Dorzecze Dniestru - Ukraina

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
9 dni3 300

O wyprawie

Dorzecze Dniestru - Ukraina

Będziemy grasować na Podolu, w pobliżu granicy z Mołdawią. W przeszłości to właśnie tamtędy ordyńcy prowadzili jasyr na Krym, a w warowniach takich jak Chocim czy Kamieniec Podolski stacjonowała lekka jazda Rzeczypospolitej. Ruszymy śladami dawnej szlachty i kozaków, napijemy się kwasu chlebowego, będziemy pławić konie w rzece i galopować przez przepastne, zielone pola Ukrainy.

Jak wszystkie lisowczykowe wyprawy na Ukrainię, rajd dorzeczem Dniestru to przede wszystkim szalona przygoda! Tutaj nie ma Internetu, zasięgu w telefonie i dostępu do bieżącej wody. Zamiast tego galopujemy po rozległych polach z iście kawalerską fantazją, pławimy konie w rzecze, popijamy zimny kwas chlebowy podczas popasów, a wieczorami słuchamy pieśni o ukraińskiej niedoli i ukradkiem ocieramy łzę.

Jeździmy przede wszystkim na ukraińskich koniach wierzchowych. To niezwykle wszechstronna rasa wyhodowana do celów sportowych. Nasze konie wywodzą się z linii wyścigowej. Są podobne do folblutów, ale mocniejsze i bardziej posłuszne.

Codzienne odcinki zajmują około sześciu godzin jazdy. Rozpoczynamy i kończymy w naszej bazie we wsi Monastyrek (Монастирок). Jest to niewielka miejsco­wość nad rzeką Seret, położona około 320 kilometrów od granicy z Polską. W siodle spędzimy w sumie pełne sześć dni. W połowie rajdu zaplanowana jest także wycieczka do Chocimia, Kamieńca Podolskiego i Okopów Świętej Trójcy.

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc spędzamy w Lisowczykowej kwaterze głównej. Warunki w agroturystyce są proste, ale znajduje się tu wszystko, co potrzebne: plenerowy prysznic z widokiem na padok i rzekę, czysty i komfortowy wychodek. Można spać w pokoju, na sianie w stajni, w namiocie lub przy ogniu. Na trasie rajdu natomiast śpimy w komfortowych dużych namiotach wyposażonych w grube, wojskowe materace. Do dyspozycji towarzyszy jest także namiot prysznicowy, wodę do mycia podgrzewamy.

Zapewnione jest pełne wyżywienie (śniadania i obiadokolacje; na drugie śniadanie można zrobić sobie kanapki) oraz napoje, w tym alkohol. Ukraińska kuchnia jest dość kaloryczna. Potrawy są proste i przy tym niezwykle smaczne. Przez cały czas do dyspozycji jest też kuchnia z lodówką pełną różnych napitków.

W trakcie popasów chorągiew często staje przy wiejskich sklepach, by napić się kwasu chlebowego czy piwa. Można wtedy też przekąsić suszone ryby, warkocze z sera czy słodycze (np. słonecznikową chałwę).

Sprzęt jeździecki

W bazie w Monastyrku mamy dość dużą kolekcję różnych ciekawych siodeł, najchętniej jednak podczas wypraw korzystamy z siodeł angielskich, w tym rajdówek. Siodła są wygodne, w znacznej mierze sprowadzane z Polski.

Czapraki wyposażone są w małe sakwy, jednak cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie (sakwy nie mają szczelnego zamknięcia, przedmioty mogą wypaść podczas szybkiego galopu).

Ogłowia na Ukrainie są tradycyjne, używamy również wędzidła.

Program

Dzień 1 Przybycie chorągwi

Towarzysze zjeżdżają do Monastyrka. Można odpocząć po podróży, wzmocnić się posiłkiem, obejrzeć konie. W wolnym czasie warto przejść się nad Seret i popływać w rzece. Wieczorem wszyscy siadają razem do uroczystej kolacji powitalnej. Przewodnik dobiera towarzyszom konie.

Dzień 2 Przygodę czas zacząć

Po śniadaniu towarzysze szykują konie do wyjazdu. Chorągiew wypija strzemiennego, a następnie rusza przed siebie. Trasa jest zróżnicowana, wiedzie przez las i pola słoneczników. Mijamy hodowlę dzików. Popas odbywa się w wiosce, w pobliżu sklepu, gdzie można kupić zimne piwo i kwas chlebowy, a także przekąski. Wieczorem docieramy do wioski Krzywcze (Кривче), gdzie ma miejsce pierwszy biwak.

