
Nietypowe formy jogi
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Indie
Kaszmir - rozległą, pełną uroku dolinę w Himalajach nazywa się często Rajem na Ziemi. Piękne górskie krajobrazy, dogodny klimat, wspaniałe ogrody i jeziora z pływającymi hotelami przyciągają od dawna turystów z całego świata. Skaliste góry z zielonymi łąkami i licznymi jeziorami są również wymarzonym miejscem na himalajski trekking.
Szlakiem jezior w górach Kaszmiru
Nie bez powodu trasa zwana „Szlakiem Wielkich Jezior Kaszmirskich” (Kashmir Great Lakes Trek) cieszy się coraz większą popularnością wśród turystów przybywających do Kaszmiru. Alpejskie krajobrazy: strzeliste szczyty odbijające się w błękitnych jeziorach, zielone łąki z pasącymi się stadami owiec i piękne lasy w niższych partiach gór to powód, dla którego Kaszmir często nazywany jest himalajską Szwajcarią. Podczas wędrówki napotkamy na śródgórskich łąkach obozowiska kaszmirskich pasterzy Gudżarów, którzy letnie miesiące spędzają wysoko w górach. Ukwiecone łąki nad jeziorami, czy górskimi potokami, w których spotkać możemy pstrągi tęczowe, stanowią również doskonałe miejsca do niezapomnianych biwaków pod rozgwieżdżonym himalajskim niebem.
Srinagar - himalajska Wenecja
Srinagar stolica Kaszmiru to pięknie położone w rozległej dolinie miasto. Duża jego część znajduje się bezpośrednio na jeziorze Dal. Fascynujące jest oglądanie życia toczącego się na wodzie: targu warzywnego na łodziach, pływających sklepów, domów na wyspach, łodzi mieszkalnych. Srinagar słynie też z pływających hoteli (houseboats) z pięknie rzeźbionymi frontami oraz kolorowych łodzi shikhara, którymi pływają do nich turyści. Pełno tu zieleni, a w tafli jeziora odnajdziemy mnóstwo odbić, nie tylko otaczających je gór. Przechadzka do XIV-wiecznego meczetu Shah Hamdan i olbrzymiego Meczetu Piątkowego też dostarczy wielu wrażeń, a od miejskiego zgiełku odpoczniemy pływając gondolą po labiryncie kanałów, czy spacerując po pięknych ogrodach na brzegu jeziora.
Dzień 1 Podróż do Indii
Przelot z Warszawy do Delhi.
Dzień 2 Przylot do Delhi. Dalszy lot do Srinagaru
Przejazd do rodzinnego hoteliku nad jeziorem Dal. Spacer po bulwarze nad jeziorem.
Dzień 3 Zwiedzanie Srinagaru: wycieczka łodzią, ogrody mogolskie
Wycieczka łodzią (shikhara) po jeziorze, spacer po grobli przecinającej jezioro oraz wizyta w ogrodach mogolskich Nishat i Shalimar.
Dzień 4 Przejazd do Naranagu i wycieczka w górę doliny rzeki Wangath i początek trekkingu
Przejazd do malowniczej wsi Naranag (2500 m n.p.m.) punktu startowego naszego trekkingu. Po południu przejdziemy się w górę doliny rzeki Wangath i zwiedzimy efektowne ruiny świątyni Sziwy z VIII w. Nocleg w namiotach.
Trekking: ok. 3 godzin
Dzień 5 Pierwszy etap trekkingu do łąki Trunkhol
Zaczynamy trekking Szlakiem Wielkich Jezior. Ścieżka prowadzi stromym zboczem przez las, niekiedy podczas podejścia prześwitują widoki na dolinę rzeki Wangath i otaczające ją góry. Żmudne podejście kończy się przy granicy lasu, skąd łagodnie wznoszącym się trawersem dochodzimy do łąki Trunkhol. Znajdują się tu letnie pasterskie osady Gudżarów a nad pastwiskami wznosi się strzelisty szczyt Harmukh (5142 m n.p.m.). Biwak w namiotach (3400 m n.p.m.).
Trekking: ok. 5-6 godzin
Dzień 6 Krótki etap do jeziora Nundkol, spacer wokół jeziora Gangabal
Wędrujemy przez trawiasty grzbiet w stronę jeziora Nundkol, w pobliżu którego rozbijemy namioty. Po południu spacery po okolicy, między innymi do małej skalnej świątynki nad brzegiem jeziora. W przypadku dobrej pogody będziemy podziwiać północną ścianę góry Harmkukh, chętni mogą wybrać się na wycieczkę dookoła jeziora Gangabal. Oba jeziora są chętnie odwiedzane przez wędkarzy łowiących tu pstrągi. Biwak w namiotach (3600 m n.p.m.).
