Uganda - nie tylko goryle

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Uganda - nie tylko goryle

 • Wodospady na Nilu
 • Safari w Parku Narodowym Murchison Falls
 • Dziewicze lasy okolic Kibale
 • Mokradła Bigodi - obserwacje rzadkich gatunków małp i ptaków
 • Safari w Parku Narodowym Queen Elizabeth u stóp Ruwenzori
 • Goryle górskie - tropienie goryli w Parku Narodowym Bwindi
 • Safari po Parku Narodowym Jeziora Mburo
 • Pływanie łodziami po mokradłach nad Jeziorem Wiktorii - ostoja wielkiego trzewikodzioba

Dla większości podróżnych Uganda kojarzy z miejscem, gdzie można zobaczyć goryle górskie. To prawda; spotkania z tymi największymi zwierzętami z rzędu naczelnych z pewnością dostarczają mnóstwo wrażeń i są niezapomnianym przeżyciem. Ale Uganda to nie tylko goryle! To także jeden z najciekawszych krajów Afryki obfitujący w wiele atrakcji przyrodniczych: wspaniałe liczne jeziora, spektakularne wodospady, pokryte śniegiem szczyty gór Ruwenzori , wulkany Virunga i Mount Elgon, sawanny i rozległe górskie lasy deszczowe oraz tereny podmokłe obfitują w liczne gatunki zwierząt oraz roślin. Kiedy w 1907 roku Winston Churchill, późniejszy premier Wielkiej Brytanii odwiedził ten rejon, zachwycony jego urokiem nazwał go „perłą Afryki”.

Nie tylko goryle

Goryle to z pewnością najbardziej spektakularny gatunek który będziemy mogli obserwować. I to w dodatku prawie że na wyciągnięcie ręki. Prowadzeni przez miejscowych przewodników świetnie znających zwyczaje goryli, będziemy mogli podejść blisko a jednocześnie na tyle ostrożnie by nie ingerować w życie tych wspaniałych stworzeń które narażone są na wyginięcie. Podczas naszej wyprawy będziemy mieli szansę na spotkanie z gorylami górskimi; jest to jeden z dwu podgatunków wschodnich. Ok. 360 osobników, które są w Ugandzie to ponad połowa wszystkich goryli górskich na świecie! Żyją one w stadach od kilku do kilkudziesięciu osobników którym przewodzi samiec. Dorosłe samce, tzw. srebrnogrzbiete (stają się takie, gdy skończą 12-15 lat), to prawdziwie olbrzymy ważą do 210 kg i mierzą 1,8 m. Samice są mniejsze i o połowę lżejsze. Goryle górskie są roślinożerne. W odróżnieniu od nizinnych mają gęstsze czarne futro (żyją na dużej wysokości, gdzie noce bywają bardzo zimne) i są masywniejsze. Aż trudno uwierzyć, że mimo takich rozmiarów i groźnego wyglądu są zwierzętami bardzo spokojnymi, a jeżeli nie są niepokojone to wręcz łagodnymi. A przecież jeszcze do lat 70 tych ubiegłego stulecia uważano je za krwiożercze potwory, do czasu kiedy słynna Dian Fossey poznała bliżej ich i zachowanie i zwyczaje oraz rozpoczęła walkę o ochronę goryli górskich. Ale będzie też okazja żeby zobaczyć nie mniej sympatycznego kuzyna goryli; szympansa.

