
Wielki Szlem - prestiż, sława i pieniądze
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Północna Bukowina - Ukraina
Północna Bukowina rozciąga się pomiędzy Karpatami Wschodnimi oraz środkowym Dniestrem. To niezwykła kraina o barwnej historii i kulturze, a także idealne miejsce dla amatorów sielskich, klimatycznych i spokojnych wypraw konnych. Szlak prowadzi przez góry, pogórze i doliny, lasy i łąki, dzikie ostępy i zapomniane wioski. Będzie okazja do poćwiczenia stylu western, wesołego galopowania, popasania pod sklepem i wieczornych opowieści przy ognisku lub w parującej bani.
Przed nami magiczna kraina, w której zawędrować można przez bukową puszczę na szczyty gór. W dolinach skrywają się wsie z malowanymi domami, a wśród lokalnej ludności celebrowana jest tradycyjna, ukraińska gościnność. Trasa jest zróżnicowana pod kątem ukształtowania terenu i roślinności, każdego dnia wyprawy czekają tu na naszych jeźdźców niespodzianki i przygody.
Choć dzisiaj tereny te są dość jednolite etniczne, to na ślady wielokulturowej przeszłości regionu natrafimy wielokrotnie. W trakcie rajdu zaplanowany jest dzień przerwy od jazdy konnej, gdy wyruszymy na Podole, aby zwiedzać Chocim i Kamieniec Podolski lub odpoczywać nad rzeką Prut.
Podczas rajdu jeździmy w stylu western. Bez obaw! Radę dadzą sobie nie tylko kowboje, ale także osoby, które wywodzą się ze szkoły angielskiej. Konie są dzielne i zaprawione w rajdowaniu, siodła wygodne i idealne na tego typu trasy, a sam rajd w miarę spokojny i rekreacyjny. Codzienne odcinki jazdy zajmują 4-6 godzin.
Sprzęt jeździecki
Jeździmy w stylu western. Podczas rajdu użytkujemy charakterystyczny dla tego stylu sprzęt, czyli siodła, strzemiona, pady, ogłowia. Siodła są wygodne, idealne na długie wyprawy i zróżnicowane warunki terenowe.
Dostępne są sakwy, przednie lub tylne, w zależności od rzędu danego konia. Cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w saszetkach typu nerka.
Podstawowe informacje:
Dzień 1 Przybycie chorągwi
Chorągiew zjeżdża się na rancho nieopodal Czerniowców. Gospodarstwo położone jest na skraju wsi, w niewielkiej dolinie, z dala od głównych dróg. Oprócz koni na farmie mieszkają również osły, kozy, psy, koty, kury i króliki. Po dotarciu na miejsce zasiadamy do powitalnej kolacji i imprezy. Śpimy w namiotach – tipi przy rancho, mamy dostęp do łazienki.
Dzień 2 Ruszamy!
Od rana zapoznajemy się z końmi, sprzętem western i przygotowujemy się do wyjazdu. W okolicach południa wyruszamy w trasę, która zajmie nam około 5 godzin. Początkowo mijamy łąki okalające wieś Kamiana, następnie przekraczamy drogę i wjeżdżamy w piękną puszczę bukową, pokrywającą znaczną część bukowińskiego pogórza. Teren robi się pagórkowaty, a po pokonaniu wzniesień docieramy na malownicze pastwiska otoczone lasami. Docieramy do naszej kwatery na noc: ukraińskiej, tradycyjnej, dwuizbowej chaty. Warunki są typowo wiejskie: studnia, letni prysznic i klasyczny, drewniany wychodek. Śpimy na łóżkach piętrowych.
Dzień 3 Nad Brusnicą
Po śniadaniu wskakujemy na konie i wyruszamy w dalszą drogę. Szlak prowadzi przez wzgórza działowe dwóch rzek, a dalej w kierunku dzikich gór i doliny rzeki Brusnica. Tutaj, przy odrobinie szczęścia, spotkamy pasterzy z kierdlem owiec. Pomiędzy pagórkami rozciągają się rozlewiska potoków. Po południu chorągiew dociera w rozległą dolinę, idealnie nadającą się do galopów. Na kolację i nocleg stajemy w tradycyjnym gospodarstwie bukowińskim, gdzie można zarówno zasmakować oryginalnej miejscowej kuchni z ukraińskiego pieca oraz wygrzać się w typowej, ukraińskiej bani.
