W krainie tulipanów, wiatraków i rowerów

W krainie tulipanów, wiatraków i rowerów
 • Forma aktywności: Foto
 • Kraje: Holandia
 • Wyżywienie: śniadania

W krainie tulipanów, wiatraków i rowerów

 • Tulipanowa gorączka - pola tulipanów i ogrody Keukenhof
 • Zakręcone sesje wiatraków w Zaanse Schans i Kinderdijk
 • Targ serów w Alkmaar
 • Amsterdam - feeria barw najpiękniejszej stolicy świata :-)
 • Utrecht, Gouda, Delft - w krainie urokliwych kanałów i kamieniczek

"Tu w Holandii, miałem uczucie, że wystarczy byle jaki pagórek, aby objąć wzrokiem cały kraj - wszystkie jego rzeki, łąki, kanały i czerwone miasta - niby wielka mapę, którą można przybliżać i oddalać od oczu" - Zbigniew Herbert

Tulipomania

W XVII wieku w Amsterdamie tulipanowa mania osiągnęła rozmiary epidemii. Za pojedyncze cebulki płacono niesłychanie wysokie sumy - za jedną cebulkę odmiany Semper Augustus oferowano równowartość kamienicy w Amsterdamie. Dziś tulipomania zmieniła swoje oblicze, choć niezmiennie wyrasta na fascynacji tulipanem. Jego cebulkami obsadza się w Holandii tysiące haktarów pól, plantatorzy wyodrębniają wciąż nowe odmiany, każdego roku od nowa urządza się tulipanowe ogrody. milionami ciętych tulipanów dekoruje się wehikuły na coroczną paradę kwiatów. My tej manii oddamy się fotografując.

Dzień 1 Podróż do Holandii

Wyjazd wieczorem z Warszawy i nocny przejazd przez Polskę i Niemcy do Holandii w okolice Północnego Amsterdamu.

Dzień 2 Zaanse Schans - w krainie holenderskich wiatraków

Wczesnym rankiem zawitamy w okolice Zaanse Schanse - "żywego" skansenu holenderskich wiatraków. Ich sylwetki odbijają się w tafli leniwie płynącej rzeki Zaan. Większość z nich do dziś pracuje, a w ich wnętrzu obejrzeć można działanie oryginalnych drewnianych mechanizmów. Wieczorem odpoczniemy po podróży, a chętni wybiorą się na spacer po polderze w poszukiwaniu innych holenderskich ujęć - kanałów, rowerzystów, bezkresnej płaszczyzny.

Dzień 3 Alkmaar - targ serów gouda

Wczesnym rankiem zajmiemy najlepsze miejsca na Placu Wag (Waagplein), na którym w Alkmaar odbywa się od setek lat targ holenderskich serów. Rzemieślinicy z cechu tragarzy serów noszą złociste kręgi goudy na specjalnych nosidłach. Popołudnie spędzimy w krajobrazie holenderskiej wsi, pośród kanałów i fryzyjskich krów i oczywiście z wiatrakami w tle.

Dzień 4 Amsterdam - oszałamiające tętno stolicy

Tego dnia udamy się na spacery po Amsterdamie - mieście kanałów, milionów barwnych rowerów i charakterystycznych kamieniczek. Będzie można się zmierzyć z trudną fotografią rozpędzonych rowerzystów przemierzających ciasne uliczki na starych Gazellach, Batavusach, Unionach... W niejednym stylowym jednośladzie podróżuje nawet trójka małych dzieci, przewożone są sery, naręcza kwiatów. W wodach licznych kanałów odbijają się charakterystyczne kamieniczki i setki kamiennych mostów. Po fotograficzne inspiracje będzie się można udać do muzeum van Gogha lub do Rijksmuseum, na których ścianach wiszą jedne z najbardziej znanych półcien świata.

Dzień 5 Ogród Keukenhof i pola tulipanów

Wschód słońca powitamy nad kolorowymi polami tulipanów. Czerwone, żółte, fioletowe pasy tych kwiatów przeplecionę są polami hiacyntów i żonkili. Zajrzymy także do ogrodu Keukenhof, w którym prezentowane są barwne kompozycje setek odmian tych kwiatów. W ogrodach Keukenhof spędzimy resztę dnia.

Dzień 6 Wiatraki Kinderdijk i Gouda

Rankiem dotrzemy do zakątka Kinderdijk - wsi z 19 zachowanymi wiatrakami, które osuszyły okoliczny polder. Popołudniu i wieczorem przespacerujemy się po uliczkach Goudy, a jeśli czas na to pozwoli zajrzymy także do Delft.

Dzień 7 Utrecht - w labiryncie kanałów

Tego dnia pojedziemy do Utrechtu, który jest zaskakująco odmienny od dotychczas odwiedzonych przez nas miast. Choć przepleciony kanałami nad którymi wyrastają pierzeje czerwonych kamienic, to odmiennego charakteru nadają mu szerokie i głęboko wcięte kanały - nad wieloma z nich można zejść na bulwary nad samym lusterm wody. Wieczorem ruszamy do Polski na nocny przejazd.

Dzień 8 Powrót do Polski

W godzinach rannych wracamy do Warszawy. Chętni mogą się odłączyć w Poznaniu.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar, wyjazd z Warszawy lub Poznania
 • Zakwaterowanie: pokoje 2-osobowe w hotelach
 • Śniadania
 • Opiekę przewodnika i instruktorów fotografii
 • Warsztaty fotograficzne: zajęcia teoretyczne oraz omawianie i analizowanie fotografii wykonanych w czasie pleneru
 • Ubezpieczenie: KL, NNW i bagaż
 • Składkę na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia
 • Biletów wstępu do odwiedzanych obiektów

Liczba uczestników: 16 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 800 PLN

Cena dla prenumeratorów czasopisma FOTO PLUS oraz uczestników wcześniejszych fotowypraw - 3340 PLN.

Ewa Prus i Piotr Dębek, redaktorzy miesięcznika "FOTO PLUS" będą oferowali uczestnikom opiekę fotograficzną pomagając, doradzając oraz inspirując przy tworzeniu fotografii. Fotowyprawa będzie także okazją do wielu dyskusji i praktycznego zwiększenia swoich umiejętności fotograficznych.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z FOTO PLUS.

W krainie tulipanów, wiatraków i rowerów to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Holandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.