Śniegi Kilimandżaro

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
13 dni2 350 + 2 300USD
13 dni2 350 + 2 300USD

O wyprawie

Tanzania

 • Wejście na Kilimandżaro najwyższy szczyt Afryki
 • 7-dniowy trekking drogą Machame uważaną za najpiękniejszą widokowo trasę
 • Różnorodna roślinność na trasie wędrówki na  Kilimandżaro
 • Lodowce na szczycie Kilimandżaro, widoki na Mount Meru
 • Obserwacje zwierząt w parku narodowym Tarangire i słynnym rezerwacie Ngorongoro

Najwyższy szczyt Afryki – Kilimandżaro przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Będziemy na niego wchodzić najpiękniejszą widokowo i najkorzystniejszą z punktu widzenia aklimatyzacji trasą Machame.

Kilimandżaro - najwyższy szczyt Afryki - przyciąga niczym magnes turystów z całego świata. Doskonałym przygotowaniem aklimatyzacyjnym przed wejściem na tę górę jest mniej popularny, ale bardzo piękny trekking na Mt Meru. Na porośniętych bujną roślinnością zboczach Kilimandżaro i Mt Meru można niekiedy stanąć oko w oko z dzikimi zwierzętami, ale podczas safari w parkach narodowych Lake Manyara i Ngorongoro zobaczymy ich znacznie więcej. Ostatnie dni wyprawy spędzimy na rajskich plażach pachnącego przyprawami Zanzibaru - to idealne miejsce na wypoczynek po trudach trekkingów.

Kilimandżaro i Mt Meru - Afryka o wschodzie słońca

Wchodząc na szczyt Mt Meru (4566 m n.p.m.) zaaklimatyzujemy się i nabierzemy kondycji przed zdobywaniem najwyższego szczytu Afryki. Wędrować będziemy przez tereny Parku Narodowego Arusha, więc poza wrażeniami związanymi ze zdobywaniem szczytu (wspaniały widok na Kilimandżaro o wschodzie słońca) będą nam towarzyszyć emocje związane z obserwacją dzikich zwierząt. Jest to jedyny park narodowy w Tanzanii, gdzie można poruszać się na piechotę, co dodaje szczególnej magii spotkaniom ze zwierzętami (na wszelki wypadek turystom towarzyszy uzbrojony ranger). Wejście na Kilimandżaro mniej popularną drogą Machame jest wymagające, ale też piękne krajobrazowo. Podczas wędrówki ścieżką wijącą się wśród egzotycznej roślinności (las deszczowy, paprocie drzewiaste, a wyżej drzewiaste lobelie i starce) otwierają się widoki na południową ścianę masywu Kilimandżaro. A kiedy po żmudnej nocnej wędrówce dotrzemy o wschodzie słońca na szczyt, cała Afryka leżeć będzie u naszych stóp...

Safari - afrykańska przygoda

Zielone wzgórza północnej Tanzanii zamieszkują liczne dzikie zwierzęta. Safari - obserwacja dzikich zwierząt w którymś z licznych tu parków narodowych - to obowiązkowy punkt programu podróży w ten rejon. Park Narodowy Lake Manyara leży pomiędzy zachodnim brzegiem jeziora Manyara a zboczami Wielkiego Rowu Afrykańskiego. Wśród malowniczej roślinności można tu spotkać m.in: słonie, żyrafy, hipopotamy, guźce, antylopy impala, bawoły, zebry, pawiany, i sporo interesujących gatunków ptaków. Kolejny dzień safari to niezwykły krater Ngorongoro. Jego dno porośnięte bujnymi trawami jest idealnym pastwiskiem dla tysięcy zwierząt i tworzy naturalne zoo ogrodzone 600-metrowymi ścianami krateru. Tutaj będziemy mieć szansę na to, by w ciągu jednego dnia zobaczyć "Wielką Piątkę", którą tworzą: słoń, lew, nosorożec, lampart i bawół. Z samochodu z odkrytym dachem będziemy podziwiać wielkie stada gazeli oraz antylop gnu, z którymi chętnie przebywają zebry. Będziemy też obserwować mnóstwo gatunków ptaków m.in. flamingi, żurawie królewskie, strusie.

Program

Dzień 1 Podróż do Tanzanii

Wylot z Polski.

Dzień 2 Przylot do Aruszy
Przylot do miasta Arusza na północy Tanzanii, które będzie naszym punktem wypadowym na wycieczki górskie i safari. Nocleg w Aruszy.

Dzień 3 Początek trekkingu na Kilimandżaro, etap przez las deszczowy do Machame Hut
Po dojechaniu do bramy Machame i załatwieniu formalności rozpoczynamy trekking na Kilimandżaro. Etap z Machame Gate (1870 m n.p.m.) wiedzie szeroką, chwilami błotnistą ścieżką biegnącą przez bujny las deszczowy do Machame Hut (3050 m n.p.m.). Nocleg w namiotach.  (B, L, D)

