Masz pytania dotyczące wyjazdu? Zastanawiasz się czy ta oferta jest dla Ciebie? Skontaktuj się z nami przez formularz lub zostaw numer telefonu, oddzwonimy do Ciebie!
To propozycja dla mniej doświadczonych jeźdźców, pragnących zakosztować uroków rajdowego życia. Tempo jazdy będzie spokojne, głównie stęp z odcinkami kłusu i ostrożnymi zagalopowaniami. Doświadczeń terenowych nabywać będziecie na spokojnych i zrównoważonych koniach, w przepięknej pradolinie Prosny i niedaleko źródeł Baryczy.
Południowa Wielkopolska to wspaniały, jeszcze nieodkryty turystycznie region. Tutaj, na styku Wzgórz Ostrzeszowskich, Doliny Baryczy i Kotliny Odolanowskiej, można godzinami błądzić po lasach, łąkach, polach i wioskach, z dala od dużego miasta. Po okolicy rozsiane są mało znane perełki architektury, takie jak zabytkowe kościoły czy Pałacyk Myśliwski Radziwiłłów. Historia samego regionu sięga jeszcze czasów sprzed polskiej państwowości, gdy okoliczne lasy i mokradła przemierzali bezimienni kupcy poszukujący kosztowności. To tędy bowiem prowadził legendarny Bursztynowy Szlak.
Dzisiaj południowa Wielkopolska to wymarzone okolice do jazdy konnej. Tereny są mocno zalesione, a drogi okazują się przede wszystkim piaszczyste, przyjazne dla końskich nóg. Krajobraz zmienia się jak w kalejdoskopie, kiedy kluczymy między kwitnącymi łąkami, rezerwatami przyrody i sielskimi wioskami. Całkowity dystans do pokonania przez trzy dni to około 60 km. Rajd rozpoczynamy piątkowym spacerem przy zachodzie słońca, kontynuujemy przez całą sobotę i kończymy po południu w niedzielę. Tempo będzie spokojne i dopasowane do umiejętności grupy.
Nasza przewodniczka to wieloletnia pasjonatka jeździectwa i instruktorka sportu (skoki), która południową Wielkopolskę zna jak własną kieszeń. Konie w stadzie są zróżnicowane: od wielkich ślązaków, przez hanowerkę, trakenkę i konie ukraińskie, po tinkery i niezwykle dzielne kuce sportowe. Kuce polecamy wszystkim lekkim dziewczynom, świetnie sprawdzają się w lesie (gałęzie).
Z uwagi na dobrostan koni, waga jeźdźca nie może przekraczać 95 kg.
Sprzęt jeździecki
Podczas rajdu jeździmy w siodłach angielskich. Ogłowia są tradycyjne, używamy również wędzidła.
Choć napitki będą dowiezione podczas popasu, można zabrać małe sakwy na wodę lub przekąski. Cenne rzeczy (dokumenty, pieniądze, telefon) warto trzymać przy sobie, np. w nerkach.
Podstawowe informacje:
ilość dni: 3 dni
dni w siodle: 2 + piątkowa przejażdżka
wielkość grupy: 10
standard: polska gościnność (pod dachem i przy stole)
Nasza wyprawa rozpoczyna się w miejscowości Niedźwiedź, niedaleko Ostrzeszowa. Towarzysze przybywają między godziną 17:00 i 18:00 do jedynej w swoim rodzaju agroturystyki. Miejsce to jest domem prawie 600 zwierząt: koni, psów, bydła, wielbłądów, owiec, małp, ptactwa, nutrii i wielu innych. Wiele zwierząt pochodzi z interwencji, niektóre zostały ocalone z laboratoriów. Po zainstalowaniu się w domkach i zwiedzaniu obiektu, następuje przydział koni. Wskakujemy w siodła, wychylamy strzemiennego i ruszamy na spacer w teren. Na malowniczych leśnych duktach będzie okazja do wypróbowania koni w stępie i kłusie. Spacer potrwa około 1 godziny, wieczorem wracamy do agroturystyki na powitalną biesiadę.
