Amerykański łącznik

Formy aktywności
Wyżywienie
własne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

BELIZE, MEKSYK, GWATEMALA, HONDURAS, NIKARAGUA, KOSTARYKA, SALWADOR

W czasie trzytygodniowej wyprawy odwiedzisz siedem państw Ameryki Środkowej. Dłużej zagościsz w Meksyku i na Kostaryce, zauroczysz się piękną przyrodą i rajskimi plażami.

Dla spragnionych aktywności czekają zjazdy na deskach z wulkanu, wycieczki konne, rafting na rzece Pacuare, nurkowanie w jaskiniach Jukatanu i na rafie koralowej oraz canopy tour, czyli tyrolki rozciągnięte między koronami drzew tropikalnego lasu. Wyprawa będzie przede wszystkim spotkaniem z kulturą Majów i Tolteków.

Program

1 dzień PRZELOT DO CANCUN

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot. 
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień MEKSYK - CHICHEN ITZA

Rano pojedziemy na spotkanie z kulturą Majów i Tolteków do Chitchen-Itza, gdzie udamy się do ruin słynących na Jukatanie z tajemniczej piramidy Kukulkana – Pierzastego Węża. Zobaczymy również świętą cenotę – studnię, do której Majowie wrzucali ofiary z dziewic i dzieci. Oglądając boisko do gry w pelotę, będziemy mogli wyobrazić sobie, jak trudna była ta rytualna gra Majów.

3 dzień MEKSYK - TULUM

Rano pojedziemy wykąpać się w krystalicznie czystej wodzie cenoty Ik Kil. Następnie przejazd autobusem do nadmorskiej miejscowości Tulum. W Tulum zamieszkamy w hotelu na karaibskiej plaży.

4 dzień MEKSYK - TULUM - ODPOCZYNEK LUB ZWIEDZANIE

Spacer plażą do ruin malowniczego miasta porzuconego przez Majów. Potem odpoczywamy na przepięknej plaży. Chętni mogą pojechać, aby nurkować w słynnych cenotach Jukatanu (snorkling ok. 60 USD, nurkowanie z butlą 120-250 USD) lub popłynąć na ryby, a zainteresowani kulturą Majów - zwiedzić ruiny miasta Coba. Wieczorami w knajpce przy plaży, podziwiając zachód słońca, można skosztować przeróżnych potraw z owoców morza i pysznych drinków: Pina Colady, Tequili Sunrise czy wszechobecnej Margarity.

5 dzień BELIZE - WYSPA CAYE CAULKER

Opuszczamy Meksyk. Po przekroczeniu granicy kierujemy się do miasta Belize City. Następnie krótka przeprawa łodzią na Caye Caulker - piękną wyspę. Wieczorem reggae i rum... Dla smakoszy ogromne, grillowane homary prosto z morza. 

6 dzień BELIZE - WYSPA CAYE CAULKER - ODPOCZYNEK LUB NURKOWANIE

Wyspiarski relaks - kąpiele wodne i słoneczne, spacery, a dla chętnych wycieczki łodzią i nurkowanie lub snorkling na rafie koralowej wśród gigantycznych płaszczek, żółwi morskich, rekinów i kolorowych ryb (snorkling ok. 30 USD, nurkowanie z butlą 120 USD).

7 dzień GWATEMALA - ZWIEDZANIE TIKAL

Powrót do Belize City i przejazd do Gwatemali. Zwiedzanie najpiękniejszych ruin miasta Majów w Gwatemali – Tikal. Przemierzamy tropikalną dżunglę, odkrywając niezwykłe zabytki i wchodząc na kolejne piramidy. Zakwaterowanie na wyspie Flores, tam spróbujemy w lokalnych knajpkach niecodziennych specjałów gwatemalskiej kuchni.

