Włochy - Apeniny PN MAJELLA

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak
TerminCena
10 dni1 150 + 150EURO

O wyprawie

APENINY - PARK NARODOWY MAJELLA - Pobyt nad Adriatykiem połączony z wędrówkami w Apeninach.

Po raz kolejny początek września spędzimy w Apeninach. Tym razem zapraszamy do Abruzji. Odwiedzimy już trzeci z kolei park narodowy. Będzie to PN Majella, który obejmuje swoim zasięgiem obszar górski o tej samej nazwie, a będący częścią Apeninów Abruzyjskich. Hasłem reklamowym parku jest „Górski Park Narodowy z widokiem na morze”.

Główną częścią Majelli jest potężny Masyw Monte Amaro. To drugi pod względem wysokości szczyt Apeninów. Pomimo, że położony jest tylko 25 km od brzegu Adriatyku, to wznosi się na 2793 m. ponad jego poziom. Masyw poprzecinany jest głębokimi wąwozami, a na obrzeżach i w dolinach ukryte są stare miasteczka z zamkami na skałach. Baza wypadowa znowu nad Adriatykiem.

Program

W programie wycieczki proponujemy 6 tras trekkingowych w Parku Narodowym Majella. Baza wypadowa będzie znajdować się nad samym Adriatykiem na jednym z campingów. Zakwaterowanie w domkach campingowych. Uczestnik sam może zdecydować, czy danego dnia chce uczestniczyć w górskich wędrówkach, czy pozostać nad morzem. W drodze powrotnej zatrzymamy się w Rawennie, by zobaczyć zabytki tego miasta wpisane na listę UNESCO.

 

1 DZIEŃ

Piątek 2.09.2022

Wyjazd w godzinach wieczornych z Wrocławia i Świdnicy. Przejazd do Włoch.

2 DZIEŃ

Sobota 3.09.2022

W godzinach popołudniowych przyjazd do Włoch. Zakwaterowanie na jednym z campingów nad Adriatykiem.

Nocleg

3 DZIEŃ

Niedziela 4.09.2022

Trekking:  DOLINA ORFENTO I PUSTELNIA ŚW. BARTŁOMIEJA

Trekking poprzez północne przedgórze Majelli. Trasa łączy ze sobą malownicze miasteczko Carramanico Terme z jeszcze mniejszym Roccamorice. Carramanico Terme, to uzdrowisko położone w sercu PN Majella. Stąd rozpoczniemy wędrówkę poprzez dziki wąwóz Orfento. Ciekawym obiektem na trasie będzie dawna pustelnia św. Bartłomieja di Legio. To jedna z wielu dawnych pustelni położonych w Majelli, umiejscowionych w niedostępnych miejscach, wiszących na ścianach urwisk. Zakończenie w miniaturowym miasteczku, położonym na wysokim cyplu skalnym, Roccamorice.

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  600 m, najwyższy punkt 880 m, koniec trasy 550 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 600 m, w dół 650 m.   

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

4 DZIEŃ

Poniedziałek 5.09.2022

Trekking:  MONTE AMARO

Monte Amaro wznosi się na wysokość 2793 mnpm. Leży zaledwie 25 km od brzegu Adriatyku. To drugi pod względem wysokości (po Corno Grande) szczyt w Apeninach i najwyższy w Majelli. Wraz z kilkoma innymi szczytami tworzy zwarty masyw. Trudno się na na niego dostać, ponieważ dostępne punkty wyjść są dość odległe. My spróbujemy zdobyć Monte Amaro z najwyższego dostępnego punktu, Rifugio Bruno Pomilio (1900 mnpm), a zejdziemy w okolice Przełęczy Passo San Leonardo.

Długość trasy około 22 km. Czas przejścia około 10 godzin. Początek trasy:  1900 m, najwyższy punkt 2793 m, koniec trasy 1200 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1300 m, w dół 2000 m.   

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

5 DZIEŃ

Wtorek 6.09.2022

Trekking: MONTE MORRONE

Poza głównym masywem Majelli z Monte Amaro, są też boczne grzbiety. Jednym z nich jest wznoszący się ponad 2000 mnpm Monte Morrone. To najbardziej zachodnia część Majelli. Trasa prowadzi początkowo lasami bukowymi, by wznieść się na widokowe grzbiety. Z Monte Morrone związana jest historia średniowiecznego pustelnika Pietro da Morrone, który został papieżem. Po kilku miesiącach zrezygnował ze swej posługi, by wrócić do swej pustelni. Potępiony przez swego następcę, uwięziony zmarł. Po śmierci jednak beatyfikowany. Dziś uważany za jednego z najważniejszych świętych regionu. Trasę kończymy w malutkiej wiekowej wsi Roccacaramanico, malowniczo położonej na zboczu Monte Mileto i Morrone.

