Rodzinna Bukowina - Ukraina

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
9 dni3 500

O wyprawie

Rodzinna Bukowina - Ukraina

Na tę wyprawę zapraszamy rodziców z dziećmi. Ukraina zachwyci Was pięknymi terenami do jazdy, widokami, gościnnością i sielskością. Program rajdu przygotowaliśmy specjalnie z myślą o rodzinach: jazda konna przeplatana jest dodatkowymi atrakcjami. Nie zabraknie wesołych przygód i wspólnych wieczorów w oddalonych od zgiełku wiejskich gospodarstwach.

Przed nami magiczna kraina, w której zawędrować można przez bukową puszczę aż na szczyty gór. W dolinach skrywają się wsie z malowanymi domami, a wśród lokalnej ludności celebrowana jest tradycyjna, ukraińska gościnność. Trasa jest zróżnicowana pod kątem ukształtowania terenu i roślinności, każdego dnia wyprawy czekają tu na naszych jeźdźców niespodzianki i przygody.

Choć dzisiaj tereny te są dość jednolite etniczne, to na ślady wielokulturowej przeszłości regionu natrafimy wielokrotnie. W trakcie rajdu zaplanowany jest dzień przerwy od jazdy konnej, gdy wyruszymy na Podole, aby zwiedzać Chocim i Kamieniec Podolski lub odpoczywać nad rzeką Prut.

Podczas rajdu jeździmy w stylu western. Bez obaw! Radę dadzą sobie nie tylko kowboje, ale także osoby, które wywodzą się ze szkoły angielskiej. Konie są dzielne i doświadczone, a siodła wygodne i idealne na tego typu trasy. Codzienne odcinki jazdy zajmują 4-5 godzin. Świetnie poradzą sobie tutaj zarówno dorośli, jak i młodzież oraz dzieci.

Sprzęt jeździecki

Jeździmy w stylu western. Podczas rajdu użytkujemy charakterystyczny dla tego stylu sprzęt, czyli siodła, strzemiona, pady, ogłowia. Siodła są wygodne, idealne na długie wyprawy i zróżnicowane warunki terenowe.

Dostępne są sakwy, przednie lub tylne, w zależności od rzędu danego konia. Cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w saszetkach typu nerka.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 9 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 9
 • standard: kozacka przygoda (wiejskie chaty i namioty)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, galop

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Chorągiew zjeżdża się na rancho nieopodal Czerniowców. Gospodarstwo położone jest na skraju wsi, w niewielkiej dolinie, z dala od głównych dróg. Oprócz koni na farmie mieszkają również osły, kozy, psy, koty, kury i króliki. Po dotarciu na miejsce zasiadamy do powitalnej kolacji i imprezy. Śpimy w namiotach – tipi przy rancho, mamy dostęp do łazienki.

Dzień 2 Rozgrzewka

Po śniadaniu zapoznajemy się z końmi, rzędem jeździeckim i przygotowujemy się do wyjazdu. Przed południem wyruszamy na rekonesans po okolicy. To czas, by oswoić się ze swoimi rumakami, a także przyzwyczaić się do stylu western. Solidnie po południu wracamy na ranczo, by odpocząć. Czeka na nas pyszna kolacja i ognisko.

Dzień 3 W drogę!

Tego dnia wjeżdżamy na szlak. Początkowo mijamy łąki okalające wieś Kamiana, następnie wjeżdżamy w piękną puszczę bukową, pokrywającą znaczną część bukowińskiego pogórza. Pokonujemy kolejne wzniesienia, by dotrzeć na malownicze pastwiska otoczone lasami. Po południu docieramy do naszej kwatery na noc: ukraińskiej, tradycyjnej, dwuizbowej chaty. Warunki są typowo wiejskie: studnia, letni prysznic i klasyczny, drewniany wychodek. Śpimy na łóżkach piętrowych.

Dzień 4 Łąki i puszcza bukowa

Po pysznym śniadaniu znowu wskakujemy w siodła i wyruszamy zwiedzać okolicę. Droga wiedzie nas przez okoliczne lasy i pagórkowate łąki. Z dużym prawdopodobieństwem spotkamy pasterzy wypasających owce. Napotkamy też maleńkie wioski. Popas zaplanowany jest w otoczeniu natury. Późnym popołudniem wrócimy do wiejskiej chaty, gdzie ponownie czekają na nas kolacja i łóżka.

