SALSA VERDE - Kuba

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
17 dni7 900 + 1 190EURO
17 dni7 900 + 1 190EURO

O wyprawie

SALSA VERDE - KUBA

Jeśli pragniesz poznać całą wyspę, ta wycieczka jest dla Ciebie.

Rozpoczniemy od klimatycznej Hawany, następnie udamy się na zachód wyspy w rejony Vinales na plantacje tytoniu oraz do zielonego serca Kuby, Baracoa. Tutaj zdobędziemy górę El Yunque, o której Krzysztof Kolumb pisał w swoich dziennikach. Odwiedzimy również byłą stolicę wyspy, rewolucyjne miasto: Santiago de Cuba.

Kolejne dni spędzimy w Camaguey i klimatycznym, tętniącym życiem salsy Trinidadzie. Tutaj codziennie możemy brać udział w zajęciach salsy lub języka hiszpańskiego. Czekają nas również trekkingi w górach Escambray i wycieczki konne, jak również Półwysep Zapata i karaibskie plaże w Cayo Santa Maria.


Program

1 dzień HAWANA

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot i przylot do Hawany. Spacer po Hawanie i pierwsze drinki w lokalnych knajpkach.
(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień HAWANA - STARA HAWANA

Odkrywamy uroki tzw. Starej Hawany - magię architektury kolonialnej wokół Plaza Vieja, Plaza de San Francisco, Plaza de Armas, Plaza de Catedral. Zwiedzimy pałac hiszpańskich wicekrólów Parque Central z Kapitolem i Teatrem Garcia Lorca. Czeka nas wizyta w Muzeum Rumu Havana Club, spacer szlakiem Hemingwaya i obowiązkowe drinki na tarasie hotelu Ambos Mundos, bądź w barze Floridita, czy też Bodeguita del Medio. Wieczorem spacer po uliczkach starego miasta i drink przy dźwiękach kubańskiej muzyki lub spacer wzdłuż nadbrzeża Hawany, Maleconu – miejsca spotkań Kubańczyków. 

3 dzień VINALES - PLANTACJA TYTONIU

Całodzienna wycieczka w zielone rejony Vinales. Odwiedzimy jedną z tutejszych jaskiń, w której ukrywali się zbiegli niewolnicy. Odbędziemy krótki rejs podziemną rzeką w Cueva de los Indios. Podpatrzymy funkcjonowanie plantacji i uprawę tytoniu. Dla chętnych: krótka wycieczka konna do plantacji kawy (ok. 10 EUR). Powrót do Hawany na nocleg.

4 dzień HAWANA

Kolejny dzień w Hawanie przeznaczony jest na poznanie jej uroków. Wsiądziemy do zabytkowych samochodów i pojedziemy na Plac Rewolucji, do Hotelu Nacional, do Dzielnicy Vedado i w inne, mniej znane, ale równie ciekawe zaułki. Wieczorem będziemy delektować się klimatem Hawany. Chętni mogą wziąć udział w koncercie Buena Vista Social Club (ok. 30 EUR), Tropicana Show (ok. 90 EUR), Salsa Show (ok. 30 EUR), lub spędzić czas w jednym z licznych, roztańczonych barów rozrywkowej stolicy Kuby.  

5 dzień BARACOA

Rano wylot z Hawany. Zakwaterowanie w Baracoa. Dla chętnych wycieczka objazdowa jeepami po pięknej okolicy wschodniego wybrzeża Kuby (ok. 15 EUR). Pozostali zwiedzają klimatyczne miasteczko Baracoa, gdzie w miejscowej katedrze znajduje się oryginalny krzyż przywieziony na wyspę przez Krzysztofa Kolumba. Wieczorem relaks i niespieszne rozmowy z naszymi gospodarzami przy dźwiękach lokalnej muzyki.

6 dzień BARACOA - TREKKING NA EL YUNQUE

Zdobywamy El Yunque - dla chętnych (ok. 15 EUR) – szczyt o wysokości 575 m n.p.m. w paśmie górskim Sierra del Purial. Nazwę zawdzięcza swojemu kształtowi, przypominającemu kowadło. O tej górze Krzysztof Kolumb pisał w swoich dziennikach. Niesamowicie bogata fauna i flora miejsca tworzy rezerwat biosfery Unesco w El Yunque. Podczas wycieczki mozna delektować się kąpielami w wodospadach. Pozostali mogą udać się na trekking po parku, odwiedzić plantację kakao i zajadać się lokalnymi owocami.

