Hardangervidda i Trolltunga

Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
10 dni6 990

O wyprawie

Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii

 • 7-dniowy trekking na lekko przez największy płaskowyż Europy
 • Zdobycie Trolltungi - skały nad 700-metrowa przepaścią
 • Możliwość spotkania lemingów i reniferów
 • Spanie w samoobsługowych drewnianych chatach
 • Prawdziwe spotkanie z nieokrzesaną przyrodą
 • Wisienka na torcie - dotarcie do słynnej chaty Litlos!

Trekking w Norwegii, piesza wycieczka po bezdrożach Europy. Zabieramy Was na prawdziwą przygodę! Zmierzymy się ze złowieszczo brzmiącą Hardangerviddą, czyli największym płaskowyżem w Europie

Na rozgrzewkę wejdziemy na Trolltungę, czyli Język Trolla, najbardziej znaną skałę w Norwegii. Na płaskowyż wyruszymy z wysokości 0 m n.p.m., atakując go z samego Hardangerfiordu. Zatopimy się na 7 dni w dzikiej i surowej przyrodzie płaskowyżu, wędrując od chaty do chaty. Może uda się spotkać renifery, których populacja na Hardangerviddzie liczy ponad 6000 sztuk...

Zmierzymy się z wymagającym terenem i warunkami pogodowymi. Idąc oznaczonym szlakiem, pokonamy skaliste góry, bagniste tereny, wzgórza i strumienie. Otaczać nas będą niezliczone rzeki, wodospady, jeziora, bezkresna przestrzeń. Miniemy charakterystyczny Hårteigen i dotrzemy do serca Hardangerviddy, do przepięknie położonej chaty Litlos.

Wędrować będziemy bez namiotu i karimaty, nocując w samoobsługowych ale dobrze wyposażonych chatach lokalnej organizacji turystycznej. Wieczory spędzimy przy świecach i kominku. To są właśnie dodatkowe atuty wycieczki Norwegia z Barents.pl! Wędrówkę zakończymy w miejscowości Kinsarvik z powrotem nad brzegiem fiordu.

Program

RAMOWY PROGRAM, NORWEGIA WYCIECZKA TREKKINGOWA:

DZIEŃ 1

Wylot z Gdańska do Bergen. Przejazd malowniczymi drogami wzdłuż fiordów do miasteczka Odda. Nocleg.

DZIEŃ 2

Przygodę z Hardangerviddą rozpoczynamy od trekkingu na lekko na słynny Języka Trolla, czyli Trolltungę, skałę górującą 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Nocleg w Oddzie.

DZIEŃ 3

Z Oddy wyjeżdżamy prosto w góry przez wioskę Røldal i wyruszamy na płaskowyż z jego południowych krańców wchodząc na teren Parku Narodowego Hardangerviddy. Na pierwszy nocleg docieramy do chaty nad jeziorem skrytej w głębokiej dolinie.

DZIEŃ 4-8

Na dobre zatapiamy się w dzikiej przyrodzie. Czeka nas kilka dni marszu na terenie Parku Narodowego Hardangervidda szlakiem wytyczonym przez doliny, góry, równiny, podmokłe tereny. Przekraczamy rzeki, strumienie, mijamy wodospady, wspinamy się na przełęcze. Po drodze mijamy najbardziej charakterystyczny szczyt Hardangerviddy - Hårteigen (1690 m n.p.m), oraz docieramy do przepięknej chaty Litlos, położonej w samym sercu płaskowyżu.  W jednej z chat na trasie zostaniemy dwie noce z rzędu. Będzie to okazja do błogiego odpoczynku, lub fakultatywnych wycieczek bez plecaka.

DZIEŃ 9

Opuszczamy płaskowyż i schodzimy doliną Husedalen do fiordu, do wioski Kinsarvik. Wieczorem dojeżdżamy komunikacją publiczną do Bergen na nocleg.