Dzień 5 Leśne dukty

Rankiem wyruszamy w dalszą drogę. Szlak prowadzi tym razem przez wzgórza działowe dwóch rzek, a dalej w kierunku dzikich gór i doliny rzeki Brusnica. Pomiędzy pagórkami rozciągają się rozlewiska potoków. Po południu chorągiew dociera w rozległą dolinę, idealnie nadającą się do galopów. Na kolację i nocleg stajemy w tradycyjnym gospodarstwie bukowińskim, gdzie można zarówno zasmakować oryginalnej miejscowej kuchni, jak i wygrzać się w typowej, ukraińskiej bani.

Dzień 6 Chocim i Kamieniec Podolski

Tego dnia konie odpoczywają, a chorągiew jedzie samochodem na wycieczkę. Zwiedzimy twierdzę w Chocimiu, historyczne centrum Kamieńca Podolskiego oraz – oczywiście – twierdzę kamieniecką. Alternatywnie: jeżeli upały będą dawały się mocno we znaki, a grupa podejmie decyzję demokratycznie, możemy odpuścić zamki, pojechać kąpać się w Prucie i spędzić upalny dzień na rzecznej plaży.

Dzień 7 Wiejskie klimaty

Po śniadaniu żegnamy się z pogórzem i wyruszamy w drogę powrotną. Szlak prowadzi nas przez pagórki i doliny rzek. Po drodze miniemy urokliwe wsie, przemkniemy po leśnych duktach, a solidnie po południu dotrzemy do wiejskich chaty, w jakiej spędziliśmy trzecią i czwartą noc. Wieczorem zjemy kolację i będziemy rozkoszować się sielskim otoczeniem oraz ciszą, z rzadka przerywaną parskaniem naszych koni.

Dzień 8 Ostatni dzień na szlaku

Dosiadamy koni po raz ostatni i wyruszamy w drogę. Pokonamy malownicze lasy bukowe, napotkamy wioski i osady, odpoczniemy na zielonej polanie. Zależnie od decyzji grupy, jazdę konną możemy zakończyć i ostatnią noc spędzić w gospodarstwie lub na rancho. Wieczorem odbędzie się pożegnalna biesiada.

Dzień 9 Powrót do Polski

Po śniadaniu chorągiew żegna się z Ukrainą i powoli rusza w drogę powrotną do domu.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 2 lub 3 noclegi w namiotach – tipi (z dostępem do łazienki)
 • 5 lub 6 noclegów w wiejskiej chacie i agroturystyce
 • Pełne wyżywienie w trakcie rajdu
 • Opieka polskojęzycznego przewodnika
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim (western)
 • Wycieczka do Chocimia i Kamieńca Podolskiego
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka oraz COVID-19 (wymagane na Ukrainie)

Dodatkowe koszty:

 • Dojazd (najlepiej samochodem, ale możliwa jest także podróż środkami komunikacji publicznej)
 • Opcjonalnie: obiad w Czerniowcach
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski podczas popasów, alkohol itp.)

Noclegi i wyżywienie

Standard wyprawy jest zróżnicowany. Dwie lub trzy noce spędzamy na rancho pod namiotami, gdzie mamy dostęp do wspólnej łazienki. Pozostałe noclegi zaplanowane są pod dachem: w wiejskiej, tradycyjnej chacie z terenowym („letnim”) prysznicem i schludnym wychodkiem, a także w agroturystyce z dostępem do ukraińskiej bani (sauny).

Zapewnione jest pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje; na drugie śniadanie można zrobić sobie kanapki) oraz napoje. Skosztujemy tradycyjnej, ukraińskiej kuchni. Potrawy są proste i przy tym niezwykle smaczne, ekipa rajdowa współuczestniczy w przygotowaniu części posiłków. W niektóre dni na popas stajemy pod lokalnymi, wiejskimi sklepami, gdzie można zakupić przekąski i napoje.

W trakcie popasów chorągiew często staje przy wiejskich sklepach, by zjeść, napić się kwasu chlebowego czy piwa. Można wtedy też przekąsić suszone ryby, warkocze z sera czy słodycze (np. słonecznikową chałwę).

Co należy zabrać ?

Podczas wypraw na Ukrainie towarzyszy nam tabor (samochód na bagaże i sprzęt). W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej UAH
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • spray na komary
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (czapsy, rękawiczki itp.)
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • buty trekkingowe
 • śpiwór
 • klapki do kąpieli
 • strój kąpielowy
 • opcjonalnie: troki do przymocowania płaszcza przeciwdeszczowego do siodła

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rodzinna Bukowina - Ukraina pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.