Trekking w Parku Narodowym Słowacki Raj

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
4 dni790 + 120EURO

O wyprawie

Trekking w Parku Narodowym Słowacki Raj (Spisz/Gemer, Słowacja)

Jest takie miejsce niedaleko od polskiej granicy, gdzie na pograniczu Spiszu i Gemeru rozciąga się jeden z najmłodszych i zarazem najpiękniejszych Parków Narodowych w Europie! Największą atrakcją dla turystów są tutaj szlaki piesze, które często biegną dnem potoków, po stromych drabinach, niejednokrotnie nad wodospadami, po pomostkach i podestach zawieszonymi ponad wodami rzek... Zobacz góry nie z tej Ziemi i poczuj smak Górskiego Raju!
Na trekking zapraszamy w kameralnych grupach 8-osobowch + Przewodnik!

Noclegi w ustronnie położonym pensjonacie, położonym wśród przyrody, zdala od zgiełku wielkich miast!

Atrakcje, m.in:

  • Piesze wędrówki w jednym z najmniejszych i zarazem najciekawszych Parków Narodowych w Europie
  • Jedyna w swoim rodzaju, krasowa kraina w sercu Starego Kontynentu na wyciągnięcie ręki
  • Odważnie poprowadzone szlaki dla osób oczekujących pewnej dawki adrenaliny
  • Słowacka kuchnia i miejscowe trunki
  • Wieczorne spotkanie przy ognisku i snucie planów na kolejne, górskie wyjazdy

Atuty oferty:

  • Polskojęzyczny Międzynarodowy Przewodnik Górski UIMLA
  • Program dla osób aktywnych, chcących w krótkim czasie poznać ten piękny skrawek Słowacji
  • Program polecany osobom lubiącym wyzwania, nie mającym lęku wysokości.

Dla kogo przeznaczony jest trekking?

Trekking w Słowackim Raju przeznaczony jest dla osób, które nie mogą pozwolić sobie na tygodniowy lub dłuższy wyjazd a jednocześnie podczas weekendowego wypadu oczekują ciekawych, górskich tras o zróżnicowanym stopniu trudności.
Na trekkingi w Słowackim Raju zapraszamy osoby nie mające problemów z ekspozycją oraz lękiem wysokości, osoby, które pragną zmierzyć się ze szlakami wyposażonymi na pewnych odcinkach w sztuczne umocnienia takie jak: wysokie, stalowe drabiny, klamry, stalowe liny oraz wędrować śmiało poprowadzonymi mostkami ponad dnem górskich potoków.

POŁUDNIOWY SPISZ

Prawie cała, południowa część tej krainy leży w dorzeczu Hornadu. Dlatego, że jest położony najniżej - najdalej na południe, jest nazywany na miejscu także dolnym Spiszem. Na północy i północnym-wschodzie od Szarysza oddzielają go naturalne przeszkody w postaci Gór Lewockich i pasma Branisko. Na południu Spisz południowy wcina się głeboko w Rudawy Słowackie, gdzie jego naturalną granicę z Gemerem i Abovem tworzy masywny grzbiet Rudaw Spiskich.

SŁOWACKI RAJ - jedyna w swoim rodzaju krasowa kraina w środku Europy

Ta przepiękna krasowa kraina rozciąga się na południe od miasta Nowa Wieś Spiska. Zbudowana jest głównie z wapieni i dolomitów. Są to niewysokie góry, których najwyższy szczyt, Hawarania Skała osiąga 1153 m n.p.m. Wielką atrakcją dla turystów są szlaki piesze, które często biegną dnem potoku, po stromych drabinach, niejednokrotnie nad wodospadami, po pomostkach i podestach zawieszonymi ponad wodami rzek i potoków. Ten malowniczy zakątek został już w 1964 roku objęty Obszarem Chronionego Krajobrazu. W 1988 roku powołano Park Narodowy "Słowacki Raj". Na jego obszarze wytyczono gęstą sieć szlaków turystycznych pieszych i rowerowych.

