CYGARO Z HEMINGWAYEM Slow Travel na Kubie

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
15 dni6 900 + 590EURO

O wyprawie

CYGARO Z HEMINGWAYEM Slow Travel na Kubie

A może by tak choć czasem nie podążać za ściśle określonym planem lecz poddać się spontaniczności i iść tam, gdzie nas oczy poniosą! A wszystko po to, by INACZEJ odczuwać radość z podróżowania, z odkrywania świata i poznawania nowych miejsc.

W naszej podróży Slow Travel chcemy mieć ramy podróży i zobaczyć to co najważniejsze, ale przeznazcamy czas choć co kilka dni na SPONTAN, POSZUKIWANIE, RELAKS, OGLĄDANIE, a nawet na chwile LENISTWA.

Slow Travel na Kubie - poznasz codzienne życie Kubańczyków. Kilka dni w Hawanie pozwoli Ci odkryć wiele jej sekretów. Będziesz miał okazję przyglądać się mieszkańcom na Maleconie, usmiechniętych, roztańczonych w salsie i rozsmakowanych w rumie. Odbędziesz niespieszne spacery ulicami miasta, doświadczysz stania w kolejkach w lokalnych sklepikach. Poznasz życie spokojnego, ale roztańczonego i wieczorami rozbrzmiewającego muzyką miasteczka Trinidad, gdzie w zaprzyjaźnionej szkole możesz wziąć udział w lekcjach salsy lub pouczyć się hiszpańskiego.

Program

1 dzień PRZELOT DO HAWANY

Spotykamy się z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Przelot do Hawany. Wieczorem spacer w starej części miasta przy Maleconie- ulubionym miejscu spotkań Kubańczyków.

(Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!)

2 dzień STARA HAWANA

Odkrywanie uroków Starej Hawany - magia architektury kolonialnej wokół Plaza Vieja, Plaza de San Francisco, Plaza de Armas, Plaza de Catedral. Zwiedzimy pałac hiszpańskich wicekróli Parque Central z Kapitolem i Teatrem Garcia Lorca. Wizyta w Muzeum Rumu Havana Club, spacer szlakiem Hemingwaya i obowiązkowy drink na tarasie hotelu Ambos Mundos, gdzie pisarz długo mieszkał oraz w barze Floridita lub Bodeguita del Medio. Wieczorem spacer po uliczkach starego miasta i drink przy dźwiękach kubańskiej muzyki.

3 dzień VINALES - PLANTACJA TYTONIU

Całodzienna wycieczka do Vinales. Wizyta w jednej z tutejszych jaskiń, w której ukrywali się zbiegli niewolnicy. Krótki rejs podziemną rzeką w Cueva de los Indios. Spacer po dolinie upraw tytoniu i oglądanie plantacji. Dla chętnych krótka wycieczka konna do plantacji kawy (ok. 10 EUR).

4 dzień HAWANA ODKRYWANIE MIASTA

Kolejny dzień przeznaczony na poznanie uroków Hawany. Tym razem skorzystamy z zabytkowych samochodów i pojedziemy na Plac Rewolucji, do Hotelu Nacional, do Dzielnicy Vedado i inne. Wieczorem dla chętnych koncert Buena Vista Social Club (ok. 30 EUR) lub inne atrakcje w rozrywkowej stolicy Kuby.

5 dzień HAWANA PO SWOJEMU

Gdzie nas oczy poniosą ... Posiedźcie na skwerach i przyjrzyjcie się ludziom wokół...., uśmiechnijcie się, zagadajcie ... Przechodząc koło teatru zobaczcie czy grają dziś spektakl i kupcie ostatnie bilety... Może przysiądźcie na tarasie hotelu Ambos Mundos, gdzie Hemigway przesiadywał godzinami, pijąc drinki i słuchając grajków. W końcu dajcie sobie w kość i pojedźcie szlakiem Hemigwaya za miasto do wioski rybackiej Cojimar, skąd pisarz zabierał swój jacht i płynął na połów merlinów. Tutaj znajduje się restauracja La Terraza, w której możecie obejrzeć bogatą kolekcję zdjęć pisarza z tychże połowów.

6 dzień PÓŁWYSEP ZAPATA PLAŻA I KROKODYLE

Rano przejazd do Cienfuegos. Następnie wycieczka na Półwysep Zapata. Zwiedzanie hodowli krokodyli i pobyt na pięknej plaży półwyspu. Wieczorem spacer po ulicach Cienfuegos z którego pochodził jeden z najwybitniejszych twórców muzyki son, Benny More - to m.in. od jego wykrzyknika "Hola Salsa!" pochodzi dzisiejsza nazwa muzyki afro-kubańskiej. 

