KAZACHSTAN - podróż przez nieznany kraj

KAZACHSTAN - podróż przez nieznany kraj
Dostępne terminy i ceny:

Alma-Aty – Rafting – Białe góry – śpiewające wydmy – Zharkent – Chundza – Kanion Szaryński – jeziora Kolsai – Kajyngdy – Tamgały – Aksu Zhabagly – Turkiestan – Sauran – Szymkent – Alma-Aty

*autor programu: Łukasz Odzimek

PODRÓŻ – ZWIEDZANIE – TREKKING – NAUKA FOTOGRAFII

Zapraszam w podróż do południowego i wschodniego Kazachstanu. Jest to teren północnego „Jedwabnego Szlaku”, ziemia na której doświadczymy przygody, o którą trudno w Europie. Kazachstan to 2.724.900 km, co daje mu dziewiąte miejsce na świecie pod względem powierzchni. Teren tego kraju to przede wszystkim pustynie i stepy, jednak na południowym wschodzie znajdują się przepiękne góry, doliny, jeziora oraz kaniony, które przeniosą nas w prawdziwie egzotyczny klimat.

Mówi się, że przyroda wschodniego Kazachstanu (czyli miejsc, które odwiedzimy) przypomina Szwajcarię, a jego mieszkańcy siedzieliby na złotych sedesach, gdyby mogli to miejsce umiejętnie zagospodarować. Kraj ma bardzo wiele do zaoferowania. W okolicy dawnej stolicy Alma-Aty i miasta Turkiestan można odnaleźć pozostałości po dawnych imperiach, a także cudowne miejsca przyrodnicze. Podczas podroży doświadczymy noclegów pośród zielonych i rozległych łąk, wycieczek na koniach, trekkingu po górach oraz raftingu rzeką. Mimo że brzmi to niczym propozycja wyjazdu dla zahartowanych podróżników, to jest to podróż dla każdego bez wyjątku, nie wymagająca specjalnego przygotowania fizycznego. Wystarczy być ciekawym świata i otwartym na podróż. Odwiedzimy miejsca poza utartym szlakiem – będziemy między innymi w Kanionie Szaryńskim, porównywanym do Wielkiego Kanionu Kolorado w USA, ujrzymy podwodny las w jeziorze Kajyngdy, a także doświadczymy kąpieli w gorącej ruskiej bani. Będziemy także w historycznych miastach Turkiestan oraz Szymkent.

Kazachstan to państwo jeszcze niedocenione turystycznie, często niesłusznie uważane za nieatrakcyjne. Taka krzywdząca opinia wynika z niewiedzy i polityki Kazachstanu. Państwu nigdy nie zależało na rozwoju turystyki podróżniczej, jednak sukcesy ostatnich lat w Kirgistanie oraz Tadżykistanie nakazały zmienić nastawienie władz do turysty i turystyki. Dzięki temu zapewne za kilka lat będzie to kraj oblegany przez polskich turystów (będzie kolejnym górskim krajem do eksploracji po Gruzji i Kirgistanie).

W Kazachstanie czekają na nas wspaniałe widoki i niewątpliwie wyjątkowy klimat. Mamy okazję pobytu w miejscach, gdzie przeciętny Europejczyk jeszcze nie był. Poznamy tam życzliwych ludzi, poznając ich codzienny świat. To właśnie wśród mieszkańców, zapachów i przyrody będziemy mogli poczuć smak Wschodu i Orientu. Warto poznawać takie kraje jak Kazachstan – po takich wyprawach wracamy często odmienieni i nie patrzymy już tak ślepo na cywilizacją zachodu. Wracamy bogatsi nie tylko we wspaniałe wspomnienia, ale też jesteśmy bogatsi wewnętrznie.

Wyjazd do Kazachstanu jest w Polsce jedyną tak bogatą tematycznie propozycją wyjazdu trampingowego.

1 DZIEŃ – Alma-Aty

Przylot do Almaty – zakwaterowanie i zwiedzanie największego miasta Kazachstanu, które w latach 1991-98 było stolicą kraju. Miasto stanowi główny ośrodek kulturalny i naukowy Kazachstanu. Znajduje się tu m.in. Akademia Nauk i liczne szkoły wyższe. Do zwiedzenia mamy między innymi Sobór Wniebowstąpienia Pańskiego z 1907 r. oraz operę datowaną na 1934 r., zbudowaną w stylu socrealistycznym.

2 DZIEŃ – buddyjskie rzeźby i rafting
Podróż do buddyjskich rzeźb skalnych nad rzeką Ili. Źródła Ili znajdują się na północnych stokach środkowej części pasma Tien-szanu. W pobliżu Kapczagaju, na znajdujących się tuż przy rzece skałach, można odnaleźć ryty skalne z VIII w.n.e przedstawiające Buddę. Rzeka Ili znajduje się na obszarze bezodpływowym Azji Środkowej, wijąc się i meandrując po terytorium Chin oraz Kazachstanu. Atrakcją dnia będzie rafting w Kapchagai.

3 DZIEŃ – białe góry
Podróż do Białych Gór i trekking w ich okolicach. Pobyt w Almatańskim rezerwacie przyrody.

4 DZIEŃ – śpiewające wydmy
Podróż do śpiewających wydm i niesamowitych formacji skalnych. Singing Dune czyli wydmy wydające własny dźwięk, których piasek tworzy świst, buczenie i wibrujące dźwięki. Niektórzy mówią że jest on niczym samolot odrzutowy.

