Trekking w Górach Madery & Porto Santo - Zielony Raj

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
8 dni2 590 + 650EURO
8 dni2 590 + 650EURO
8 dni2 690 + 690EURO

O wyprawie

Trekking w Górach Madery & Porto Santo - Zielony Raj (Portugalia)

Madera to wprost wymarzone miejsce na aktywny wypoczynek. Wyspa jest zielonym, podzwrotnikowym rajem! Dzięki przyjemnej średniej temperaturze dziennej nazywana jest Krainą Wiecznej Wiosny i przez cały rok jest atrakcyjna dla przybywających w te strony turystów. Wyspa oferuje miejsca wyjątkowo urokliwe.

Trasy naszego trekkingu wiodą porośniętymi dzikimi kwiatami ścieżkami, otoczonymi lasem, gdzie słychać śpiew ptaków i szum płynącej wody, a niektóre gatunki fauny i flory trudno znaleźć gdziekolwiek indziej na świecie! Zachwycają tu zróżnicowane krajobrazy z zapierającymi dech w piersiach urwiskami i malowniczymi wodospadami! Serdecznie zapraszamy na Trekking w Zielonym Raju.

Lot z Warszawy portugalskimi liniami lotniczymi 'TAP PORTUGAL' lub liniami 'LUFTHANSA'.

Główne atrakcje, m.in.:

 • Dach Madery z najwyższym szczytem Pico Ruivo 1862 m n.p.m. i niepowtarzalną panoramą Archipelagu Madery i Oceanu Atlantyckiego
 • Jeden z najwyższych klifów w Europie - Gabo Girão o wysokości 580 m
 • Wędrówki wzdłuż lewad - kanałów transportujących wodę
 • Wypalony słońcem półwysep São Lourenço
 • Egzotyczna roślinność Archipelagu
 • Trzeciorzędowe lasy wawrzynowe wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO
 • Stolica wyspy - Funchal w jej atrakcjami, m.in.: ogrodem Jardim Tropical i targiem Mercado dos Lavradores oraz kolejką górską nad miastem
 • Niepowtarzalny smak wina z Madery, smak i zapach świeżej Ponchy, oryginalna Nikita z Cãmara de Lobos
 • Smaczna, portugalska kuchnia
 • Przyjazne temperatury przez cały rok
 • Noclegi bardzo dobrze skomunikowanym hotelu w Funchal.

Atuty oferty:

 • Wszystkie noclegi w jednym miejscu
 • Polskojęzyczny Międzynarodowy Przewodnik Górski od początku do końca imprezy
 • Program dla osób aktywnych, które nastawiają się na górską przygodę i poznanie wyspy

Liczba Uczestników: 12 - 24 osób

Trasy nie wymagają użycia sprzętu wspinaczkowego.

Program

RAMOWY PROGRAM IMPREZY NA MADERZE:

Dzień 1 WARSZAWA (F.CHOPINA) - MADERA (FUNCHAL)

Wylot z Polski samolotem rejsowym z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych (np. Lizbona).

Przylot na Maderę.

Transfer do hotelu w stolicy wyspy - Funchal.

Zakwaterowanie, w zależności od godzin lotów czas wolny, nocleg.

Dzień 2 LEVADA DO CANIÇAL - BOCA DO RISCO - PORTO DA CRUZ

Śniadanie.

Przejazd do miejscowości Machico (Pico do Facho).

Wysoko poprowadzona, utrzymana w dobrym stanie droga przez klif wysoko nad szalejącym oceanem, do dzisiaj nie straciła nic ze swojej dzikości. Takie trasy wzdłuż Oceanu należą na Maderze do rzadkości, dzisiaj proponujemy jedną z najbardziej ekscytujących.

W pierwszej części czeka nas przyjemny, około godzinny spacer Levadą do Caniçal do Doliny Ribeira Seca a następnie po opuszczeniu kanału, podejście na Boca do Risco 360 m n.p.m., gdzie otwiera się cudowna panorama dziwacznie rozczłonkowanego, północnego wybrzeża!

