Majówka w rumuńskim Banacie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
8 dni1 990

O wyprawie

Majówka w rumuńskim Banacie

 • Romantyczny wyjazd daleko od zgiełku miasta i cywilizacji
 • Tydzień w rumuńskich wioskach, spacery w górach, kanionach, jaskinie
 • Domowe zakwaterowanie i wyżywienie - bio produkty z ogródka :-)
 • Wehikuł czasu: zobacz, jak wyglądało życie w Polsce sto lat temu
 • Termy Baile Herculane, śladami Franciszka Józefa i księżniczki Sisi

Odkryj z nami rumuńskie rejony Republiki Banackiej - państwa, które istniało jedynie przez 16 dni. Przygotowaliśmy wyjątkową ofertę dla wszystkich, którym Rumunia nie kojarzy się jedynie z Bukaresztem i transylwańskim Drakulą. Oraz dla wszystkich, którzy są ciekawi także tych mniej oczywistych rejonów.

Co ma wspólnego Rumunia z Czechami? Jak to u nas bywa, dowiemy się tego w zapomnianych wioskach, w których próżno szukać turystycznych tłumów. Przeniesiemy się o 100 lat wstecz i na własne oczy zobaczymy, jak w banackich pozostałościach czas zatrzymał swój bieg. Będziemy go przelewać przez palce i kufle w czeskich (choć dziś terytorialnie rumuńskich) gospodach.

Co kryje dziś w sobie Republica Bănățeană oprócz malowniczych kanionów, jaskiń, urzekających wiosek i wąwozów? Przekonaj się o tym i jedź z nami na rumuńską majówkę. Czekają nas wieczory przy ognisku pod gołym niebem oraz warsztaty, na których dowiemy się, jakie cuda można zrobić z owczej wełny. Na zakończenie udamy się do Baile Herculane, ukochanego uzdrowiska cesarza Franciszka Józefa oraz jego ukochanej Sisi.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Popołudniowy wyjazd z Wrocławia/Krakowa i Katowic. Nocny przejazd przez Ostravę i Brno do rumuńskiej Orawity.

DZIEŃ 2 

Śniadanie na miejscowym targu (we własnym zakresie). Przejazd po byłej austro-węgierskiej linii wąskotorowej w głąb mistycznej krainy kopalni węgla Anina. Następnie wyruszymy do czeskiej wsi Ravensca (Rovensko), które jest najwyżej położoną czeską wsią w Rumunii (prawie 800 m n.p.m.) z której rozciągają się widoki na okoliczne wzgórza i DunajW 2012 roku wieś liczyła 60 obywateli, co roku ilość ludzi topnieje z powodu emigracji zarobkowej. Obiadokolacja u miejscowych gospodarzy, degustacja śliwowicy.

DZIEŃ 3

Rano po śniadaniu przejazd do wioski Sasca Romana. Przejście skalnym krasowym wąwozem rzeki Nery (cały dzień - ok. 25 km) do wioski Nowy Sopot (Sopotu Nou), gdzie przyjadą po nas auta i odwiozą z powrotem do Rovenska. W czasie trekkingu zwiedzanie Lacul Dracul (Jeziora Drakuli). Trochę się zmęczymy, ale widoki będą tego warte. Po drodze napotkamy pasące się stada, dzikie ptaki i ciekawe formy skalne. Powrót do Rovneska późnym wieczorem.

DZIEŃ 4

Spacery po Rovensku i okolicy, zapoznanie się z lokalną architekturą. Piesza wycieczka do rumuńskiej bacówki, piknik, odpoczynek po całodziennym trekkingu poprzedniego dnia. Wieczór z gitarami na banackich zboczach i oglądanie gwiazd przy majowym ognisku na łonie zapomnianej rumuńskiej prowincji.

DZIEŃ 5

Przejście ładnymi pejzażami do wsi Gârnic (Gernik) (15km). Po drodze piknik z ogniskiem przy historycznych młynkach zbudowanych nad strumieniami. W Gerniku zwiedzanie sympatycznego muzeum. Kolacja domowa, a po niej najlepsze piwo na rumuńskich peryferiach z minibrowaru Wszerad w knajpie na końcu świata, z Wojakiem Szwejkiem patrzącym na nas z portretu. W Gerniku do dziś wypala się domowe wapno i grzeje drewnem dębowym, mieszka tutaj ok. 120 mieszkańców. Wieczorem impreza z rumuńskim zespołem i muzyką na żywo!