7 dzień PODRÓŻ DO TRINIDADU

Dla chętnych wizyta w delfinarium (ok. 10 EUR). Przejazd do Trynidadu. Na trasie spacer do wodospadów El Nicho.

8 dzień TRINIDAD - ZWIEDZANIE MIASTA

Zwiedzanie Trinidadu. Na dobry początek tradycyjny drink la Canchanchara i spacer po mieście. Następnie przejażdżka bryczkami do fabryki cygar i na punkt widokowy doliny cukrowej. W drodze zobaczymy również stare pociągi, którymi przewożono niegdyś trzcinę cukrową. Wieczorem wmieszamy się w tłum Kubańczyków tańcząc salsę na schodach Casa de Musica, gdzie często odbywają się też pokazy tańców afro-kubańskich. Na Kubie jest obecny afroamerykański kult pochodzenia karaibskiego o nazwie "Santeria". Jest ona jednak zewnętrzna, a sami wyznawcy nazywają ten kult "Regla del Ocha". Dla chętnych lekcje salsy. (12 EUR) lub języka hiszpańskiego (15 EUR).

9-10 dzień TRINIDAD - PO SWOJEMU

Gdzie nas oczy poniosą ... Koniecznie zatrzymajcie czas, posiedźcie na ławce w tym uroczym miasteczku jak z planu filmowego, pogadajcie z mieszkańcami..., wybierzcie się do fryzjera, babalao (wróżbity) lub na lekcje salsy. Może przyda Wam się parę lekcji hiszpańskiego :) 
Okolica Trynidadu to góry i morze. Każdy znajdzie coś dla siebie...
Dla chętnych całodzienna wycieczka katamaranem na Cayo Blanco (cena ok. 50 CUC) oraz wynajętymi samochodami do Valle de los Ingenios, spacer po pięknej dolinie cukrowej, gdzie zwiedzimy posiadłość barona cukrowego, wejście na słynną wieżę Iznaga. Odwiedzimy również hacjendę, w której wyciska się sok z trzciny cukrowej - guarapo (cena ok. 25 CUC). 
Czas można też miło spędzić na pobliskiej plaży (koszt taxi w dwie strony ok. 10 CUC). 

11 dzień PIĘKNE MIASTECZKO REMEDIOS

Przejazd do Santa Clara, zwiedzanie mauzoleum Che Guevary, wizyta w Remedios.

12 dzień WRACAMY DO HAWANY

Powrót do Hawany.

13 dzień HAWANA - PO SWOJEMU

Gdzie nas oczy poniosą ...

14 -15 dzień POWRÓT DO DOMU

Przejazd na lotnisko w Hawanie i powrót do Europy. Wyprawę zakończymy na lotnisku w Warszawie, gdzie pożegnamy się z pilotem i z grupą.

Warunki

CENA OBEJMUJE:

 • bilety lotnicze na trasie: Warszawa - Hawana - Warszawa

 • transfery z/na lotnisko

 • 13 noclegów w pokojach 2-3 osobowych w casas particulares (kwatery prywatne)

 • międzymiastowy transport wynajętym busem (zgodnie z programem)

 • przejazd zabytkowymi samochodami po Havanie

 • przejażdżkę bryczką w Trinidadzie

 • opiekę pilota Kiribati Club

 • ubezpieczenie Signal Iduna KL 30000 EUR i NNW 15000 PLN, bagaż podróżny 1000 PLN

 • zestaw podróżnika Kiribati Club:

  • koszulka klubowa

  • worek sportowy

  • etui na bilet

  • karta ubezpieczeniowa 

CENA NIE OBEJMUJE:

 • biletów wstępu do miejsc wymienionych w programie oraz transportu na miejscu: taxi, bryczek, ryksz - ok. 40 EUR

 • wyżywienia: ok. 20-25 EUR dziennie na osobę

 • atrakcji dla chętnych

 • opłaty wizowej

 • obowiązkowej składki na turystyczny fundusz gwarancyjny: 13 PLN/os.

ZALICZKA: 1000 pln

Jeśli chcesz wylecieć z innego portu lotniczego w Europie, skontaktuj się z nami!

Zakwaterowanie

Noclegi organizowane są w "casas particulares" - starannie przez nas wyselekcjonowanych kwaterach prywatnych.