Od tego momentu wędrować będziemy starym, dosyć szerokim traktem wzdłuż brzegu, wysoko ponad oceanem, gdzie ląd opada stromo do morza. Czekają tutaj na nas spektakularne widoki na ocean, przepaście o głębokości ponad 300 metrów! Z bliska obserwować będziemy także sztandarową roślinność a w dalszej części szlaku widlastą sylwetkę Ponta de Sao Lorenço a dalej Penha de Águia i Porto da Cruz, do którego zejdziemy z przysiółka Larano.

[Czas przejścia: ok. 4/5 godz., ok. 12 km, przewyższenie: ↑ 200 m, ↓ 380 m; Trudności techniczne: BRAK, trasa wzdłuż wysokich klifów]. Schroniska na szlaku: BRAK (bufet w Larano oraz na zakończenie w Porto da Cruz).

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 3 LEVADA RABAÇAL - WODOSPAD RISCO - KASKADY „25 ŹRÓDEŁ” - LAS WAWRZYNOWY + RIBEIRA DO PONTA DO SOL - LEVADA NOVA / LEVADA DO MOINHO

Śniadanie.

Przejazd na parking w ok. Rabaçal.

W pierwszej części dnia przejście wzdłuż lewad do wysokiego Wodospadu Risco (Cascada do Risco), a następnie do Kaskady "25 Źródeł" (25 Fontes), które składają się z kilkudziesięciu warkoczy mniejszych wodospadów.

UWAGA: W DRODZE POWROTNEJ PRZEJŚCIE DOŚĆ WYSOKIM, 800 METROWYM TUNELEM (PROSIMY O ZABRANIE LATAREK).

Trasy prowadzą przez liczący kilka milionów lat reliktowy las wawrzynowy, wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest to miejsce unikatowe, lasy takie zachowały się bowiem tylko w kilku miejscach na świecie! Wśród wiecznie zielonych i mających niezwykle intensywny zapach drzew, występują endemiczne gatunki roślin i zwierząt.

[Czas przejścia: ok. 4 godz., ok. 10 km, przewyższenie: ↑ 300 m, ↓ 300 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK.

W drugiej części dnia przejazd na słoneczne południe do Lombada da Ponta do Sol, która leży malowniczo na górskim grzebiecie rozciągającym się od morza w głąb wyspy. Tutaj czeka na nas ciekawa trasa okrężna przez uroczą dolinę Ribeira do Ponta do Sol szlakami: Levada Nova oraz Levada do Moinho.

Podczas przyjemnej wędrówki będziemy podziwiać fantastyczne widoki na dolinę i piękną miejscowość Ponta do Sol a także endemiczną florę i faunę. Nie zabraknie atrakcji w postaci tunelu (przyda się latarka użyta w pierwszej części dnia) oraz drogi wzdłuż lewady biegnącej... za wodospadem!

[Czas przejścia: ok. 2,5/3 godz., ok. 9 km, przewyższenie: ↑ 110 m, ↓ 110 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: po drodze BRAK (bar w Lombada da Ponta do Sol).

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 4 PICO GRANDE 1654 m n.p.m. + KLIF CABO GIRÃO 580 m

Śniadanie.

Przejazd do Doliny Zakonnic (Curral das Freiras). Start z miejscowości Faja Escura.

W pierwszej części szlak prowadzi przez tereny porośnięte kasztanami jadalnymi, następnie lasem eukaliptusowym dochodzimy ponad granicę lasu na widokową przełęcz. Odpoczynek. Dla osób chętnych wejście na szczyt Pico Grande 1654 m n.p.m. Na większej części trasy punkty widokowe na wyspę. Zejście do Faja Escura.

[Czas przejścia: ok. 5/6 godz., ok. 12 km., przewyższenie: ↑ 1000 m, ↓ 1000 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK.