7 dzień SANTIAGO

Wcześnie rano wyjazd do Santiago. Zwiedzamy miasto - przejazd pod podziurawioną fasadą koszar Moncada, Dom Diego Velazqueza, kawa na widokowym tarasie hotelu Casa Granda, gdzie ubijała swe interesy mafia.

8 dzień BAYAMO - CAMAGUEY

Przejazd do Camaguey. W drodze spacer po kolonialnym centrum Bayamo, wizyta w sanktuarium Virgen del Cobre - patronki Kuby. Przejażdżka rikszami po labiryncie wąskich uliczek Camaguey. Siatka zygzakowatych ulic prowadzi do licznych placyków i w przeszłości miała zdezorientować piratów napadających miasto. Zobaczymy Park Legend, Plaza de San Juan, Plaza del Carmen z odlanymi z brązu figurkami obywateli tego miasta, którzy znani stali się przez rozwożenie wody, częste czytanie gazet, czy nadpospolite plotkowanie. Owych mieszkańców można nadal spotkać na placu, obok własnych podobizn z brązu! Zwiedzimy również Plaza de Trabajadores i Parque Ignacio Agramonte z konnym pomnikiem tego bojownika o kubańską niepodległość i katedrą, w której w 1998 roku odprawił Mszę Świętą Jan Paweł II. Wieczorem możemy zatańczyć salsę w Casa de la Trova i posłuchać lokalnych artystów - muzyków.

9 dzień SANTO SPIRITU - DOLINA INGENIOS - TRINIDAD

Wyjazd do Trinidadu. Po drodze wizyta w Santo Spiritu, jednego z siedmiu miast zbudowanych przez Diego Velazqueza. Przespacerujemy się pięknym centrum miasta. Będziemy też mieli okazję zobaczenia słynącej z upraw trzciny cukrowej doliny Ingenios, gdzie mieści się posiadłość barona cukrowego. Dolinę cukrową można podziwiać z wieży Iznaga. Przejazd do Trinidadu na nocleg.  

10 dzień TRINIDAD

Zwiedzanie Trinidadu. Na dobry początek tradycyjny drink la Canchanchara i spacer po mieście. Następnie przejażdżka bryczkami do fabryki cygar i na punkt widokowy doliny cukrowej. W drodze zobaczymy również stare pociągi, którymi przewożono niegdyś trzcinę cukrową. Wieczorem wmieszamy się w tłum Kubańczyków, tańcząc salsę na schodach Casa de Musica. Tutaj odbywają się często pokazy tańców afro-kubańskich. Na Kubie jest obecny afroamerykański kult pochodzenia karaibskiego o nazwie "Santeria". Jest ona jednak zewnętrzna, a sami wyznawcy nazywają ten kult "Regla del Ocha". Dla chętnych lekcje salsy. (ok. 12 EUR).

11 dzień TRINIDAD - ZWIEDZANIE OKOLICY

Dzień przeznaczony na spokojne zwiedzanie okolicy. Chętni mogą udać się na wycieczkę konną lub bryczkami na rancho, następnie przejazd do źródełka, kąpiel i powrót (ok. 20 EUR), lub wybrać relaks na jednej z okolicznych plaż. Dla chętnych lekcje salsy lub języka hiszpańskiego. (ok. 15 EUR).

12 dzień PÓŁWYSEP ZAPATA - CIENFUEGOS

Rano przejazd do Cienfuegos i zakwaterowanie. Następnie wycieczka na Półwysep Zapata.  Zwiedzanie hodowli krokodyli i pobyt na pięknej plaży półwyspu. Wieczorem spacer uliczkami Cienfuegos, z którego pochodził jeden z najwybitniejszych twórców muzyki son, Benny More. Od jego wykrzyknika "Hola Salsa!" pochodzi dzisiejsza nazwa muzyki afro-kubańskiej. Tu znajduje się też jego pomnik. 

