Zima na Spitsbergenie

Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Zima na Spitsbergenie: między polarnym dniem i nocą

 • Wyprawa na skuterach śnieżnych do Barentsburga
 • Najpiękniejsza część zimy na Spitsbergenie
 • Przeprawa przez zaśnieżone doliny i zamarznięte fiordy
 • Trekking do lodowej jaskini
 • Zwiedzanie funkcjonującej rosyjskiej osady górniczej
 • Arktyczne piwo w browarze “Krasnyj Medved”

Poznaj Arktykę w środku zimy! Zapraszamy na niezapomnianą wycieczkę na zimowy Spitsbergen! Przełom lutego i marca to okres, kiedy już ustąpiła noc polarna, ale dzień polarny jeszcze nie nastał. Zobaczymy Spitsbergen we wszystkich możliwych odcieniach i barwach - za dnia, nocą, o wschodzie i zachodzie słońca.

Pojedziemy na wyprawę skuterami śnieżnymi - jako kierowcy lub pasażerowie (Ty decydujesz) - przez zasypane śniegiem doliny Spitsbergenu i wzdłuż wybrzeży skutych lodem fiordów. Dotrzemy do wciąż funkcjonującej rosyjskiej osady górniczej Barentsburg, gdzie zwiedzimy czynną kopalnię, a w miejscowej kantynie zjemy obiad z górnikami. W bezkresnej zimowej arktycznej tundrze odetchniemy rześkim powietrzem i w pełni zrozumiemy wiersz Roberta Rożdiestwienskiego "Arktyczna choroba", wywieszony wśród historycznej zabudowy Barentsburga.

Pójdziemy na zimowy trekking na szczyt Sarkofagen i do jaskini wewnątrz lodowca. Poznamy również arktyczną stolicę Longyearbyen, z miejscowym muzeum poświęconym historii eksploracji Arktyki, malutkimi kolorowymi domkami, wielkimi parkingami dla skuterów i portem.

Zapraszamy na zimową przygodę za kręgiem polarnym!

Program

ZIMA NA SPITSBERGENIE, RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2

Przelot na Spitsbergen z przystankiem w Oslo. Przesiadkę w stolicy Norwegii wykorzystamy na wizytę w Muzeum Ekspedycji Polarnych FRAM (Frammuseet). To najlepsze wprowadzenie do zimowej wizyty w Arktyce.

Zwiedzanie Spitsbergenu zaczniemy od arktycznej stolicy Longyearbyen. Zobaczymy górniczą dzielnicę, odwiedzimy muzeum Arktyki i Instytut Polarny. Wieczorem dla chętnych kolacja w najbardziej wysuniętej na północ restauracji świata.

DZIEŃ 3

Wsiadamy na skutery śnieżne i przeprawiamy się z norweskiego Longyearbyen do rosyjskiego Barentsburga. To 70-kilometrowa wyprawa przez doliny Spitsbergenu, zaczynając w wąskiej Todalen, kończąc na ciągnącej się kilkanaście kilometrów rozległej Grøndalen. Wieczorem zobaczymy zachód słońca z zabytkowego nabrzeża Barentsburga i spróbujemy arktycznego piwa w “Czerwonym niedźwiedziu”.

* Na każdy skuter przypadają dwie osoby. Lokalny przewodnik udzieli szkolenia z prowadzenia skutera. Nie jest to trudne, za to jest dużo zabawy :-) Uczestnicy mogą się zmieniać lub dobrać tak, żeby cały czas być kierowcą lub pasażerem.

DZIEŃ 4

Barentsburg to wciąż czynna rosyjska osada górnicza. Jest to strategiczne pod względem geopolitycznym miejsce w Arktyce. Dowiemy się jak płynie życie w polarnym miasteczku, w którym czas zatrzymał się w latach 80-tych minionego stulecia. Zwiedzimy funkcjonującą kopalnię węgla kamiennego. Zjemy w prostej lokalnej górniczej kantynie. Powrotna wyprawa na skuterach do Longyearbyen. Przy sprzyjających warunkach powrót inną trasą, wzdłuż wybrzeża Isfjordu.

DZIEŃ 5

Idziemy na zimowy trekking na okoliczny szczyt Sarkofagen (514 m n.p.m.), by podziwiać z góry ośnieżone Longyearbyen i rozległą Adventdalen. Zwiedzimy też lodową jaskinię - korytarze wyrzeźbione latem wewnątrz lodowca przez wodę z topniejącego śniegu.

DZIEŃ 6

Czas na fakultatywne atrakcje. Można spędzić dzień z psami husky, wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem i zostać maszerem! Można zdobyć górę Trollsteinen, przechodząc przez lodowiec Larsbreen na skiturach lub rakietach śnieżnych lub pójść na arktyczny trekking na górę Nordenskiöldfjellet. To także czas na spacery po Longyearbyen i zakupy pamiątek.

