Armenia i Górski Karabach: piękno krainy pod Araratem

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
13 dni4 990

O wyprawie

Armenia i Górski Karabach: piękno krainy pod Araratem

• Zachwycające zabytki z listy UNESCO - Hagpat, Sanahin i Gegard

• Spacery przez lasy i kaniony. Kąpiele w skalnych wodospadach

• Tętniący życiem Erywań z szeregiem uznanych muzeów i galerii

• Najdłuższa okrężna linowa na świecie "Skrzydła Tatewu"

• Wizyta w Republice Górskiego Karabachu

Armenia. Już sama nazwa tego pradawnego kraju, który jako pierwszy na świecie przyjął chrześcijaństwo jako religię państwową, osnuta jest legendami. To właśnie na Araracie zatrzymała się Arka Noego, to tu wydarzył się cud świętego Grzegorza Oświeciciela, któremu udało się przeżyć w celi pod klasztorem Chor Wirap...

Armenia jest krajem usłanym prastarymi kościołami, klasztorami i innymi budowlami sakralnymi, pamiętającymi wszystkie epoki. Ormianie posiadają niezwykły dar stawiania budowli w przepięknych miejscach – na skraju występów skalnych, w kanionach, w głębi lasów lub w jaskiniach czy na pustkowiach. Zajrzymy w każde z tych miejsc, również w okolice ogromnego, wyglądającego jak morze, górskiego jeziora Sewan. Zwiedzimy Erywań – miasto tętniące życiem, pełne oryginalnych zabudowań i kultowych muzeów.
Odbędziemy podróż najdłuższą kolejką linową na świecie. Popijając granatowe wino, spróbujemy najlepszych szaszłyków na Kaukazie. Nie zapomnimy również spróbować słynnego na całym świecie ormiańskiego koniaku.

Wszystkim chętnym oferujemy wizytę w samozwańczej, nieuznawanej przez nikogo republice Górskiego Karabachu, położonej w górach między Armenią i Azerbejdżanem. Jest to szerzej nieznana enklawa, która na początku lat dziewięćdziesiątych wyłoniła się z wojennego posowieckiego chaosu. To państwo, które formalnie nie istnieje, choć posiada wszystkie instytucje władzy, społeczeństwo i terytorium. Z kolei okoliczne góry pełne są przepięknych klasztorów o dużym historycznym znaczeniu. Gdzieniegdzie z ruin wyłaniają się minarety - pozostałość po zniszczonych w czasie wojny azerbejdżańskich i perskich meczetach.

Program

DZIEŃ 1
Spotkanie na Lotnisku Chopina w Warszawie. Wylot do stolicy Armenii, Erywania. Przejazd do prowincji Lorri w północnej Armenii. Kolacja powitalna i nocleg nad kanionem rzeki Debet.

DZIEŃ 2
Przejazd imponującym kanionem rzeki Debet, nad którym górują dwa ważne zabytki średniowiecznego ormiańskiego chrześcijaństwa - klasztory Hagpat i Sanahin(UNESCO). Dla chętnych poranny górski spacer między klasztorami (7 km). Zwiedzanie warownego klasztoru Achtala z przepięknymi freskami, będącymi efektem skomplikowanej historii pogranicza. Przejazd do górskiego uzdrowiska Dilidżan. Zwiedzanie malowniczego miasteczka z urzekającą drewnianą zabudową.

DZIEŃ 3
Wycieczka do kanionu Jenokawan z możliwością kąpieli pod skalnym wodospadem i zwiedzaniem domów wykutych w skałach (6 km). Następnie, leśnymi ścieżkami parku narodowego Dilidżan dostaniemy się do klasztoru Hagarcin, położonego pośród łąk i bukowych lasów. Wizyta w monastyrze Goszawank, charakteryzującym się niezwykłą długą historią piśmiennictwa i rzeźby chaczkarowej. Nocleg w górskiej wiosce Martuni u miejscowych gospodarzy.

DZIEŃ 4
Przejazd do górskiego jeziora Sewan, położonego na wysokości niemal 2000 m.n.p.m. Zwiedzanie klasztoru Sewanavank położonego na małym półwyspie, z którego roztacza się widok na jezioro. Dla morsów możliwość kąpieli. Zwiedzanie Pola Tysiąca Chaczkarów - kamiennych krzyży na średniowiecznym cmentarzu Noratus. Wędrówka dawnym szlakiem handlowym do zachowanego karawanseraju Selim. Zwiedzanie położonego na pustkowiu klasztoru Norawank. Nocleg u gospodarzy w miejscowości Jegegnadzor.

DZIEŃ 5
Wejście na twierdzę Smbataberd i lekki trekking do klasztoru Tsachac Kar (10 km). Wizyta w rezerwacie przyrody Jegegis, gdzie zwiedzimy żydowski cmentarz. Wizyta w monastyrze Spitakowor. Przejazd do winnej doliny Areni, do małych piwniczek, gdzie spróbujemy lokalnego wina i specjałów kuchni. Powrót na noc do Jegegnadzoru.

DZIEŃ 6
Przejazd do Dżermuku. Zwiedzanie uzdrowiska z gorącymi źródłami mineralnymi. Trekking (ok. 12 km) albo spacer (ok. 3 km) do klasztoru Gndewank, ukrytego głęboko w skalnym kanionie rzeki Arpa. Wizyta na polu prehistorycznych megalitów w Karahundż. Nocleg pod Tatewem.

