Wycieczka do Izraela i Palestyny

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni7 990

O wyprawie

 • Śródziemnomorskie Ogrody Bahaitów w Hajfie
 • Kąpiele i trekking w oazie Ein Gedi i w depresji Morza Martwego
 • Skalny krajobraz Pustyni Judzkiej z wykutą twierdzą Masada
 • Pełna historii Jerozolima oraz kosmopolityczny Tel Aviv
 • Degustacja koszernych win i wizyta w palestyńskim minibrowarze
 • Porośnięta figowcami Dolina Jordanu i biblijne Jezioro Galilejskie

Zapraszamy na wycieczkę do Izraela i Palestyny, do krainy kolorów - błękitu Jeziora Galilejskiego, złota pustynnych klifów Judei oraz zieleni oazy Ein Gedi z bielą jej wodospadu.
W czasie wyprawy odwiedzimy brzegi Jordanu, wykąpiemy się w słodkich basenach kanionu Meshushim i w słonym Morzu Martwym. Posłuchamy klezmerskiej muzyki przeplecionej śpiewem muezina.

Ta aktywna wycieczka do Izraela i Palestyny wypełniona będzie wieloma krótszymi i dłuższymi spacerami. Przejdziemy szlakami żyznych obszarów Wzgórz Golan i spalonego słońcem krateru Ramon. Odwiedzimy miejsca starożytne, biblijne, osnute tajemnicą, ale i dzikie rezerwaty przyrody.

Przemierzymy trasę od kosmopolitycznego Tel Avivu do tradycyjnej Jerozolimy. Zgubimy się w krętych uliczkach jej starego miasta, odnajdziemy najlepszą kawę parzoną na piasku w ormiańskiej części, podejdziemy pod Ścianę Płaczu i odwiedzimy typowy targ roztaczający zapach orientu.

Będzie to podróż starożytną ziemią wielu religii, pełną twierdz i ruin odwiedzanych przez dzikie koziorożce i sępy. Przespacerujemy się zboczami porośniętymi figowcami, daktylowcami i cytrusowymi sadami, drzewami oliwnymi i winoroślami.

Pójdziemy z wizytą do zamkniętych kibuców i izraelskich Beduinów, spędzimy wieczory w alternatywnych pubach i noce pod rozgwieżdżonym niebem pustyni. Będziemy delektować się smakiem koszernego wina, hummusu polanego aromatyczną oliwą i śniadaniową szakszuką posypaną sumakiem i zatarem.

Program

DZIEŃ 1 
Przelot bezpośrednim lotem z Warszawy do Tel Avivu - miasta start-upów jednocześnie zapisanego na listach UNESCO. Wieczór w modernistycznym i kosmopolitycznym mieście Izraela. Spacer piaszczystym wybrzeżem wegańskiej stolicy świata i streetfoodowa kolacja w otoczeniu kolorowych bazarów. Poznamy nocne życie Tel Avivu w jego ekstrawaganckich barach.

DZIEŃ 2
Powitamy dzień w zabytkowej Starej Jaffie z jej słonecznym portem. Zobaczymy nadmorską panoramę z Mostu Życzeń. Udamy się szlakiem street artu do najstarszej żydowskiej dzielnicy Neve Tzedek. Poznamy kontrasty Tel Avivu - bogato zdobione, stuletnie wille i funkcjonalne bauhausowe budynki, tereny opuszczonego dworca autobusowego, domy zamienione na muzea sztuki. Orzeźwimy się miejscowym piwem u “Tańczącego wielbłąda”. Pospacerujemy wzdłuż rzymskich akweduktów położonych na samej plaży w Cezarei. Wieczorem poznamy klimat wąskich uliczek śródziemnomorskiej Akki pamiętającej Krzyżowców, Arabów, Wenecjan i Turków. Zasmakujemy w świeżych owocach morza.

