Szwecja: na biegówkach w Dolinie Ljungdalen

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

O wyprawie

Szwecja: na biegówkach w Dolinie Ljungdalen

 • Otwarte przestrzenie wzgórz południowej Laponii
 • Wycieczka pod majestatyczny Helagsfjället (1797 m n.p.m.)
 • Trasy backcountry
 • Baza w drewnianej chacie na skraju lasu
 • Szwedzka kultura saunowania
 • Podstawowe szkolenie z jazdy na nartach biegowych

Tygodniowy obóz na biegówkach! Zapraszamy codziennie na niecodzienne wycieczki na nartach biegowych po zaśnieżonych połaciach wzgórz regionu Jämtland, przez lasy porastające dolinę i zamarznięte jeziora.

Wyjazd na narty biegowe do Szwecji składa się z codziennych narciarskich wycieczek dopasowanych do kondycji uczestników i warunków pogodowych. Przeważnie narty zakładamy pod drzwiami chaty i ruszamy na trasę! Wyjazd jest odpowiedni dla osób doświadczonych, jak i początkujących - trasy są tak dobrane, że możemy manipulować ich długością. Można w dowolny dzień odpocząć przy kominku, albo wykręcić dodatkowe kilometry na nartach. Dla chętnych doszkolenie z jazdy na nartach biegowych przez pilota.

Zakwaterowani będziemy w dobrze wyposażonej drewnianej chacie turystycznej - z kuchnią, kominkiem i miejscem do integracji, ciepłego prysznica i codziennym dostępem do sauny. Chaty położone są z dala od drogi, na skraju lasu.

Przejedziemy przez zamarznięte jezioro Storsjön, przez otwarte przestrzenie Flatruet i wzgórza Ljungdalsfjallen. Przejedziemy przez gęsty las, przez tereny porośnięte brzozą karłowatą, wyjedziemy na bezdrzewny płaskowyż i śnieżne pustkowie. Może uda się spotkać arktycznego lisa albo dostrzec renifery hodowane przez Saamów. Okoliczne tereny to już część Saepmie co w południowosamskim języku oznacza Laponię.

Spędzimy tydzień w zgodzie ze skandynawskim friluftsliv (“życie na wolnym powietrzu”) - doświadczając przyrody, ruchu, przygód i spokoju.

Osada Ljungdalen jest z trzech stron otoczona górami. Położona niedaleko Góra Helags (1797 m n.p.m.) to najwyższy szczyt na południe koła podbiegunowego i najbardziej na południe wysunięty lodowiec w Szwecji. To najbardziej na południe wysunięte tereny Szwecji z gwarancją dobrych warunków narciarskich.

Zapraszamy na tydzień na biegówkach w Szwecji!

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU NA BIEGÓWKI DO SZWECJI:

DZIEŃ 1 (10.03.2024)

Bezpośredni wieczorny przelot z Gdańska do Sztokholmu. Nocleg w rejonie lotniska ( bez zwiedzania ).

DZIEŃ 2 (11.03.2024)

Całodzienny transfer busem do Ljungdalen przez zimową Szwecję. Nasze chatki położone są w zaciszu na skraju lasu, kilkaset metrów od drogi. Dla chętnych wieczorna rozgrzewka na nartach i sauna.

DZIEŃ 3 (12.03.2024)

Przed nami codzienne wycieczki na nartach biegowych o dystansach od 10 do 25 km. Rozpoczynamy od rozgrzewki na tafli zamarzniętego jeziora. Mijając starą drewnianą zabudowę i łódki skute lodem, wyjeżdżamy na środek naszpikowanego wysepkami jeziora. Dla chętnych lunch w restauracji serwującej miejscową dziczyznę. Dojazd do trasy - 25 minut.

DZIEŃ 4 (13.03.2024)

Najwyżej położoną drogą w Szwecji, zamykaną podczas śnieżyc, docieramy na Flatruet, rozległy płaskowyż i pustkowie po którym zatoczymy kilkunastokilometrową pętlę. Tę trasę zrealizujemy w dzień z najlepszą pogodą. Dojazd do trasy - 25 minut.

DZIEŃ 5 (14.03.2024)

Zaczynamy pod samą chatką. Po rozgrzewce na ratrakowanych pętlach wjeżdżamy w głąb Ljungdalsfjallen - wzgórz otaczających Dolinę Ljungdalen. Bardzo zróżnicowana, pełna podjazdów i zjazdów trasa, z niepowtarzalnymi widokami na dolinę oraz Górę Helags. Dystans ponad 15 km.

DZIEŃ 6 (15.03.2024)

Prosto spod domu wyruszamy przez zalesioną dolinę do opuszczonych na zimę zagród reniferów hodowanych przez Saamów. Łagodny podjazd i łagodny zjazd szeroką drogą. Trasa przeznaczona na dzień z gorszą pogodą. Dystans do 15 km.