Dzień 3 Nad Zbrucz

Po sytym śniadaniu czyścimy konie, pijemy strzemiennego i ponownie znajdujemy się na szlaku. Galopujemy po zielonych polach, przejeżdżamy przez zapomniane ukraińskie wioski. Pod koniec dnia docieramy do Kudryńców (Кудринці), biwakujemy nad brzegiem Zbrucza, w cieniu zamkowych ruin.

Dzień 4 Polskie Twierdze

Tego dnia konie odpoczywają, a chorągiew wyrusza busem na wycieczkę. Zwiedzamy Chocim, Kamieniec Podolski, oglądamy Bramę Lwowską, czyli pozostałość po twierdzy zwanej Okopami Świętej Trójcy. Wieczorem wracamy do Kudryńców, gdzie kucharka czeka na nas z parującą obiadokolacją.

Dzień 5 Dniestr

Po śniadaniu wracamy na szlak. Galopujemy przez przepastne pola, przedzieramy się przez leśny gąszcz i odwiedzamy kolejne, zapomniane wioski Podola. Wieczorem docieramy po raz pierwszy do Dniestru, niedaleko Kołobródki (Колодрiбка), i biwakujemy nad jego brzegiem.

Dzień 6 Przez zielone pola

Tego dnia kontynuujemy jazdę przez pola, pojawiają się dodatkowo sady i pastwiska. Teren staje się bardziej pagórkowaty i urozmaicony. W wielu miejscach jest szansa na galop. Wieczorem dojeżdżamy do wsi Szczytowce (Щитівці). Nocujemy w zakolu rzeki Seret.

Dzień 7 Rozlewisko

Tego dnia docieramy z powrotem nad Dniestr. Im bliżej jesteśmy, tym bardziej podnosi się teren. Korzystamy z częściej użytkowanych dróg, spotykamy więcej Ukraińców na swojej drodze. W końcu docieramy do kanionu niedaleko Uścieczka (Устечко). Rzeka rozlewa się tu na kilkadziesiąt metrów szerokości. Poimy konie, a potem zasiadamy przy ognisku.

Dzień 8 Na Monastyrek

Po śniadaniu ostatni raz pijemy strzemiennego. Szlak zatacza tutaj pętlę i kierujemy się do bazy w Monastyrku. Jest dużo galopów, tempo jazdy wzrasta. Popasamy w przydrożnej wiosce, potem znowu wskakujemy na konie. W oddali błyszczy znajomo Seret. Wieczorem czeka na nas ostatnia pyszna kolacja.

Dzień 9 Powrót do Polski

Rano jemy wszyscy śniadanie. Nikt się nie musi spieszyć, ale powoli kolejni towarzysze wyruszają w podróż powrotną do domu.  

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 9 dni

Dni w siodle: 7
 
Wielkość grupy: 8

Standard: kozacka przygoda (namioty i kąpiel w rzece)

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 
Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • 2 noclegi w w agroturystyce
 • 6 noclegów w namiotach
 • Pełne wyżywienie w trakcie rajdu (w tym napoje wyskokowe)
 • Opieka polskojęzycznego przewodnika
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Wycieczka do Chocimia, Kamieńca Podolskiego i Okopów Świętej Trójcy
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Dojazd (najlepiej samochodem, ale możliwa jest także podróż środkami komunikacji publicznej)
 • Opcjonalnie: lunch w restauracji w Kamieńcu Podolskim
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski podczas popasów itp.)

Co należy zabrać?

Podczas wypraw na Ukrainie towarzyszy nam tabor (duży samochód na bagaże i sprzęt biwakowy, a także mobilna kuchnia polowa). Wszystkie bagaże zostawiamy rano w miejscu biwakowania, zostaną przewiezione do kolejnej lokalizacji. W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.

 • paszport
 • gotówka, najlepiej UAH
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • krem przeciwsłoneczny
 • spray na komary
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • śpiwór
 • coś pod głowę, np. sweter w poszewce od „jaśka” albo poduszka turystyczna
 • klapki do kąpieli w rzece
 • strój kąpielowy
 • opcjonalnie: troki do przymocowania płaszcza przeciwdeszczowego do siodła
Dodatkowe koszty:
 • Dojazd (najlepiej samochodem, ale możliwa jest także podróż środkami komunikacji publicznej)
 • Opcjonalnie: lunch w restauracji w Kamieńcu Podolskim
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski podczas popasów itp.)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dorzecze Dniestru - Ukraina pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Ukraina. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.