Dzień 2 Tereny polodowcowe
Po pysznym, domowym śniadaniu w agroturystyce ruszamy konno przed siebie. Do przejechania mamy około 25 km. Wyruszamy na wschód i zagłębiamy się w malownicze wzgórza rozciągające się na wiele kilometrów między ramionami dwóch rzek: Prosny i Baryczy. Szlak prowadzi przez lasy, drogi są piaszczyste i idealne do galopów. Na popas zatrzymujemy się u zaprzyjaźnionego gospodarza lub wracamy do stajni. Po lunchu ruszamy w dalszą drogę. Wieczorem czeka nas pyszna kolacja.
Dzień 3 Wzgórza Ostrzeszowskie
To ostatni dzień jazdy. Będzie intensywnie i wesoło. Zaplanowany odcinek to około 25 km. Szlak prowadzi przez Wzgórza Ostrzeszowskie, prosto w objęcia Pradoliny Prosny. Pojawiają się tutaj pagórki, a właściwie porośnięte drzewami iglastymi wydmy. Warto się rozglądać, możemy trafić na ślady dzika. Koniecznie należy również zwrócić uwagę na liczne gatunki ptaków: jastrzębie, bociany, żurawie i czaple białe. Do stajni wracamy około 14:00, czeka na nas ciepły lunch. Następnie, koło 15:00, wyruszamy w podróż powrotną do domu.
Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.
Warunki
W cenie rajdu:
Noclegi w całorocznych domkach
Pełne wyżywienie w trakcie rajdu
Opieka polskiego przewodnika
Koń z pełnym rzędem jeździeckim
Dodatkowe koszty:
Dojazd (najlepiej samochodem, ale możliwa jest także podróż środkami komunikacji publicznej)
Opcjonalnie: ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka (od 9 zł)
Wydatki własne (dodatkowe przekąski podczas popasów, dodatkowy alkohol itp.)
Noclegi i wyżywienie
Standard wyprawy w Wielkopolsce jest dość komfortowy (jak na rajd konny). Obie noce spędzamy w bungalowach, w 2-, 3- i 4-osobowych pokojach z łóżkami piętrowymi. Trzeba zabrać swój śpiwór i ręcznik. Mamy dostęp do łazienek z ciepłą wodą, elektryczności i innymi cywilizacyjnych udogodnień. Dodatkowo do naszej dyspozycji jest świetlica z jadalnią. Bungalowy otoczone są przez wybiegi dla zwierząt, zatem zamiast budzika obudzi nas rżenie koni lub… ryk wielbłąda.
Zapewnione jest pełne wyżywienie, czyli 6 posiłków. Śniadania i kolacje jemy w agroturystyce, przy czym kolacje zostaną przyrządzone na grillu lub ognisku. Sobotni lunch zjemy w terenie, podczas popasu, niedzielny natomiast będzie podany w stajni. W ramach wyżywienia przewidziane są degustacyjne ilości alkoholu. Amatorzy mocniejszych wrażeń w większych ilościach powinni dodatkowo zaopatrzyć się w ulubione trunki.
Co należy zabrać?
Rajd ma charakter gwieździsty. W trakcie dnia zabieramy ze sobą tylko najpotrzebniejsze rzeczy.
dowód osobisty
gotówka
sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
krem przeciwsłoneczny
spray na komary i kleszcze
nakrycie głowy chroniące od słońca
sprzęt jeździecki (sztyblety, rękawiczki itp.)
płaszcz przeciwdeszczowy
manierka / butelka na wodę wielorazowego użytku
śpiwór i ręcznik
opcjonalnie: sakwy, troki do przymocowania płaszcza przeciwdeszczowego do siodła
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Między Prosną a Baryczą - Pierwsze Szlify pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Polska. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.