W drodze powrotnej przejazd na Cabo Girão - jeden z najwyższych klifów Europy (ok. 580 m wysokości) z przeszkloną platformą. Panorama południowej części wyspy.

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 5 FUNCHAL - STOLICA MADERY / WYCIECZKA NA WYSPĘ PORTO SANTO

Śniadanie.

W tym dniu proponujemy do wyboru: zwiedzanie stolicy wyspy - Funchal lub wycieczkę z lekkim trekkingiem na jednej z wysp archipelagu Madery - Porto Santo.

WARIANT NR 1 - FUNCHAL [DOPŁATA 30 EUR/OS. NA KONTO BIURA + OK. 31-46 EUR/OS. - ATRAKCJE NA MIEJSCU]

W cenie: usługa lokalnego Przewodnika mieszkającego od lat na Maderze.

Dodatkowo płatne u Przewodnika: bilety na kolejkę linową oraz wstęp do Ogrodu Tropikalnego ok. 31 EUR oraz zjazd wiklinowymi saniami (dla os. chętnych, ok. 15 EUR/os. przy 2-os. płatnych).

*Zamówienia należy dokonać w momencie rezerwacji trekkingu.
Płatność za Przewodnika na konto biura w walucie EUR lub w PLN (30 EUR lub równowartość w PLN), reszta płatna na miejscu u Przewodnika.

Program dnia:

TRASA: w programie m.in., wyjazd kolejką linową na Monte, miejsce pielgrzymek wielu Maderyjczyków i turystów gdzie z wysokości około 600 m n.p.m. można podziwiać amfiteatralne położenie Funchal. Zobaczymy także Ogród Tropikalny. Dla żądnych wrażeń zjazd wiklinowymi saniami na odcinku około 2 km. Poza tym w programie także najciekawsze i najpiękniejsze zabytki stolicy. Ciekawe opowieści o tym co wspólnego mieli Józef Piłsudski i Jan Paweł II z Zielonym Rajem. Kolorowe i pachnące kwiaty, soczyste, świeże owoce to zaś tylko niektóre atrakcje targu Mercado dos Lavradores.

[Czas przejścia: spacer po mieście ok. 4 godz., ok. 4 km., spacer na Monte i powrót ok. 3 godz., przewyższenie: ↑ 100 m, ↓ 600 m; Trudności techniczne: BRAK].

WARIANT NR 2 - PORTO SANTO [DOPŁATA 100 EUR/OS.]

W cenie: Przewodnik, bilety promowe w 2 strony, transport lokalny na Maderze: Hotel - Port - Hotel, transport na Porto Santo: Port - początek trasy trekkingowej - Centrum - Port].

*Zamówienia można dokonać w momencie rezerwacji trekkingu lub po przylocie na miejsce imprezy. Płatność u Przewodnika w walucie EUR.

Program dnia:

W godzinach porannych ok. 7:30 wejście na prom i przeprawa na oddaloną o ok. 42 km od Madery wyspę Porto Santo.

TRASA: PR1 Vereda do Pico Branco e Terra Cha. Start przy drodze ER 111 Serra de Dentro 184 m n.p.m. Trasa wiedzie przez unikalne formacje skalne Rocha Quebrada na okryty cyprysami szczyt Pico Branco 450 m n.p.m. Powrót tym samym szlakiem.

[Czas przejścia: trasa ok. 2,5 godz., ok. 6 km., przewyższenie: ↑ 250 m, ↓ 250 m; Trudności techniczne: BRAK].
Schroniska na szlaku: BRAK.

Powrót do Centrum miasteczka Vila Baleira (Cidade do Porto Santo). Czas wolny na indywidualny spacer i obiad. Wspólne przejście lub dla osób chętnych przejazd na prom.

Wejście na prom ok. 17:30. Powrót na Maderę o ok. 20:30.

Powrót do miejsca zakwaterowania.
 
Dzień 6 PICO DO ARIEIRO 1810 m n.p.m. - PICO RUIVO DE SANTANA 1862 m n.p.m. - ACHADA DO TEIXEIRA 1592 m n.p.m.