Trekking: ok. 5-6 godzin

Dzień 4 Wędrówka do Shira Camp rozległego plateu z pięknymi widokami
O poranku rozciągają się przed nami piękne widoki na masyw Kibo z lodowcami oraz wulkan Mt. Meru. Wędrujemy ścieżką pośród wrzosowisk wznoszącą się początkowo stromo a później łagodnie do rozległego plateau, na którym znajduje się Shira Camp położony na najbardziej na zachód wysuniętym i najniższym wierzchołku Kilimandżaro (3840 m n.p.m.). Po południu wycieczka aklimatyzacyjna, przy dobrej pogodzie piękne widoki na masyw Kibo. Nocleg w namiotach. (B, L, D)

Trekking: ok. 6-7 godzin

Dzień 5 Wejście na przełęcz Lava Tower i zejście wśród ciekawej roślinności do obozu Barranco Hut
Ładny widokowo etap trawersujący od strony południowo-zachodniej masyw Kilimandżaro. Od wejścia aklimatyzacyjnego na przełęcz pod Lava Tower (4600 m n.p.m.) do zejścia do Barranco Hut (3950 m n.p.m.) trasa staje się coraz ciekawsza zwłaszcza, gdy prowadzi wśród lobelii i starców afrykańskich Nocleg w namiotach. (B, L, D)

Trekking: ok. 6-7 godzin

Dzień 6 Podejście skalną ścieżką z Baranco Hut do Karanga Camp
Dalej trawersujemy zbocza Kilimandżaro, początkowo skalną ścieżką w górę aby potem zejść do doliny Karanga, gdzie przekraczamy potok. Podchodzimy na grzbiet Karanga o księżycowym krajobrazie gdzie znajduje się nasz biwak (4050 m). Nocleg w namiotach.  (B, L, D)

Trekking: ok. 4-5 godzin

Dzień 7 Krótki etap do obozu Barafu Hut
Wędrówka grzbietem w górę do położonego na skalistym grzbiecie miejsca biwakowego Barafu Hut (4600 m n.p.m.). Z tego grzbietu schodzi nasz szlak zejściowy Mweka Route. Nocleg w namiotach. (B, L, D)

Trekking: ok. 3-4 godziny

Dzień 8 Nocne wyjście na szczyt Kilimandżaro i długie zejście do Mweka Hut
Bardzo długi i ciężki ze względu na dużą wysokość dzień zdobywania wierzchołka Kilimandżaro. Etap ten rozpoczynamy w środku nocy, aby po ok. 5 godzinach stromego podejścia serpentynami dotrzeć do Stella Point (5750 m n.p.m.) i po kolejnej godzinie stanąć na najwyższym punkcie Afryki – Uhuru Peak (5896 m n.p.m.). Czeka nas potem jeszcze długie zejście 3000 metrów w dół do Mweka Hut (2835 m n.p.m.). Nocleg w namiotach. (B, L, D)

Trekking: ok. 12-14 godzin

Dzień 9 Ostatni krótki etap trekkingu do bramy parku, powrót do Aruszy
Krótki etap przez las deszczowy do bramy parku (1630 m n.p.m.). Przejazd do Aruszy, zakupy pamiątek na targu, odpoczynek po trekkingu. Nocleg w Aruszy. (B, L)

Trekking: ok. 3-4 godziny

Dzień 10 Przejazd do Parku Narodowego Tarangire na obserwacje zwierząt (safari)
Rano startujemy na safari - na początek jedziemy do Parku Narodowego Tarangire słynącego z baobabów i dużych stad słoni. Objazd Parku w poszukiwaniu słoni, żyraf, antylop i wielu innych gatunków zwierząt. Nocleg w namiotach. (B, L, D)

Dzień 11 Obserwacje zwierząt w kraterze Ngorongoro (safari)
Kontynuujemy safari w słynnym rezerwacie Ngorongoro, znajdującym się na dnie olbrzymiego krateru, którego sześćsetmetrowe zbocza tworzą naturalny ogród zoologiczny. Można tu spotkać m.in. stada antylop, bawołów, zebry, guźce, słonie, lwy a nawet nosorożce. Późnym popołudniem powrót do Aruszy. Nocleg w Aruszy. (B, L)

Dzień 12-13 Powrót do Polski
Wylot i powrót do Polski

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: wynajęte busy
 • Zakwaterowanie: w hotelu turystycznym (pokoje 2-3 os z łazienką), podczas trekkingu i podczas safari w namiotach i schroniskach
  - 3 noce w hotelu, 7 nocy w namiotach
 • Wyżywienie: w hotelach śniadania, pełne wyżywienie podczas trekkingów i podczas safari
  - 10 śniadań, 9 lunch-boxów, 7 obiadokolacji
 • Bilety wstępu do parków narodowych
 • Organizację trekkingów na Mt Meru i Kilimandżaro (transport, lokalny przewodnik, tragarze)
 • Opiekę polskiego przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 50 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 2 000 PLN
 • Składki: TFG: 13 PLN, TFP: 13 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Przelotu do i z Tanzanii: od 4000 PLN
 • Wyżywienia (poza wymienionym obok): ok. 100 USD
 • Zwyczajowych napiwków: ok. 300 USD 
 • Wizy tanzańskiej: 50 USD
 • Testów wjazdowych (covid-19)

Liczba uczestników: 7 - 12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Pierwsza część ceny: 2350 PLN + 1900 USD** płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 400 USD należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

** Część ceny wyjazdu 1900 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty lub bezpośrednio na nasz rachunek w USD podany w zakładce kontakt.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Śniegi Kilimandżaro pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.