Wyżywienie

Wyżywienie nie jest zawarte w cenie. Każdy przeznaczy na nie kwotę zgodną z jego potrzebami. Śniadania przygotowane przez gospodarzy w Casas Particulares to koszt około 4-5 CUC (15-20zł) np. sandwich z szynką i serem lub jajecznica plus kawa. Obiad i kolację jemy również w domach koszt około 10 CUC (35zł) lub w Paladares, czyli prywatnych barach, gdzie serwowane są smaczne domowe posiłki - najczęściej serwowany zestaw: ryba lub jakieś mięso plus ryż z czarną fasolą plus sałatka plus deser i kawa) lub zestaw owoców morza z langustą na czele plus oczywiście jakiś deser i kawa. Ceny zmieniają się w minimalnie w zależności od miejsca. 

Transport

Przejazdy realizujemy wynajętymi busami. Oczywiście w miarę chęci w miastach można poruszać się taksówkami, rikszami lub bryczkami, choć w znacznej mierze podczas zwiedzania zastosujemy najbardziej na Kubie popularny środek transportu - czyli własne nogi:) Na wszystkie wycieczki w ciągu dnia zabieramy zawsze tylko bagaż podręczny.

Przydatne wyposażenie

 • Saszetka na pieniądze i dokumenty - warto wybrać taką do zawieszenia na szyi, zrobioną z przyjemnego w dotyku materiału (nosimy ją pod koszulą).
 • Dodatkowy portfel - poza głównym miejscem, w którym przechowujemy pieniądze i dokumenty, warto mieć dodatkowy portfel na drobne pieniądze oraz nieważną kartę kredytową, którymi się posługujemy na ulicy i którego utrata nie będzie dla nas w żaden sposób bolesna (taka zmyłka dla kieszonkowców).
 • Buty: jedna para wygodnych pełnych butów (typu adidasy lub letnie trekkingowe, ale ważne żeby podeszwa była gruba i antypoślizgowa), wygodne sandały do chodzenia na co dzień, klapki pod prysznic.
 • Polar lub bluza i cienka kurtka przeciwdeszczowa.
 • Ochrona przed słońcem: Okulary, czapka lub chusta, krem z filtrem przeciwsłonecznym, latarka.
 • Dobry środek odstraszający komary,
 • Uwaga: mydło, szampon - to rzeczy, które nie zawsze dostaniecie. Owszem, są gdzie nie gdzie do kupienia ale dosyć drogo. Tak więc wszystkie rzeczy pierwszej potrzeby lepiej zabrać ze sobą z domu niż nastawiać się na ich kupno na miejscu. Biedni czy dzieci często nie będą prosić was o pieniądze, ale właśnie o mydło czy długopis - towary chodliwe i prawie niedostępne za zwykłe peso.
 • Polecamy zabranie miękkiej torby na kółkach (ewentualnie dużego plecaka lub miękkiej walizki) i małego plecaka. Torba ułatwia dostęp do bagażu w busie; nosimy ją tylko z busa do pokoju hotelowego. Dodatkowo zabieramy mały plecak w którym nosimy nasze rzeczy osobiste, takie jak aparat, kamera, kosmetyki, książkę itd. Plecaczek stanowi nasz bagaż podręczny, na miejscu zabieramy go ze sobą na zwiedzanie lub trekking.

Informacje zdrowotne

 • Apteczka powinna zawierać: środek odkażający, środki opatrunkowe, opaskę elastyczną, środki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe, jakiś antybiotyk, tabletki na gardło, leki przeciwbiegunkowe, witaminy, calcium (wapno), żel lub maść przeciwbólowa i przeciwzapalna, coś na oparzenia słoneczne i krem z silnym filtrem, repelent przeciw komarom. Bardzo przydatne są też mokre chusteczki higieniczne (np. do pielęgnacji niemowląt).
 • Nie ma obowiązkowych szczepień; zalecane są: przypomnienie tężca, WZW ("żółtaczka") A i B. Szczepić należy się z odpowiednim wyprzedzeniem.

Dokumenty

 • Wymagana jest wiza. Szczegóły w zakładce WIZY.
 • Paszport (powinien być ważny dłużej niż 6 miesięcy).
 • Dla własnego dobra należy zrobić ksera wszystkich ważniejszych dokumentów: paszportu - strony ze zdjęciem i wizami (lub zeskanować i przesłać skany na swojego maila). Kserokopie zawsze należy trzymać w innym miejscu niż oryginały.
 • Warto wozić też ze sobą zdjęcie/a paszportowe (przechowywane tam gdzie ww. kserokopia) - przydaje się na wypadek konieczności wyrobienia nowego dokumentu, a na Kubie zrobienie w razie potrzeby takiego zdjęcia jest dość problematyczne.
 • Dobrze jest też posiadać dodatkowy dokument tożsamości ze zdjęciem np. prawo jazdy.
 • Zabieramy także wszelkie legitymacje gwarantujące zniżki, np. Euro 26, ISIC. 