Przyroda Ugandy

Uganda słynie z zapierającej dech w piersiach przyrody oraz licznych gatunków dzikich zwierząt. W odróżnieniu jednak od Kenii czy Tanzanii nie odwiedzają jej tak liczne rzesze turystów. Dzięki temu jest bardziej tajemnicza, a podróżowanie i odkrywanie jej kolejnych zakątków staje się niezapomnianą przygodą! Kraj ten słynie przede wszystkim ze wspaniałych możliwości obserwacji goryli górskich, co stanowi jednak jedynie niewielką część tego co Uganda ma nam do zaoferowania. Podczas wyjazdu odwiedzimy liczne parki narodowe. Bwindi Impenetrable National Park wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jest królestwem wspomnianych wcześniej goryli. W Kibale Forest National Park będziemy tropić szympanse, podczas gdy w Queen Elizabeth National Park spotkamy słonie, lwy, bawoły i lamparty. Jest to również miejsce uznane za ważny obszar obserwacji ptaków przez międzynarodową organizację BirdLife International. Na terenie Ugandy zarejestrowano ponad 1000 różnych gatunków ptaków co czyni ten kraj jedną z najlepszych destynacji w Afryce jak i na świecie pod tym względem. Dla miłośników ornitologii z pewnością ogromną gratką będzie szansa zobaczenia na własne oczy występującego tutaj trzewikodzioba (Balaeniceps rex). Poza bogatą fauną zobaczymy również niesamowite i bardzo zróżnicowane obszary lasów tropikalnych oraz wiele zjawiskowych krajobrazów natury, jak chociażby piękne wodospady na Nilu Białym w Murchison Falls National Park.

Nie tylko dla przyrodników

Wyprawa do Ugandy ma charakter przyrodniczy. Dwutygodniowe safari podczas którego będziemy obserwować duże ssaki żyjące na sawannie (słonie, żyrafy, zebry, antylopy, lwy) oraz staniemy oko w oko z gorylami górskimi, z pewnością dostarczy wiele emocji każdemu kto marzy o afrykańskiej przygodzie, kocha Afrykę nawet jeżeli nie uważa siebie za przyrodnika lub ornitologa. Wyjazd ma charakter przyrodniczy bo cała Uganda to wielkie sanktuarium afrykańskiej przyrody. Być może to ostatni dzwonek aby ją poznać. To wyprawa bez wyjątku na wiek i zainteresowania dla wszystkich. Doświadczony polski pilot przyrodnik który poprowadzi wyjazd pomoże w odkrywaniu piękna tamtejszej przyrody, gdzie z rozległych sawannowych równin zobaczyć można również ośnieżone szczyty gór.

Program

Dzień 1 Przelot do Ugandy

Wylot z Warszawy. Przylot do Entebbe, zakwaterowanie.

Dzień 2 Mokradła nad Jeziorem Wiktorii, po południu transfer do PN Murchison Falls

Przejazd nad zatokę Mabamba, gdzie zbliżymy się do  potężnego ptaka żyjącego na mokradłach Jeziora Wiktorii - trzewikodzioba. Małymi łodziami przeczeszemy przybrzeżne mokradła w poszukiwaniu tych ptaków. Niejednokrotnie udaje się  z bliska sfotografować trzewikodzioby polujące archaiczne ryby dwudyszne, żyjące w mule.
Popołudniu przejedzemy do Parku Narodowego Murchiason Falls. 
 
Dzień 3 Całodzienne safari w Parku Narodowym Murchison Falls

Park Narodowy Murchison Falls jest jedenym z największych parków w Ugandzie, który swoją nazwę zawdzięcza spektakularnym wodospadom na Nilu. To także jeden z największych terenów porośnięty sawanną.

W godzinach rannych wyruszymy na samochodowe safari do królestwa słoni, żyraf, lwów i bawołów afrykańskich. Po południu popłyniemy łodzią wzdłuż brzegów Nilu w kierunku wodospadu Murchison. Ta malownicza droga wodna będzie doskonałą okazją, aby fotografować i obserwować z bliska stada hipopotamów, zdążających do wodopoju słoni i antylop. To również świetne miejsce obserwacji ogromnych ilości wodnego ptactwa. Zobaczymy tu: olbrzymią zwaną goliatem, bociana żabiru, brzytwodzioba afrykańskiego i kolorowe żołny czerwonogardłe gniazdujące w norach wysokich nadbrzeżnych klifów. Tu też po raz pierwszy zobaczymy ptaka herbowego Ugandy – żurawia - koronnika szarego. Dopłyniemy do wodospadu, gdzie na skałach przesiadują żwirowce skalne i przy nich opuścimy łodzie by tym razem pieszo i z góry obserwować jak wody Nilu, kaskadą w kolorach tęczy, opadają z hukiem 43 metry w dół. Powrót na nocleg.

