Majorka - Serra de Tramuntana

Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

MAJORKA - SERRA DE TRAMUNTANA - Trekking na wyspie

Kiedy w Polsce mamy jeszcze kończącą się zimę, wystarczy kilka godzin podróży, by znaleźć się na jednej z wysp Morza Śródziemnego i znaleźć już prawdziwą wiosnę. Ta wyspa, to Majorka, największa spośród Archipelagu Balearów. Chociaż słusznie przypisuje się jej miano idealnego miejsca na plażowanie, imprezowanie i ogólne leniuchowanie, to nie wszyscy wiedzą, że kryje ona w sobie także skarb natury.

Ten skarb, to pasmo górskie o nazwie Serra de Tramuntana wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajduje się tu wiele oznaczonych i nieoznaczonych ścieżek. Najciekawsze z nich postaramy się przemierzyć podczas planowanych siedmiu tras trekkingowych.

Majorka, to wyspa położona w zachodniej części Morza Śródziemnego. Wraz z kilkoma innymi wyspami m. in. Minorką, Ibizą i Formenterą tworzy archipelag zwany Balearami. Obecnie jest to hiszpańska prowincja, a także region autonomiczny Hiszpanii. Położenie Balearów pomiędzy Europą, a Afryką powodowało w przeszłości, że pozostały tu wpływy różnych kultur, a ich ślady można zobaczyć do dziś.

Majorka oprócz swych wspaniałych plaż, infrastruktury hotelowej, ma jeszcze do zaoferowania góry. Góry, które schodzą swoimi grzbietami do samego morza, tworząc bajkowe wybrzeża, pełne zatok i klifów. Góry te zwane po katalońsku Serra Tramuntana, a po hiszpańsku Sierra de Tramontana swą nazwą nawiązują do silnego i zimnego północnego wiatru Tramuntona docierającego do Majorki.

Pasmo to ciągnie się około 90 km wzdłuż półnonego wybrzeża wyspy, tworząc naturalną barierę dla wiatru Tramuntana. Przez to na pozostałej części wyspy panuje ciepły i suchy klimat. Góry nie są jakoś spektakularnie wysokie, bo najwyższy szczyt Puig Major wznosi się na 1445 m. n. p. m. Ale biorąc pod uwagę bliskość morza, to wysokości względne są już dość imponujące. 

Program wycieczki przewiduje przejście siedmiu tras trekkingowych w najciekawszych zakątkach pasma Serra de Tramuntana. W tym zdobycie drugiego co do wysokości wierzchołka pasma, Puig de Massanella, wznoszącego się na 1365 m. n. p. m. Jeden dzień poświęcimy na zwiedzanie Majorki. Będzie to wizyta w stolicy Palmie oraz zwiedzanie jednej z kilku jaskiń położonych na wyspie.

Podczas wycieczek trekkingowych zobaczymy nie tylko góry. Serra de Tramuntana, to także zagubione górskie miasteczka, czy ważne miejsca kultu. Jedna z tras zaprowadzi nas do małego miasteczka Valdemossa, gdzie w tutejszym klasztorze zimę spędzili Fryderyk Chopin i George Sand. Dotrzemy także do miasteczka Soller, gdzie zabytkowy tramwaj przejeżdża z impetem pomiędzy stolikami miejscowej restauracji.

Odwiedzimy najważniejsze sanktuarium wyspy, położone wśród lasów dębowych Lluc, gdzie czczona jest La Moreneta, czyli Czarna Madonna, opiekunka wyspy. Klasztor położony u podnóża Massanelli. Północna Majorka, to spektakularne zatoki i klify. Góry Serra de Tramuntana na wschodzie schodzą prosto do morza tworząc niezwykły półwysep Formentor, który w części przemierzymy pieszo.

W przypadku pogody uniemożliwiającej trekkingi będzie możliwość odwiedzenia ciekawych miejsc kultu religijnego położonych na wyniosłych wierzchołkach. To m. in. Santuari de Cura, Puig de Santa Magdalena, czy Puig de Maria. Majorka słynie także z pięknych jaskiń, które także możemy odwiedzić w razie wystąpienia trudnych warunków atmosferycznych.

W ostatnim dniu wycieczki odwiedzimy stolicę Majorki i całych Balearów Palmę. Tu zobaczymy niesamowitą katedrę gotycką La Seu oraz przespacerujemy się wąskimi ulicami miasta podziwiając kamienice i pałace z różnych epok architektonicznych. Odwiedzimy też jedną z wielu jaskiń, jakie znajdują się na wyspie.

Na wyspę dostaniemy się samolotem z Berlina, na miejscu poruszamy się busami. Zapewniamy transfer z Wrocławia do Berlina i z porotem.