DZIEŃ 3
Rozpoczniemy dzień w barwnych, tarasowych Ogrodach Bahaitów (UNESCO) z nasyconą błękitem morza panoramą Hajfy. Udamy się w region Galilei do błękitnego Safedu - najwyżej położonego miasta Izraela, stolicy żydowskiej kabały znanej z kolonii artystów i ruin zamku krzyżowców. Wyruszymy na kilkugodzinny trekking przez wzgórza, sady, wąwozem rzeki Amud pełnej naturalnych kaskad, basenów. Na lokalnej farmie spróbujemy hummusu z oliwkami i aromatycznym, kozim serem, wzniesiemy toast pośrodku upraw winorośli.

DZIEŃ 4
Idziemy na trekking Wzgórzami Golan. Udamy się do punktu obserwacyjnego sępów. W Rezerwacie Gamla krawędzią kanionu porośniętego śródziemnomorską roślinnością przejdziemy do najwyższego wodospadu w Izraelu. Miniemy antyczne ruiny synagog i neolityczne głazy dolmenów. W Rezerwacie Meshushim podążymy szlakiem źródeł i wodospadów do naturalnego basenu słynącego z klifów utworzonych przez sześciokątne bazaltowe słupy. Będzie to okazja do kąpieli w głębokim kanionie. Zjemy rybny posiłek w miejscu ich cudownego rozmnożenia spoglądając na Jezioro Tyberiadzkie i sąsiadującą Górę Arbel. Przystaniemy w miejscu chrztu, gdzie rzeka Jordan wpada do Jeziora Galilejskiego. Wieczorem zaznajomimy się z ideą żydowskiego kibucu. Noc spędzimy w jednym z nich.

DZIEŃ 5
W ostoi zieleni pójdziemy na spacer i skorzystamy z basenów wód termalnych strumienia Amal połączonych wartkimi wodospadami. Woda tworząca tu wadi utrzymuje stałą temperaturę 28 °C, a brzegi porastają trzcina, drzewa figowe i daktylowce. Przeniesiemy się do Palestyny - świata Zachodniego Brzegu Jordanu. Odwiedzimy wzgórza Samarii, mało turystyczny Nablus z jego obozem Balata będący domem arabskich zesłańców. Napijemy się palestyńskiego piwa w pierwszym mikrobrowarze założonym na Bliskim Wschodzie z widokiem na nieskończone oliwne gaje. W towarzystwie rodzinnych piwowarów zjemy tradycyjne falafele, hummus i pitę. Noc spędzimy na terytorium Palestyny we wioskach zamieszaknych m.in przez chrześcijańskich grekokatolików, ormian i koptów.

DZIEŃ 6
Jedziemy nad Morze Martwe! Wprowadzimy się w stan nieważkości, nasmarujemy błotem i nazbieramy minerałów soli. Poznamy suchą i pustynną twarz Izraela pofałdowaną skalistymi, łysymi górami. Znajdziemy ukrytą oazę w Rezerwacie Ein Gedi udając się na trekking doliną kamienistego wąwozu na orzeźwiającą kąpiel pod wodospadem. Wejdziemy na górującą nad Pustynią Judejską Masadę (UNESCO) - starożytną twierdzę żydowską bronioną przez kilkusetmetrowe zbocza. Na pustyni spotkamy się z Beduinami, poznamy ich kulturę i zwyczaje parzenia kawy w piachu. Zasiądziemy wspólnie do sutej kolacji przy akompaniamencie tradycyjnych rebab i melancholijnych zawodzeń.

DZIEŃ 7-8
Dziś przejazd przez pustynię Negew. Nostalgiczny i uspokajający obraz pustynnych wydm obejrzymy z grzbietów wielbłądów. Wyruszymy na trekking jedną z najbardziej spektakularnych formacji geologicznych. Ze szczytu skalistych gór ujrzymy w dole połacie kolorowych diun i bezmiar krateru, a właściwie 40-kilometrowego makteszu Ramon powstałego w wyniku erozji ziemi! Odwiedzimy alternatywny pub pośrodku pustyni. Dotrzemy na nieoczekiwanie bujne plantacje oliwek i daktyli rosnące na tak suchym terenie. Przespacerujemy się wadi En Avdatu docierając do naturalnych basenów, wodospadów i jaskiń ogrodzonych wysokimi skałami - raju dzikich koziorożców. Zajrzymy do kolejnych winnic i zasiądziemy do stołu z lokalnym rolnikiem. Noc na pustyni pod rozgwieżdżonym niebem.