PRZEŁOM HORNADU
Wąska, kanionowa dolina o długości 16 km wycięta w wapiennych skałach północnej części Słowackiego Raju. Prowadząca przełomem trasa, tzw. "Chodnik Górskiej Służby" biegnie raz jednym raz drugim brzegiem rzeki. Szlak ten dostarcza niezapomnianych wrażeń estetycznych, a przejście mostkami i podestami zawieszonymi czasem kilkanaście metrów nad wodami rzeki, jest niebywale emocjonujące (uwaga: szlak niepolecany osobom z lękiem wysokości oraz z małymi dziećmi).
Przełom Hornadu możemy także oglądać z góry. Kulminacyjnym punktem jest Tomaszowski Widok 667 m n.p.m. Wspinaczka na ten taras jest warta wysiłku ze wzgędu na wyjątkowo piękny widok.

SUCHÁ BELÁ
Malownicza dolina położona na skraju Słowackiego Raju. Szlak poprowadzony przez tę cieśniawę (jak i pozostałe) jest jednokierunkowy i rozpoczyna się w Podlesoku. Miejsce to odwiedzane jest przede wszystkim ze względu na dużą ilość różnorodnych form skalnych i wodospadów. Wiele progów pokonujemy przy pomocy systemu drabinek, metalowych platform, łańcuchów i kładek. Najbardziej efektowne miejsce na całej trasie to Wodospad Okienkowy.

KLASZTORISKO
Rozległa polana, teren średniowiecznej osady zakonnej, obecnie jedyne centrum turystyczne na terenie Parku Narodowego Słowacki Raj. Znajdują sietam ruiny klasztoru, obecnie w rekonstrukcji. Historia klasztoru sięga roku 1299, kiedy kartuzi dostali zgodę na jego wybudowanie.

Program

RAMOWY PROGRAM IMPREZY:

1. Dzień:

     Wyjazd z Krakowa o godz. 7:00 (Nowy Targ: 8:15, Zakopane: 9:00 - szczegóły w rozkładzie jazdy).

     Przejazd na Słowację w rejon Spiszu/Gemeru do miejscowosci Podlesok. 
     
(osoby dojeżdżające na podstawie vouchera własnym samochodem - spotkanie w miejscowości Podlesok od godz. 11:00).

PARK NARODOWY SŁOWACKI RAJ - SUCHA BIAŁA (SUCHÁ BELÁ)

     Wycieczka piesza malowniczą doliną Suchej Białej (Suchá Belá). Przejście przez tajemniczy świat kaskad, wodospadów i wąwozów częściowo przez ścisły Rezerwat Przyrody. Powrót leśnym duktem na Parking

[Czas przejścia: ok. 4-5 godz., ok. 10 km, przewyższenie: ↑ 530 m,  530 m; Trudności techniczne: trasa łatwa w formie pętli, eksponowane odcinki są ubezpieczone drewnianymi i żelaznymi drabinkami, łańcuchami, klamrami i kładkami].
Schroniska na szlaku: NIE

     Przejazd na miejsce zakwaterowania w okolicach Nowej Wsi Spiskiej (Spišská Nová Ves).
----------

2. Dzień:
Śniadanie.
PARK NARODOWY SŁOWACKI RAJ - DOLINA HORNADU (PRIELOM HORNÁDU) - WĄWÓZ KLASZTORNY (KLÁŠTORSKÁ ROKLINA)
 - KLASZTORISKO (KLÁSTORIŠKO) + TOMASZOWSKI WIDOK (TOMAŠOVSKÝ VÝHL’AD)

     Wycieczka piesza Doliną Hornadu (Prielom Hornádu) pozwalająca poznać atrakcyjną, wschodnią część Przełomu Hornadu, fragment ścisłego Rezerwatu Przyrody "Przełom Hornadu".

     Trasa wycieczki prowadzi przez liczne ławeczki, kładki, mosty, łańcuchy, schodki oraz drabinki. Pozostała część trasy prowadzi po wygodnych drogach leśnych oraz chodnikach. Przejdziemy m.in. przez Klasztorny Wąwóz (Kláštorská roklina) z systemem sztucznych umocnień, odwiedzimy także punkt zwornikowy czyli Klasztorisko (Klástoriško), gdzie znajduje się jedyne na tym terenie schronisko oraz ruiny Klasztoru Kartuzów.