Zapraszamy do zapisów

Program

1 DZIEŃ 

Wyjazd z Wrocławia w godzinach porannych. Transfer na lotnisko w Berlinie.
Przelot do Palma de Majorka
Przejazd do miejsca zakwaterowania
Nocleg

2 DZIEŃ 

Trekking

Trasa 1:  TREKKING PÓŁNOCNO – ZACHODNIM KLIFEM

Pierwsza trasa trekkingowa, to dość łatwe i krótkie przejście. Przebiegać ono będzie na północno – zachodnim skraju wyspy. Zaczynamy nad wybrzeżem, w miejscowości Sant Elm. Podchodzimy około 300 m w pionie, by osiągnąć dawne obiekty klasztorne La Trapa, położone na stromym brzegu morza. Stąd widoki na niezwykłą wyspę Dragonera, położonej niespełna kilometr od wybrzeża Majorki. Następnie wygodną ścieżką, nad klifowym brzegiem, wznoszącym się 400 m nad taflą morza. Tutaj znowu piękne punkty widokowe. W końcu dotrzemy na Przełęcz Coll de sa Gramola, skąd udamy się do miejsca zakwaterowania.

Długość trasy około 10 km. Czas przejścia około 5 godzin. Początek trasy:  0 m, najwyższy punkt 470 m, koniec trasy 350 m (wysokości w m. n. p. m.)     

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

3 DZIEŃ 

Trekking

Trasa 2:  JEZIORO CUBER I MIASTECZKO SOLLER

Trekking w centralnej części Gór Serra de Tramuntana. Rozpoczniemy od parkingu przy Jeziorze Cuber, położonym na wysokości 750 mnpm, niemal u stóp najwyższego wierzchołka wyspy Puig Major. Po drodze wejście na charakterystyczny stożek, Puig de l’Ofre (1098). Zejście w dół, pięknym, głębokim wąwozem, Biniaraix. Celem naszej wędrówki, będzie niewielkie miasteczko, Soller, którego niewątpliwą atrakcją jest zabytkowa linia tramwajowa przechodząca przez cenrum miasta, do pobliskiego portu.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  750 m, najwyższy punkt 1090 m, koniec trasy 40 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

4 DZIEŃ 

Trekking

Trasa 3:  MASSANELLA

To dość długi trekking, który pozwoli nam zdobyć drugi, co do wysokości szczyt Majorki, Puig de Massanella, liczący 1365 mnpm. Wierzchołek, to wybitny punkt widokowy. Trasa ma charakter pętli. Zaczyna się i kończy w miejscowości Lluc. Tutaj, pośród lasów dębowych, znajduje się najważniejsze miejsce religijne Majorki. W sanktuarium Lluc znajduje się La Moreneta, czyli figurka Czarnej Madonny. Przybywa tu wielu pielgrzymów z całej wyspy, bo La Moreneta uważana jest za patronkę i opiekunkę Majorki. 

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 8 godzin. Początek trasy:  500 m, najwyższy punkt 1365 m, koniec trasy 500 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg.

5 DZIEŃ 

Trekking

Trasa 4:  VALLDEMOSSA 

Okrężna trasa trekkingowa nad uroczym miasteczkiem Valldemossa. Wejdziemy na okoliczne szczyty, wznoszące się pomiędzy Valldemossą, a brzegiem morza. Osiągają tu one około 1000 mnpm i stanowią doskonałe punkty widokowe na skaliste wybrzeże ale także na zagubione w górach miasteczka, takie jak Soller, Valldemossa, czy Deia. Valldemossa znana jest przede wszystkim z tego, że w tutejszym klasztorze schronili się Fryderyk Chopin i George Sand.

Długość trasy około 16 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  400 m, najwyższy punkt 945 m, koniec trasy 400 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

6 DZIEŃ 

Trekking

Trasa 5:  WOKÓŁ PUIG ROIG

To druga z tras w okolicach miejsca pielgrzymkowego Lluc. Tym razem powędrujemy na północ, by przemierzyć niemal okrężną drogę wokół dwóch szczytów, Puig Roig (1006) i Roca Roja (843). Oba szczyty wznoszą się niemal nad samym morzem, tworząc piękne skaliste wybrzeże. Duża część trasy prowadzi właśnie spektakularnymi trawersmi z widokami na położone w dole zatoki. Niezapomniane są także widoki na najsłynniejszy wąwóz Majorki, Torrent de Pareis. Po drodze odwiedzimy miejsce zwane Cosconar, gdzie można zobaczyć domy w skałach. Trasa otwarta jest tylko w niedziele.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 7 godzin. Początek trasy:  500 m, najwyższy punkt 750 m, koniec trasy 470 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

7 DZIEŃ

Trekking

Trasa 6:  PÓŁWYSEP FORMENTOR

Półwysep Formentor, przez niektórych uważany jest za najpiękniejszy zakątek Majorki. Tutaj strome klify schodzą prosto do morza. Na sam przylądek Formentor, najbardziej na północ wysuniętą część wyspy prowadzi kręta i widokowa droga. Przejedziemy tę niesamowitą drogę zatrzymując się na punktach widokowych. Trasa trekkingowa poprowadzi nas poprzez malownicze, dzikie zatoki półwyspu. Zdobędziemy najwyższy szczyt południowej części półwyspu, Fumat (335).