Dzień 4 Malowane domy
Po niespiesznym śniadaniu siodłamy konie i ruszamy w teren. Będziemy kluczyć ścieżkami pośród bukowej puszczy, wijącymi się raz w górę, raz w dół. Wyjedziemy na śliczne, bukowińskie łąki i będziemy włóczyć się konno po okolicy. Późnym popołudniem wrócimy do gospodarstwa na kolację i znów posiedzimy w bani.
Dzień 5 Leśne dukty
Wyruszamy w drogę powrotną do znanej nam już wiejskiej chaty. Szlak prowadzi nas przez pagórki i doliny rzek. Po drodze miniemy urokliwe wsie, przemkniemy po leśnych duktach, a solidnie po południu dotrzemy na miejsce, by zjeść kolację, rozkoszować się sielskim otoczeniem i ciszą, z rzadka przerywaną parskaniem naszych koni.
Dzień 6 Chocim i Kamieniec Podolski
Tego dnia konie odpoczywają, a chorągiew jedzie samochodem na wycieczkę. Zwiedzimy twierdzę w Chocimiu, historyczne centrum Kamieńca Podolskiego oraz – oczywiście – twierdzę kamieniecką. Alternatywnie: jeżeli upały będą dawały się mocno we znaki, a grupa podejmie decyzję demokratycznie, możemy odpuścić zamki, pojechać kąpać się w Prucie i spędzić upalny dzień na rzecznej plaży.
Dzień 7 Wiejskie klimaty
Wracamy w siodła i na szlak. Czeka nas spokojny, sielski dzień: wesoła włóczęga i popas pod wiejskim sklepem. Zagalopujemy na polanach i będziemy przedzierać się przez okoliczne lasy. Na noc wracamy do wiejskiej chaty.
Dzień 8 Ostatni dzień na szlaku
Dosiadamy koni po raz ostatni i wyruszamy w drogę. Pokonamy malownicze lasy bukowe, napotkamy wioski i osady, odpoczniemy na zielonej polanie. Zależnie od decyzji grupy, jazdę konną możemy zakończyć i ostatnią noc spędzić w gospodarstwie lub na rancho. Wieczorem odbędzie się pożegnalna biesiada.
Dzień 9 Powrót do Polski
Po śniadaniu chorągiew żegna się z Ukrainą i powoli rusza w drogę powrotną do domu.
Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.
W cenie rajdu:
Dodatkowe koszty:
Noclegi i wyżywienie
Standard wyprawy jest zróżnicowany. Jedną lub dwie noce spędzamy na rancho pod namiotami, mamy dostęp do wspólnej łazienki. Pozostałe noclegi zaplanowane są pod dachem: w wiejskiej, tradycyjnej chacie z terenowym („letnim”) prysznicem i schludnym wychodkiem, a także w agroturystyce z dostępem do ukraińskiej bani (sauny).
Zapewnione jest pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje; na drugie śniadanie można zrobić sobie kanapki) oraz napoje. Skosztujemy tradycyjnej, ukraińskiej kuchni. Potrawy są proste i przy tym niezwykle smaczne, ekipa rajdowa współuczestniczy w przygotowaniu części posiłków.
W trakcie popasów chorągiew często staje przy wiejskich sklepach, by zjeść, napić się kwasu chlebowego czy piwa. Można wtedy też przekąsić suszone ryby, warkocze z sera czy słodycze (np. słonecznikową chałwę).
Co należy zabrać ?
Podczas wypraw na Ukrainie towarzyszy nam tabor (samochód na bagaże i sprzęt). W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Komfort w dzisiejszych czasach to jeden z najbardziej pożądanych przez ludzi stanów życia. Dążymy do tego, by żyć wygodnie, dostatnie, bezproblemowo. Chcemy mieć pięknie i funkcjonalnie urządzone mieszkania, wygodny i...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Północna Bukowina - Ukraina pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.