Sylwester w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Sylwester w rumuńskim Banacie

 • Sylwestrowa zabawa w czeskiej hospodzie w rumuńskich górach!
 • Powitanie nowego roku z dala od cywilizacji
 • Czeskie i rumuńskie wioski, spacery w górach, kaniony i jaskinie
 • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie
 • Żródła termalne w Baile Herculane

Sylwester w Rumunii, w Banacie to kilkudniowy wyjazd, podczas którego odpoczniemy od zgiełku miasta, pospacerujemy pięknymi okolicami i w rytmie balkan-disco przywitamy Nowy Rok :-)

Zamieszkamy w czeskich wioskach i wykąpiemy się w ulubionych przez austro-węgierskiego cesarza Franciszka Józefa I termach Baile Herculane. Zobaczymy życie rumuńskich peryferii, gdzie łączą się historie i losy wielu narodowości. Zwiedzimy nieoficjalną stolicę Banatu, Timișoarę,

Podczas sylwestrowej wycieczki do Rumunii spać i jeść będziemy w domach u lokalnych gospodarzy w myśl idei odpowiedzialnej turystyki. Podczas imprezy sylwestrowej i noworocznych poprawin w miejscowej gospodzie i kultowej karczmie, do tańca porwą nas zespoły lokalnych muzyków.

Zapraszamy do Rumunii na Sylwestra!

Program

RAMOWY PROGRAM SYLWESTER W RUMUNII:

DZIEŃ 1

Po południu autokarowy wyjazd z Krakowa (lub Katowic) do Rumunii (nocny przejazd).

DZIEŃ 2

Dojazd do Timișoary na śniadanie i zwiedzanie centrum miasta. Przejazd na rumuńską prowincję, do wioski Rovensko. Obiad u miejscowej rodziny, spacery po pięknej okolicy najwyżej położonej czeskiej wioski w Banacie. Zabawa przy zimowym ognisku, śliwowica od gospodarza i czyste powietrze banackich gór!

DZIEŃ 3

Zimowy spacer przez banackie wzgórza do wsi Gârnic (około 14 km). Po drodze zwiedzanie używanych niegdyś młynków do mielenia zboża zbudowanych nad strumieniami. Wieczorem sylwestrowa impreza w czeskiej gospodzie w sercu rumuńskich wzgórz, z tańcami i muzyką na żywo w wykonaniu lokalnych zespołów “Bohemia” i “Romania”. Zabawimy się w międzynarodowym rumuńsko-czesko-polskim gronie :)

DZIEŃ 4

Spokojny poranek, późne noworoczne śniadanie. Spacery po wiosce, dla chętnych wizyta w miejscowym kościele na noworocznej mszy oraz piesza wycieczka w kierunku Tureckiej Jaskini (8-11 km zależnie od chęci). Przejście przez las, widoki na dolinę Dunaju i serbskie masywy. Noworoczne wyjście wieczorem do gospody na łyk świeżego czeskiego piwa.

DZIEŃ 5

Możliwość wizyty w muzeum etnograficznym prowadzonym przez naszego znajomego gospodarza. Zejście z gór w kierunku Dunaju (8 km). Przejazd malowniczą trasą wzdłuż Dunaju do pełnego nostalgii kurortu Baile Herculane. Kąpiel w termach, w dzikich gorących źródłach (bezpłatnie) lub austro-węgierskim spa (wstęp płatny). Pożegnalna kolacja i nocleg w Baile Herculane.

DZIEŃ 6

W zależności od warunków bardzo poranny lub poranny wyjazd do Polski. Przystanek na węgierski obiad. Wieczorem dojazd do Krakowa.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • przejazd w dwie strony komfortowym autokarem
 • transport lokalny wg programu
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • 3x zakwaterowanie w pokojach wieloosobowych w wiejskich domostwach i gospodarstwach u lokalnych mieszkańców, 1 nocleg w hotelu w Baile Herculane
 • wyżywienie: swojska gościnność i dwa posiłki dziennie w czeskich wioskach (śniadanie + obiadokolacja + śliwowica)
 • impreza sylwestrowa (występy lokalnych muzyków, drobne zakąski i sylwestrowy toast)
 • noworoczny wiejski obiad 
 • pakiety informacyjne
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • śniadanie w Timiszoarze i kolacja w Baile Herculane
 • zakąski i przegryzki w ciągu dnia
 • napoje alkoholowe i bezalkoholowe
 • testy na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wstęp do SPA w Baile Herculane (bezpłatne są miejskie gorące źródła)

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie (śniadania i obiadokolacje), które będziemy spożywać u gospodarzy, to zdrowe, smaczne, domowe jedzenie. Poza ceną wyjazdu jest śniadanie w Timiszoarze oraz kolacja w Baile Herculane.

TRANSPORT I GRUPA:

Będziemy poruszać się komfortowym autokarem lub minibusem, w zależności od liczby chętnych. Zabawimy się i odpoczniemy w większym gronie, min. 15 osób, a maksymalnie tyle ile zmieści się do dużego autokaru :-). Sylwester zdarza się raz w roku, a wraz z nim wyśmienita okazja do poznania nowych ludzi :-)

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI:

Miejscem rozpoczęcia wyjazdu jest Wrocław lub Katowice (do wyboru).

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka jest objazdowa, jednak należy się przygotować na spacery i zaopatrzyć w dobre buty kryte i stup-tuty na śnieg.

POGODA:

Średnia temperatura na przełomie roku w tym regionie dochodzi do -5°C. Należy się przygotować na śnieg.

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą i Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony do Imperium Osmańskiego, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka, powstała po upadku Austro-Węgier, istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi - Czesi - przywędrowali do Banatu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się tu 6, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej, czeskich wiosek, w których można usłyszeć piękną staroczeszczyznę i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu rozmawiać z miejscowymi!

CZESKIE KORONY:

Mimo, że jesteśmy w Rumunii, w niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sylwester w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.