Ptaki Islandii

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie
TerminCena
10 dni8 790
Grupa 6-8 osób

O wyprawie

Ptaki Islandii

 • Północnoamerykańskie gatunki ptaków: nury lodowce, sierpce, kamieniuszki
 • Nadmorskie kolonie fulmarów, maskonurów, alek, nurzyków
 • Tropienie polarnych drapieżników: bialozora, drzemlika, lisa polarnego
 • Spektakularne lodowce: Vatnajökull, Myrdalsjökull, Snæfellsjökull
 • Góry lodowe pływające po lagunach lodowcowych
 • Gejzery, fumarole, solfatary, gorące siarkowe błota
 • Wulkan Krafla, pola lawy, kratery i pseudokratery
 • Wspaniałe, huczące wodospady: Dettifoss, Selfoss, Goðafoss, Gullfoss i inne
 • Safari na obserwacje wielorybów
 • Reykjavik - stolica Islandii

Życie na lądzie i morzu

Pełne ryb wody północnego Atlantyku są źródłem pożywienia dla niezliczonych ptaków morskich zasiedlających klifowe wybrzeża Islandii. Mewy, alki, nurzyki i pocieszne maskonury można tam oglądać i fotografować z bardzo bliska.

Z obfitości pokarmu korzystają też ssaki morskie: kilka gatunków wielorybów (w tym największe zwierzę żyjące na Ziemi - płetwal błękitny!), delfiny, foki i drapieżne orki, których będziemy wypatrywać z brzegu i z pokładu statku. Nad jeziorem Mývatn zaobserwujemy ptaki nie występujące nigdzie w Europie poza Islandią, m.in. kamieniuszkę, gągoła północnego (sierpca), nura lodowca. Przy odrobinie szczęścia zobaczymy polowanie największego z sokołów - białozora. Wśród wulkanicznych skał podziwiać będziemy pionierską roślinność - mchy, porosty i różnobarwne arktyczne kwiaty i krzewinki.

Program

Dzień 1 Przelot z Polski do Reykjaviku

Przelot z Warszawy do Keflaviku - międzynarodowego portu lotniczego pod Reykjavikiem. Przejazd na nocleg do Grindavik - z pobliskiego wybrzeża dostrzec można wysepkę Eldey, na której jeszcze w XIX wieku żyły ostatnie osobniki alki olbrzymiej.

Dzień 2 Park Þingvellir i tundra, gejzery i wodospad Gullfoss

Rano wyruszymy do Parku Narodowego Þingvellir, który położony jest na granicy płyt kontynentalnych. Na powierzchni ziemi utworzyły się tam głębokie szczeliny tworzące między innymi malowniczy wąwóz Almannagjá. W otaczającej ten obszar tundrze spotkać można pardwy górskie, siewki złote i droździki. Następnie odwiedzimy słynny gejzer Strokkur i wodospady Gullfoss.

Dzień 3 Eksploracja półwyspu Snæfellsnes

Cały dzień poświęcimy na eksplorację półwyspu Snæfellsnes. Na jego bazaltowych klifach gnieżdżą się mewy trójpalczaste, alki, nurzyki i fulmary. Na skalistych wysepkach wypatrzeć można barwne samce kamieniuszek, dla których Islandia jest jedynym w Europie miejscem gniazdowania.

Dzień 4 Rejs na Flatey i kolonia fok w Osar

Tego dnia także będziemy obserwować ptaki wzdłuż wybrzeża zachodniego cypla Islandii, jakim jest półwysep Snæfellsnes. Chętni wybiorą sie na rejs na maleńką wysepkę Flatey lub inny rejs na obserwacje ptaków. Popołudniu przejedziemy do Osar, z którego rozpościera się rozległy widok na zatokę Oceanu Lodowatego z kolonią fok pospolitych. Nieopodal znajduje się kolonia mew trójpalczastych na słynnej skale Hvítserkur. Wieczorem nad okolicznymi pastwiskami często pojawiają się sowy błotne.