Trekking: ok. 4-5 godzin
Dzień 7 Trekking do jezior Satsar
Z biwaku podchodzimy stromo w górę na pierwszą z wysokich przełęczy (4100 m n.p.m.). Skalista ścieżka za przełęczą doprowadzi nas w okolice niewielkich jezior Satsar, tuż przed którymi zabiwakujemy na łące nad potokiem. Biwak w namiotach (3700 m n.p.m.).
Trekking: ok. 6 godzin
Dzień 8 Trekking do jeziora Gadsar
Podchodzimy kamienistą chwilami błotnistą ścieżką w stronę jeziorek Satsar. Za ostatnim z nich napotkamy punkt kontrolny armii indyjskiej stacjonującej tu z powodu bliskości granicy z Pakistanem. Wędrując dalej przez usiane kwiatami łąki dotrzemy do głównej doliny. Nasza trasa prowadzi wysoko ponad rzeką, aby dojść do śnieżnego mostu. Przekraczamy rzekę po moście i rozbijamy namioty w pobliżu pasterskiej osady Gudżarów nad niewielkim potokiem. Biwak w namiotach (3650 m n.p.m.).
Trekking: ok. 6 godzin
Dzień 9 Trekking przez przełęcz Gadsar do jeziora Vishansar
Po przejściu potoku mijamy kolejny punkt kontrolny armii indyjskiej. Podchodzimy łagodnie wznoszącym się trawersem, rozległą pełną kwiatów doliną, w stronę przełęczy Gadsar (4200 m n.p.m.) - najwyższego punktu trekkingu. Mijając jezioro Gadsar wchodzimy na przełęcz, skąd rozciąga się wspaniały widok na leżące nisko w dole po drugiej stronie przełęczy jeziora Kishansar i Vishansar. Schodzimy do nich stromym zboczem i dalej łagodnie do biwaku nad potokiem pod moreną ograniczającą jezioro Vishansar. Biwak w namiotach (3650 m n.p.m.).
Trekking: ok. 6 godzin
Dzień 10 Trekking przez przełęcz Nichnai do łąki Shokdari
Długie podejście doliną z licznymi ukwieconymi łąkami na przełęcz Nichnai (4100 m n.p.m.) leżącą u podnóża strzelistych skalnych szczytów. Zejście z przełęczy, aż do granicy lasu, skąd zaczniemy niedługie już podejście do łąki Shkodari. Z biwaku rozciągają się rozległe widoki na otoczoną wysokimi górami dolinę rzeki Sindh, gdzie leży Sonamarg - ostatni cel naszego trekkingu. Nocleg w namiocie (3300 m n.p.m.).
Trekking: ok. 5 - 6 godzin
Dzień 11 Ostatni dzień trekkingu do Sonamargu i powrót do Srinagaru.
Zejście przez las i leżące na stromym zboczu łąki do górskiego kurortu Sonamarg (2300 m n.p.m.). Przejazd do Srinagaru.
Trekking: ok. 2 godzin
Dzień 12 Zwiedzanie Srinagaru: pływający targ i stare miasto
Przed świtem wypłyniemy na pływający targ warzywny. W ciągu dnia zwiedzimy meczety w starej części miasta i zakwaterujemy się na mieszkalnej łodzi (houseboat), aby doświadczyć kolonialnego luksusu.
Dzień 13 Przelot do Delhi
Po południu przelot do Delhi. Zakwaterowanie w hotelu, w dzielnicy Paharganj na granicy starego i nowego Delhi.
Dzień 14 Zwiedzanie i zakupy w Delhi
Krótki spacer po Old Delhi, wizyta w grobowcu Humajuna i gurdwarze Bangla Sahib - świątyni sikhijskiej. Wieczorem wyjazd na lotnisko.
Dzień 15 Powrót do Polski
Przelot z Delhi do Polski.
Cena obejmuje:
Cena nie obejmuje:
Liczba uczestników: 6 - 12 osób
Zaliczka: 2000 PLN - pobierana po potwierdzeniu możliwości realizacji wyjazdu
Pierwsza część ceny: 4550 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 620 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.
* Bilet lotniczy Warszawa - Delhi - Warszawa można wykupić po potwierdzeniu wyjazdu: samodzielnie lub za naszym pośrednictwem.
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Dzisiejszy świat to świat wyzwań i przekraczania własnych granic. Wielu z nas chce doświadczać ekstremalnych, niecodziennych przeżyć. W naszych aktywnościach i zainteresowaniach szukamy adrenaliny, szaleństwa i podziwu ze...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Górskie jeziora Kaszmiru pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Indie. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.