8 dzień HONDURAS - COPAN

Przejazd do Hondurasu. Nocleg w miejscowości Copan. Wieczorem degustacja przysmaków sprzedawanych na straganach lub - w pobliskiej knajpce - potrawy chimol, czyli pieczonego mięsa (zwykle wołowiny) w sosie pomarańczowym z przyprawami.

9 dzień HONDURAS - COPAN

Zwiedzamy pozostałości jednego z najważniejszych miast Majów - Copan. Podziwiamy piękne rzeźby i schody pokryte hieroglifami.
Następnie czeka nas powrót do Gwatemali i przejazd do Salwadoru. Po kilku godzinach docieramy do miejscowości Santa Ana. Krótki spacer po mieście i dalszy przejazd na południe. Nocleg w okolicach Juayua.

10 dzień SALWADOR – PLAŻA

Przejazd nad jezioro Coatepeque, gdzie przy pięknych widokach zjemy śniadanie. Następnie odwiedzimy Park Narodowy El Boqueron, gdzie wejdziemy na wulkan. Następnie krótkie odwiedziny w  stolicy Salwadoru – San Salvador. Spacer w centrum i przejazd na plażę. Odpoczynek na pacyficznych plażach Salwadoru.

11 dzień SALWADOR - PLAŻA

Relaks na plaży. Możliwośc wzięcia udziału w wycieczkach organizowanych przez hotel. Wycieczka motorówką po okolicznych kanałach wzdłuż namorzyn, wycieczki kajakami lub spacer po okolicznym lesie (patrz atrakcje dla chętnych - ceny od 5 do 20 USD). 

12 dzień NIKARAGUA - REJS

Rano przejazd na wschód do portu La Union. Trzygodzinny rejs łodzią przez zatokę Fonseca. Następnie przejeżdżamy busem do Penitas, gdzie zamieszkamy w hoteliku przy plaży.

13 dzień NIKARAGUA - PLAŻA

Relaks na plaży. Dla chętnych wycieczka łodzią do rezerwatu na obserwacje ptaków, inni mogą skorzystać z oferty jazdy konnej na plaży (ok. 10 – 20 USD). Ambitni zdobywają pobliski wulkan i korzystają z największej atrakcji - volcano boarding, czyli zjazdu na deskach po zastygniętej lawie. Jest to niesamowite przeżycie, a osoby które spróbują, nie pożałują. W specjalnym pomarańczowym stroju zjeżdża się na sam dół zbocza i próbuje pobić rekordową prędkość ustaloną przez jednego z miejscowych fanów tego "sportu" - 72 km/h! Jednym słowem –emocje gwarantowane (ok. 30 USD).

14 dzień NIKARAGUA - GRANADA

Rano kąpiele w Oceanie Spokojnym. Następnie przejazd z Leon do Granady. Po drodze odwiedzimy niewielki aktywny wulkan Masaya. Krótki spacer w górę wśród wulkanicznej przyrody. Popołudniu zakwaterujemy się w jednym z uroczych hotelików w centrum kolorowej Granady. Na placu kosztujemy vigoron - regionalnej potrawy podanej w liściu bananowca.

15 dzień NIKARAGUA - JEZIORO NIKARAGUA

Rejs na jedną z wysp na jeziorze Nikaragua. Przeprawa kajakami (25 USD) lub łodzią (15 USD) wśród pięknej i ciekawej roślinności jeziora, z daleka dobrze widoczny wulkan Mombacho. Następnie przejazd do nikaraguańskiego kurortu San Juan del Sur. W nocy w okresie lęgowym można udać się do pobliskiego rezerwatu, aby obserwować składanie jaj przez wielkie żółwie morskie (ok. 30 USD).

16 dzień KOSTARYKA - MONTEVERDE

Rano wyjazd z San Juan w kierunku granicy z Kostaryką. Przejazd w okolice Parku Narodowego Monteverde. Jedziemy wysoko w górę, odkrywamy las chmurowy z bardzo jego bujną roślinnością. Nocleg w miejscowości Monteverde położonej na szczycie góry.