13 dzień MAUZOLEUM CHE GUEVARY - REMEDIOS - CAYO SANTA MARIA

Przejazd do Santa Clara, gdzie zwiedzimy mauzoleum Che Guevary. Następnie wizyta w Remedios i spacer po kolonialnym centrum. Dalszy przejazd na Cayo Santa Maria; Zakwaterowanie w 5* hotelu all inclusive. Wypoczynek i plażowanie w Cayo Santa Maria.

14 dzień CAYO SANTA MARIA - PLAŻA

Wypoczynek i plażowanie w Cayo Santa Maria. 

15 dzień CAYO SANTA MARIA - HAWANA

Przejazd do Hawany, zakwaterowanie. Pożegnalny wieczór w stolicy w jednym z klubów. 

16 dzień WYLOT

Przejazd na lotnisko i wylot do Europy.

17 dzień PRZYLOT

Przylot do Warszawy. Pożegnanie z pilotem i z grupą. Zakończenie wyprawy.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Hawana, Hawana - Warszawa

 • bilety lotnicze na trasie: Hawana-Santiago de Cuba lub Hawana-Baracoa

 • transfery z/na lotniska

 • 13 noclegów w casas particulares (kwatery prywatne)

 • 2 noclegi w hotelu All Inclusive 5* w Cayo Santa Maria

 • transport prywatnym busem na całej trasie wg programu

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie oraz transportu na miejscu: taxi, bryczek, ryksz oraz aut amerykańskich: ok. 90 EUR

 • wyżywienia: ok. 20-25 EUR dziennie na osobę

 • atrakcji dla chętnych

 • opłaty wizowej

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!


Zakwaterowanie

Noclegi organizowane są w "casas particulares" - starannie przez nas wyselekcjonowanych kwaterach prywatnych. W Cayo Santa Maria zakwaterowanie w hotelu 5* All inclusive.

Wyżywienie

Podczas pobytu w Cayo Santa Maria mamy pełne wyżywienie w hotelu. W pozostałe dni wyżywienie nie jest objęte ceną. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. My mamy swoje ulubione restauracje i bary, do których Was zabierzemy podczas naszej wyprawy. Można też korzystać ze sklepów, a śniadania przyrządzać sobie samodzielnie lub wspólnie z grupą. Śniadanie i kolację najczęściej można też zjeść w samej casa particular. Koszt śniadania (np. sandwich z szynką i serem lub jajecznica plus kawa wyniesie nas około 4 CUC (ok. 15 zł.). Obiad w restauracji to koszt ok. 10CUC (ok.40 zł za najczęściej serwowany zestaw: ryba lub jakieś mięso plus ryż z czarną fasolą plus sałatka plus deser i kawa) lub ok. 18 CUC zestaw owoców morza z langustą na czele plus oczywiście jakiś deser i kawa;) Ceny zmieniają się minimalnie zależności od miejsca. 

Więcej o cenach:  KUBA >>>

Transport

Przejazdy realizujemy wynajętymi busami. Oczywiście w miarę chęci w miastach można poruszać się taksówkami, rikszami lub bryczkami, choć w znacznej mierze podczas zwiedzania zastosujemy najbardziej na Kubie popularny środek transportu - czyli własne nogi:) Na wszystkie wycieczki w ciągu dnia zabieramy tylko bagaż podręczny.

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).

 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którymi się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).

 • Buty: jedna para wygodnych pełnych butów (typu adidasy lub letnie trekkingowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa), wygodne sandały do chodzenia na co dzień, klapki pod prysznic.

 • Polar lub bluza i cienka kurtka przeciwdeszczowa.

 • Ochrona przed słońcem: Okulary, czapka lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym, latarka.

 • Dobry środek odstraszający komary i inne owady,

 • Uwaga: mydło, szampon - to rzeczy, które nie zawsze dostaniecie. Owszem, są gdzie nie gdzie do kupienia ale dosyć drogo. Tak więc wszystkie rzeczy pierwszej potrzeby lepiej zabrać ze sobą z domu niż nastawiać się na ich kupno na miejscu. Biedni czy dzieci często nie będą prosić was o pieniądze, ale właśnie o mydło czy długopis - towary chodliwe i prawie niedostępne za zwykłe peso.

 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

Informacje zdrowotne

 • Apteczka, poza lekami indywidualnymi, powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).