Dzień 4 W drodze do lasów Kibale

Przejazd do Kibale Forest. Widokową trasą przez zielone wzgórza, wioski, plantacje herbaty z masywem Rwenzori w tle, dojedziemy do rozpościerających się na przestrzeni 770 kilometrów kwadratowych terenów leśnych Kibale. Żyje tu 13 gatunków małp i liczne gatunki ptactwa leśnego. Wieczorem czeka nas jeszcze spacer.

Dzień 5 Rezerwat Kibale, obserwacje szympansów (opcja)

Poranna obserwacja szympansów w rezerwacie Kibale (wycieczka fakultatywna z przewodnikiem anglojęzycznym).
W wyjście na obserwacje ptaków na terenie mokradeł Bigodi. Teren bagien zamieszkany jest przez kilka gatunków małp i ponad 200 gatunków ptaków. Napotkamy tutaj między innymi: turaka olbrzymiego, dzierzyka zółtołbiastego, łysonia siwogłowego, brodala żółtodziobego, wąsalika, wąsala szkarłatnego, kraskówkę modrogardłą, dzięciolika brązowouchego, wikłacza papirusowego i wiele innych ciekawych gatunków.

Dzień 6 Przejazd do Parku Narodowego Queen Elizabeth

Opuszczamy lasy Kibale i jedziemy do Parku Narodowego Queen Elizabeth. Tu też przekraczamy równik. To drugi co do wielkości park Ugandy, położony u stóp ośnieżonego masywu Rwenzori, sąsiadującego z jeziorami Edwarda i Georga. Dojeżdżając do parku spotkać można gazele, guźce i lwy. W parku zobaczymy ponadto słonie, lwy, stada gazeli i antylop. Popołudniowe safari po rozległym terenie parku to okazja by podglądać jak niegdyś wyglądała przyroda Afryki Wschodniej, a wykonywane zdjęcia sawanny z widokiem na ośnieżone góry Rwenzori będą miłą pamiątką.

Nocleg w Bush Lodge z niesamowitym widokiem na teren bagienny i rzekę do której zdążają stada spragnionych wody słoni. Wieczorem z kanału Kazinga między zabudowania Bush Lodge podchodzą hipopotamy a z buszu hieny, dlatego też po kolacji, na nocleg, odprowadzą nas uzbrojeni strażnicy. Obowiązuje tutaj zakaz poruszania się po zmroku.

Dzień 7 Poranne safari w parku Queen Elizabeth, popołudniu rejs po Kanale Kanzinga

Wcześnie rano wyjazd na safari po parku Queen Elizabeth. Zobaczymy terytorium wykorzystywane przez antylopy - koby żółte - w okresie godowym. Samce bronią obszaru o średnicy około 30 metrów, a całe okoliczne terytorium może mieć 20 lub więcej takich obszarów bronionych przez pojedyncze samce. Zobaczymy spektakularne walki samców, poszukamy także lwów i innych drapieżników zachęconych koncentracją antylop w tym miejscu.
Popołudniu połpłyniemy na rejs po Kanale Kanzinga, który łączy 2 jeziora: Edwarda i George. W trakcie rejsu będziemy wypatrywać Brzytwodzióba afrykańskiego, rudzika, warzęchy afrykańskiej, flamingów, pelikanów, kormoranów, czapli dyniowatej, orła afrykańskiego i wiele innych ptaków wędrownych i zamieszkałych na wybrzeżu. To również miejsce zamieszkałe przez krokodyle nilowe, słonie i hipopotamy. Ponadto obejrzymy wioskę rybacką oraz metodę wydobywania soli w pobliżu jeziora George. Poznamy także sposoby użytkowania terenów chronionych przez lokalne społeczności. 
Wrócimy na nocleg w Bush Lodge. 

Dzień 8 Przejazd do Ishasha

Dzisiaj przejedziemy do Ishasa w spokojnym, odległym zakątku parku Queen Elizabeth. Po drodze będziemy poszukiwać lwów, które w tej okolicy lubią wspinać się na drzewa figowe. 

