Szwecja: na biegówkach przez doliny Kungsleden

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
brak
TerminCena
8 dni6 490

O wyprawie

Szwecja: na biegówkach przez doliny Kungsleden

 • Wyprawa na biegówkach z pulkami przez Kungsleden
 • Obserwacja zorzy polarnej
 • Głębokie doliny Gór Skandynawskich i jazda przez jeziora
 • Spanie i saunowanie w szwedzkich górskich chatach
 • Przełęcz Tjäktja (1150 m n.p.m.) - najwyższy punkt Kungsleden
 • Pociągiem ze Sztokholmu za koło podbiegunowe

Zapraszamy na wyprawę na nartach biegowych do szwedzkiej Laponii za koło podbiegunowe! Do północnej, najbardziej górzystej części Kungsleden - słynnego Królewskiego Szlaku. Trasa poprowadzi głębokimi dolinami w otoczeniu wysokich zboczy Gór Skandynawskich.

Zaczniemy pod najwyższym szczytem Szwecji Kebnekaise, pojedziemy na wschód wąską doliną wzdłuż wysokich na 1000 m ścian i dalej na północ w kierunku przełęczy Tjaktja (1150 m. n.p.m.), najwyższej na całym Kungsleden. Dotrzemy do jeziora Alesjaure i Parku Narodowego Abisko. Wyprawa zakończy się na stacji kolejowej w Abisko.

Będziemy wędrować od chaty do chaty. ciągnąc ekwipunek na specjalnych saniach transportowych (pulkach), które ułatwiają transport rzeczy podczas wycieczek narciarskich. Będziemy spać w górskich chatach lokalnej organizacji turystycznej, położonych w środku dziczy, ale bardzo dobrze wyposażonych. W szwedzkich górskich chatkach będziemy zaopatrywać się w przekąski oraz piwo, oraz korzystać z sauny!

Średnio będziemy pokonywać 12-15 km dziennie. Wolny czas wykorzystamy na dodatkowe wycieczki po okolicy, odpoczynek przy kominku. Mikroklimat w rejonie Abisko charakteryzuje się bezchmurnym niebem, co daje bardzo duże szanse na obserwację zorzy polarnej.

Do zobaczenia w Szwecji!

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Wylot do Sztokholmu na lotnisko Arlanda. Zależnie od rozkładu wolny czas przeznaczymy na spacer po stolicy Szwecji.
Wieczorem wsiadamy do pociągu sypialnego, który przemierzając całą Szwecję zawiezie nas za koło podbiegunowe, aż do Kiruny!

DZIEŃ 2

Rano docieramy pociągiem do Kiruny, a następnie busem i skuterem śnieżnym w rejon Kebnekaise, najwyższego szczytu Szwecji, gdzie rozpoczynamy wyprawę. Z początku szeroka dolina, zwęża się wśród wysokich na 1000 m skał. Pod wieczór docieramy do pierwszej chaty.

DZIEŃ 3-6

Podróżując od chaty do chaty pokonujemy kolejne odcinki Kungsleden. Krótsze dni wykorzystujemy na dodatkowe wycieczki na lekko, szczególnie w rejonie chat Salka i Alesjaure leżących przy skrzyżowaniach szlaków. Chaty wyposażone w sauny i sklepiki, występują na przemian z mniejszymi z bardziej podstawowym wyposażeniem.

Przed półmetkiem wyprawy pokonamy Przełęcz Tjaktja (1150 m. n.p.m.). Przy dobrej pogodzie z przełęczy roztaczają się niesamowite widoki na doliny Alesvagge i Tjäktjavagge.  Za przełęczą należy wypatrywać tropów rosomaka.

Z uwagi na kierunek pokonywania szlaku w pierwszej połowie wyprawy będą przeważać długie ale łagodne podejścia. Druga połowa charakteryzuje się równymi odcinkami przez jeziora oraz sekcjami zjazdów. Dzienne przewyższenia nie przekraczają kilkuset metrów. Najdłuższy, ponad 20-kilometrowy odcinek dzielący jeziora Alesjaure i Abiskojaure prowadzi głównie po płaskim oraz w dół. Poza końcowym odcinkiem, wyprawa wiedzie przez tundrę przykrytą śniegiem.

DZIEŃ 7

Przecinamy jezioro Abiskojaure i jadąc przez porośnięte brzozą karłowatą tereny Parku Narodowego Abisko docieramy do stacji kolejowej Abisko - mety naszej wyprawy.
W Abisko wsiadamy do nocnego pociągu sypialnego i bezpośrednim połączeniem jedziemy do Sztokholmu. W oczekiwaniu na pociąg odpoczniemy przy kawie w schronisku turystycznym.

DZIEŃ 8

Zależnie od czasu zwiedzanie Sztokholmu. Bezpośredni przelot do Polski z lotniska Sztokholm Arlanda. Zakończenie wyprawy.

