Pierwsze Szlify na Ukrainie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
9 dni3 500

O wyprawie

Pierwsze Szlify na Ukrainie

Jeśli nie masz dużego doświadczenia jeździeckiego i jeszcze nie czujesz się pewnie w galopie, a chcesz ruszać na swoją pierwszą wyprawę konną – zapraszamy na Ukrainę! Północna Bukowina rozciąga się pomiędzy Karpatami Wschodnimi oraz środkowym Dniestrem. To niezwykła kraina o barwnej historii i ciekawej kulturze. Jeśli lubisz sielskie otoczenie, spokojne konie, pyszne jedzenie i gościnnych ludzi – to jest idealny rajd dla Ciebie!

Przed nami sielska Ukraina – niby odległa, a tak nam bliska. W Północnej Bukowinie, pomiędzy Dniestrem a Karpatami, skrywają się wsie z malowanymi domami, a wśród lokalnej ludności celebrowana jest tradycyjna, ukraińska gościnność. Trasa jest zróżnicowana pod kątem ukształtowania terenu i roślinności, każdego dnia wyprawy czekają tu na naszych jeźdźców niespodzianki i przygody.

Choć dzisiaj tereny te są dość jednolite etniczne, to na ślady wielokulturowej przeszłości regionu natrafimy wielokrotnie. W trakcie rajdu zaplanowany jest dzień przerwy od jazdy konnej, gdy wyruszymy na Podole, aby zwiedzać Chocim i Kamieniec Podolski lub odpoczywać nad rzeką Prut.

Podczas rajdu jeździmy w stylu western. Bez obaw! Radę dadzą sobie nie tylko kowboje, ale także osoby, które wywodzą się ze szkoły angielskiej. Konie są dzielne i doświadczone, a siodła wygodne i idealne na tego typu trasy. Codzienne odcinki jazdy zajmują 4-5 godzin. W sam raz na zdobywanie pierwszych rajdowych szlifów!

Sprzęt jeździecki

Jeździmy w stylu western. Podczas rajdu użytkujemy charakterystyczny dla tego stylu sprzęt, czyli siodła, strzemiona, pady, ogłowia. Siodła są wygodne, idealne na długie wyprawy i zróżnicowane warunki terenowe.

Dostępne są sakwy, przednie lub tylne, w zależności od rzędu danego konia. Cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w saszetkach typu nerka.

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 9 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 9
 • standard: kozacka przygoda (wiejskie chaty i namioty)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, pierwsze galopy

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Chorągiew zjeżdża się na rancho nieopodal Czerniowców. Gospodarstwo położone jest na skraju wsi, w niewielkiej dolinie, z dala od głównych dróg. Oprócz koni na farmie mieszkają również osły, kozy, psy, koty, kury i króliki. Po dotarciu na miejsce zasiadamy do powitalnej kolacji i imprezy. Śpimy w namiotach – tipi przy rancho, mamy dostęp do łazienki.

Dzień 2 Rozgrzewka

Po śniadaniu zapoznajemy się z końmi, rzędem jeździeckim i przygotowujemy się do wyjazdu. Przed południem wyruszamy na rekonesans po okolicy. To czas, by oswoić się ze swoimi rumakami, a także przyzwyczaić się do stylu western. Solidnie po południu wracamy na ranczo, by odpocząć. Czeka na nas pyszna kolacja i ognisko.

Dzień 3 W drogę!

Tego dnia wjeżdżamy na szlak. Początkowo mijamy łąki okalające wieś Kamiana, następnie wjeżdżamy w piękną puszczę bukową, pokrywającą znaczną część bukowińskiego pogórza. Pokonujemy kolejne wzniesienia, by dotrzeć na malownicze pastwiska otoczone lasami. Po południu docieramy do naszej kwatery na noc: ukraińskiej, tradycyjnej, dwuizbowej chaty. Warunki są typowo wiejskie: studnia, letni prysznic i klasyczny, drewniany wychodek. Śpimy na łóżkach piętrowych.

Dzień 4 Łąki i puszcza bukowa

Po pysznym śniadaniu znowu wskakujemy w siodła i wyruszamy zwiedzać okolicę. Droga wiedzie nas przez okoliczne lasy i pagórkowate łąki. Z dużym prawdopodobieństwem spotkamy pasterzy wypasających owce. Napotkamy też maleńkie wioski. Popas zaplanowany jest w otoczeniu natury. Późnym popołudniem wrócimy do wiejskiej chaty, gdzie ponownie czekają na nas kolacja i łóżka.

