Rejsy Baleary - trasa wschodnia

Formy aktywności
Wyżywienie
składka burtowa

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Rejsy Baleary - Hiszpania 2020

Już od 6 laty regularnie organizujemy rejsy żeglarskie na Balearach, dzięki czemu bardzo dobrze poznaliśmy Majorkę, Minorkę, Ibizę, a także mniejsze wyspy t.j. Formentera, Cabrera czy Espalmador. Na podstawie zebranych  przez lata doświadczeń chcielibyśmy zachęcić do skorzystania z oferty rejsów na Baleary, archipelagu łączącego gorące, hiszpańskie wyspy. Te fantastyczne miejsca, słyną z malowniczych krajobrazów oraz przepięknych, błękitnych zatok, które często są odizolowane od tłumu turystów, których na archipelagu nie brakuje, przez co zwiedzanie jachtem, od mniej dostępnej, morskiej strony, pozwala na dotarcie do miejsc mniej znanych, a czasem zapomnianych...

Decydując się na rejsy na Balearach, mamy do wyboru dwie ciekawe trasy, bardziej spokojną wschodnią (krótsze przeloty i miejsca z mniejszą ilością turystów), oraz zachodnią, na której czeka nas trochę więcej żeglowania (m.in. jedna noc na morzu).

Trasa zachodnia może być szczególnie atrakcyjna dla osób lubiących bujne życie nocne, gdyż nocą Ibiza nie śpi i można w centrum miasta lub w klubach na obrzeżach poznać tamtejszy rozrywkowy styl życia. Na trasie wschodniej natomiast pożeglujemy na Minorkę, wyspę słynącą ze spokoju oraz w mniej oblegane miejsca na Majorce.

Trasa wschodnia

Palma de Mallorca - Puerto de Sóller - Ciutadella (Minorka) - Porto Cristo - Cabrera - Palma de Mallorca

Na tym kierunku założeniem trasy jest opłynięcie Majorki i wizyta na Minorce. Trasa jest dość intensywna, ale czasu będzie dość, aby zobaczyć wszystkie atrakcje towarzyszące nam po drodze.

Podczas rejsu zobaczymy górskie pasmo Serra de Tramuntana na północy Majorki z pięknie położonym portem Sóller, odwiedzimy Minorkę ze stolicą Ciutadellą oraz okoliczne, piękne plaże, odkryjemy niesamowite groty smocze i odpoczniemy na spokojnej Cabrerze. 

Mimo intensywności żeglugi nie planujemy żeglugi nocnej na tej trasie, chyba że nieprzewidziane okoliczności lub preferencje załogi zadecydują o innym przebiegu.

Kiedy zatem wybrać się na rejs na Baleary?

Niewątpliwie najlepszą porą do tego typu spędzania wolnego czasu, jest okres od maja do lipca. Wśród żeglarzy bowiem, utarło się, iż piąty miesiąc roku rozpoczyna sezon żeglarski – z uwagi na słońce, temperaturę ale i wiatr oraz jeszcze brak masowych turystów, co niebywale ma wpływ na komfort zwiedzania i atrakcyjne ceny.

W lipcu natomiast woda w morzu osiąga najwyższą temperaturę, co wpływa na atrakcyjność kąpieli morskich, pogoda w tym czasie sprzyja też osobom ceniącym kąpiele słoneczne. Sierpień to czas kiedy Baleary są oblegane przez turystów, natomiast we wrześniu powoli opuszczają oni archipelag i robi się swobodniej, a woda w morzu nadal zapewnia przyjemną temperaturę do kąpieli.

Piękne widoki, przyjemne i ciepłe promienie słoneczne, którym towarzyszą delikatne poduchy wiatru – to wszystko sprawia, że miejsce to kusi i zachęca do odwiedzenia z pokładu jachtu.

Program

Dzień 1 sobota

Pierwszy dzień upłynie nam pod znakiem organizacji, która wpłynie na nasze początkowe plany. Jeżeli uda się sprawnie, szybko zrobić zakupy i zaokrętować całą załogę, to pierwszego dnia popłyniemy do nieodległego Puerto de Andrataix lub uroczej zatoki Cala Portals.

Dzień 2 niedziela (Palma de Mallorca - Puerto de Sóller)

W niedziele czeka nas żegluga wzdłuż przepięknego, północnego wybrzeża Majorki. Góry, klify, wystające skały i strome zbocza utworzyły z tego miejsca jedno z najbardziej niedostępnych na całym obszarze wyspy, w związku z czym mało tu zabudowań turystycznych. Uroku nadają wioski i małe miasteczka wciśnięte w doliny górskie. Pasmo górskie północnej Majorki nosi nazwę Serra de Tramuntana i jest wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO.

Do Puerto de Soller będziemy chcieli dotrzeć w miarę szybko, aby jeszcze w niedzielę zwiedzić nadmorski port, a następnie pojechać starym, drewnianym tramwajem do Soller, miasteczka w głębi doliny górskiej, słynącego z unikatowej architektury.

Dla chętnych, w godzinach porannych dnia następnego, istnieje możliwość wybrania się wysoko w góry do uroczej miejscowości Valldemossa, w Polsce znanej z tego że mieszkał tu jakiś czas Frydryk Chopin z partnerką George Sand. W miasteczku upamiętniono to wydarzenie tworząc muzeum.

Dzień 3 poniedziałek (Puerto de Sóller - okolice Cap Formentor)

Po powrocie z wycieczki do Valldemossy i uzupełnieniu prowiantu pożeglujemy dalej wzdłuż północnego wybrzeża Majorki do nieodległej zatoki Sa Colobra, w bliskości której mieści się niezwykła atrakcja Torrent de Pareis. Jest to ogromny wąwóz przedzierający się między wręcz pionowymi zboczami, na odległości sześciu kilometrów przez pasmo górskie. Okresowo płynie tędy potok lub rzeka, u ujścia znajduje się plaża ze szmaragdowym kolorem wody.