Pieniądze

 • Bankomaty bywają w dużych miastach (Hawana), ale zdecydowanie lepiej zaopatrzyć się w gotówkę (bankomaty bardzo często nie działają). Generalnie nie płacimy kartami kredytowymi.
 • Obowiązująca nas waluta lokalna to Peso Kubańskie czyli CUC.
 • Dolary amerykańskie (USD) wymienić można, ale każda transakcja (wymiana, zakupy) w nich dokonywana obciążona jest 10% podatkiem. Z tego powodu nie są mile widziane nawet jako napiwki. Napiwki to odrębna kwestia obowiązująca każdego obcokrajowca: będą nas o nie prosić panie podające papier przed wejściem do toalety, muzycy, kelnerzy, kierowca, pozujący do zdjęć... Za większość "usług" daje się 1 CUC/jednostkę czasu np. na dzień.
 • Inne waluty: możemy też na Kubie w bankach i kantorach (czyli "cadecas") wymienić dolary kanadyjskie lub franki szwajcarskie.
 • Dodatkowo potrzebujemy około: 20-25 EUR dziennie na jedzenie, oraz około: 100 - 200 EUR na pamiątki.  
 • Pieniądze zalecamy trzymać w 2 miejscach. Jedno to podręczny portfel z kwotą na wydatki na poszczególny dzień i drugie - schowane - z resztą pieniędzy.

Internet

Zaczyna być dostępny w coraz większej ilości miejsc, m.in. na placach głównych w miastach i miasteczkach. Jako obcokrajowcy możemy korzystać z "normalnego" internetu np. w hotelach po zakupie specjalnej karty z loginem i hasłem, ok 6-10 CUC za godzinę - łącze jest bardzo wolne.

Napięcie

Napięcie elektryczne to najczęściej 110 V, 60 Hz. Gniazdka dostosowane są na ogół do wtyczek nieposiadających bolców, wejście na 2 płaskie bolce ustawione do siebie równolegle. Czasem zdarzają się gniazdka typu europejskiego, ale lepiej mieć specjalny konwerter (wystarczy przełączka zmieniająca rodzaj bolców na płaskie)

WIZY

Kuba

 • Obywatel polski udający się na Kubę obowiązany jest do posiadania wizy odpowiedniej do celu planowanego pobytu lub tzw. karty turysty (Tarjeta de Turista), która też jest rodzajem wizy, wydawanej wyłącznie w celach turystycznych.
 • Wizy wydaje konsulat kubański w Warszawie, a karty turysty (indywidualne lub grupowe) można kupić tamże lub w niektórych biurach podróży. 
 • Przy przekraczaniu granicy wymagany jest 3-miesięczny okres ważności paszportu, licząc od planowanej daty wyjazdu z Kuby.
 • Turysta obowiązany jest również mieć bilet powrotny lub umożliwiający kontynuację podróży.
 •  Przed odprawą paszportową każdy turysta mający wizę obowiązany jest wypełnić formularz Tarjeta Internacional de Embarque y Desembarque. Podstemplowany formularz należy zachować, ponieważ bez niego niemożliwe jest opuszczenie Kuby, a uzyskanie nowego wymaga wielu zabiegów. 
 • Turyści przyjeżdżający na wypoczynek zorganizowany nie muszą udokumentować posiadanych środków pieniężnych. 
 • Turyści przyjeżdżający indywidualnie powinni mieć przynajmniej 100 CUC (lub równowartość tej kwoty w innej walucie wymienialnej) na każdy dzień planowanego pobytu. Służby graniczne egzek­wują rygorystycznie ten wymóg. Posiadanie kart kredytowych traktowane jest jako spełnienie tego warunku. 
 • Koszt wizy turystycznej do 30 dni pobytu wynosi 22 EUR, płatna w walucie w Ambasadzie Kuby w Warszawie.
 • Wizy można załatwić również za naszym pośrednictwem. Wówczas koszt wizy wraz z opłatą za nasze pośrednictwo wynosi 210 PLN od osoby.

Atrakcje dla chętnych:

Przejażdżka po Hawanie starymi autami amerykańskimi

Koszt 25-30 EUR (w zależności od typu auta)

Tropicana Show

Koszt około 90 EUR.

Koncert Buena Vista Social Club

Koszt około 30 EUR.

Wycieczka konna w Vinales

Koszt około 10 EUR.

Lekcja hiszpańskiego w Trinidad

Koszt około 15 EUR.

Lekcja salsy w Trinidad

Koszt około 12 EUR.

Wycieczka konna w Trinidad

Koszt około 20 EUR.

Delfinarium

Koszt około 10 EUR.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej CYGARO Z HEMINGWAYEM Slow Travel na Kubie pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kuba. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.