Islandia: trekking przez Półwysep Hornstrandir

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Islandia: trekking przez Półwysep Hornstrandir

 • Hornstrandir: najbardziej odludny region Islandii
 • Wysokie na 500 metrów klify Hornbjarg
 • 5 dni poza cywilizacją wśród dzikiej przyrody Islandii
 • Szerokie polodowcowe doliny i fiordy
 • Królestwo arktycznego lisa
 • Na zakończenie piknik w dzikiej gorącej rzece i plaża Reynisfjara

Trekkingowa wyprawa przez Półwysep Hornstrandir. To obok interioru najbardziej odludna i odizolowana część Islandii. Na Półwysep nie prowadzą żadne drogi, dostać się można na niego jedynie łodzią. Hornstrandir leży dosłownie kilka kilometrów od koła podbiegunowego. Niegdyś zamieszkany przed osadników żyjących w zatokach, od lat ‘50 XIX wieku całkowicie opuszczony. Dziś po byłych mieszkańcach można napotkać pozostałości gospodarstw, latarnię morską, dom doktora, czy byłą stację wielorybniczą.

Ta część Islandii mani różnorodnością krajobrazu - głębokimi dolinami fiordów, bujną zielenią dolin, tundrą pokrywającą fieldy, piaszczystymi zatokami otoczonymi skalistymi brzegami i przerażająco wysokimi klifami. Celem naszej wyprawy będzie Hornbjarg, klif spadający prosto do oceanu, w najwyższym punkcie liczący 534 m n.p.m.

Występują tu zwierzęta typowe dla terenów arktycznych, lisy polarne, foki, wieloryby i niezliczone ptactwo. Wędrujemy z plecakami zaopatrzonymi w prowiant i ekwipunek biwakowy. Przez pełne 5 dni będziemy poza cywilizacją. Naszymi towarzyszami będą polarne lisy i zmienna pogoda.

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1

Przelot do Reykjaviku. Zakwaterowanie i nocleg.

DZIEŃ 2 

Spacer po Reykjaviku, zakupy gazu do kuchenek i prowiantu. W południe wsiadamy w busa i ruszamy w drogę przez Islandię na jej północno-zachodni kraniec do Fiordów Zachodnich, do miejscowości Ísafjörður. Po drodze podziwianie uroków Islandii. Wieczorem spacer po okolicy, odprawa z mapą przed wyprawą. Dla chętnych wieczorem wyjście do jedynego browaru we Fiordach Zachodnich.

DZIEŃ 3

Rano przeprawiamy się łodzią na Półwysep Hornstrandir w okolice byłego domu doktora i rozpoczynamy trekking. Pierwszy nocleg w rozległej dolinie przy kojącym szumie wodospadu położonego w oddali.

Dystans i przewyższenia: 11 km, +500m, -500m

DZIEŃ 4-5

Trekking przez niezamieszkany półwysep. Fiordy wcinające się w górzysty krajobraz płaskowyżu powodują, że codziennie czekają nas podejścia na przełęcze na wysokości 400-600m i zejścia wprost do zatok wprost do poziomu morza, gdzie ocean wyrzuca drzewo dryftowe. Będziemy się przemieszczali zróżnicowanym podłożem, od podmokłych terenów i bujnie porośniętych łąk, przez tundrowe podłoże, kamienne rumowiska. Docieramy do zatoki Horvnik.

Dystans i przewyższenia: 13 km, +550m, -550m
Dystans i przewyższenia: 12 km, +700m, -700m

DZIEŃ 6

Mając założony obóz ruszamy “na lekko” w kierunku spektakularnych klifów Hornbjarg, najwyższych w Islandii. To połacie zielonych zboczy, który nagle opadają  500-metrową ścianą wprost do oceanu. To również doskonałe miejsce do obserwacji tutejszej awifauny. Może uda się na klifach zobaczyć maskonury, alki i fulmary. Powrót do obozowiska w zatoce Hornvik.

Dystans i przewyższenia: 16km, +1000m, -1000m

DZIEŃ 7-8

Opuszczamy zatokę Hornvik. Trekking do południowych fiordów, skąd odbierze nas łódź i odwiezie z powrotem do Ísafjörður. Następnego dnia powrót busem do Reykjaviku.
Dystans i przewyższenia: 10km, +600m, -600m

DZIEŃ 9

Odpoczynek lub dla chętnych wycieczka do gorących źródeł Reykjadalur, dzikiej rzeki, w której dzięki okolicznym źródłom termalnym panuje optymalna dla człowieka temperatura do siedzenia w wodzie. Zapraszamy na lunch w rzece! Następnie obejdziemy dookoła (!) słynny wodospad Seljalandsfoss i dotrzemy do Reynisfjara, plaży słynącej z czarnego wulkanicznego piasku, bazaltowych kolumn wystających z oceanu oraz pięknych widoków rozpościerających się z klifow. Późnym wieczorem przejazd na międzynarodowe lotnisko pod Reykjavikiem.

DZIEŃ 10

Wylot z Islandii i bezpośredni przelot do Gdańska.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego przewodnika
 • transfer busem do/z Ísafjörður
 • transfer łodzią na/z Półwyspu Hornstrandir
 • 3x hotel/pensjonat
 • 3x śniadanie
 • pakiety informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie (poza śniadaniami w miastach)
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)

MIEJSCE WYLOTU:

Miejsce rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

ZAKWATEROWANIE I WYŻYWIENIE:

4x w hotelu/pensjonacie (2x w Reykjaviku i 2x w Ísafjörður), pozostałe noclegi we własnych namiotach. Wyżywienie indywidualnie, w zależności od zakupionego prowiantu. Będzie czas na zrobienie zakupów w markecie w Reykjaviku, ceny są wyższe niż u nas. Można zabrać prowiant z Polski. Rekomendujemy żywność liofilizowaną: lekką, wysokoenergetyczną i szybką w przygotowaniu.

POZIOM TRUDNOŚCI:

Hornstrandir to jeden z bardziej wymagających regionów trekkingowych w Islandii. Będziemy poruszać się w terenie bez szerokich ścieżek i dróg. Szlak jest co jakiś czas zamarkowany kopcami kamieni, oznakowania są znikome. Podłoże będzie bardzo zróżnicowane - od wysokich trawy i podmokłych terenów przy ujściach rzek i w zatokach, przez błoto, tundrowe podłoże porośnięte mchami, kamieniste pola, rumowiska skalne. Kilka razy trzeba będziemy przechodzić szerokie rzeki w zimnej wodzie po kolana. Wejścia i zejścia z przełęczy to często odcinki o dużym nachyleniu. Średni dzienny dystans wyniesie nie więcej niż 15 km, jednak w danym terenie oznacza to całodzienne przejścia od 6 do 9 godzin, w nie zawsze sprzyjającej pogodzie. Uczestnik trekkingu musi być gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń i poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych z własnym plecakiem dużego rozmiaru.Na Hornstrandirze nie występuje zagrożenie ze strony dzikich zwierząt. Nie ma tam niedźwiedzi polarnych, tylko ciekawskie polarne liski.

POGODA:

Klimat surowy północny, typowy dla tundry, temperatura 5-10°C przez cały dzień, często wieje zimny wiatr, jest duże zachmurzenie, występują opady deszczu. Należy się spodziewać zachmurzenia i mgieł (które będą okazją do zrobienia niesamowitych zdjęć).

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba uczestników to 8.

ŁĄCZNOŚĆ:

Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Zasięg może się pojawiać ew. na przełęczach.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Islandia: trekking przez Półwysep Hornstrandir pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Islandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.