Estonia - wrota Północy

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
we własnym zakresie

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Estonia to wrota dalekiej Północy. Zimą można tu spotkać gości z najdalszych regionów Arktyki - zimujące birginiaki, turkany, edredony, uhle, markaczki i wiele innych. W estońskich lasach żyją północne gatunki sów puszczyk mszarny i uralski a także leśne kuraki - jarząbki, cietrzewie i głuszce. Po lasach północnej Estonii w Parku Narodowym Lahemaa stąpają największe europejskie drapieżniki: niedźwiedzie, wilki i "Święty Graal" obserwatorów dzikiej przyrody - ryś.

 • Zimowiska birginiaków, dzięcioły, sowy
 • Park Narodowy Vilsandi na wyspie Sarema
 • Zimowiska arktycznych kaczek
 • Park Narodowy Lahemaa - sowy i leśne kuraki borealnych lasów
 • Przylądek Poosaspea - zimowiska ptaków
 • Rezerwat Kabli na Zatoką Ryską
 • Wysokie klify Paldiski
 • Zamek Kuressaare
 • Tallinn, Ryga - spacery po 2 stolicach

Sarema - Park Narodowy Vilsandi

Wody oblewające jedną z największych wysp Bałtyku są płytkie i pełne życia. Występują tutaj wszystki 3 bałtyckie gatunki fok. To także miejsce zimowania arktycznych kaczek birginiaków, które w niektórych latach u wybrzeży Saremy tworzą gęste niczym korzuchy wielkie stada. Wędrując nad malowniczym wybrzeżem Saremy wypatrywać będziemy zimujących ptaków, fok i nieznanych w Polsce widoków skalistego wybrzeża. Parka Narodowy Vilsandi na zachodzie wyspy jest najcenniejszym przyrodniczo odcienkiem estońskiego wybrzeża. Na Saremie odwiedzimy niewielkie jeziorko powstałe w kraterze po upadku meteorytu. Na południu wyspy zajrzymy także do słynnego zamku Kuressaare.

Tajga w Parku Narodowym Lahemaa

Lasy borealne Parku Narodowego Lahemaa na północy Estonii to ostoja niedźwiedzi, wilków i rysia. Martwe drzewa to królestwo dzięciołów trójpalczastego i białogrzbietego. Mamy dużą szansę natknąć się tu na liczne leśne kuraki: jarząbki, głuszce, cietrzewie. W zimowe i wczesnowiosenne miesiące nie trudno także o spotkanie z puszczykiem mszarnym i uralskim, a także z sową jarzębatą, która w swoim koczowniczym trybie życia, przylatuje tu zimą z północy Finlandii.

Program

Dzień 1 Przejazd do Rygi, spacer po mieście

Rano wyjazd z Warszawy i przejazd do Rygi. Zakwaterowanie w centrym Rygi i wieczorny spacer po starówce stolicy Łotwy.

Dzień 2 Haademeeste i przeprawa na Saremę

Po wyjeździe z Rygi wizyta nad Zatoką Ryską w rezerwacie Kabli. Spacer kładką przez torfowiska do punktu widokowego na płytkie wody zatoki. Będziemy wypatrywać zimujących tutaj północnych kaczek. Zwiedzanie terenu stacji ornitologicznej Häädemeeste, ogromna pułapka do łapania ptaków typu Helgoland. Przejazd do Virtsu i przeprawa promowa. Przejazd na wyspę Sarema.

Dzień 3 Park Narodowy Vilsandi, Kuressaare

Rano wyruszymy na poszukiwania birginiaków na wybrzeżu Saremy w Parku Narodowym Vilsandi. To jedno z najważniejszych zimowisk tej arktycznej kaczki na Bałtyku. Po obserwacjach przyrodniczych zajrzymy nad jeziorko powstałe w kraterze po upadku meteorytu. Odwiedzimy także na chwilę główne miasto wyspy Kuressaare z okazałym zamkiem.

Dzień 4 Zatoka Matsalu, przejazd do Lahemaa

Po opuszczeniu Saremy zatrzymamy się na obserwacje ptaków nad zatoką Matsalu bądź na ptasim cyplu Poosaspea, aby następnie udać się na północ do Parku Narodowego Lahemaa. Zatrzymamy się tam na 2 noce.

Dzień 5 Eksploracja Parku Lahemaa

Całodniowa eksploracja Parku Narodowego Lahemaa. Tropinie wilków, rysi i niedźwiedzi; obserwacje leśnych kuraków - jarząbków, cietrzewi, głuszców oraz sów.

Dzień 6 Wizyta w Tallinie

Ranek w Parku Lahemaa. Przejazd do Tallinna - spacer po urokliwej starówce stolicy Estonii.

Dzień 7 Powrót do Polski

Przejazd do Warszawy. Powrót do Warszawy wieczorem.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport busem lub samochodem typu van
 • Zakwaterowanie: 2-3-osobowe pokoje w domkach lub hotelach
 • Opiekę przewodnika-przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia

Liczba uczestników: 6 - 16 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 600 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Estonia - wrota Północy pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Estonia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu we własnym zakresie. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.