DZIEŃ 6

Po pysznym wiejskim śniadaniu schodzimy z Gernika wprost ku brzegom Dunaju, skąd odbiera nas autokar. Jadąc wzdłuż brzegów Dunaju, zmierzamy w kierunku Baile Herculane. Po drodze przerwy na zwiedzanie, m.in. wycieczka łódką przez Dunaj do jaskini Ponicova i zwiedzanie rzeźby Deczebala. Wieczorem dojazd do Baile Herculane - starych węgierskich łaźni.

DZIEŃ 7

Baile Herculane - malownicze uzdrowisko położone jest pośród gór, a gorące źródła biją wprost na ulicy. Franciszek Józef lubił jeździć tu ze swoją ukochaną Sisi. Kąpiel w źródłach termalnych doda nam sił na powrót do domu. Trekking ścieżkami wśród skał nad uzdrowiskiem (góra Domogled 1100 m. npm) i wieczorny relaks w basenie lub gorących (dzikich) źródłach. Powrót do Polski.

DZIEŃ 8

Przyjazd do Katowic rano.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • Przejazd komfortowym autokarem z/do Katowic 
 • Opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • 4x zakwaterowanie w wiejskich domostwach i gospodarstwach u miejscowych mieszkańców
 • 1x nocleg w hotelu w Baile Herculane (2 nocne przejazdy autokarem podczas podróży na trasie Polska-Rumunia)
 • Hojną, swojską gościnność i dwa posiłki dziennie (5x śniadanie + 4x prowiant na drogę + 4x obiadokolacja)
 • Przejazd koleją wąskotorową i wycieczkę traktorem
 • Transport bagaży w czasie trekkingów na lekko
 • Pakiety informacyjne i mapy
 • Ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • Gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • Obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • Ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • śniadanie w Orawicie
 • kolacja w Baile Herculane
 • Testy na obecność Covid-19 przed wylotem/powrotem (jeżeli dotyczy)

ZAKWATEROWANIE:

Aby w pełni poczuć atmosferę Banatu, będziemy spać u lokalnych mieszkańców lub w agroturystykach. Łazienka i toaleta są wspólne dla większej ilości pokoi. Nie ma problemu z ciepłą wodą. Pokoje są wieloosobowe, wyposażenie podstawowe, często wzbogacone o pamiątki mieszkańców. W Baile Herculane spędzimy noc w pensjonacie bądź hotelu.

WYŻYWIENIE:

Dwa posiłki dziennie, które będziemy spożywać u gospodarzy to zdrowe, lokalne jedzenie. W większości wprost z ogródka oraz od domowych zwierząt. Na spacery weźmiemy ze sobą prowiant od gospodyni.

TRANSPORT:

Komfortowym autokarem do Oravity. Dalej będziemy poruszać się traktorem, pieszo, samochodami oraz minibusem. Chętni mogą dolecieć na Majówkę w Rumunii samolotem do/z Belgradu.

FORMA WYJAZDU:

Wycieczka jest objazdowa, jednak należy przygotować się na porządne spacery i zaopatrzyć w dobre buty kryte, a także sandały do brodzenia po wodzie.

POGODA:

Średnia temperatura na początku maja w tym regionie wynosi 16-18°C, trzeba być przygotowanym na sporadyczne opady deszczu (oraz bujną, zachwycającą zieleń :)

HISTORIA REGIONU BANATU:

Banat to kraina zamieszkiwana w starożytności przez Daków, położona u podnóża Karpat między Dunajem, Cisą a Maruszą. Zabrany spod węgierskiego panowania i wcielony w Imperium Osmańskie, adoptowany przez Habsburgów i anektowany przez Jugosławię, po wojnie został sierotą podzieloną między Rumunię, Serbię i Węgry. Republika Banacka powstała po upadku Austro-Węgier istniała jedynie 16 dni. Mało kto wie, że nasi południowi sąsiedzi przywędrowali tu z powodów niezwykle atrakcyjnych ziem. Dziś znajduje się w Banacie 6 czeskich wiosek, z każdym rokiem wyludniających się coraz bardziej. Można w nich usłyszeć piękną, płynną staroczeszczyznę, zasiedzieć się w gospodach i zjeść smażony ser :-) Z powodu podobieństwa staroczeskiego i polskiego, można bez problemu komunikować i rozmawiać z miejscowymi!

CZESKIE KORONY:

W niektórych miejscach obowiązującą walutą są czeskie korony - należy je ze sobą posiadać (więcej info w pakiecie informacyjnym przed wyjazdem).

GRUPA:

Wycieczka autokarowa. Minimalna liczba uczestników to 20, maksymalna 49.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Majówka w rumuńskim Banacie pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Rumunia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.