Alpy Walijskie - Wysoką Drogą do Zermatt

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania i obiadokolacje
TerminCena
10 dni1 950 + 500EURO

O wyprawie

Słynne Haute Route – Wysoka Droga w Alpach, od Mont Blanc po Matterhorn

Nie każdy akceptuje schroniskowe, surowe życie, nie każdy może pokonywać duże odległości po lodowcu i w trudnym terenie, a Haute Route to niewątpliwie perła pośród wszystkich trekkingów, ukoronowanie trekkingowych przygód – fantastyczne 7 dni w górach.

Dla tych, którzy chcieliby wędrować po najpiękniejszych szlakach, a jednocześnie wolą (lub muszą wybrać) wygodniejsze życie, proponujemy „hotelową” wersję Haute Route.

Wybraliśmy najpiękniejsze fragmenty tej słynnej drogi, z pominięciem wejścia na lodowce i eksponowane, skalne fragmenty. Nawet pomimo takiej „kosmetyki” programu, i tak jest on wymagający i trudny w wersji podstawowej.

Wersja łatwiejsza (tzw. trasa krótka ) została w tym programie zredukowana do tzw. Propozycji relaksowej. Oczywiście również jest w tym programie, ale nie będzie obsługiwna przez przewodnika. Chętni otrzymają szczegółowe instrukcje i mapki. Wersja ta jest naprawdę łatwa, spacerowa, z licznymi kolejkami górskimi. 

Atuty:

  • przejście trasą historyczną, której początki sięgają czasów, gdy Matterhorn był jeszcze niezdobytym szczytem
  • ważne, historyczne miejsca: Wielka Przełęcz św. Bernarda oraz Zermatt
  • wędrówka w blasku czterotysięczników: Gran Combin, Matterhorn
  • pobyt na wieńcu największej na świecie zapory grawitacyjnej
  • atmosfera szwajcarskich schronisk turystycznych – dwa noclegi w jednym takim obiekcie

Trudności: 

trasy łatwe pod względem technicznym, warianty długie wymagają dobrej kondycji fizycznej, sztuczne ubezpieczenia na szlaku występują tylko w jednym dniu, 1 nocleg w schronisku wymaga od uczestnika tolerancji i poczucia humoru

Schroniska na trasie:

czasami są, a czasami nie; o szczegółach informuje przewodnik

Przewodnicy: 

UIMLA

Mapy i literatura:

  1. Kompass: Monte Bianco
  2. Kompass: Val d'Anniviers, Val d'Herens 1:50 000
  3. Kompass: "Breuil - Cervinia - Zermatt (1:50 000)

Program

1 dzień: Wyjazd z kraju zgodnie z rozkładem jazdy

Wyjazd z poszczególnych miejscowości, zgodnie z rozkładem jazdy: 
Kraków, ul. Bosacka RDW, górna płyta dworca, 17.45 Katowice, ul. Kopernika, przystanek przy Placu Andrzeja, 19.00 Tychy, Parking przy TESCO, ul. Towarowa, 19.20 Pszczyna, przystanek obok supermarketu Kaufland, ul. Broniewskiego, 19.40 Czechowice – Dziedzice, stacja paliw LUKOIL, ul. Węglowa, 20.00 Bielsko – Biała, dolna płyta dworca autobusowego, ul. Warszawska, 20.15 Żywiec, parking przy TESCO, Al. Legionów, 21.00 
Przejazd do przejścia granicznego ze Słowacją a następnie z Austrią. Przekroczenie granicy słowacko - austriackiej nastapi już po północy.

2 dzień: Austria - Włochy - Doliny Aosty

Nocny przejazd przez Austrię (Wiedeń, Graz, Villach). Przekroczenie granicy austriacko - włoskiej nastąpi w godzinach porannych. Następnie przejazd przez północne regiony Włoch: autonomiczny region Friuli - Wenecja Julijska, Wenecja Euganejska, Lombardia, Piemont. 
Przyjazd do Doliny Aosty w godzinach popołudniowych. Zakwaterowanie w hotelu, obiadokolacja. 
Wieczorem omówienie tras i trudności na następny dzień.

3 dzień: Wielka Przełęcz św. Bernarda - Verbier - Cabane du Mont Fort (2457 m n.p.m.) - Lac Louvie – Fionay