DZIEŃ 7

Zakończenie zimowej wycieczki na Spitsbergen, powrót przez Oslo do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI NA ZIMOWY SPITSBERGEN:

 • bilet lotniczy w dwie strony wraz z wszystkimi opłatami lotniskowymi
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z taryfą linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • wyżywienie: 6x śniadanie
 • noclegi w Oslo, Longyearbyen i w Barentsburgu w pokojach czteroosobowych (single i pokoje dwuosobowe za dopłatą)
 • 1 x skuter śnieżny na 2 uczestników (dobierzemy odpowiednio w pary)
 • transfery zgodnie z programem
 • wyprawę skuterami śnieżnymi z Longyearbyen do Barentsburga i z powrotem (1 skuter na 2 osoby)
 • miejscowego przewodnika na czas wyprawy skuterami
 • zwiedzanie Barentsburga
 • wizytę w kopalni w Barentsburgu
 • wizytę w lodowej jaskini niedaleko Longyearbyen
 • degustację rosyjskiego piwa arktycznego "Krasny Medwed" (Czerwony Niedźwiedź)
 • wynajem obowiązkowej broni w celu zapewnienia bezpieczeństwa grupie
 • pakiety informacyjne i mapy
 • ubezpieczenie NNW i KL + ubezpieczenie bagażu do 200 Euro
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Dopłata do pokoju jednoosobowego na cały wyjazd: 2500 PLN/os.
 • Dopłata do pokoju dwuosobowego na cały wyjazd: 1500 PLN/os.
 • Dodatkowe wyżywienie niezawarte w cenie wyjazdu.
 • Fakultatywne wycieczki i bilety wstępu (muzeum Arktyki - ok. 40 PLN; kilkugodzinna przejażdżka psim zaprzęgiem - ok. 600 PLN; wyprawa na rakietach śnieżnych na Trollsteinen - około 550 PLN; skiturowa wyprawa na Trollsteinen - około 700 PLN)
  *orientacyjne ceny z roku 2020 r., ceny na 2021 r. mogą się nieznacznie różnić

WYLOT:

Miejscem wylotu jest WARSZAWA. Inne miejsce wylotu za dopłatą (w takim przypadku prosimy o kontakt z biurem).

ZAKWATEROWANIE:

W domu gościnnym oddalonym o 2 kilometry od centrum miasta Longyearbyen i w centrum Barentsburga (sowiecki budynek po renowacji). Nocleg w pokojach czteroosobowych (za dopłatą double lub single room). Do dyspozycji kuchnia z jadalnią i pokojem gościnnym, oraz wspólne prysznice i toalety na korytarzu. Obydwa ośrodki są czyste, zadbane i ciepłe :-)

Ze względu na limitowaną ilość miejsc noclegowych na Spitsbergenie, w sytuacji gdy nie zgłosi się podzielna przez 4 liczba uczestników tej samej płci, nie możemy zagwarantować pokoi wyłącznie dla kobiet/mężczyzn.

WYŻYWIENIE:

Śniadania zapewnione są w cenie wycieczki. Pozostałe wyżywienie jest we własnym zakresie. W Longyearbyen i Barentsburgu znajdują się sklepy i restauracje. Ceny wyżywienia są wyższe niż w Polsce. Istnieje możliwość korzystania z kuchni w domu gościnnym.

KLIMAT I POGODA:

Surowy północny, temperatura od -20 do -8 °C przez cały dzień, często wieje zimny wiatr i jest duże zachmurzenie. Temperatura odczuwalna może być jeszcze niższa. Opady śniegu są tu minimalne (wyspa Spitsbergen jest nazywana pustynią Arktyki).

POZIOM TRUDNOŚCI:

Podczas fakultatywnej pieszej wycieczki trasa będzie przebiegać głównie pokrytą śniegiem tundrą. Nie ma obowiązku uczestniczenia w wycieczkach trekkingowych. Z uwagi na długość jazdy skuterem w wycieczce mogą brać udział dzieci w wieku od 14 lat. Prowadzić skuter mogą osoby z ważnym prawem jazdy na samochód.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna ilość osób na wycieczce wynosi 6, maksymalna 15.

INNE:

 • Termin wyjazdu się może przesunąć o 1-2 dni z powodu zmiany przelotów lub braku wolnego miejsca zakwaterowania na wyspie.
 • Program dni może się zmienić w zależności od warunków na miejscu.
 • Królem Arktyki jest biały niedźwiedź. Spotkanie z tym drapieżnikiem jest jednak bardzo mało prawdopodobne. W sezonie letnim jego występowanie ogranicza się do skutych lodem odległych terenów, gdzie poluje (dość daleko od Longyearbyen, gdzie będziemy przebywać). Niemniej, w przypadku nieoczekiwanego spotkania z białym niedźwiedziem, podczas wszystkich pieszych wycieczek przewodnik będzie miał przy sobie broń.

Ciekawe artykuły