Wiejskie życie nad Niemnem - Litwa

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
7 dni3 990

O wyprawie

Wycieczka na Litwę: wiejskie życie nad Niemnem

 • Spotkanie z miodosytnikiem, winiarzem i piwowarem
 • Martwe wydmy Mierzei Kurońskiej (UNESCO)
 • Spokojne życie dzikiej Delty Niemna
 • Z wizytą u Karaimów, polska, żydowska i tatarska historia
 • Alternatywne Wilno i modernistyczne Kowno
 • Piwna tradycja rodzin północnej Auksztoty

Zapraszamy na Litwę, do krainy rzek i jezior, na mierzeję i na plażę. Do krainy litewskiej, polskiej, żydowskiej i tatarskiej historii. Wysłuchamy opowieści litewskich winiarzy, miodosytników, piwowarów, bartników, biologów, historyków i artystów, czyli zwykłych mieszkańców, którzy będą nam przybliżać obraz dzisiejszej Litwy, jak i jej dawne dzieje.

Zapraszamy na kęs świeżej ryby, ziemniaczanych blinów i czarnego chleba, na łyk pigwowego wina, miodu pitnego i wiejskiego piwa. Poznamy drewniane wsie Dzukiji, oraz piwną prowincję Północnej Auksztoty. Pójdziemy na niejeden dłuższy spacer na łonie przyrody. Spędzimy noclegi w agroturystykach.

Po Litwie będziemy się poruszać busem, odwiedzając miasta, miasteczka i wsie. Zobaczmy stolicę Wilno, oraz rozwijające się Kowno, słynne Troki gdzie odwiedzimy Karaimów, radziwiłłowskie Kiejdany i mistyczną Górę Krzyży. Odwiedzimy dziką Deltę Niemna i Mierzeję Kurońską (UNESCO).

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1 (niedziela)

Wyjazd z rana z Warszawy. Zaczynamy poznawać smaki Litwy - po drodze przystanek na pierwszy litewski lunch. Po drodze Oowiedzimy pierwszego winiarza niepodległej Litwy, posłuchamy historii produkcji i spróbujemy miejscowych win zrobionych z tych owoców… które rosną na Litwie. Półsłodkie pigwowe... palce lizać! Pójdziemy na spacer kładką przez chronione torfowisko wysokie Aukštumala. A wieczorem docieramy do agroturystyki położonej w Delcie Niemna, najdzikszym zakątku Litwy. Odpoczynek w zacisznej okolicy przy ognisku.

DZIEŃ 2 (poniedziałek)

Poranek w jedynej wiosce na Litwie gdzie zamiast ulicy płynie rzeka! Po swojskim śniadaniu wypływamy kutrem przez Deltę Niemna, wśród wysp, meandrów, i odnóg rzeki, bagien i siedlisk ptaków. A następnie cała naprzód na Mierzeję Kurońską (UNESCO), piaszczysty pas pełen unikalnych krajobrazów dzielący Morze Bałtyckie od Zatoki Kurońskiej. Chronione martwe wydmy tworzące wysokie klify obejrzymy z ich szczytu, powłóczymy się po “żywych” wydmach przy granicy rosyjskiej, niczym po pustyni. Zjemy lunch w tawernie w jednej z tradycyjnych wiosek mierzei. Zobaczymy Górę Czarownic z rzeźbami wiedźm z całej Litwy. Wieczorem przejazd na nocleg na bałtyckim wybrzeżu.

DZIEŃ 3 (wtorek)

Poranny spacer szczytem bałtyckich klifów w rejonie Połągi. W Muzeum Bursztynu - “litewskiego złota” - znajdującym się w Pałacu Tyszkiewiczów, zobaczymy potężny okaz o wadze 3,5 kg i zatopione w bursztynie owady. Zobaczymy Górę Krzyży w Szawlach, liczącą kilkadziesiąt tysięcy krzyży, wiele z nich pięknie zdobionych. Przejazd do północnej Auksztoty, szlakiem przydomowych wiejskich browarów pielęgnujących wielowiekową tradycję piwowarstwa Litwy. Nocleg w okolicach Poniewieża.