Śniadanie. 

Przejazd na Pico do Arieiro 1810 m n.p.m.

Wędrówka szlakiem PR1 do punktu widokowego Ninho da Manta (Miradouro Ninho da Manta), skąd zobaczymy m.in.: Dolinę Faja da Nogueira. W dalszej części trawersem drugiego pod względem wysokości szczytu Madery Pico das Torres 1853 m n.p.m., stromymi zboczami wykutymi w tufie wulkanicznym, zróżnicowanym szlakiem, zmieniając wystawę z zachodniej na południowo-wschodnią osiągamy schronisko Casa de Abrigo. Odpoczynek.

Następnie krótkie i dość szybkie wejście na widokowy, najwyższy szczyt Madery Pico Ruivo de Santana 1862 m n.p.m. Zejście w pobliże schroniska i dalej na parking przy Achada do Teixeira 1592 m n.p.m.

UWAGA: NA TRASIE PRZEJŚCIA PRZEZ TUNELE (PROSIMY O ZABRANIE LATAREK).

[Czas przejścia: ok. 6 godz., ok. 14 km., przewyższenie: ↑ 300 m, ↓ 300 m; Trudności techniczne: miejsca eksponowane zabezpieczone barierkami, stalowymi linami].
Schroniska na szlaku: TAK.

W drodze powrotnej krótki postój przy tradycyjnych domkach Casas do Colmo w miejscowości Santana. Czas wolny na zdjęcia oraz pyszną kawę (lub ponchę) z miejscowymi słodkościami.

Powrót do miejsca zakwaterowania.

Dzień 7 PONTA DE SÃO LOURENÇO - PONTA DA S. JORGE

Śniadanie.

Przejazd na wschodni kraniec wyspy w pobliże Zatoki Baia D'Abra.

Przejście szlakiem do najdalej wysuniętego punktu na wschodnimkrańcu wyspy z dwoma wysepkami Desembarcadouro i Farol. Półpustynny klimat, wulkaniczny pejzaż i brak drzew wyróżnia ten najstarszy skrawek od pozostałej części wyspy. Na morzu, przy odrobinie szczęścia, zobaczymy najrzadsze foki na świecie zwane lokalnie Wilkami Morskimi.

Powrót na parking ta samą trasą.

[Czas przejścia: ok. 3,5 godz., ok. 8 km., przewyższenie: ↑ 100 m, ↓ 100 m; Trudności techniczne: BRAK.].
Schroniska na szlaku: BRAK.

Po południu przejazd widokową trasą na północ a konkretnie do São Jorge i przejście szlakiem nad Ocean w okolice Ponta da São Jorge i przejście szlakiem nad Ocean w okolice Ponta da São Jorge.

[Czas przejścia: ok. 1,5-2 godz., ok. 5 km., przewyższenie: ↑ 50 m, ↓ 250 m; Trudności techniczne: BRAK.].
Schroniska na szlaku: BRAK (bufet w São Jorge na końcu trasy).

Na koniec dnia czeka nas jeszcze wizyta na punkcie widokowym Guindaste (Miradouro do Guindaste)*** i przeszklonej platformie widokowej z panoramą wschodniego fragmentu północnego wybrzeża.

***UWAGA: TEN PUNKT PROGRAMU BĘDZIE REALIZOWANY POCZĄWSZY OD TERMINU 08-15.02.2025 ZAMIAST PUNKTU WIDOKOWEGO CABO GIRÃO Z DNIA NR 4.

Powrót do miejsca zakwaterowania.
 
Dzień 8 MADERA (FUNCHAL) - WARSZAWA (F.CHOPINA)

Śniadanie (w przypadku wczesnego wylotu suchy prowiant).

Transfer na lotnisko.

Wylot do Warszawy z międzylądowaniem w jednym z europejskich portów lotniczych (np. Lizbona).


