Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii

Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
10 dni5 490

O wyprawie

Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii

• 6-dniowy trekking na lekko przez największy płaskowyż Europy

• przejazd Bergensbanen - malowniczym szlakiem kolejowym

• możliwość spotkania lemingów i reniferów

• spanie w samoobsługowych drewnianych chatach

• prawdziwe spotkanie z nieokrzesaną przyrodą

• wisienka na torcie - dotarcie do słynnej Trolltungi!

Zabieramy was na prawdziwą trekkingową przygodę! Zmierzymy się ze złowieszczo brzmiącą Hardangerviddą, największym płaskowyżem w Europie.

Dotrzemy na miejsce najbardziej malowniczą linią kolejową Norwegii. Wysiądziemy na jednej z najwyżej położonych stacji kolejowych, spróbujemy zanocować w jednej z najtrudniej dostępnych chat turystycznych.

Zobaczymy najbardziej malowniczy wodospad Norwegii - Voringsfossen, po czym zatopimy się w dzikiej i surowej przyrodzie płaskowyżu Hardanger, wędrując na południe od chaty do chaty. Może uda się spotkać renifery, których populacja na Hardangerviddzie liczy ponad 6000 sztuk...

Zmierzymy się z wymagającym terenem i warunkami pogodowymi. Idąc oznaczonym szlakiem, pokonamy skaliste góry, bagniste tereny, wzgórza i strumienie. Otaczać nas będą niezliczone rzeki, wodospady, jeziora, bezkresne przestrzenie. Miniemy charakterystyczny Hårteigen i dotrzemy do Trolltungi, czyli Języka trolla, najbardziej znanej skały w Norwegii.

Wędrować będziemy bez namiotu i karimaty, nocując w samoobsługowych ale dobrze wyposażonych chatach lokalnej organizacji turystycznej. Wieczory spędzimy przy świecach i kominku.

Wędrówkę zakończymy w gminie Odda, u podnóża lodowca Folgefonna.

Program

DZIEŃ 1 (23.08.)
Wylot z Warszawy do Bergen. Przejazd Bergensbanen, malowniczą i najwyżej położoną trasą kolejową w Norwegii. Wysiadamy w centrum płaskowyżu na stacji położonej powyżej 1000 m n.p.m. Śpimy w chacie turystycznej zaraz obok stacji.

DZIEŃ 2 (24.08.)
Rozpoczynamy trekking. Przemieszczamy się w rejonie lodowca Hardangerjokulen i przy dobrej pogodzie próbujemy dotrzeć do jednej z najtrudniej dostępnych chat turystycznych w Norwegii, położonej wśród skał obok jęzora lodowca. W przypadku braku możliwości śpimy w niżej położonej chacie, z równie pięknym widokiem na lodowiec.

DZIEŃ 3 (25.08.)
Docieramy do wodospadu Voringsfossen - ponoć najładniejszego w Norwegii. Na chwilę ocieramy się o cywilizację przecinając drogę krajową nr 7 łączącą Oslo i Bergen. Śpimy w pensjonacie.

DZIEŃ 4-8 (26 - 30.08.)
Na dobre zatapiamy się w dzikiej przyrodzie. Wędrujemy na południe przez płaskowyż. Czeka nas kilka dni marszu na terenie Parku Narodowego Hardangervidda szlakiem wytyczonym przez doliny, góry, równiny, podmokłe tereny. Przekraczamy rzeki, strumienie, mijamy wodospady, wspinamy się na przełęcze. Po drodze mijamy najbardziej charakterystyczny szczyt Hardangerviddy - Hårteigen, oraz docieramy do słynnego Języka trolla, czyli Trolltungi, skale górującej 700 metrów nad znajdującym się pod nią jeziorem. Nocujemy w samoobsługowych chatach. Wędrówkę kończymy w gminie Odda.

DZIEŃ 9 (31.08.)
Zapasowy dzień, który będzie można przeznaczyć np. na fakultatywną wycieczkę na lodowiec Folgefonna, lub po prostu relaks w malowniczym fjordzie.

DZIEŃ 10 (1.09.)
Żegnamy się z Hardangerviddą, Trolltungą i lodowcem. Przejazd komunikacją autobusową do Oslo i powrót wieczornym samolotem do Warszawy.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

• bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi

• 1 sztuka bagażu rejestrowanego do 10kg

• 1 sztuka małego bagażu podręcznego

• transport na miejscu (z lotniska do punktu rozpoczęcia trekkingu i z powrotem na lotnisko z punktu zakończenia trekkingu)

• zakwaterowanie w samoobsługowych chatach

• opiekę polskojęzycznego pilota

• materiały informacyjne i mapy

• obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży

• ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro

• obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:
• wyżywienie
• dodatkowy bagaż

BILETY LOTNICZE:
Miejsca rozpoczęcia wycieczki to Warszawa. Przylot z innych miast po ustaleniu za dopłatą.