DZIEŃ 10

Żegnamy się z Norwegią. Wylot z Bergen do Gdańska.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO NORWEGII:

 • bilet lotniczy z Gdańska w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 10 kg
 • 1 sztuka małego bagażu podręcznego
 • transport na miejscu (z lotniska do punktu rozpoczęcia trekkingu i z powrotem na lotnisko z punktu zakończenia trekkingu)
 • 6x zakwaterowanie w samoobsługowych chatach, zakwaterowanie w pensjonacie w Bergen i Oddzie
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • materiały informacyjne
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • wyżywienie
 • test na obecność Covid-19 (jeżeli dotyczy)
 • WYDATKI FAKULTATYWNE:
 • ekwiwalent ok. 600 PLN w NOK na karcie płatniczej na kolacje, śniadania lub piwo w górskich schroniskach (w 2 schroniskach będzie można zamawiać posiłki)
 • dodatkowy bagaż

MIEJSCE WYLOTU:

Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

ZAKWATEROWANIE:

Samoobsługowe chaty wyposażone są we wszystko, czego potrzebuje turysta do przygotowania posiłku i wyspania się. Chaty zapewniają w pełni bezpieczne schronienie w dowolnych warunkach pogodowych. Chaty posiadają w pełni wyposażone kuchnie z kuchenkami gazowymi oraz magazyn suchego prowiantu. W chatach znajdują się stoły, krzesła, ławy, łóżka piętrowe z poduszkami, kołdrami lub kocami (wymagane są tzw. prześcieradła turystyczne, wkładki do śpiwora, lub cienkie śpiwory). Turyści samodzielnie dbają o chatę, sprzątają, przynoszą drewno z drewutni, wodę pozyskują z jezior i strumieni znajdujących się przy chatach (nie ma problemu z dostępnością wody). Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców. W chatach mogą przebywać inni turyści, dlatego ważne jest przestrzeganie ogólnoprzyjętych zasad koegzystencji i przestrzegać regulaminu chat zwłaszcza w zakresie korzystania z dostępnego wyposażenia oraz sprzątania i recyklingu. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się toaleta (wychodek). Zazwyczaj chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody.

WYŻYWIENIE:

W 2 chatach będzie można zamówić kolację (lub przygotować kolację samodzielnie). W 4 chatach gotujemy samodzielnie (bezproblemowy dostęp do wody ze strumieni i jezior, dobrze wyposażone kuchnie).

W chatach są bardzo dobrze wyposażone magazyny z prowiantem w przystępnych cenach. Uczestnicy mogą je kupować za pomocą aplikacji w telefonie, pilot pomoże kupić.
Uczestnicy bardzo chwalą sobie to jedzenie i spokojnie da się z niego przygotować kolację lub śniadanie - są to np. ryże, makarony, owsianki, kawa, herbata, chrupkie pieczywo, owoce w puszkach, mięso w puszkach, zupki instant, naleśniki w proszku...

Dodatkowo przed trekkingiem odwiedzimy norweski supermarket, gdzie podstawowe produkty są w przystępnych cenach. Dlatego nie trzeba zabierać z Polski kilogramów jedzenia na wszystkie dni.
Niemniej jednak jak masz jakieś ulubione produkty, to należy je zabrać z Polski. Zakupu liofilizatów również zalecamy w Polsce.

Będzie możliwość zamówienia norweskiej kolacji i śniadania w samym sercu płaskowyżu w górskiej chacie Litlos, oraz kolacji w chacie Stavali, w których w trakcie sezonu serwowane są posiłki z lokalnych produktów.

POGODA:

Odwiedzany region jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują częste występowanie silnych wiatrów. Płaskowyż Hardangervidda słynie z wysokiej nieprzewidywalności warunków pogodowych. Przełom sierpnia i września w górach można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od 0°C do 15°C za dnia, oraz od -1°C do 5°C w nocy. Występują silny wiatr i opady deszczu, aczkolwiek możemy napotkać również złotą norweską jesień. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.

GRUPA:

Minimalna liczba osób na wycieczce: 7. Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 11 osób.

ŁĄCZNOŚĆ:

Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Relatywnie większe prawdopodobieństwo jest w rejonie linii kolejowej, dróg krajowych, oraz Trolltungi. Zalecamy zabrać power bank, a telefon w czasie wyprawy trzymać w cieple.

POZIOM TRUDNOŚCI:

Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr. Teren będzie zróżnicowany. Napotkamy kamieniste podejścia w otoczeniu skał, rozległe wzgórza, czy też równinne tereny podmokłe. Zawsze jednak poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Uczestnik trekkingu musi być zdecydowanie gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń, poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Łączny dystans jaki nas czeka do przejścia wynosi około 115 kilometrów, rozłożone na dzienne odcinki wynoszące od 15 do 25 kilometrów.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Hardangervidda i Trolltunga pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.