Długość trasy około 15 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  180 m, najwyższy punkt 335 m, najniższy punkt 0 m, koniec trasy 0 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

8 DZIEŃ

Trekking

Trasa 7: ALCUDIA 

Ostatnia trasa trekkingowa powiedzie nas poprzez półwysep Alcudia, położony na południe od Formentor. Tu okrężną trasą przejdziemy przez najciekawsze zakątki półwyspu. Zdobędziemy najwyższy punkt półwyspu, Talaia d’Alcuida (446). Odwiedzimy także najpiękniejszy punkt widokowy półwyspu  Penya des Migdia, pokonując tarasowe ścieżki wykute w skałach klifowego wybrzeża.

Długość trasy około 13 km. Czas przejścia około 6 godzin. Początek trasy:  150 m, najwyższy punkt 446 m, najniższy punkt 50 m, koniec trasy 180 m (wysokości w m. n. p. m.)

Przejazd do miejsca noclegowego i nocleg

9 DZIEŃ

Wykwaterowanie.

Przejazd do Palmy.

Palma de Mallorca to stolica Majorki położona w jej południowo-zachodniej części, w której mieszka ponad połowa jej mieszkańców. Miasto pełne jest malowniczych uliczek, wspaniałych zabytków oraz ciekawych architektonicznie budowli. Warto zobaczyć: gotycką katedrę La Seu, okrągłą królewską fortecę Bellver (dziś siedziba muzeum historycznego), arabskie łaźnie Banys Arabs (jedyna pozostałość po muzułmańskich mieszkańcach Palmy), trójkątny Placa de Cort z ratuszem i 800-letnim drzewem oliwnym, znajdujący się na Liście Unesco Placa Mayo. Spacerując po starówce, warto również zwrócić uwagę na tutejsze secesyjne kamienice inspirowane twórczością Gaudiego. Najsłynniejsza z nich to zaprojektowana przez Luisa Fortezę Reya Can Forteza Rey. W fasadzie budowli wyróżniają się kolorowe płytki ceramiczne, witraże i żelazne balkony.

Zwiedzanie we własnym zakresie.

Przejazd na lotnisko.

Przelot do Berlina.

 

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

 • Bilety lotnicze na trasie Berlin – Majorka i z powrotem. Bagaż podręczny i rejestrowany do 23 kg.
 • Transport na terenie wyspy
 • 8 noclegów w apartamentach z łazienkami 
 • 7 trekkingów górskich
 • Wycieczka objazdowa ze zwiedzaniem Palmy i jednej z jaskiń Majorki
 • Ubezpieczenie NNW i KL
 • Obowiązkowa opłata na UFG
 • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych

Cena nie zawiera:

 • Transferu busem na lotnisko z Wrocławia do Berlina i z powrotem – 150 zł w obie strony
 • Innych biletów wstępów
 • Wyżywienia

Dodatkowe informacje:

 • Baleary i Majorka są autonomicznym regionem Hiszpanii, i znajdują się na obszarze Unii Europejskiej i Strefy Schengen. 
 • Naszą bazą wypadową będzie miejscowość Port de Pollença, na wschodnim wybrzeżu wyspy.
 • Obiekt noclegowy położony jest kilkaset metrów od morza.
 • Dojazdy na trasy piesze i przemieszczanie się po wyspie, za pomocą wynajętych busów.
 • Kolejność tras może ulec zmianie.
 • Posiłki przygotowujemy samodzielnie. Zakwaterowanie w obiektach posiadających aneksy kuchenne.
 • Istnieje możliwość spożywania obiadów w lokalnych restauracjach.
 • Zaopatrzenie w produkty żywnościowe w lokalnych marketach.
 • Bilety lotnicze zakupujemy indywidualnie dla każdego uczestnika, po wpłacie zaliczki. Uczestnik płaci rzeczywistą cenę zakupionych biletów lotniczych. Istnieje możliwość zakupu biletów samodzielnie. 
 • Cena biletów lotniczych na trasie Berlin – Palma i z powrotem, z bagażem rejestrowanym (20 kg) na chwilę obecną oscyluje w granicach 400,- zł
 • Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
 • Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowych tras.
 • Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko”. Tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Majorka - Serra de Tramuntana pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.