Dzień 9 Poranne safari w Ishasha, popołudniu przejedziemy do Buhoma

Rano udamy się na eksplorację południowej części parku Queen Elizabeth, uważanego za jeden z najbardziej czarujących i odosobnionych obszarów we wschodniej Afryce. Poranne wyjście rozpocznie się od poszukiwania słoni, bawołów afrykańskich, kobów żółtych i sasebi właściwych w sawannie. W pobliżu mokradeł mogą się pojawić pantery. 
Po południu przejazd do Buhoma w Parku Narodowym Bwindi, który obejmuje jeden z najbardziej unikatowych lasów w Afryce wpisanych na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Dzień 10 Tropienie goryli w Parku Narodowym Bwindi (opcja)

Całodzienna wyprawa na goryle (wycieczka fakultatywna z przewodnikiem anglojęzycznym) to cel zobaczenia jednej z 7 rodzin goryli górskich żyjących w lasach pogranicza Ugandy i Rwandy. To ekscytująca wyprawa przez zarośnięte wzgórza, gdzie pod okiem przewodników już w drodze poznaje się zwyczaje tych zwierząt i omawia odpowiednie przy nich zachowanie człowieka. 

Dla osób nie decydujących się na tropienie goryli - czas wolny i odpoczynek w lodży. Będzie można przespacerować się do pobliskiej wioski Buhoma. 

Dzień 11 Przejazd nad jezioro Mburo

Przejazd z Bwindi zajmie nam około 6-7 godzin. Park Narodowy Lake Mburo to najmniejszy park narodowy Ugandy z unikalnymi gatunkami ssaków i ptaków, których nie można znaleźć nigdzie w Ugandzie, takich jak impala zwyczajna, eland, zebra stepowa. Zjemy lunch w Centrum Kultury Igongo i przespacerujemy się po muzeum, a wieczorem udamy się nad jezioro Mburo. 

Dzień 12 Całodzienne safari w PN Lake Mburo

PN Lake Mburo jest najlepszym miejscem w Ugandzie, aby zobaczyć typowo południowe ptasich mieszkańców sawanny, jak: wąsal czerwonolicy, wąsal szkarłatny, wąsal białogłowy, chwastówka długosterna, perkołyska afrykańska i ślepowron białogrzbiety, afrykanka złotoplama, nikornik żółtopierśny, sikora białoskrzydła.   Większość parku jest zdominowana przez sawannę z wysoką trawą, na której rosną drzewa akacji i wilczomlecza. 
W parku spotkać również możemy bawoły, impale, guźce, zebry, hipopotamy, koby śniade, mangusteczkę i mungo, szakale pręgowane, buszboki, topi, a przy odrobinie szczęścia można zobaczyć lamparta.

Dzień 13 Poranne safari w Mburo, przejazd do Entebbe

Rano jeszcze sie udamy na krótką przejażdzkę po PN Lake Mburo. Po południu wrócimy do Entebbe. 
Późnym wieczorem pojedziemy na lotnisko. 

Dzień 14 Powrót do Polski

Powrót do Warszawy. 

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Entebbe - Warszawa
 • Przejazdy lokalne wynajętym busem, łodziami
 • Zakwaterowanie: noclegi w hotelach i lodge (pokoje 2,3 osobowe z łazienkami) 
 • Wyżywienie: 12 śniadań, 11 lunch/lunch pakietów i kolacji, woda do picia: 1,5 l/dzień
 • Wstępy: Murchison Falls N.P., Queen Elizabeth N.P., Bwindi Impenetrable Forest N.P., Lake Mburo N.P.
 • Opiekę polskiego przewodnika/przyrodnika i lokalnego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG - 13 PLN, TFP - 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wiz do Ugandy: ok. 50 USD
 • Wyżywienie poza wymienionym oraz napoje do posiłków: ok. 50-80 USD
 • Napiwków: ok. 50-70 USD
   

Wycieczki fakultatywne (z przewodnikiem anglojęzycznym): 

 • Zezwolenie i wycieczka na tropienie szympansów: 200 USD*
 • Zezwolenie i wycieczka na tropienie goryli: 700 USD*

*ze względu na rygorystyczne przepisy dotyczące liczby osób, które mogą oglądać goryle i szympansy w ciągu jednego dnia, zainteresownie udziałem należy zgłosić przy zgłoszeniu na wyjazd. Opłata musi zostać uiszczona wg kursu sprzedaży USD w momencie potwierdzenia wyjazdu.

Liczba uczestników: 9 - 15 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 4000 PLN 

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyjazdu: 1700 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Uganda - nie tylko goryle pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.