Śniadanie. Przejazd historyczną trasą na Wielką przełęcz św. Bernarda (2469 m n.p.m.). Na przełęczy krótkie zwiedzane przyklasztornego kościoła, w którym są relikwie św. Bernarda. Przejazd do Le Chable. Wjazd kolejką do Croix des Ruinettes (2195 m n.p.m.). Przejście do schroniska Cabane du Mont Fort (2457 m n.p.m.). Trawers na przełęcz Col Termin (2648 m n.p.m.). Szlak przebiega malowniczą ścieżką, tzw. Sentier des Chamois (ścieżka kozic). Ze ścieżki otwierają się imponujące widoki na Grand Combin i leżący po przeciwległej stronie doliny Bagnes lodowiec Corbassiere. Zejście nad jezioro Lac Louvie (2 214 m n.p.m.) i dalej do Fionnay. Suma podejść: 500 m. Zejście ok. 1100 m. Czas przejścia ok. 6-7 godz. 
Propozycja relaksowa: Wjazd kolejką do Verbier - Croix des Ruinettes (2195 m. n.p.m.). Przejście szlakiem turystycznym do schroniska Cabane du Mont Fort (2457 m n.p.m.). Powrót do Le Chable. Czas przejścia ok. 3 godz. Suma podejść ok. 250 m. Podczas tego dnia uczestnicy wariantu krótkiego mogą wjechać kolejką na Col des Gentianes (2886 m n.p.m.) oraz Mont Fort (3328 m n.p.m.), aby obejrzeć niezwykłą panoramę z dominującym Grand Combin (4090 m n.p.m.). Uwaga: Ponieważ wariant polega właściwie na przejazdach kolejkami, nie zapewniamy przewodnika. Chętni otrzymają mapki i instrukcje.

4 dzień: Wielka Przełęcz św. Bernarda - Mauvoisin - Glacier de Corbassiere

Śniadanie. Przejazd do zapory Mauvoisin (ok. 1800 m n.p.m.). Przejście przez Col des Otanes (2846 m n.p.m.) do lodowca Glacier de Corbassiere. Z przełęczy otwiera się niezwykły widok na Grand Combin i lodowiec. Odpoczynek w schronisku Cabane F.-X. Bagnoud (Panossiere). Zejście do Fionnay lub Lourtier. Suma podejść: ok. 1100 m. Czas przejścia ok. 6-7 godz. Trasa dla wszystkich. 
Przejazd do hotelu, obiadokolacja i nocleg.

5 dzień: Val d'Heremence, Le Chargeur - Lac de Dix - Arolla

Śniadanie. Przejazd do d' Heremence i dalej w głąb doliny Val d'Heremence. Wjazd do zapory Barrage de la Grande - Dixence. Wjazd kolejką na zaporę Dix - największą na świecie zaporę grawitacyjną. Przejście do jeziora Lac de Dix. Wędrówka wzdłuż brzegów jeziora, następnie podejście przez moreny i rumowiska skalne na przełęcz Col de Riedmatten (2919 m n.p.m.). Zejście do miejscowości Arolla. Czas przejścia ok. 6 -7 godz. Suma podejść ok. 700 m. 
Propozycja relaksowa: Przejście lub wjazd kolejką do jeziora Lac de Dix. Przejście wzdłuż jeziora do Plan de la Gouille. Powrót ta samą trasą. 
Przejazd do miejsca zakwaterowania, obiadokolacja i nocleg.

6 dzień: Arolla – Cabane des Aiguilles Rouges (2821 m n.p.m.) - Arolla

Śniadanie. Wyjście z Arolla La Tza. Początkowo szlak prowadzi przez sosnowe lasy - „pinia arolla”. Przejście do schroniska Cabane des Aiguilles Rouges, położonego na stokach łańcucha Aiguilles Rouges d'Arolla. Odpoczynek w schronisku. Zejście obok jeziora Lac Bleu do Arolla. Czas przejścia ok 6 godz. Suma podejść ok. 930 m. 
Powrót na obiadokolację i nocleg. 

7 dzień: Zinal - Col de Sorebois (2896 m n.p.m.) - Petit Mountet - Zinal

Śniadanie. Przejazd do Zinal. Wjazd kolejką na halę Sorebois (2438 m n.p.m.). Wejście na przełęcz, z której rozpościera się widok na Lac de Moiry i całą Val d'Anniviers. Powrót na halę i trawers do Petit Mountet (tylko w przypadku, gdy wcześniej nie było opadów deszczu). Zejście doliną La Navisence do Zinal.
Czas przejścia ok. 8 godz. Suma podejść ok. 600 m. 
Propozycja relaksowa:
Wjazd kolejką z Zinal na Sorebois (2438 m n.p.m.). Zejście do Zinal.

8 dzień: St. Niklaus - Jungu (1955 m n.p.m.) - Augstbordpass (2893 m n.p.m.) - St. Niklaus

Śniadanie. Przejazd doliną Mattertal do St. Niklaus. Wjazd kolejką na Jungu - wysoko ponad Mattertal zawieszonej, małej szwajcarskiej wioski, do której nie ma dojazdu drogą kołową. Wejście z Jungu (1955 m n.p.m.) na przełęcz Augstbordpass (2893 m n.p.m.). Ze stromego podejścia ukazuje się widok na Fletschhorn oraz Mischabel. Z przełęczy rozciąga się wspaniały widok na otoczenie doliny Mattertal: Dom z jęzorem lodowca Riedgletscher, szczyty masywu Monte Rosa: Liskamm,Castor, Pollux, Breithorn. Zejście innym wariantem szlaku do St. Niklaus. 
Czas przejścia około 7 godz. Suma podejść ok. 1000 m. Trasa dla wszystkich 
Przejazd do hotelu na obiadokolację i nocleg.