PROGRAM JEST RAMOWY. KOLEJNOŚĆ PRZEJŚĆ MOŻE ULEC ZMIANIE. BIURO ZASTRZEGA SOBIE MOŻLIWOŚĆ MODYFIKOWANIA TRASY TREKKINGU ZE WZGLĘDU NA WARUNKI ATMOSFERYCZNE ORAZ KONDYCJĘ GRUPY. OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK.

ZE WZGLĘDU NA WULKANICZNY CHARAKTER WYSPY, O KAŻDEJ PORZE ROKU MOŻE SIĘ ZDARZYĆ, ŻE DANY SZLAK ZOSTANIE ZAMKNIĘTY ZE WZGLĘDU NP. NA OSUWISKA.
OSTATECZNĄ DECYZJĘ O WYBORZE TRASY PODEJMUJE PRZEDSTAWICIEL BIURA I/LUB PRZEWODNIK (RÓWNIEŻ NA PODSTAWIE REKOMENDACJI MIEJSCOWYCH SŁUŻB).

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie

Transport Samolot. Na wyspie transport lokalnymi busami, w tym: Transfery lotnisko - hotel - lotnisko. Transfery na szlaki górskie.

Informacje o lotach LOTY WARSZAWA (F.CHOPINA) - MADERA (FUNCHAL) - WARSZAWA (F.CHOPINA).

Możliwe międzylądowanie w jednym z europejskich portów lotniczych (np. Lizbona).

Orientacyjne godziny lotów znajdują się w pliku 'Informacje Praktyczne', który wysyłamy do Uczestników przed wylotem.

Zniżka za własny transport: -1.200,00 zł/os.

Wyżywienie 7 śniadań

Zakwaterowanie 7 noclegów: Hotel 3*** w stolicy wyspy - Funchal (Pokój 2,3-os. z łazienką)

Ubezpieczenie Signal Iduna Bezpieczne Podróże Travel Koszty Leczenia (KL 30.000 EUR w tym Koszty Ratownictwa 6.000 EUR), Następstwa Nieszczęśliwych Wypadków (NNW 15.000 PLN), bagaż (2.000 PLN)

Przewodnik Przewodnik Górski

Inne Bagaż rejestrowany oraz bagaż podręczny, podatek VAT

TAP PORTUGAL - Informacje o bagażu (w cenie):

Bagaż główny: 1 sztuka do 23 kg/os.
Bagaż podręczny: 1 sztuka do 8 kg/os. (o wymiarach max. 55 x 40 x 20 cm)

LUFTHANSA - Informacje o bagażu (w cenie):

Bagaż główny: 1 sztuka bagażu do 23 kg/os. (bagaż rejestrowany)
Bagaż podręczny: 1 sztuka bagażu do 8 kg/os. (55 x 40 x 23 cm)

Biuro zastrzega możliwość zmiany przewoźnika oraz limitów bagażu podręcznego (bagaż główny zawsze w cenie).

Dodatkowo płatne

> Składka na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 26 PLN (obowiązkowa)

> W przypadku dojazdu własnego do hotelu składka wynosi 14 PLN/os.

Składka jest obowiązkowa, jednorazowa i doliczana do ceny w momencie rezerwacji.

> Dopłata do pokoju 1-os.: 220 € (opcja - dostępność potwierdzana przez biuro)

GWARANCJA NIEZMIENNOŚCI CENY: 40 EUR.

Koszty na miejscu imprezy - zabierz ze sobą

> Obiadokolacje: ok. 15 - 20 EUR/os./dzień (sugerowana ilość: 6 kolacji)

> Bilety wstępu związane z realizacją programu: (wstęp na Półwysep Św. Wawrzyńca, wstęp na klif Cabo Girao, napiwek dla kierowcy): ok. 15 EUR/os.

Opcjonalne atrakcje tzw. '5-go' dnia do wyboru: 

City Tour - zwiedzanie Funchal (Min. 5-os.). Cena ok. 80 EUR/os.