Dzień 5 Leśne dukty

Rankiem wyruszamy w dalszą drogę. Szlak prowadzi tym razem przez wzgórza działowe dwóch rzek, a dalej w kierunku dzikich gór i doliny rzeki Brusnica. Pomiędzy pagórkami rozciągają się rozlewiska potoków. Po południu chorągiew dociera w rozległą dolinę, idealnie nadającą się do galopów. Na kolację i nocleg stajemy w tradycyjnym gospodarstwie bukowińskim, gdzie można zarówno zasmakować oryginalnej miejscowej kuchni, jak i wygrzać się w typowej, ukraińskiej bani.

Dzień 6 Chocim i Kamieniec Podolski

Tego dnia konie odpoczywają, a chorągiew jedzie samochodem na wycieczkę. Zwiedzimy twierdzę w Chocimiu, historyczne centrum Kamieńca Podolskiego oraz – oczywiście – twierdzę kamieniecką. Alternatywnie: jeżeli upały będą dawały się mocno we znaki, a grupa podejmie decyzję demokratycznie, możemy odpuścić zamki, pojechać kąpać się w Prucie i spędzić upalny dzień na rzecznej plaży.

Dzień 7 Wiejskie klimaty

Po śniadaniu żegnamy się z pogórzem i wyruszamy w drogę powrotną. Szlak prowadzi nas przez pagórki i doliny rzek. Po drodze miniemy urokliwe wsie, przemkniemy po leśnych duktach, a solidnie po południu dotrzemy do wiejskich chaty, w jakiej spędziliśmy trzecią i czwartą noc. Wieczorem zjemy kolację i będziemy rozkoszować się sielskim otoczeniem oraz ciszą, z rzadka przerywaną parskaniem naszych koni.

Dzień 8 Ostatni dzień na szlaku

Dosiadamy koni po raz ostatni i wyruszamy w drogę. Pokonamy malownicze lasy bukowe, napotkamy wioski i osady, odpoczniemy na zielonej polanie. Zależnie od decyzji grupy, jazdę konną możemy zakończyć i ostatnią noc spędzić w gospodarstwie lub na rancho. Wieczorem odbędzie się pożegnalna biesiada.

Dzień 9 Powrót do Polski

Po śniadaniu chorągiew żegna się z Ukrainą i powoli rusza w drogę powrotną do domu.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • 2 lub 3 noclegi w namiotach – tipi (z dostępem do łazienki)
 • 5 lub 6 noclegów w wiejskiej chacie i agroturystyce
 • Pełne wyżywienie w trakcie rajdu
 • Opieka polskojęzycznego przewodnika
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim (western)
 • Wycieczka do Chocimia i Kamieńca Podolskiego
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka oraz COVID-19 (wymagane na Ukrainie)

Dodatkowe koszty:

 • Dojazd (najlepiej samochodem, ale możliwa jest także podróż środkami komunikacji publicznej)
 • Opcjonalnie: obiad w Czerniowcach
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski podczas popasów, alkohol itp.)

Noclegi i wyżywienie

Standard wyprawy jest zróżnicowany. Dwie lub trzy noce spędzamy na rancho pod namiotami, gdzie mamy dostęp do wspólnej łazienki. Pozostałe noclegi zaplanowane są pod dachem: w wiejskiej, tradycyjnej chacie z terenowym („letnim”) prysznicem i schludnym wychodkiem, a także w agroturystyce z dostępem do ukraińskiej bani (sauny).

Zapewnione jest pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje; na drugie śniadanie można zrobić sobie kanapki) oraz napoje. Skosztujemy tradycyjnej, ukraińskiej kuchni. Potrawy są proste i przy tym niezwykle smaczne, ekipa rajdowa współuczestniczy w przygotowaniu części posiłków.

W trakcie popasów chorągiew często staje przy wiejskich sklepach, by zjeść, napić się kwasu chlebowego czy piwa. Można wtedy też przekąsić suszone ryby, warkocze z sera czy słodycze (np. słonecznikową chałwę).

Co należy zabrać ?

Podczas wypraw na Ukrainie towarzyszy nam tabor (samochód na bagaże i sprzęt). W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej UAH
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • spray na komary
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (czapsy, rękawiczki itp.)
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • buty trekkingowe
 • śpiwór
 • klapki do kąpieli
 • strój kąpielowy
 • opcjonalnie: troki do przymocowania płaszcza przeciwdeszczowego do siodła

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Pierwsze Szlify na Ukrainie pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.