Po atrakcjach wąwozu i obiedzie udamy się na wschód w kierunku Cap Formentor, gdzie w jednej z zatok spędzimy noc na kotwicy.

Dzień 4 wtorek (Cap Formentor - Ciutadella lub Mahon)

Kolejnego dnia opuszczamy Majorkę, aby odwiedzić jej mniejszą siostrę Minorkę. Pożeglujemy do pięknego, starego portu o nazwie Ciutadella. Minorka jest znacznie mniej zatłoczona niż Majorka, jednakże w marinie i porcie miejskim na pewno żeglarzy będzie sporo. Samo miasto to dawna stolica wyspy, obfitująca w zabytki architektury hiszpańskiej, z wieloma okazałymi kamienicami, kościołami, placami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie, od wydarzeń kulturalnych po dobrą restaurację, bar czy dyskotekę, oczywiście wszystko w wersji kameralnej.

W zależności od tego jak nam będą sprzyjały warunki pogodowe, istnieje możliwość przy nocnej żegludze na odwiedzenie obecnej stolicy Minorki, portu Mahon. Mahon zwany po katalońsku Mao, jest miastem w którym są bardzo widoczne wpływy francuskie, a przede wszystkim angielskie. Ze względu na rozległy i głęboki naturalny port, Anglicy przejmując kontrolę nad wyspą, uczynili z Mahon stolicę, gdyż ulokowali tu główną bazę Royal Navy na obszar Morza Śródziemnego. Wynikiem tego jest angielski charakter tej miejscowości, a ciekawą pamiątką po tych czasach, jest do dziś produkowany, świetny Gin "Xoriguer Mahon".

Dzień 5 środa (Ciutadella - Porto Cristo)

Opuszczając Minorkę, obowiązkowo zakotwiczymy w jednej z jej pięknych zatok Cala Turqueta lub Son Saura, aby skosztować kąpieli w lazurowej wodzie.

Reszta dnia upłynie nam na żegludze do Porto Cristo, jest to typowo turystyczne miasteczko z malowniczo położonym portem, wcinającym się głęboko w ląd. Jednakże nie sama miejscowość będzie tu dla nas główną atrakcją, a jaskinie smocze - Cuevas del Drach, które odwiedzimy następnego dnia.

Dzień 6 czwartek (Porto Cristo - Cabrera)

O poranku udamy się na zwiedzanie smoczych jaskiń, słyną one z największego, podziemnego jeziora w Europie. Sam rozmiar jaskiń jest również niezwykle imponujący, wrażenie robi także oświetlenie, które znacznie uwydatnia ich piękno. Niebywałą atrakcją jest amfiteatr przy jeziorze, z którego można usłyszeć koncert grany przez muzyków płynących na łódkach po jeziorze. 

Po porannych atrakcjach obierzemy kurs na wyspę Cabrerę, która jest Parkiem Narodowym. Ze względu na ograniczoną liczbę miejsc, nie zawsze udaje się odwiedzić wyspę. Główne atrakcje to pozostałości militarno-wiezienne oraz nietknięta przyroda, zarówno pod wodą, jak i na lądzie.

Dzień 7 piątek (Cabrera - Palma de Mallorca)

W godzinach porannych wybieramy się na szlak po wyspie, aby zwiedzić jej najciekawsze punkty, po czym łapiemy wiatr w żagle, aby zdążyć na wieczór kapitański do Palmy :) Po drodze przyjdzie nam oglądać zachodnie wybrzeże wyspy, jest ono bardziej skomercjalizowane i wiele tu hoteli.

Dzień 8 sobota (Palma de Mallorca)

O godzinie 8.00 opuszczamy jacht, tak aby ekipa sprzątająca przygotowała go dla następnej grupy. My natomiast, w zależności od godziny powrotu możemy pozwiedzać Palmę, szczególnie warto zwiedzić słynną katedrę i zobaczyć łaźnie arabskie. Dla osób zmęczonych rejsem, lepszym rozwiązaniem będzie plażowanie lub dobra kawiarnia :)

W zależności od warunków pogodowych, preferencji kapitana i załogi, miejsca w portach itp., trasa może ulec nieznacznej zmianie.

Warunki

Cena zawiera:  

  • miejsce na jachcie,
  • opiekę doświadczonego skippera,
  • ubezpieczenie KL i NNW,
  • opłatę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny.

Dodatkowe koszty:

  • składka burtowa na opłaty portowe, wyżywienie, paliwo, podatki, sprzątanie jachtu, pozwolenia itp. (130€/os. trasa wschodnia, 150€/os. trasa zachodnia),
  • kaucja 250 euro/os. lub 30 euro opłaty obniżającej kaucję + 30 euro kaucji,
  • dojazd we własnym zakresie (bezpośrednie loty m.in. z Warszawy, Krakowa, Wrocławia, Berlina).

Skipper nie uczestniczy w składce jachtowej.
Rejs odbędzie się przy minimalnej liczbie 5 osób na jacht.
Ostateczna trasa rejsu zależy od warunków pogodowych, sprawności załogi i decyzji skippera.
W razie uszkodzenia jachtu przez poprzednie załogi lub tzw „siły wyższe”, armator ma prawo dostarczyć inny model jachtu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rejsy Baleary - trasa wschodnia pochodzą od biura Pasat Charter, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Hiszpania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu składka burtowa. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.