Hardangervidda: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii

Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
10 dni5 490

O wyprawie

  •  7-dniowy trekking na lekko przez największy płaskowyż Europy
  • Przejazd Bergensbanen - malowniczym szlakiem kolejowym
  • Możliwość spotkania lemingów i reniferów
  • Spanie w samoobsługowych drewnianych chatach
  • Prawdziwe spotkanie z nieokrzesaną przyrodą
  • Wisienka na torcie - dotarcie do słynnej chaty Litlos!

Trekking w Norwegii, piesza wycieczka po bezdrożach Europy. Zabieramy Was na prawdziwą przygodę! Zmierzymy się ze złowieszczo brzmiącą Hardangerviddą, czyli największym płaskowyżem w Europie.

Z Bergen wyruszymy malowniczą trasą kolejową Bergensbanen. Na płaskowyż wyruszymy z wysokości 0 m n.p.m., atakując go z samego Hardangerfiordu. Zatopimy się na 7 dni w dzikiej i surowej przyrodzie płaskowyżu, wędrując od chaty do chaty. Może uda się spotkać renifery, których populacja na Hardangerviddzie liczy ponad 6000 sztuk...

Zmierzymy się z wymagającym terenem i warunkami pogodowymi. Idąc oznaczonym szlakiem, pokonamy skaliste góry, bagniste tereny, wzgórza i strumienie. Otaczać nas będą niezliczone rzeki, wodospady, jeziora, bezkresna przestrzeń. Miniemy charakterystyczny Hårteigen i dotrzemy do serca Hardangerviddy, do przepięknie położonej chaty Litlos.

Wędrować będziemy bez namiotu i karimaty, nocując w samoobsługowych ale dobrze wyposażonych chatach lokalnej organizacji turystycznej. Wieczory spędzimy przy świecach i kominku. Wędrówkę zakończymy w miejscowości Kinsarvik z powrotem nad brzegiem fiordu.

Program

DZIEŃ 1 (21.08.)
Wylot z Warszawy lub Gdańska do Bergen. Przejazd Bergensbanen, malowniczą trasą kolejową. Zbliżając się do Hardangerviddy dojeżdżamy do miejscowości Voss położonej nad jeziorem Vangsvatnet.

DZIEŃ 2 (22.08.)
Rozpoczynamy trekking w niecodziennym stylu, czyli z poziomu fiordu (0 m n.p.m.). Ruszamy przepiękną doliną Husedalen, w otoczeniu ponad kilometrowych ścian, wzdłuż wzburzonej rzeki Kinso, naszpikowanej wodospadami, które zobaczymy po drodze. Docieramy do na nocleg do górskiej chaty położonej na wysokości 1028 m n.p.m.

DZIEŃ 3-7 (23 - 27.08.)
Na dobre zatapiamy się w dzikiej przyrodzie. Wędrujemy przez płaskowyż zataczając wielką pętlę. Czeka nas kilka dni marszu na terenie Parku Narodowego Hardangervidda szlakiem wytyczonym przez doliny, góry, równiny, podmokłe tereny. Przekraczamy rzeki, strumienie, mijamy wodospady, wspinamy się na przełęcze. Po drodze mijamy najbardziej charakterystyczny szczyt Hardangerviddy - Hårteigen (1690 m n.p.m), oraz docieramy do przepięknej chaty Litlos, położonej w samym sercu płaskowyżu.  W jednej z chat na trasie zostaniemy dwie noce z rzędu. Będzie to okazja do błogiego odpoczynku, lub fakultatywnych wycieczek bez plecaka.

DZIEŃ 8 (28.08.)
Opuszczamy płaskowyż i schodzimy doliną Husedalen do fiordu, do wioski Kinsarvik. Wieczorem dojeżdżamy komunikacją publiczną do Bergen na nocleg.

DZIEŃ 9 (29.08.)
Żegnamy się z Norwegią. Poranny wylot z Bergen do Gdańska.