9 dzień: Zermatt - najsłynniejsze miasto pod Matterhorn

Śniadanie. Przejazd do Zermatt pociągiem lub hotelowym busikiem. Wycieczka według propozycji przewodnika. Możliwości: Wjazd i zejście z Gornergrat (3090 m n.p.m.), wjazd i zjazd z Klein Matterhorn (3883 m n.p.m.), wjazd Schwarzsee i wejście do Hornlihutte (3260 m n.p.m.) lub wycieczka do Schonbielhutte (2694 m n.p.m.). 
Wyjazd do domu w godzinach wieczornych. 

10 dzień: Przyjazd do kraju

Przejazd przez Austrię i Słowację do Polski. Przyjazd do poszczególnych miejscowości w godzinach popołudniowych. 

Uwaga!

Uprzejmie informujemy, że w dniach, w których są wycieczki górskie, zgodnie z zasadami bezpieczeństwa oraz szeroko pojętej ludzkiej życzliwości, turyści, którzy w danym dniu kończą trasę jako pierwsi, oczekują na najsłabszych i na tych, którzy chodzą wolniej!

Zastrzegamy sobie prawo do zmiany trasy, jeżeli wymagają tego warunki atmosferyczne, bezpieczeństwo grupy lub zarządzenia lokalnych władz. Decyzję taką podejmuje przewodnik.

autor programu: Anna Piątek-Morawiec
zdjęcia: A. Piatek-Morawiec, A. Niźnikiewicz, uczestnicy trekkingu

Warunki

Cena zawiera:

przejazd autokarem lub busem, 7 noclegów: 5 noclegów  w  hotelach  lub pensjonatach **/***, pokoje 2,3-osobowe z łazienkami, 2 noclegi w obiekcie typu schronisko turystyczne, pokoje bez łazienek, wg. dostępniości, 7 śniadań, 7 obiadokolacji, ubezpieczenie KL i NNW, przewodnik górski UIMLA

Cena nie zawiera:

kolejek górskich oraz komunikacji lokalnej, na którą trzeba przeznaczyć ok. 100 CHF

Uwagi:

Trekking posiada dwa warianty:

  1. wariant z  5 noclegami w hotelach i 2 noclegami w obiektach klasy turystycznej - wariant najbardziej wygodny
  2. wariant z 1 noclegiem w hotelu i 6 noclegami w schroniskach (wysokogórska tura alpejska) - przeznaczona tylko dla turystów o bardzo dobrej kondycji fizycznej i bardzo dobrym zdrowiu

Noclegi i wyżywienie:

Noclegi zapewniamy w hotelach lub pensjonatach kategorii turystycznej lub **/***.
Zwykle dwa trzy noclegi są w hotelu po włoskiej stronie Alp Walijskich (od strony włoskiej zwanych Alpami Penińskimi).
Pozostałe noclegi są w Szwajcarii.

W hotelach i pensjonatach zapewniamy pokoje 2-osobowe z łazienkami.
W przypadku osób podróżujących w pojedynkę, zakwaterowanie może być w pokoju 2 lub 3-osobowym (jeżeli ilość osób tej samej płci jest nieparzysta).

W hotelach jest możliwość korzystania z pokoju 1-osobowego, za dopłatą, po uprzednim potwierdzeniu przez dany hotel dostępności takiego pokoju. Potrzebę zarezerwowania pokoju 1-osobowego prosimy zgłaszać do biura.

W Szwajcarii przypadają  dwa noclegi w ośrodku typu schronisko turystyczne - w dolinie Val d'Herens – pokoje mogą być wieloosobowe, a łazienka na korytarzu..

Wyżywienie: obejmuje śniadania i obiadokolacje. W śniadania są urozmaicone (sery, wędliny).
Prowiant na trasę uczestnicy zapewniają sobie zw własnym zakresie.

Sprzęt: 

Brak sprzętu specjalistycznego. Należy mieć plecak ( orientacyjnie ok. 10 – 20 l.), dobre buty, czołówkę, odzież zabezpieczającą przed wiatrem, deszczem, słońcem, okulary przeciwsłoneczne.

Apteczka: 

Każdy uczestnik trekkingu w górach powinien posiadać mała, podręczną apteczkę. Zalecamy, aby zabrać plastry na otarcia naskórka i pęcherze, środki opatrunkowe (bandaż elastyczny, wyjałowiona gaza), leki, które uczestnik zażywa na co dzień – zalecone przez lekarza i inne specyfiki, z których korzysta i wie, że są bezpieczne.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Alpy Walijskie - Wysoką Drogą do Zermatt pochodzą od biura Apter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy, Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania i obiadokolacje. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.