Długość trasy około 20 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  1300 m, najwyższy punkt 2060 m, koniec trasy 1000 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 1050 m, w dół 1300 m.  

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

6 DZIEŃ

Środa 7.09.2022

Trekking:  DOLINY SANTO SPIRITO I SERVIERA

Długa wędrówka, poprzez dwa spektakularne i dzikie wąwozy na wschodnich stokach masywu Majella. Trasa w formie pętli, zaczyna się i kończy w miejscowości Fara San Martino. To miejsce znane jest we Włoszech jako centrum produkcji słynnego makaronu De Cecco. Zaczynamy od Doliny Santo Spirito, gdzie znajdują się ruiny opactwa benedyktynów. Po dojściu do końca doliny wspinamy się do tej wyższej, Serviera. Tu poruszamy się nie dnem doliny, tylko ścieżkami ponad nią. Kończymy w Fara San Martino. Trasę można skrócić wracając doliną Santo Spirito.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  400 m, najwyższy punkt 1650 m, koniec trasy 400 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 2000 m, w dół 2000 m.

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

7 DZIEŃ

Czwartek 8.09.2022

Trekking: MONTE PORRARA

Najbardziej na południe wysunięta część Majelli. Stanowi ją grzbiet szczytów wznoszących się około i ponad 2000 mnpm. Uważana za jedną z najpiękniejszych grani w Abruzji. Ostra, długa i wysoka. Ścieżki poprowadzone są tu jednak bardzo wygodnie i nie zawierają większych trudności. Kończymy w malowniczym, miniaturowym miasteczku Campo di Giove.

Długość trasy podstawowej około 15 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  1300 m, najwyższy punkt 2137 m, koniec trasy 1050 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 950 m, w dół 1200 m.

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

8 DZIEŃ

Piątek 9.09.2022

Trekking:  POPRZEZ GÓRSKIE MIASTECZKA ABRUZJI

Niedługa trasa trekkingowa, łącząca ze sobą górskie miasteczka Abruzji. Zaczynamy w malutkim miasteczku Campo di Giove. Przechodzimy trasą do nieco większego, Pacentro. Tu oprócz kamiennych domów zobaczymy zamek Castello Caldora z charakterystycznymi wieżam. Potem schodzimy do Sulmony. To miasto, gdzie urodził się rzymski poeta Owidiusz, gdzie możemy zobaczyć wiele zabytków, w tym stary akwedukt. Sulmona to też miejsce, gdzie produkuje się confetti, czyli słodkich migdałów w cukrze.

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy: 1100 m, najwyższy punkt 1100 m, koniec trasy 400 m (wysokości w m. n. p. m.). Łącznie w górę 120 m, w dół 800 m.    

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

9 DZIEŃ

Sobota 10.09.2022

Wykwaterowanie

Po drodze zatrzymujemy się w Rawennie. 

Zwiedzanie Rawenny. Miasto to znane jest z przede wszystkim z wczesnochrześcijańskich i bizantyjskich mozaik. W 1996 roku 8 zabytków Rawenny zostało wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Po zwiedzaniu Rawenny wyjazd w dalszą drogę powrotną. 

10 DZIEŃ

Niedziela 17.07.2022

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
 • Ubezpieczenie NNW i KL.
 • 7 noclegów w domkach kempingowych nad Adriatykiem.
 • Pościel, ręczniki w tym plażowe, sprzątanie końcowe, ogrzewanie, klimatyzacja, woda, gaz, serwis plażowy z parasolem i dwoma leżakami na domek, korzystanie z basenów, bezpłatne wi-fi (w większości obiektów)
 • 6 tras trekkingowych z obsługą przewodnicką.
 • Wycieczka objazdowa po okolicznych miasteczkach, w przypadku złej pogody.
 • Zwiedzanie Rawenny w drodze powrotnej.
 • Osobę z biura do koordynacji programu..
 • Opłata klimatyczna. 
 • Opłata na obowiązkowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia
 • Wydatków własnych uczestników. 
 • Innych biletó

Zakwaterowanie

Zakwaterowanie w domkach na campingu zlokalizowanym nad samym Adriatykiem. Domki campingowe położone w lesie sosnowym. Do campingu należy piaszczysta plaża. W cenie oferty serwis plażowy (parasol, leżaki), pościel, klimatyzacja, ogrzewanie, tv, wifi, lodówki itp. Na campingu możliwość skorzystania z restauracji i sklepów. 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Włochy - Apeniny PN MAJELLA pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.