DZIEŃ 7 (16.03.2024)

Na zakończenie wybierzemy się w głąb górzystych terenów pod Helagsfjället (1797 m. n.p.m.). Startujemy spod naszego domku. Pojedziemy wzdłuż jeziora, wyjdziemy ponad las na wzgórza. Na półmetku możliwość lunchu i kawy w szwedzkim schronisku. Dystans do pokonania to ponad 20 km, głównie przez otwarte bezdrzewne krajobrazy.

DZIEŃ 8 (17.03.2024)

Powrót z Doliny Ljungdalen busem do Sztokholmu. Wieczorem bezpośredni przelot ze Sztokholmu do Gdańska. Zakończenie wycieczki.

* Wycieczki będą dostosowane do warunków pogodowych i formy uczestników. Dla chętnych możliwość organizacji nocnych jazd na oświetlonych trasach.

Warunki

BIEGÓWKI W SZWECJI, CENA ZAWIERA:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkimi opłatami*
  * zainteresowanych wylotami z innych miast niż Gdańsk - prosimy o kontakt w celu wyceny
 • bagaż rejestrowany do 20 kg
 • przewóz nart lub wynajem na miejscu
  (zachęcamy do zabierania własnych, ale możemy też załatwić na miejscu)
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • transfer busem z/do Doliny Ljungdalen
 • 6x zakwaterowanie w dobrze wyposażonych drewnianych chatach
 • 1x zakwaterowanie w hotelu
 • 7x śniadanie (6x wspólnie przygotowywane w chacie, 1x w hotelu)
 • opłaty za wstęp na trasy biegowe
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie poza śniadaniami
 • testy na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

WYDATKI FAKULTATYWNE:

 • wynajem nart biegowych na miejscu (ok. 400 PLN)
 • dodatkowe przejazdy (np. taxi do sklepu, restauracji w miasteczku)

ZAKWATEROWANIE:

Zamieszkamy w przytulnych 6 lub 8 osobowych chatach z kuchnią, salonem, toaletą, prysznicem i kominkiem. Jest to typowe dla Skandynawii “osiedle kilku drewnianych chatek”, oddalone kilkaset metrów od drogi i zlokalizowane pośród przyrody. Sauna i dodatkowe prysznice są dostępne w odrębnym budynku. Wśród chatek jest budynek do spotkań dla większych grup z dodatkową kuchnią i dużym salonem z kominkiem.

WYŻYWIENIE:

Śniadania są zapewnione. 1x w hotelu i 6x w chatach turystycznych. Śniadania w chatach będziemy przygotowywać wspólnie pod okiem pilota. Pozostałe posiłki będziemy przygotowywać w kuchni. Istnieje możliwość zjazdu taksówką lub na nartach do restauracji lub sklepu oddalonego o 6 km od chatek.

TRANSPORT:

Przelot bezpośredni z Gdańska. Zainteresowanych wylotami z innych miast, prosimy o kontakt. Przejazd busem z lotniska do Ljungdalen.

TRASY BIEGOWE:

W bezpośrednim sąsiedztwie chat znajduje się trasa biegowa którą można dotrzeć do pozostałych pętli. Kilka kilometrów od chat w dolinie znajdują się również oświetlone trasy.

Podstawowym celem wyjazdu jest jednak narciarstwo śladowe, przełajowe (backcountry), czyli wycieczki po nieprzygotowanym terenie, wśród rzadkiego lasu brzozowego, po jeziorach i otwartych terenach bezleśnych wzgórz.

SPRZĘT:

Jakie narty zabrać? Najprościej mówiąc "zwykłe biegówki", które byśmy zabrali do Jakuszyc, w Góry Bialskie, w Gorce, do Kampinosu, na Suwalszczyznę, czy też na Kaszuby.

Czyli: narty turystyczne (rekreacyjne, fitness), mogą też być śladówki, narty backcountry (można ale nie trzeba; na pewno nie ma sensu ich kupować specjalnie na ten wyjazd).

Zalecamy narty wyposażone w łuskę - jeśli narty nie mają łuski, należy posiadać umiejętność odpowiedniego smarowania nart. Dobrze jest zabrać kijki z talerzykami na wypadek głębszego śniegu. Nie należy zabierać nart wyczynowych (zawodniczych) oraz sportowych, które wymagają bardzo dobrze przygotowanych tras.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 8, maksymalna 14.

POGODA:

W marcu średnie temperatury wahają się między -2/-10°C. Odczuwalna przy silnym wietrze może być niższa. Opady śniegu występują na zmianę ze słonecznymi dniami. Dzień w tym regionie Szwecji trwa w marcu po 11-12 godzin.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szwecja: na biegówkach w Dolinie Ljungdalen pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szwecja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Narty biegowe, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.