DZIEŃ 7
Skrzydła Tatewu – najdłuższą okrężną kolejką linową na świecie (5,7 kilometra), udamy się do klasztoru Tatew – klejnotu gór, przepięknie umieszczonego nad kanionem rzeki Boritan. Odwiedzimy wieżę strażniczą przemienioną w punkt widokowy oraz Most Diabła przy ciepłych źródłach mineralnych, gdzie będzie możliwość kąpieli. Zwiedzanie opuszczonego miasteczka Khndzoresk, do którego dostaniemy się po przejściu długiego mostu wiszącego nad kanionem. Przejazd do Republiki Górskiego Karabachu.

DZIEŃ 8
Zwiedzanie stolicy Górskiego Karabachu Stepanakertu, w tym oryginalnego monumentu Tatik Papik. Wizyta w miasteczku Szuszi, które jak żadne inne jest świadectwem krwawego konfliktu z lat 90. Trekking w kanionie Hunot (10 km). Przejazd i nocleg we wsi Wank.

DZIEŃ 9
Zwiedzanie klasztoru Gandzasar, dzieła sztuki z XIII wieku, gdzie przechowywane są relikwie św. Jana Chrzciciela. Górskimi, malowniczymi drogami, wyciosanymi w skale dotrzemy do klasztoru Dadiwank z IX stulecia. Wizyta w gorących źródłach Tak Dżur w wiosce Zaur. Przez Przełęcz Zod leżącą na wysokości 2420 m. n.p.m.opuścimy Górski Karabach i przejedziemy z powrotem do Armenii. Możliwość zjedzenia raków i pstrąga z Sewanu przyrządzonego w domowych warunkach. Nocleg w Martuni, nad jeziorem Sewan.

DZIEŃ 10
Przejazd do południowo-wschodniej Armenii. Możliwość degustacji piwa z sewańskiego browaru. Zwiedzanie zrekonstruowanej antycznej świątyni Garni(UNESCO) z oryginalnymi mozaikami oraz wizyta w kilkupoziomowym kompleksie klasztornym Gegard o wspaniałej akustyce (UNESCO). Degustacja miejscowego, granatowego wina. Kolacja nad kanionem rzeki Azat. Przejazd do Erywania. Wieczorne zwiedzanie miasta.

DZIEŃ 11
Wizyta w przepięknym klasztorze Howhanawank nad kanionem rzeki Kasag. Przejazd koło Aragacu – najwyższej góry dzisiejszej Armenii. Zwiedzanie ruin starożytnej twierdzy Amberd. Wizyta w świątyni Jazydów w wiosce Aknalicz. Zwiedzanie Eczmiadzynu (UNESCO) – ormiańskiego "Watykanu", gdzie ponoć znajdują się fragmenty Arki Noego, znalezione podczas wykopalisk archeologicznych w pobliskich ruinach świątyniZwartnoc (UNESCO). Powrót na kolację do Erywania.

DZIEŃ 12
Erywań. Wizyta w Kaskadach, niezwykłym w formie muzeum sztuki współczesnej. Spacer bulwarami i parkami stolicy ze zwiedzaniem i zakupami na Wernisażu - stylowym targu staroci. Zwiedzanie Niebieskiego Meczetu przy głównej arterii miasta - Alei Mesropa Masztoca. Odwiedziny w przepięknym domu-muzeum artysty Siergieja Paradżanowa. Możliwość zwiedzenia gorzelni koniaku, Muzeum Narodowego Armenii, muzeum i instytutu badań piśmiennictwa Matenadaran. Wycieczka do miejsca pamięci Cicernakaberd i skłaniającego do refleksji Muzeum Ludobójstwa.

DZIEŃ 13
Poranny przejazd do klasztoru Chor Wirap u podnóża góry Ararat, gdzie według legendy osiadła Arka Noego. Powrót na śniadanie do hotelu. Wyjazd na lotnisko. Wylot do Polski. 

Warunki

 ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet na samolot wraz z opłatami lotniskowymi

• bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych

• opiekę polskojęzycznego pilota

• przewóz wygodnym minibusem z klimatyzacją

• zakwaterowanie: jedenaście noclegów: 6x w hotelu, 6x pensjonacie lub domach rodzinnych

• wyżywienie: 11x śniadanie i część kolacji (bez Gegardu, Erywania i Stepanakertu)

• gwarancję ubezpieczeniową biura podroży

• pakiety informacyjne i mapy

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wstęp do zabytków, muzeów i na kolejkę linową (20-30 EUR)
• częściowe wyżywienie (przekąski, napoje, dodatkowe wyżywienie w ciągu dnia, kolacje w Gegardzie, Erywaniu i Stepankercie we własnym zakresie)
• wiza do Górskiego Karabachu (od maja 2019 otrzymuje się ją za darmo na granicy)

ZAKWATEROWANIE:
W domach gościnnych, pensjonatach oraz w hotelach w Hagpacie, Erywaniu i Stepanakercie.

WYŻYWIENIE:
Armenia oferuje bardzo szeroki wachlarz przeróżnych potraw i dla wielbicieli mięs jak i wegetarian. Najpopularniejsze danie to szaszłyk i dolma. Ceny niższe niż w Polsce.

TRANSPORT:
Do dyspozycji będziemy mieć wygodny klimatyzowany minibus.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 14.

KLIMAT:
Wiosna i jesień jest okresem najprzyjemniejszym. Klimat suchy, kontynentalny, bez opadów. Średnie dzienne temperatury wynoszą ok. 25 stopni, w nocy ok 10 stopni. W okresie wakacyjnym możliwe upały, zwłaszcza na Równinie Ararackiej.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Armenia i Górski Karabach: piękno krainy pod Araratem pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Armenia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.