[Czas przejścia: ok. 4 godz., ok. 10 km, przewyższenie:  350 m  350 m; Trudności techniczne: dosyć długa,średnio trudna trasa w formie pętli, na pewnych odcinkach przejscie po metalowych konstrukcjach nad dnem potoku, na trasie mostki, łańcuchy, klamry i drabinki].
Schroniska na szlaku: TAK

     W drugiej części dnia udamy się do położonej niedaleko miejscowości Spiskie Tomaszowce (Spišské Tomášovce), skąd udamy się na wycieczkę, aby zdobyć szatański Tomaszowski Widok (Tomašovský Výhl’ad), taras skalny mierzący 666,6 metra wysokości. Z tego miejsca można liczyć na pasjonujący widok na dolną część Przełomu oraz na Tatry. Widokowa galeria wznosi się ok. 200 metrów ponad dnem Doliny L'udmanka, opadając ku niej imponującym urwiskiem.

[Czas przejścia: ok. 2-3 godz., ok. 6 km, przewyższenie:  200 m  200 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót na miejsce zakwaterowania.

     Wieczorne spotkanie przy grillu.
----------

3. Dzień:
Śniadanie.
PARK NARODOWY SŁOWACKI RAJ - WIELKI SOKÓŁ (ROKLINA VEĽKÝ SOKOL)

     W dniach 3 oraz 4 realizować będziemy trasy mniej uczęszczane przez turystów, nawet więc z okazji weekendu nie należy spodziewać się kolejek na szlakach :).
     Krasowa dolina Wielki Sokół (Veľký Sokol) jest najbardziej dziką doliną Słowackiego Raju. Trasa wycieczki wiedzie m.in. przez Kamienne Wrota (Kamenné Vráta) z największym nagromadzeniem progów skalnych i wąskich przejść a także potężnymi drabinami obok Małego i Wielkiego Wodospadu (Mali Vodopád i Veľki Vodopád). W Wąwozie Róthova Roklina wysokie na 300 metrów skalne ściany zbliżają się do siebie na odległość zaledwie wyprostowanych ramion.

[Czas przejścia: ok. 7 godz., ok. 16 km, przewyższenie:  500 m, ↓ 500 m;  Trudności techniczne: trasa dosyć długa, średnio-trudna w formie pętli, na pewnych odcinkach trasa ubezpieczona kładkami, mostkami, łańcuchami, klamrami i drabinkami].
Schroniska na szlaku: BRAK

     Powrót na miejsce zakwaterowania.
----------

4. Dzień:
Śniadanie.
PARK NARODOWY SŁOWACKI RAJ - ŚREDNIE PIECKI (STREDNÉ PIECKY)

     Przejazd na parking w przysiółku Pila.
     Przejście systemem drabinek, mostków i łańcuchów Wąwozem Średnie Piecki (Stredné Piecky). W dolinie m.in. jeden z najwyższych wodospadów w Słowackim Raju - Wielki Wodospad, który pokonujemy przy pomocy zamontowanej w skale potężnej drabiny.

[Czas przejścia: ok. 4,5-5 godz., ok. 11 km, przewyższenie:  450 m,  450 m; Trudności techniczne: trasa średnio-trudna w formie pętli, na pewnych odcinkach trasa ubezpieczona kładkami, mostkami, łańcuchami, klamrami i drabinkami].
Schroniska na szlaku: BRAK (bufet na początku oraz na zakończenie trasy).

     W późnych godzinach popołudniowych wyjazd w kierunku Polski.