17 dzień KOSTARYKA - MONTEVERDE

Wycieczka do Parku Narodowego Monteverde. Podziwianie flory i fauny , zwiedzanie rezerwatu koliberków.

Dla chętnych nocny spacer po lesie, podczas którego przewodnicy pokazują nam leniwce, tarantule i niebezpieczne węże zwisające nad głowami niczym gałęzie (ok . 20 USD). Dla wielbicieli żab obowiązkowa wizyta w El Ranario, gdzie mogą oglądać wiele gatunków żab i ropuch kolorowych jak motyle (ok. 10 USD) oraz możliwość wzięcia udziału wwycieczce konnej (jest to "spacer na koniach", więc dadzą sobie radę nawet początkujący jeźdźcy). Przejażdżka pozwala zobaczyć okoliczne plantacje kawy i popatrzeć z sąsiedniej góry na otaczający Monteverde las chmurowy (ok. 45 USD).

18 dzień KOSTARYKA - MONTEVERDE, LA FORTUNA

Relaks w otoczeniu pięknych zielonych wzgórz Monteverde, a chętni mogą udawać tarzana i supermana na linach - tyrolkach rozwieszonych między drzewami (canopy). Zabawa w canopy, oprócz dużej dawki adrenaliny, pozwala nam obcować z pięknem natury bajecznej okolicy (ok. 55 USD). Popołudniu przejazd busem, a potem łodzią, po jeziorze Arenal do miejscowości La Fortuna. Wieczorem relaks w gorących źródłach.

19 dzień KOSTARYKA - PUERTO VIEJO

Przejazd do Puerto Viejo. Chętni tego dnia mogą w drodze do Puerto Viejo udać się na rafting ekscytującą rzeką Pacaure (ok. 100 USD). Ponownie wypoczywamy na karaibskich plażach, tym razem są one kolorowe (czarne, czerwone, białe). Polecamy - relaks pod palmą z drinkiem kokosie.

20 dzień KOSTARYKA – PUERTO VIEJO

Wypoczynek w Puerto Viejo. A dla chętnych wycieczka rowerowa drogą wzdłuż wybrzeża oceanu na plażę Manzanillo (ok. 10 USD).

21 dzień KOSTARYKA –WULKAN IRAZU, SAN JOSE

W drodze powrotnej do stolicy zobaczymy wulkan Irazu – „miejsce gdzie drży”. Jest to najwyższy wulkan aktywny na świecie (3432 m n.p.m.) z pięknym jeziorem kraterowym o niespotykanej zielonkawej barwie. Następnie przejazd do San Jose, zwiedzanie miasta i ostatnie zakupy przed wylotem. Zakwaterowanie w centrum miasta.

22 - 23 dzień POWRÓT

Wspólny przelot do Europy. Wyprawę zakończymy na lotnisku w Warszawie, gdzie pożegnamy się z pilotem i z grupą.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Cancun, San Jose- Warszawa

 • opłaty lotniskowe i transfery na/z lotniska

 • 19 noclegów w hotelach (pokoje z łazienkami)

 • 2 noclegi w Tulum przy plaży (stylowe bambusowe domki lub bungalowy)

 • transport wg programu:

  • przejazd międzymiastowy autobusem liniowym (Cancun-Piste-Tulum)
  • transport prywatnym busem Tulum-Chetumal-Belize-Tikal-Flores-Copan-Salwador
  • przejazd łodzią do Potosi i dalej busem do Penitas (Nikaragua)
    
  • prywatny transport w Nikaragui: Penitas-Granada-San Juan del Sur
  • bilet na autobus z San Juan del Sur do granicy oraz z Monte Verde do La Fortuna (łódź, bus)
  • prywatny transport w Kostaryce: z granicy do Monte Verde oraz La Fortuna-Puerto Viejo- San Jose
 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie, opłat wjazdowych i wyjazdowych na trasie, transportu lokalnego w miastach: taxi, ryksze itp.: ok. 190 USD