Warunki

APEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 10 kg

• 1 sztuka małego bagażu podręcznego

• transport na miejscu (z lotniska do punktu rozpoczęcia trekkingu i z powrotem na lotnisko z punktu zakończenia trekkingu)

• zakwaterowanie w samoobsługowych chatach, zakwaterowanie w pensjonacie w Bergen przed wylotem

• 1x kolacja i śniadanie w górskiej chacie Litlos, 1x śniadanie w Voss

• opiekę polskojęzycznego pilota

• materiały informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie (poza chatą Litlos, oraz śniadaniem w Voss w Dzień 2)
• dodatkowy bagaż

MIEJSCE WYLOTU:
Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Warszawa lub Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

ZAKWATEROWANIE:
Samoobsługowe chaty wyposażone są we wszystko, czego potrzebuje turysta do przygotowania posiłku i wyspania się. Chaty zapewniają w pełni bezpieczne schronienie w dowolnych warunkach pogodowych. Chaty posiadają w pełni wyposażone kuchnie z kuchenkami gazowymi oraz magazyn suchego prowiantu. W chatach znajdują się stoły, krzesła, ławy, łóżka piętrowe z poduszkami, kołdrami lub kocami (wymagane są tzw. prześcieradła turystyczne, wkładki do śpiwora, lub cienkie śpiwory). Turyści samodzielnie dbają o chatę, sprzątają, przynoszą drewno z drewutni, wodę pozyskują z jezior i strumieni znajdujących się przy chatach (nie ma problemu z dostępnością wody). Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców. W chatach mogą przebywać inni turyści, dlatego ważne jest przestrzeganie ogólnoprzyjętych zasad koegzystencji i przestrzegać regulaminu chat zwłaszcza w zakresie korzystania z dostępnego wyposażenia oraz sprzątania i recyklingu. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się toaleta (wychodek). Zazwyczaj chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody.

WYŻYWIENIE:
Żywność należy zabrać ze sobą z Polski lub kupić na miejscu. Będzie na to czas w Bergen. W każdej z chat można ugotować sobie posiłek (dostęp do wody, dobrze wyposażone kuchnie). Istnieje możliwość zakupu we własnym zakresie suchego prowiantu w samoobsługowych chatach (np. jedzenie w puszkach, ryże, makarony, owsianki, kawa, herbata, chrupkie pieczywo, zupki instant, i inne). Polecamy zabranie żywności lifolilizowanej, aby ograniczyć wagę plecaka. W Norwegii nie ma problemu z dostępem do wody. Pozyskuje się ją ze strumieni lub jezior.

Jedną norweską kolację i śniadanie zjemy w samym sercu płaskowyżu w górskiej chacie Litlos, w której w trakcie sezonu serwowane sa posiłki z lokalnych produktów
(w przypadku terminu 12-20.09.2020 będzie to pożegnalna kolacja w Bergen)

POGODA:
Odwiedzany region jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują częste występowanie silnych wiatrów. Płaskowyż Hardangervidda słynie z wysokiej nieprzewidywalności warunków pogodowych. Przełom sierpnia i września w górach można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od 0°C do 15°C za dnia, oraz od -1°C do 5°C w nocy. Występują silny wiatr i opady deszczu, aczkolwiek możemy napotkać również złotą norweską jesień. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 11 osób.

ŁĄCZNOŚĆ:
Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Relatywnie większe prawdopodobieństwo jest w rejonie linii kolejowej, dróg krajowych, oraz Trolltungi. Zalecamy zabrać power bank, a telefon w czasie wyprawy trzymać w cieple.

POZIOM TRUDNOŚCI:
Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr. Teren będzie zróżnicowany. Napotkamy kamieniste podejścia w otoczeniu skał, rozległe wzgórza, czy też równinne tereny podmokłe. Zawsze jednak poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Uczestnik trekkingu musi być zdecydowanie gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń, poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Łączny dystans jaki nas czeka do przejścia wynosi około 115 kilometrów, rozłożone na dzienne odcinki wynoszące od 15 do 25 kilometrów.

INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Hardangervidda: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.