DZIEŃ 4 (środa)

Dzień zaczniemy od wizyty w Kiejdanach przepełnionych historią rodu Radziwiłłów. Odwiedzimy miodosytnika Erikasa i spróbujemy jego tradycyjnego liteweskiego trunku. Zatrzymamy się w Kownie - drugim co do wielkości mieście Litwy. Wraz z przewodnikiem pójdziemy na długi spacer. Przejdziemy Aleją Wolności - deptakiem pełnym modernistycznej architektury, aby trafić na kowieńską starówkę. Odwiedzimy jedyne na świecie Muzeum Diabłów! Ruszamy do Wilna. Opcjonalnie zajrzymy po drodze do opuszczonego parku rozrywki. Dojazd wieczorem do Wilna. Dla chętnych wyjście na łyk rzemieślniczego piwa.

DZIEŃ 5 (czwartek)

Zwiedzamy stolicę Litwy. W Wilnie, mieście w którym pomnik Lenina zastąpiło popiersie Franka Zappy poznamy nie tylko stare miasto, ale również samozwańczą Republikę Užupis - dzielnicę bohemy artystycznej. Po południu czas wolny w Wilnie, możliwe dodatkowe zwiedzanie - szlakiem wileńskich murali, Cmentarz na Rossie, wycieczka do Parku Europy, uznawanego muzeum sztuki nowoczesnej na świeżym powietrzu, znanego z dzieł Abakanowicz, czy Oppenheima. Żegnamy się ze stolicą Litwy z przytupem - poznamy bogatą scenę wileńskich pubów i knajp!

DZIEŃ 6 (piątek)

Jedziemy do Troków poznać historię zamku na wyspie wzniesionego przez wielkich książąt litewskich Kiejstuta i jego syna Witolda. Spotkamy się z tamtejszą społecznością Karaimów, poznamy tajniki karaimskiej kuchni. Dzień będzie pełen przystanków. Odwiedzimy producenta balsamu miodowego o dumnej nazwie “Grunwald” i mocy 75%, spojrzymy na zakola Niemna ze Wzgórza Witolda, odwiedzimy tatarską wioskę Rejże z zachowanym drewnianym meczetem, Pod wieczór dojedziemy do Dzukijskiego Parku Narodowego na nocleg i pożegnalną kolację z tradycyjnymi potrawami w jednej z zachowanych drewnianych wsi tego rzeczno-leśnego regionu.

DZIEŃ 7 (sobota)

Spotkamy się z miejscowymi bartnikami pielęgnującymi stare tradycje. Pójdziemy na spacer zobaczyć bagno Čepkeliai - największe na Litwie, zwiedzimy Park Grutas - niecodzienną wystawę sowieckich pomników z przekąsem umieszczonych pośród lasu. Pożegnanie z kuchnią litewską tradycyjnymi daniami regionu Dzukija. Zajrzymy do pobliskich Druskiennik. Wieczorem powrót do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • przejazd busem na Litwę
 • transport lokalny wg programu
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • zakwaterowanie w pokojach 2-osobowych w miastach, w agroturystykach w pokojach 3-4 osobowych
 • śniadania
 • pożegnalną kolację w Dzukiji
 • wycieczka kutrem pod Delcie Niemna
 • pakiety informacyjne
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 euro
 • gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Lunche, obiadokolacje
 • Test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • Opłaty za wstępy do muzeów i zabytków (od 4 do 10 EUR za wstęp).
 • Degustacja piwa w Północnej Auksztocie (6 EUR)
 • Degustacja miodu pitnego (10 EUR)
 • Degustacja owocowych win (13 EUR)
 • Dopłata do gwarancji pokoju 1 lub 2 osobowego

ZAKWATEROWANIE:

Podczas wyjazdu będziemy zakwaterowani w pokojach 2-4 osobowych w gospodarstwach agroturystycznych, pensjonatach, domkach, hotelach. 

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie. Reszta jedzenia we własnym zakresie. W miastach i miasteczkach istnieje wiele sklepów i restauracji. Ceny produktów spożywczych porównywalne do polskich.

MIEJSCE ROZPOCZĘCIA WYCIECZKI I TRANSPORT:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa. Wycieczka realizowana jest busem.

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 8. Maksymalna 20.

POGODA:

Pogoda na Litwie jest bardzo podobna do pogody w północnej Polsce. Koniec lata, początek jesieni to jeszcze przyjemne ciepłe dni, chłodniejsze wieczory i stosunkowo niewielka ilość opadów deszczu.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wyjazdu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wiejskie życie nad Niemnem - Litwa pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Litwa. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.