Dzień 5 Husavik - rejs na wieloryby i muzeum przyrodnicze

Z Osar ruszamy do Húsavík, skąd chętni wypłyną na rejs na obserwacje wielorybów. W zatoce Oceanu Akrtycznego, nad którą położony jest Húsavík, spotkać można najwieksze zwierzęta, które kiedykolwiek żyły na Ziemi: płetwale błękitne, płetwale karłowate, humbaki. Na pobliskiej skale znajduje się wielka kolonia maskonurów, a na nieodległej wysepce Grímsey, przez którą przechodzi kolo podbiegunowe, gnieżdżą się alczyki, które można czasem wypatrzeć na rejsie. W Húsavík znajduje się także interesujące muzeum przyrodnicze, posiadające między innymi wypchany okaz wymarłej w XIX wieku alki olbrzymiej. Po drodze tego dnia staniemy także przy wodospadzie Goðafoss.

Dzień 6 Jezioro Mývatn - ptaki wśród wulkanów

Objazd jeziora Mývatn. Zatrzymamy się przy labiryncie lawowym Dimmuborgir - w czasie spaceru wśród formacji zakrzepłej lawy rozejrzymy się za pojawiającym się tam często białozorem polującym na liczne tutaj droździki. Spod nóg uciekać nam będę pardwy górskie. Chętni wejdą na krater Hverjall, z którego roztacza się rozległy widok na jezioro. Zatrzymamy się także przy pseudokraterach i nad niewielkimi zatoczkami jeziora, by z bliska przyjrzeć się sierpcom, nurom lodowcom, perkozom rogatym. W wartkim nurcie rzeki Laxa wypatrzymy kamieniuszki. Odwiedzimy geotermalny obszar z solfatarami i fumarolami i pole lawy pod wulkanem, na którym często pojawiają się śnieguły i siewki zlote - pionierscy mieszkańcy tych surowych terenów.

Dzień 7 Dettifoss - islandzka Niagara

Tego dnia objedziemy wschodnie wybrzeże Islandii. Dotrzemy do największego islandzkiego wodospadu Dettifoss. Po drodze zatrzymamy się na niegościnnym, tundrowym płaskowyżu prośniętym pionierskimi roślinami - lepnicą bezłodygową, dębikiem ośmiopłatkowym, skalnicą. W tych trudnych warunkach żyje także sieweczka obrożna i śnieguła.

Dzień 8 Lodowcowa laguna i największy lodowiec Europy

Przemierzając południowe wybrzeże, zatrzymamy się nad błętkitnymi wodami laguny lodowcowej, w której pływają cielace się z lodowca lodowe góry. W tym z pozoru martwym pejzażu spotkać można ciekawe gatunki ptaków. Na lodowej krze przesiaduję rybitwy popielate i wydrzyki. W rwącym nurcie rzeki, która wyrzuca krę z laguny do morza, pływają kamieniuszki.

Dzień 9 Klify Dyrhólaey, Seljalandfoss, Reykjavik

Odwiedzimy klify Dyrhólaey, na których licznie gnieżdżą się maskonury, fulmary, nurzyki. Nad słynną bramą skalną rozbrzmiewa nieustanny zgiełk krążących wokół swojej kolonii mew trójpalczastych. Położony nieopodal wodospad Seljalandfoss okrążają fulmary, które można fotografować jak niemal przelatują przez ścianę spadającej wodospadem wody. Seljalandfoss to dosyć szczegółny wodospad - można bowiem niemal suchą nogą przejść za jego kaskadą. Po południu tego dnia zajrzymy także nad staw Tjörnin w Reykjaviku, na którym z bliska przyjrzeć się można łabędziom krzykliwym, mewom żółtonogim i edredonom.

Chętni wieczorem tego dnia, w miarę wolnego czasu, wykąpią się w gorących wodach Błękitnej Laguny.
Wieczorem lub nad ranem wylot do Polski.

Dzień 10 Przelot do Polski

Przylot do Polski.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie: domki campingowe i schroniska, pokoje 2-3 osobowe (8 lub 9 noclegów zależnie od rozkładu lotów)
 • Przelot z Polski do Keflaviku i z powrotem (miasto wylotu podamy bliżej terminu wyjazdu)
 • Transport: wynajem 9-osobowego vana (bez kosztów paliwa, opłat drogowych i parkingowych - patrz obok)
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 30 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Kosztów paliwa, opłat drogowych, parkingów - 150 EUR od osoby (zbierane przez przewodnika)
 • Wyżywienia
 • Rejsu łodzią na obserwacje wielorybów (ok. 80 EUR) i innych ewentualnych atrakcji fakultatywnych
 • Wszystkich ewentualnych obowiązkowych szczepień i testów na Covid19

Liczba uczestników: 6 - 8 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2500 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Ptaki Islandii pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Islandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.