     Powrót do Krakowa ok. 21:00. Pozostałe miasta wg rozkładu jazdy.
----------

Program jest ramowy. Kolejność przejść może ulec zmianie.
Biuro zastrzega sobie możliwość modyfikowania trasy trekkingu ze względu na warunki atmosferyczne oraz kondycję grupy. Ostateczną decyzję o wyborze trasy podejmuje Przewodnik.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:

Transport
Na miejscu trekkingu / dowozy na trasy: Bus 8 miejsc (klimatyzacja)

Wyżywienie
3 śniadania, 1 x poczęstunek z grilla

Zakwaterowanie
3 noclegi w położonym wśród przyrody Pensjonacie (Pokój 2,3-os. z łazienką lub Pokój rodzinny dla 3,4-os. z łazienką)

UbezpieczenieSignal Iduna Bezpieczne Podróże Travel
Koszty Leczenia (KL 20.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 7.000 PLN), bagaż (800 PLN)

Przewodnik
Międzynarodowy Przewodnik Górski UIMLA

Inne
Wieczór integracyjny - poczęstunek z grilla, opłaty drogowe, opłaty parkingowe, podatek VAT

Dodatkowo płatne (na konto biura):

> Dopłata do pokoju 1-os.: 60 EUR (opłata nieobowiązkowa, istnieje możliwość dokwaterowania, ilość pokoi ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń).
-----
> Dopłata do transportu: 200 PLN (na trasie: Kraków, Nowy Targ, Zakopane - Hotel/Pensjonat - Zakopane, Nowy Targ, Kraków - w dwie strony).

Koszty na miejscu imprezy - zabierz ze sobą:

> Obiadokolacje (kolacja w restauracji ok. 10 EUR)
> Bilety wstępu związane z realizacją programu: ok. 10 EUR
-----
Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki (EUR).

Dodatkowe (nieobowiązkowe) ubezpieczenia:

1. Koszty Imprezy Turystycznej /kod RG/:
Składka jednorazowa w wysokości 2,21 % wartości imprezy (Wariant nr 1: Podstawowy) lub 3,32 % wartości imprezy (Wariant nr 2: Podstawowy+Covid19) - zwrot w wysokości 100 % wpłat.
---
2. Koszty Imprezy Turystycznej /kod RG/ z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa chorób przewlekłych (kod CP):
Składka jednorazowa w wysokości 5,30 % wartości imprezy (Wariant nr 3: Rozszerzony) lub 7,95 % wartości imprezy (Rozszerzony+Covid19) - zwrot w wysokości 100 % wpłat.
---
3. Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej /kod RGS/:
Składka jednorazowa w wysokości 1,39 % wartości imprezy (Wariant nr 1: Podstawowy) lub 2,09 % wartości imprezy (Wariant nr 2: Podstawowy+Covid19) - zwrot równowartości niewykorzystanej części świadczeń.
---
4. Koszty Przerwania Imprezy Turystycznej /kod RGS/ z rozszerzoną ochroną ubezpieczeniową o następstwa chorób przewlekłych (kod CP):
Składka jednorazowa w wysokości 3,34 % wartości imprezy (Wariant nr 3: Rozszerzony) lub 5,01 % wartości imprezy (Wariant nr 4: Rozszerzony+Covid19) - zwrot równowartości niewykorzystanej części świadczeń.
---
5. Rozszerzenie ubezpieczenia KL (Koszty Leczenia za granicą) o Następstwa Chorób Przewlekłych i Nowotworowych (kod CP):
Składka jednorazowa za os./za dzień: 10 PLN.

Miasta wyjazdu:

Dojazd własny (do/z hotelu na podstawie Vouchera), Kraków - Parking Stadion Wisły: 6:45, Nowy Targ - Stacja Paliw BP ul. Krakowska 1: 8:15, Zakopane - Rondo Kuźnickie Stacja Paliw BP: 9:00

Informacje praktyczne:

W każdym dniu wyjazdu można zrezygnować z wyjścia w góry lub wycieczki i odpoczywać.
-----
Aby wziąć udział w imprezie wystarczy posiadać ważny DOWÓD OSOBISTY.

Mapy:

Mapy do oferty:
1. SLOVENSKÝ RAJ (SŁOWACKI RAJ) 124 1:50.000, Wydawnictwo VKU HARMANEC
2. LEVOČSKÉ VRCHY (LEWOCKIE WIERCHY) 114, Wydawnictwo VKU HARMANEC

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Parku Narodowym Słowacki Raj pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.