 • Nie ma obowiązkowych szczepień, zalecane: przypomnienie tężca, WZW (żółtaczka) A i B. Informacje o żółtaczce sprawdzisz TUTAJ. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem. Polecamy przed wyjazdem zasięgnięcie porady lekarza w sprawie szczepień. Szczegółowych informacji dobrze zasięgnąć też w Poradni Chorób Tropikalnych (np. w Warszawie w Szpitalu Zakaźnym na ul. Wolskiej 30 lub w Punkcie Szczepień Sanepidu w Waszym mieście).

Dokumenty

 • Wymagana jest wiza. Szczegóły w zakładce WIZY.

 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).

 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.

 • Warto wozić też ze sobą zdjęcie/a paszportowe (przechowywane tam gdzie ww. kserokopia) - przydaje się na wypadek konieczności wyrobienia nowego dokumentu, a na Kubie zrobienie w razie potrzeby takiego zdjęcia jest dość problematyczne.

 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.

 • Zabieramy także wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC. 

Pieniądze

 • Bankomaty bywają w dużych miastach (Hawana), ale zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w gotówkę (bankomaty bardzo często nie działają). Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.

 • Obowiązująca nas waluta lokalna to Peso Kubańskie czyli CUC. Aktualne kursy walut

 • Dolary amerykańskie (USD) wymienić można, ale każda transakcja (wymiana, zakupy) w nich dokonywana obciążona jest 10% podatkiem. Z tego powodu nie są mile widziane nawet jako napiwki. Napiwki to odrębna kwestia obowiązująca każdego obcokrajowca: będą nas o nie prosić panie podające papier przed wejściem do toalety, muzycy, kelnerzy, kierowca, pozujący do zdjęć... Za większość "usług" daje się 1 CUC/jednostkę czasu np. na dzień.

 • Inne waluty: możemy też na Kubie w bankach i kantorach (czyli "cadecas") wymienić dolary kanadyjskie lub franki szwajcarskie.

 • Dodatkowo potrzebujemy około: 20-25 EUR dziennie na jedzenie, oraz około: 100 - 200 EUR na pamiątki.  

 • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.

Internet

Zaczyna być dostępny w coraz większej ilości miejsc, m.in. na placach głównych w miastach i miasteczkach. Jako obcokrajowcy możemy korzystać z "normalnego" internetu np. w hotelach po zakupie specjalnej karty z loginem i hasłem, ok 6-10 CUC za godzinę - łącze jest bardzo wolne.

Napięcie

Napięcie elektryczne to najczęściej 110 V, 60 Hz. Gniazdka dostosowane są na ogół do wtyczek nieposiadających bolców, wejście na 2 płaskie bolce ustawione do siebie równolegle. Czasem zdarzają się gniazdka typu europejskiego, ale lepiej mieć specjalny konwerter (wystarczy przełączka zmieniająca rodzaj bolców na płaskie),

WIZY

Kuba

 • Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), która też jest rodzajem wizy, wydawanej wyłącznie w celach turystycznych.

 • Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić tamże lub w niektórych biurach podróży. 

 • Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby.

 • Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.

 •  Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę obowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów. 

 • Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. 

 • Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzek­wują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie tego warunku. 

 • Koszt wizy turystycznej do 30 dni pobytu wynosi 22 EUR, płatna w walucie w Ambasadzie Kuby w Warszawie.

 • Wizy można załatwić również za naszym pośrednictwem. Wówczas koszt wizy wraz z opłatą za nasze pośrednictwo wynosi 210 PLN od osoby

ATRAKCJE DLA CHĘTNYCH

Koncert Buena Vista Social Club

Koszt około 30 EUR.

Tropicana Show

Koszt około 90 EUR.

Salsa Show

Koszt około 30 EUR.

Wstęp do rezerwatu El Yunque

Koszt około 15 EUR.

Lekcja salsy w Trinidad

Koszt około 12 EUR.

Lekcja języka hiszpańskiego w Trinidad

Koszt około 15 EUR.

Wycieczki konne

W Vinales - koszt około 10 EUR.

W Trinidad - koszt około 20 EUR.

Snorkelling

Koszt 20-30 EUR.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej SALSA VERDE - Kuba pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kuba. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.