Sylwester w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
6 dni1 290

O wyprawie

Sylwester w rumuńskim Banacie

• Sylwestrowy wyjazd daleko od zgielku miasta i cywilizacji
• Czeskie i rumuńskie wioski, spacery w górach, kaniony i jaskinie
• Domowe zakwaterowanie i wyżywienie
• Termy Baile Herculane, śladami Franciszka Józefa i księżniczki Sisi

Odkryj z nami rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.

Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 100 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.

Co kryje dziś w sobie Republica Bănățeană oprócz malowniczych kanionów, jaskiń, urzekających wiosek i wąwozów? Przekonaj się o tym i jedź z nami na rumuńskiego Sylwestra. Na zakończenie udamy się do Baile Herculane, ukochanego uzdrowiska cesarza Franciszka Józefa oraz jego ukochanej Sisi.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1 ( 28.12. )
Poranny przelot z Warszawy (11:50) do Belgradu. Przejazd do rumuńsko-czeskiej wioski Bigr, drogą wzdłuż Dunaju. Wieś jest zbudowana w kształcie chrześcijańskiego krzyża. Mieszka tutaj ok. 200 Czechów i kilka dziesiątek Rumunów. Wieczorem impreza w miejscowym sklepiku.

DZIEŃ 2 ( 29.12. )
Całodniowy spacer na górę Koprzywa (909 m.n.p.m.) i zejście do następnej górniczej czeskiej wioski Eibenthal (16 km). Piwo w knajpie U Niedźwiedzia, spotkanie z byłym górnikiem i miejscowym pisarzem. Rozmowy o historii wioski i dla chętnych spacer do opuszczonej kopalni Baia Noua.

DZIEŃ 3 ( 30.12. )
Wycieczka do Baile Herculane. Przejazd wśród ładnych pejzaży do Rovenska (14 km) Wieś jest najwyżej położoną czeską wsią w Rumunii (prawie 800 m n.p.m.), z której rozciągają się widoki na okoliczne wzgórza i Dunaj. W 2012 roku wieś liczyła 60 obywateli, co roku ilość ludzi topnieje z powodu emigracji zarobkowej. Może namówimy gospodarza, żeby pokazał nam cielaki i koźlęta? :) Możliwość pomocy w pracach polowych po ustaleniu z gospodarzami. Wieczorem biesiada w miejscowej gospodzie u cioci Karoliny. Możemy też popatrzeć w gwiazdy przy majowym ognisku na łonie zapomnianej rumuńskiej prowincji.

DZIEŃ 4 ( 31.12. )
Trekking z Rovenska do Gernika na rumuńskiej prowincji. Kolacja domowa, a po niej najlepsze piwo na rumuńskich peryferiach z minibrowaru Wszerad w knajpie na końcu świata, z Wojakiem Szwejkiem patrzącym na nas z portretu. W Gerniku do dziś wypala się domowe wapno i grzeje drewnem dębowym, mieszka tutaj ok. 500 mieszkańców. W Gerniku przywitamy Nowy Rok!

DZIEŃ 5 ( 1.01. )
Rano dla chętnych msza w miejscowym kościele. Przejazd do Świętej Heleny. Noworoczne ognisko na skałach nad Dunajem.

DZIEŃ 6 ( 2.01. )
Przejazd do Belgradu. Krótkie zwiedzanie serbskiej stolicy. Przelot do Warszawy.

W PRZYPADKU ZŁEJ POGODY PROGRAM MOŻE SIĘ ZMIENIĆ

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• Przelot na trasie Warszawa - Belgrad i z powrotem z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• Bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• Opiekę polskojęzycznego przewodnika, który rozmawia po czesku

• Zakwaterowanie w wiejskich domostwach i gospodarstwach u miejscowych mieszkańców

• Swojską gościnność i dwa posiłki dziennie (śniadanie + obiadokolacja + śliwowica)

• Transport bagaży w czasie trekkingów na lekko

• Pakiety informacyjne i mapy

• Ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

ZAKWATEROWANIE:
Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców. Nie będzie problemu z ciepłą wodą.

WYŻYWIENIE:
Dwa posiłki dziennie, które będziemy spożywać u gospodarzy to zdrowe, lokalne jedzenie. Na spacery weźmiemy ze sobą prowiant od gospodyni.

TRANSPORT:
Samolotem z Warszawy do Belgradu, a następnie minibusem do Bigru. Dalej będziemy poruszać się pieszo, samochodami oraz minibusem.

FORMA WYJAZDU:
Wycieczka jest objazdowa, jednak należy przygotować się na porządne spacery i zaopatrzyć w dobre buty kryte i stup-tuty na śnieg.

POGODA:
Średnia temperatura na przełomie roku w tym regionie dochodzi do -10 stopni Celsjusza. Należy się przygotować na takie temperatury.

HISTORIA REGIONU BANATU:
Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w niej 6 z każdym rokiem wyludniających się czeskich wiosek, w których można usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę i zasiedzieć się w gospódkach i zjeść smażony ser :-) . Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!

CZESKIE KORONY:
W niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem)

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Sylwester w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.