Cena zawiera:
Usługę lokalnego Przewodnika 30 EUR - płatne do biura;
Bilety na kolejkę i Ogród Tropikalny ok. 31 EUR - płatne na miejscu;
Zjazd na saniach (dla chętnych) ok. 17,5 EUR (przy dwóch osobach na saniach) - płatne na miejscu.

lub

Rejs i lekki trekking na Porto Santo. Cena: 100 EUR/os.

Cena zawiera:
Usługę Przewodnika Sport Events;
Prom w dwie strony;
Transport lokalny na Maderze (1x): Hotel - Port;
Transport na Porto Santo (2x): port - początek trasy oraz koniec trasy - centrum.

Sugerujemy zaopatrzenie się w dodatkową gotówkę (€) na ewentualne wydatki osobiste, pamiątki.

Dodatkowe (nieobowiązkowe) ubezpieczenia: 

Podczas rezerwacji trekkingu możesz zakupić dodatkowe ubezpieczenie od kosztów rezygnacji z imprezy turystycznej oraz przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej.

Podstawowe pojęcia:

Koszty Rezygnacji z Imprezy Turystycznej (Koszty Rezygnacji / Rezygnacja). 

 • Zwrot wpłat w przypadku rezygnacji z imprezy.

Koszty Przerwania Uczestnictwa w Imprezie Turystycznej (Koszty Przerwania / Przerwanie).

 • Zwrot równowartości niewykorzystanych świadczeń w przypadku rezygnacji w czasie od rozpoczęcia imprezy turystycznej do momentu rozpoczęcia realizacji ostatniej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.

Kiedy rozpoczyna się i kończy ochrona ubezpieczeniowa?

 • W przypadku ubezpieczenia rezygnacji z podróży ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedzialność SIGNAL IDUNA, rozpoczyna się z pierwszym dniem okresu ubezpieczenia, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po dniu zawarcia umowy i kończy się z godziną i datą określoną jako początek podróży w umowie podróży i realizacji pierwszej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.
 • W przypadku ubezpieczenia przerwania podróży ochrona ubezpieczeniowa i odpowiedzialność SIGNAL IDUNA, rozpoczyna się z godziną i datą określoną jako początek podróży w umowie podróży, nie wcześniej jednak niż następnego dnia po dniu zawarcia umowy i kończy się z momentem rozpoczęcia realizacji ostatniej ubezpieczonej usługi związanej z podróżą.

--- 

Od 01.01.2024 r. wszystkie warianty ubezpieczenia dodatkowego obejmują w pakiecie koszty rezygnacji z imprezy turystycznej (rezygnacja z podróży) oraz koszty przerwania uczestnictwa w imprezie turystycznej (przerwanie podróży).

Informacje praktyczne

Bagaż główny zostaje w hotelu, na każdy dzień trekkingu zabieramy mały, podręczny plecak.
Aby wziąć udział w trekkingu wystarczy posiadać ważny DOWÓD OSOBISTY.

Czas przelotu: Polska-Funchal ok. 5 godz.
Czas lokalny: czas polski minus 1 godz.
Język: portugalski; można także porozumiewać się po angielsku
Stolica wyspy: Funchal
Napięcie: 220 V.
Waluta: euro (EUR). 
Ceny w hotelu i restauracji: obiad od 10 EUR (średnio 15 EUR), napój ok. 2 EUR, piwo ok. 2 EUR, wino ok. 4 EUR
Komunikacja: sprawna i niedroga (taksówki, lokalne autobusy)
Plaże: w większości kamieniste lub żwirkowe, wstęp bezpłatny; Porto Santo: piaszczysta

Mapy

Polecane mapy do oferty:

Madeira. Wydawnictwo freytag&berndt. Skala 1 : 30 000 (1 cm = 300 m) lub 1 : 40 000 (1 cm = 400 m)

Trekking Map MADEIRA. Wydawnictwo comfort! map. Skala: 1 : 50 000 (1 cm = 500 m)

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking w Górach Madery & Porto Santo - Zielony Raj pochodzą od biura Sport Events, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Portugalia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.