ZAKWATEROWANIE:
Samoobsługowe chaty wyposażone są we wszystko, czego potrzebuje turysta do przygotowania posiłku i wyspania się. Chaty zapewniają w pełni bezpieczne schronienie w dowolnych warunkach pogodowych. Chaty posiadają w pełni wyposażone kuchnie z kuchenkami gazowymi oraz magazyn suchego prowiantu. W chatach znajdują się stoły, krzesła, ławy, łóżka piętrowe z poduszkami, kołdrami lub kocami (wymagane są tzw. prześcieradła turystyczne, wkładki do śpiwora, lub cienkie śpiwory). Turyści samodzielnie dbają o chatę, sprzątają, przynoszą drewno z drewutni, wodę pozyskują z jezior i strumieni znajdujących się przy chatach (nie ma problemu z dostępnością wody). Chatki mają regularnie kontrolowany stan pieców. W chatach mogą przebywać inni turyści, dlatego ważne jest przestrzeganie ogólnoprzyjętych zasad koegzystencji i przestrzegać regulaminu chat zwłaszcza w zakresie korzystania z dostępnego wyposażenia oraz sprzątania i recyklingu. W bliskim otoczeniu chaty zawsze znajduje się toaleta (wychodek). Zazwyczaj chaty nie posiadają prądu ani bieżącej wody.

WYŻYWIENIE:
Żywność należy zabrać ze sobą z Polski lub kupić na miejscu. W każdej z chat można ugotować sobie posiłek (dostęp do wody, dobrze wyposażone kuchnie). Istnieje możliwość zakupu we własnym zakresie suchego prowiantu w samoobsługowych chatach (np. jedzenie w puszkach, ryże, makarony, owsianki, kawa, herbata, chrupkie pieczywo, zupki instant, i inne). Polecamy zabranie żywności lifolilizowanej, aby ograniczyć wagę plecaka. W Norwegii nie ma problemu z dostępem do wody. Pozyskuje się ją ze strumieni lub jezior.

POGODA:
Odwiedzany region jest najbardziej na południe wysuniętym miejscem w którym występuje klimat subpolarny, panujący w regionie przez cały rok. Otwarte przestrzenie powodują częste występowanie silnych wiatrów. Płaskowyż Hardangervidda słynie z wysokiej nieprzewidywalności warunków pogodowych. Przełom sierpnia i września w górach można porównać pogodowo do środka jesieni w Polsce. Średnia temperatura w tym okresie wynosi 6°C. Temperatury mogą wahać się od 0°C do 15°C za dnia, oraz od -1°C do 5°C w nocy. Występują silny wiatr i opady deszczu, aczkolwiek możemy napotkać również złotą norweską jesień. W wyższych partiach nadal jeszcze nie powinien padać śnieg.

GRUPA:
Jeździmy w małych grupach, nie więcej niż 11 osób.

ŁĄCZNOŚĆ:
Należy brać pod uwagę, że na terenie po którym będziemy się poruszać nie ma gwarancji występowania zasięgu telefonii komórkowej. Może się zdarzyć kilka dni bez zasięgu. Relatywnie większe prawdopodobieństwo jest w rejonie linii kolejowej, dróg krajowych, oraz Trolltungi. Zalecamy zabrać power bank, a telefon w czasie wyprawy trzymać w cieple.

POZIOM TRUDNOŚCI:
Poziom trudności porównywalny jest do 20 km trekkingów po Beskidach w drugiej połowie października, z tym że w otwartym, bezdrzewnym, kamienistym terenie, co wpływa na większą ekspozycję na deszcz i wiatr. Teren będzie zróżnicowany. Napotkamy kamieniste podejścia w otoczeniu skał, rozległe wzgórza, czy też równinne tereny podmokłe. Zawsze jednak poruszamy się po szlaku wyznaczonym przez lokalną organizację turystyczną. Uczestnik trekkingu musi być zdecydowanie gotowy na pokonywanie kilkusetmetrowych przewyższeń, poruszanie się w jesiennych warunkach pogodowych przez 5-9 godzin w ciągu dnia z własnym plecakiem średniego rozmiaru. Łączny dystans jaki nas czeka do przejścia wynosi około 115 kilometrów, rozłożone na dzienne odcinki wynoszące od 10 do 25 kilometrów.

INNE:
• Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku zmiany sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Hardangervidda i Trolltunga: trekking przez surowy płaskowyż Norwegii pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Norwegia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.