
Boot Camp – treningi inne niż wszystkie
Padnij! Powstań! Walcz! Te trzy komendy mogą przywołać w myślach sceny z wojskowych obozów przetrwania, znanych nam głównie z amerykańskich filmów. Dyscyplina, rygor i niebywały wysiłek fizyczny to...
Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii
Trekking w Norwegii, piesza wycieczka po bezdrożach Europy. Zabieramy Was na prawdziwą przygodę! Zmierzymy się ze złowieszczo brzmiącą Hardangerviddą, czyli największym płaskowyżem w Europie
Na rozgrzewkę wejdziemy na Trolltungę, czyli Język Trolla, najbardziej znaną skałę w Norwegii. Na płaskowyż wyruszymy z wysokości 0 m n.p.m., atakując go z samego Hardangerfiordu. Zatopimy się na 7 dni w dzikiej i surowej przyrodzie płaskowyżu, wędrując od chaty do chaty. Może uda się spotkać renifery, których populacja na Hardangerviddzie liczy ponad 6000 sztuk...
Zmierzymy się z wymagającym terenem i warunkami pogodowymi. Idąc oznaczonym szlakiem, pokonamy skaliste góry, bagniste tereny, wzgórza i strumienie. Otaczać nas będą niezliczone rzeki, wodospady, jeziora, bezkresna przestrzeń. Miniemy charakterystyczny Hårteigen i dotrzemy do serca Hardangerviddy, do przepięknie położonej chaty Litlos.
Wędrować będziemy bez namiotu i karimaty, nocując w samoobsługowych ale dobrze wyposażonych chatach lokalnej organizacji turystycznej. Wieczory spędzimy przy świecach i kominku. To są właśnie dodatkowe atuty wycieczki Norwegia z Barents.pl! Wędrówkę zakończymy w miejscowości Kinsarvik z powrotem nad brzegiem fiordu.
RAMOWY PROGRAM, NORWEGIA WYCIECZKA TREKKINGOWA:
DZIEŃ 1 (19.08.)
Wylot z Gdańska do Bergen. Przejazd malowniczymi drogami wzdłuż fiordów do miasteczka Odda. Nocleg.
DZIEŃ 2 (20.08.)
Przygodę z Hardangerviddą rozpoczynamy od trekkingu na lekko na słynny Języka Trolla, czyli Trolltungę, skałę górującą 700 metrów nad jeziorem Ringedalsvatnet. Nocleg w Oddzie.
DZIEŃ 3 (21.08)
Z Oddy wyjeżdżamy prosto w góry przez wioskę Røldal i wyruszamy na płaskowyż z jego południowych krańców wchodząc na teren Parku Narodowego Hardangerviddy. Na pierwszy nocleg docieramy do chaty nad jeziorem skrytej w głębokiej dolinie.
DZIEŃ 4-8 (22 - 26.08.)
Na dobre zatapiamy się w dzikiej przyrodzie. Czeka nas kilka dni marszu na terenie Parku Narodowego Hardangervidda szlakiem wytyczonym przez doliny, góry, równiny, podmokłe tereny. Przekraczamy rzeki, strumienie, mijamy wodospady, wspinamy się na przełęcze. Po drodze mijamy najbardziej charakterystyczny szczyt Hardangerviddy - Hårteigen (1690 m n.p.m), oraz docieramy do przepięknej chaty Litlos, położonej w samym sercu płaskowyżu. W jednej z chat na trasie zostaniemy dwie noce z rzędu. Będzie to okazja do błogiego odpoczynku, lub fakultatywnych wycieczek bez plecaka.
DZIEŃ 9 (27.08.)
Opuszczamy płaskowyż i schodzimy doliną Husedalen do fiordu, do wioski Kinsarvik. Wieczorem dojeżdżamy komunikacją publiczną do Bergen na nocleg.
DZIEŃ 10 (28.08.)
Żegnamy się z Norwegią. Poranny wylot z Bergen do Gdańska.
ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI DO NORWEGII:
WE WŁASNYM ZAKRESIE:
WYDATKI FAKULTATYWNE:
MIEJSCE WYLOTU:
Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Gdańsk. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.
ZAKWATEROWANIE:
Samoobsługowe chaty wyposażone są we wszystko, czego potrzebuje turysta do przygotowania posiłku i wyspania się. Chaty zapewniają w pełni bezpieczne schronienie w dowolnych warunkach pogodowych. Chaty posiadają w pełni wyposażone kuchnie z kuchenkami gazowymi oraz magazyn suchego prowiantu. W chatach znajdują się stoły, krzesła, ławy, łóżka piętrowe z poduszkami, kołdrami lub kocami (wymagane są tzw. prześcieradła turystyczne, wkładki do śpiwora, lub cienkie śpiwory). Turyści samodzielnie dbają o chatę, sprzątają, przynoszą drewno z drewutni, wodę pozyskują z jezior i strumieni znajdujących się przy chatach (nie ma problemu z dostępnością wody). Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców. W chatach mogą przebywać inni turyści, dlatego ważne jest przestrzeganie ogólnoprzyjętych zasad koegzystencji i przestrzegać regulaminu chat zwłaszcza w zakresie korzystania z dostępnego wyposażenia oraz sprzątania i recyklingu. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się toaleta (wychodek). Zazwyczaj chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody.
WYŻYWIENIE:
Żywność należy zabrać ze sobą z Polski lub kupić na miejscu. Będzie na to czas w Bergen. W każdej z chat można ugotować sobie posiłek (dostęp do wody, dobrze wyposażone kuchnie). Istnieje możliwość zakupu we własnym zakresie suchego prowiantu w samoobsługowych chatach (np. jedzenie w puszkach, ryże, makarony, owsianki, kawa, herbata, chrupkie pieczywo, zupki instant, i inne). Polecamy zabranie żywności lifolilizowanej, aby ograniczyć wagę plecaka. W Norwegii nie ma problemu z dostępem do wody. Pozyskuje się ją ze strumieni lub jezior.
Możliwość zamóweinia norweskiej kolacji i śniadania w samym sercu płaskowyżu w górskiej chacie Litlos, w której w trakcie sezonu serwowane sa posiłki z lokalnych produktów.
POGODA:
Odwiedzany region jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują częste występowanie silnych wiatrów. Płaskowyż Hardangervidda słynie z wysokiej nieprzewidywalności warunków pogodowych. Przełom sierpnia i września w górach można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od 0°C do 15°C za dnia, oraz od -1°C do 5°C w nocy. Występują silny wiatr i opady deszczu, aczkolwiek możemy napotkać również złotą norweską jesień. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.
GRUPA:
Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 11 osób.
ŁĄCZNOŚĆ:
Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Relatywnie większe prawdopodobieństwo jest w rejonie linii kolejowej, dróg krajowych, oraz Trolltungi. Zalecamy zabrać power bank, a telefon w czasie wyprawy trzymać w cieple.
POZIOM TRUDNOŚCI:
Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr. Teren będzie zróżnicowany. Napotkamy kamieniste podejścia w otoczeniu skał, rozległe wzgórza, czy też równinne tereny podmokłe. Zawsze jednak poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Uczestnik trekkingu musi być zdecydowanie gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń, poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Łączny dystans jaki nas czeka do przejścia wynosi około 115 kilometrów, rozłożone na dzienne odcinki wynoszące od 15 do 25 kilometrów.
INNE:
Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.
Padnij! Powstań! Walcz! Te trzy komendy mogą przywołać w myślach sceny z wojskowych obozów przetrwania, znanych nam głównie z amerykańskich filmów. Dyscyplina, rygor i niebywały wysiłek fizyczny to...
Strój jeźdźca konnego jest bardzo charakterystyczny. Najbardziej rozpoznawalnymi elementami są: czarny kask oraz spodnie nazywane bryczesami. Pełny strój jeździecki składa się z wielu części, które...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Hardangervidda i Trolltunga pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.