 • wyżywienia: ok. 15-30 USD dziennie na osobę

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

 • atrakcji dla chętnych

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Sprawdzone hotele - pokoje 2-osobowe z łazienkami. W Tulum stylowe bambusowe domki przy plaży lub bungalowy. 
Jeśli korzystasz z promocji Single bez dopłaty zakwaterujemy Cię z innym uczestnikiem w pokoju 2-osobowym (lub w niektórych wypadkach 3-osobowym). 

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. Pilot zabierze Cię do restauracji i barów z kuchnią lokalną lub, jeśli wolisz, z kuchnią europejską. Sam decydujesz, ile wydasz na wyżywienie podczas podróży.

Transport

Przejazdy realizujemy wynajętymi busami lub autobusami liniowymi:
 • przejazdy międzymiastowe autobusami liniowymi (Cancun-Piste-Tulum-Chetumal-Belize)

 • transport prywatnym busem Belize-Tikal-Flores-Copan-Salwador

 • przejazd łodzią do Potosi i dalej busem do Penitas (Nikaragua)

 • prywatny transport w Nikaragui: Penitas-Granada-San Juan del Sur

 • prywatny transport w Kostaryce: z granicy do Monte Verde oraz La Fortuna-Puerto Viejo- San Jose

 • przejazd autobusem z San Juan del Sur do granicy oraz z Monte Verde do La Fortuna (łódź, bus)

W miastach jeździmy taksówkami. Na wszystkie wycieczki w ciągu dnia zabieramy zawsze tylko bagaż podręczny. Bagaż główny zostaje w hotelu. 

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).

 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którym się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców). 

 • Jedna para wygodnych pełnych butów (letnie trekkingowe lub typu adidasy, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa).

 • Polar lub bluza na chłodniejsze wieczory i cienka kurtka przeciwdeszczowa.

 • Ochrona przed słońcem: Okulary przeciwsłoneczne, czapka (kapelusz) lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym.

 • Dobry środek odstraszający komary,

 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

 • Pokrowiec na bagaż - nie chodzi o ochronę przed deszczem, choć i ta funkcja ma swoje zalety. Pokrowiec chroni nasz bagaż w czasie transportu, kiedy przerzucany jest w brudnych bagażnikach, ogranicza też w tym czasie dostęp do kieszonek osobom niepożądanym. Również na czas przelotu bagaż jest lepiej zabezpieczony.

 • Jeśli czegoś zabraknie wszędzie są sklepy, w których możemy uzupełnić nasze braki (zarówno odzieżowe jak i te mniej przewidywalne potrzeby).

Informacje zdrowotne

 • Apteczka poza lekami indywidualnymi powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).

 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.

 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje malaria. Ryzyko zarażenia nie jest duże, dlatego nie stosuje się obowiązkowej profilaktyki antymalarycznej (jest to decyzja indywidualna). Polecamy przed wyjazdem zasięgnąć porady osobistego lekarza rodzinnego dotyczącej stosowania leków profilaktycznych. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

 • Na niektórych obszarach odwiedzanych przez nas w czasie wyprawy występuje żółta febra. Ryzyko zarażenia nie jest duże.

Dokumenty

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).

 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

 • Zabieramy wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC.

 • Można zabrać też dodatkowe zdjęcia paszportowe.

 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

Pieniądze

 • Bankomaty są w dużych miastach, ale lepiej zaopatrzyć się w gotówkę. Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.

 • Z Polski zabieramy najczęściej dolary amerykańskie, można również wymienić na miejscu Euro.

 • Gotówkę najlepiej trzymać w specjalnej saszetce - pasku noszonym na biodrach lub w woreczku zawieszonym na szyi. Pieniądze powinny być w dobrym stanie i w nowych banknotach.

 • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.

 • Dla zabezpieczenia finansów polecamy zabrać ze sobą oprócz gotówki (w dolarach amerykańskich), karty płatnicze.

 • Jeśli zdecydujesz się wziąć większość pieniędzy na karcie (czego nie zalecamy), to pamiętaj że nie możesz polegać na jednej karcie. Najlepiej jest wziąć 2 karty w różnych systemach (Visa, Mastercard) i z 2 różnych banków. Idealnie byłoby, gdyby jedna karta była wypukła.

Napięcie

Napięcie elektryczne 110 V, 60 Hz. Wtyczki typu A i B. Gniazdka dostosowane są do wtyczek nieposiadających bolców. 

WIZY

Belize

 • Obywatele polscy zwolnieni są z obowiązku posiadania wizy przy pobytach do 90 dni. 

 • Paszport powinien być ważny co najmniej przez 6 miesięcy od planowanej daty wyjazdu. 

 • Wymagane jest okazanie biletu powrotnego lub na kontynuację podróży.

Gwatemala

 • Obywatele RP przebywający w Gwatemali w celach turystycznych nie dłużej niż 90 dni nie podlegają obowiązkowi wizowemu.

 • Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od chwili przekroczenia granicy. 

 • Należy okazać bilet powrotny lub uprawniający do kontynuacji podróży.

Honduras

 • Nie ma obowiązku wizowego przy wjeździe, przejeździe tranzytem i pobycie nieprzekraczającym 90 dni. 

 • W zależności od planowanej długości pobytu paszport powinien być ważny od 30 dni do 6 miesięcy od daty wjazdu. 

 • Na granicy należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

Kostaryka

 • Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli RP, którzy mają zamiar przebywać w Kostaryce nie dłużej niż 90 dni. 

 • Paszport powinien być ważny minimum 6 miesięcy od dnia przekroczenia granicy.

 •  Wymagane jest okazanie biletu powrotnego bądź umożliwiającego kontynuację podróży.

Meksyk

 • Nie ma obowiązku wizowego dla obywateli polskich w przypadku pobytów turystycznych, prywatnych lub służbowych nieprzekraczających 180 dni. 

 • Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe do Meksyku wynosi 6 miesięcy. 

Nikaragua

 • Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie nieprzekraczającym 90 dni. 

 • Paszport winien być ważny minimum 6 miesięcy od daty wjazdu. 

 • Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

Salwador

 • Obywatele RP nie są objęci obowiązkiem wizowym przy przejeździe tranzytem i pobycie nieprzekraczającym 90 dni. 

 • Paszport powinien zachowywać ważność w dniach wjazdu i wyjazdu 

 • Przekraczając granicę, należy okazać bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

 • Podróżny powinien dysponować kwotą 150 USD na każdy dzień pobytu lub kartą kredytową

ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH

Nurkowanie z maską i rurką

W Cenotach - koszt ok. 60 USD
Na rafie w Belize - koszt ok. 30 USD
Na rafie w Kostaryce - koszt ok. 60 USD

Nurkowanie z akwalungiem

W cenotach ok. 120 - 250 USD
Na rafie w Belize ok. 75 - 150 USD

Wycieczka konna Kostaryka

Koszt ok.  45 USD

Volcano Boarding - zjazd na deskach 

Koszt ok. 30 USD

Nocne wyjście do lasu chmurowego

Koszt około 20 USD

Canopy tour

Koszt około 55 USD

Rafting

Koszt ok. 100 USD

Wyprawa Jungle Tour motorówką w Salwadorze wśród namorzyn

Koszt około 20 USD

Samodzielne wycieczki kajakami w Salwadorze

Koszt około 5 USD

Masaże na plaży w Salwadorze (45 min)

Koszt ok. 15 USD

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Amerykański łącznik pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Meksyk, AMERYKA ŚRODKOWA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.