd na rumuńską prowincję, do wioski Rovensko. Obiad u miejscowej rodziny, spacery po pieknej okolicy najwyżej położonej czeskiej wioski w Banacie. Zimowe ognisko, degustacja miejscowej śliwowicy i wypoczynek.

DZIEŃ 3 (czwartek, 30.12.2021)

Zimowy spacer przez banackie wzgórza do wsi Gârnic. Po drodze zwiedzanie używanych niegdyś młynków do mielenia zboża zbudowanych nad strumieniami. Wieczorem wizyta w gospodzie na łyk świeżego czeskiego piwa serwowanego w sercu rumuńskich wzgórz.

DZIEŃ 4 (piątek, 31.12.2021)

Zwiedzanie wsi oraz lokalnego muzeum. Dla chętnych spacer do Tureckiej Jaskini, przejście przez las, widoki na Dunaj i okolicę. Wieczorem sylwestrowa impreza w gospodzie, z tańcami i muzyką na żywo w wykonaniu lokalnych zespołów “Bohemia” i “Romania”. Zabawimy się w międzynarodowym rumuńsko-czesko-polskim gronie :)

DZIEŃ 5 (sobota, 1.01.2022)

Spokojny poranek, późne śniadanie, dla chętnych wizyta w miejscowym kościele na noworocznej mszy. Zejście do Dunaju na noworoczny obiad do miejscowego rybaka na pyszne sumy. Wycieczka wzdłuż Dunaju do kurortu Baile Herculane. Kąpiel w termach: w dzikich gorących źródłach lub austro-węgierskim spa. Po pożegnalnej kolacji w Baile Herculane, powrót do Polski (nocny przejazd).

DZIEŃ 6 (niedziela, 2.01.2022)

Poranny przyjazd do Krakowa.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • przejazd w dwie strony komfortowym autokarem
 • transport lokalny wg programu
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika, który rozmawia po czesku
 • zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców
 • wyżywienie: swojska gościnność i dwa posiłki dziennie w czeskich wioskach (śniadanie + obiadokolacja + śliwowica)
 • impreza sylwestrowa (występy lokalnych muzyków, drobne zakąski i sylwestrowy toast)
 • noworoczny wiejski obiad 
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • śniadanie w Timiszoarze i kolacja w Baile Herculane
 • zakąski i przegryzki w ciągu dnia
 • napoje alkoholowe i bezalkoholowe
 • wstęp do SPA w Baile Herculane (bezpłatne są miejskie gorące źródła)
 • Testy na obecność Covid-19 przed wyjazdem/powrotem (jeżeli dotyczy)

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie (śniadania i obiadokolacje), które będziemy spożywać u gospodarzy, to zdrowe, smaczne, domowe jedzenie. Poza ceną wyjazdu jest śniadanie w Timiszoarze oraz kolacja w Baile Herculane.

TRANSPORT I GRUPA:

Będziemy poruszać się komfortowym autokarem lub minibusem, w zależności od liczby chętnych. Zabawimy się i odpoczniemy w dużym gronie. Maksymalna liczba osób to 60. Sylwester zdarza się raz w roku, a wraz z nim wyśmienita okazja do poznania nowych ludzi :-)

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka jest objazdowa, jednak należy się przygotować na spacery i zaopatrzyć w dobre buty kryte i stup-tuty na śnieg.

POGODA:

Średnia temperatura na przełomie roku w tym regionie dochodzi do -10°C. Należy się przygotować na śnieg.

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą i Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony do Imperium Osmańskiego, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka, powstała po upadku Austro-Węgier, istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi - Czesi - przywędrowali do Banatu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się tu 6, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej, czeskich wiosek, w których można usłyszeć piękną staroczeszczyznę i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu rozmawiać z miejscowymi!

CZESKIE KORONY:

Mimo, że jesteśmy w Rumunii, w niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sylwester w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.