Warunki

BIEGÓWKI W SZWECJI, CENA ZAWIERA:

 • bilet lotniczy Warszawa-Sztokholm- Warszawa z wszystkimi opłatami
 • bagaż rejestrowany do 20 kg
 • bilet na kuszetkę ze Sztokholmu do Kiruny oraz z Abisko do Sztokholmu
 • transfery lokalne, z/na lotnisko
 • transfer skuterem śnieżnym na początek szlaku pod Kebnekaise
 • zakwaterowanie 5x w turystycznych chatach na trasie podczas wyprawy w wieloosobowych pokojach
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • sanie do transportu bagażu (1 sanie na 2 osoby)
 • materiały informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • narty biegowe typu backcountry lub wypożyczenie sprzętu narciarskiego: na miejscu (koszt wypożyczenia: około 600 PLN za tydzień)
 • transport bagażu sportowego w przypadku zabierania własnego sprzętu (ok 350 PLN)
 • wyżywienie
 • test na obecność Covid-19

Do 31.03.2021 r. Szwecja wymaga przedstawienia przy wjeździe negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19 wykonanego nie wczesniej niż 48 godzin przed przylotem. Dozwolone są testy: antygenowy, PCR i LAMP. Testy na obecność przeciwciał, ani zaświadczenie o przebytym szczepieniu, nie są akceptowane.

Aktualnie, celem uniknięcia kwarantanny w Polsce po powrocie z zagranicy, wymagane jest przedstawienia negatywnego wyniku testu na obecność Covid-19  (lub zaświadczenia o szczepieniu). Orientatycjny koszt testu antygenowego w Szwecji to 500 PLN. Biuro Podróży Barents.pl dokona rezerwacji terminów testów.

ZAKWATEROWANIE:

2 x noc w nocnym pociągu w 6-osobowych kuszetkach
5 nocy - podczas wyprawy będziemy spać w pokojach wieloosobowych (4-8) w górskich chatach. Są to chaty ogrzewane za pomocą pieca na drewno. Chaty wyposażone są w piętrowe łóżka z materacami, poduszkami i kocami.

Dostępna jest dobrze wyposażona kuchnia. 3 z 5 chat są wyposażone w bezpłatne sauny, które zastąpią nam ciepły prysznic oraz w sklepy, w których można dokupić żywność. W 2 z 5 nie ma sauny i sklepu - jedynie kuchnia. Przy każdej chacie znajduje się wychodek. Chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody. Wodę należy przynieść/pozyskać poprzez topienie śniegu.

WYŻYWIENIE:

Wyżywienie można zabrać ze sobą z Polski lub kupować na miejscu w sklepikach chat turystycznych (należy je samodzielnie przygotować). Ceny jak w szwedzkich sklepach. Kuchnie w chatach są dobrze wyposażone, nie ma problemu z dostępem do wrzątku. W Sztokholmie, Kirunie, Abisko  i w pociągu możliwe jest wyżywienie w restauracjach.

TRANSPORT:

Przejazd nocnym pociągiem (kuszetką) ze Sztokholmu do Kiruny. Transfery z lotnisk i na lotniska pociągami, autobusami, taksówkami. Transfer skuterem na początek szlaku narciarskiego.

POZIOM TRUDNOŚCI:

 • Jazda na biegówkach będzie obejmować podejścia, zjazdy, brnięcie w świeżym śniegu lub poruszanie się po mocno zmrożonej pokrywie śnieżnej. Jeden na dwóch uczestników wyprawy będzie ciągnąć sanie z bagażem. Na plecach będziemy mieć niewielkie plecaki z podstawowym ekwipunkiem.
 • Dzienne przejazdy 12-15 km. Jeden przejazd 21 km.
 • Przewyższenia na trasie: ok. 400 m dziennie.
 • Wymagana jest dobra kondycja fizyczna.
 • Wymagane jest posiadanie umiejętności poruszania się na nartach biegowych (zjazd, do góry i po płaskim).
 • Łącznie przejedziemy niecałe 100 km.
 • Poruszać się będziemy głębokimi dolinami. Wyprawa będzie podzielona na długie i rozciągnięte na wiele kilometrów sekcje podejść i zjazdów. Będą przejazdy przez zamarznięte jeziora.
 • Trasa jest oznaczona tyczkami.
 • Odcinki nieprzekraczające 15 km pozwolą, w niektóre dni, nacieszyć się odpoczynkiem w chacie lub zrealizować dodatkową krótką wycieczkę na lekko po okolicy (tzw. D-tour).

SPRZĘT:

Narty typu backcountry z metalowymi krawędziami o odpowiedniej szerokości pozwalającej na poruszanie się po nieprzygotowanych trasach. Kijki z talerzykami na wypadek głębokiego śniegu. Wysokie i ocieplane buty do nart backcountry.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 11.

POGODA:

Odwiedzany region należy do jednych z zimniejszych w Szwecji. Panuje tam klimat subpolarny. W marcu trwa druga połowa zimy. Temperatury mogą wahać się od -5 do -15°C. Temperatura odczuwalna przy silnym wietrze oraz nocą może być jeszcze niższa. Mogą wystąpić śnieżyce, aczkolwiek marzec charakteryzuje się niską ilością opadów w tym regionie.

Zorza polarna: niestety nie możemy jej zagwarantować, ale w marcu zazwyczaj jest dobrze widoczna i często spotykana.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szwecja: na biegówkach przez doliny Kungsleden pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szwecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu brak. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.