DZIEŃ 9
Pojedziemy biblijnym szlakiem. Zaczniemy od Hebronu (UNESCO) otoczonego wysokim 12-metrowym murem zbudowanym przez Heroda Wielkiego. Odwiedzimy Betlejem z przepiękną Bazyliką Narodzenia Pańskiego. Podejdziemy pod mur bezpieczeństwa - ścianę artystycznej kroniki konfliktu odgradzającą tereny Palestyny od reszty kraju. Docieramy do Jerozolimy przesyconej złożoną historią, ale też smakami i zapachami wielu kultur. Przez Wzgórze Świątynne i Syjonu wejdziemy na Górę Oliwną podziwiać słońce zachodzące nad Ścianą Płaczu. Po zmierzchu kończącym szabat przystąpimy do wystawnej, szabatowej kolacji zwieńczonej dźwiękami muzyki klezmerskiej. Wieczór kontynuować będziemy w pubach.

DZIEŃ 10
Bramą Damasceńską wkroczymy w świat różnorodnej Jerozolimy - styku trzech religii. Przejdziemy stare miasto szlakiem wąskich uliczek Drogi Krzyżowej, miniemy okazałe świątynie stojące w sercu każdej z czterech dzielnic i zamyślonych rabinów. Zatrzymamy się na targu Yehudy, żeby podejrzeć proces wyciskania tahini, spróbować koszernych, ale i arabskich pyszności - hummusu z okienka, słodkiej chałwy, kawy parzonej w tygielkach. Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot z Tel Avivu do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z opłatami lotniskowymi
 • bagaż rejestrowany 10 kg
 • zakwaterowanie: 6x w pensjonatach/guesthousach w miastach i miasteczkach, 2x w obozie na pustyni, 1x w tradycyjnym kibucu
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • lokalny transport na terenie Izraela
 • wyżywienie: śniadania każdego dnia, kolacje na pustyni i kolacja szabatowa
 • degustację piwa w palestyńskim browarze rzemieślniczym
 • dwie degustacje w dwóch różnych winiarniach
 • wstępy do 8 parków narodowych
 • pakiety informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie oprócz wymienionego (koszt mniej więcej 50-100 złotych)
• wydatki osobiste 
• wstępy do atrakcji nie objętych programem

WYDATKI FAKULTATYWNE:
• zwyczajowe napiwki
• dodatkowy bagaż lotniczy

MIEJSCE WYLOTU:
Miejscem wylotu jest Warszawa. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:
Noclegi w pokojach 2-osobowych. W mniejszych wioskach pensjonaty/agroturystyki, w miastach hotele. Dwa razy nocujemy na pustyni w kilkuosobowych obozowych namiotach.

 WYŻYWIENIE:
Zapewniamy śniadania w czasie całej podróży, jedną kolację szabatową i kolacje podczas dni na pustyni. Dodatkowe przekąski w ciągu dnia we własnym zakresie. Kuchnia nie stanowi szczególnego wyzwania dla naszych żołądków. Wypiekane chlebki, hummus, warzywa we wszelakiej postaci, mięso, lokalne desery, owoce - każdy znajdzie coś dla siebie. 

TRANSPORT:
Podróżujemy minibusem.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 7, maksymalna 15.

POGODA:
Okres zarówno wiosenny i jesienny to czas idealny na wyprawę do Izraela. Wiosną tuż przed upałami i wczesną jesienią zaraz po nich. Unikając chłodniejszych dni. Spodziewajmy się praktycznie bezdeszczowej pogody i średniej temperatury na poziomie 23-39°C podczas majówkowego wyjazdu, od 19-25°C w kwietniu i od 24-28°C w październiku. Noce na pustyni mogą być nieco chłodniejsze, z temperaturami spadającymi do ok. 17°C w kwietniu, do 20°C w maju i październiku. 

INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Wycieczka do Izraela i Palestyny pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Izrael. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.