5 DZIEŃ – Zharkent i Chundzha
Wizyta w Zharkent – mieście położonym blisko granicy z Chinami, z ciekawym meczetem w stylu chińskim. Odpoczynek w gorących źródłach w Chundzha.

6 DZIEŃ – Kanion Szaryński
Wizyta w Kanionie Szaryńskim (Charyn Canyon) nazywanym mniejszym bratem Kanionu w Kolorado. To jeden z najbardziej niesamowitych pomników przyrody Kazachstanu. Kanion jest położony w południowo-wschodnim Kazachstanie, blisko gór Tien-szan. Kanion ciągnie się na przestrzeni 150 km, a tworzące go żółte ściany sięgają 200 m wysokości. W 2004 r. został on wpisany na listę pomników przyrody UNESCO. Kanion jest częścią olbrzymiego Parku Narodowego.

7 DZIEŃ – jeziora Kolsai
Jeziora Kolsai – największa atrakcja południowego Kazachstanu, przypominająca Dolinę Pięciu Stawów w polskich Tatrach. To trzy górskie jeziora położone tuż przy granicy z Kirgistanem. Spotkamy w tym rejonie majestatyczne góry oraz ciszę natury z odgłosami ptaków i szumu wody z górskiego potoku. Pierwsze jezioro położone jest na wysokości 1800 m n.p.m., drugie 2250 m n.p.m, a trzecie 2850 m n.p.m. Teren między jeziorem pierwszym i drugim pokonamy pieszo.

8 DZIEŃ – jezioro Kaindy
Wizyta w Niezwykłym jeziorze Kaindy (Kajyngdy) w Kazachstanie, gdzie znajduje się podwodny las gór Tien-szan. Znad tafli jeziora wyłaniają się tutaj czubki świerków. Jezioro powstało po trzęsieniu ziemi w 1911 roku, które spowodowało duże osuwisko blokujące wąwóz i wytworzyło naturalną tamę. Później woda deszczowa zalała zalesioną dolinę i stworzyła jezioro z podwodnym lasem. Woda Kaindy jest zimna, latem nie przekracza 6 stopni. Świetne warunki do życia znalazły w niej pstrągi. Kaindy ma długość 400 metrów i głębokość 30 metrów. Dalsza podróż do doliny Turgan i trekking do wodospadu.

9 DZIEŃ – Tamgały
Podróż do Tamgały rezerwatu archeologicznego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Znajduje się w nim około 5000 rysunków naskalnych, datowanych na okresy średniego i późnego brązu oraz wczesnego okresu koczowniczego. W rezerwacie można natrafić na miejsca pochówku z grobowcami zamykanymi głazami, a także kurhany zbudowane z kamieni i ziemi.

10 DZIEŃ – Aksu Zhabagly
Przyjazd do Tulkubas i trekking w Aksu Zhabagly – najstarszym parku natury Kazachstanu. To idealne miejsce do obserwacji przyrody, gdzie późną wiosną (a więc w okresie, kiedy tam będziemy) rośnie mnóstwo kwiatów.

11 DZIEŃ – Turkiestan i podróż pociągiem Kazach Railway
Przejazd pociągiem to miasta Turkiestan, położonego w południowym Kazachstanie. Miasto liczy około 150 tys. mieszkańców. Zachowały się tu do dnia dzisiejszego zabytki architektury pochodzące z XII w. Nazwa miasta w języku perskim oznacza „błogosławiony z Turkiestanu” i odnosi się do grobowca sufickiego świętego Chodży Ahmada Jasawiego, wzniesionego za panowania Timura w latach 1389–1399. Zabytki miasta są bardzo podobne do budynków w Samarkandzie, gdyż władca Timur zlecił budowę miasta w tym samym czasie tj. pod koniec XIV w. stosując tą samą stylistykę.

12 DZIEŃ – Sauran i Turkiestan
Podróż do Sauran – miasta które wieki temu było największym miastem tych ziem i ważnym punktem Jedwabnego Szlaku. Dziś to rozległe, romantyczne gliniane ruiny. Powrót do Turkiestanu.

13 DZIEŃ – Szymkent
Miasto Szymkent leży na południowych krańcach Kazachstanu, przy granicy z Uzbekistanem. Przejażdżka trolejbusami w Szymkencie. Wizyta na bazarze, a następnie podróż pociągiem do Alma-Aty. Zwiedzanie Kazachstanu z okien pociągu.

14 DZIEŃ – Alma-Ata
Alma-Ata. Relaks i zwiedzanie miasta.

15 DZIEŃ
Powrót do Polski.

Cena zawiera: przelot na trasie Warszawa-Alma-Aty-Warszawa, ubezpieczenie KL i NNW, noclegi, transport: przejazd pociągiem na trasie z Alma-Aty do Turkiestanu oraz z Szymkentu do Alma-Aty, przejazdy wynajętym samochodem na trasie wyprawy, rafting, opiekę pilota, permity na wjazdy do miejsc, gdzie są one wymagane, koszty organizacyjne w Polsce i na miejscu wyprawy

Cena nie zawiera: wyżywienia (około 12 euro na dobę ), wstępów do obiektów muzealnych oraz parków przyrody (około 35 euro)

Booking.com

KAZACHSTAN - podróż przez nieznany kraj to wyprawa organizowana przez biuro podróży Om Tramping. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AZJA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, Foto, Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.