Nieznana Gruzja na Majówkę

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
11 dni4 990

O wyprawie

Nieznana Gruzja na Majówkę: poza głównym szlakiem, w głąb gruzińskiej kultury

 • Nieodkryty górski region Racza Leczchumi
 • Mniej odwiedzane przez turystów regiony
 • Pyszne tradycyjne potrawy i rodzinna atmosfera domowej supry
 • Zwiedzanie alternatywnego Tbilisi i Batumi
 • Postindustrialne i postsowieckie - od Cziatury do Rustawi

Byliście już w Gruzji i widzieliście wszystki znane z przewodników miejsca, które trzeba zobaczyć? A może nie byliście jeszcze w Gruzji, ale chcecie poznać ją od nietypowej i ciekawej strony? 

Lubicie góry i wieś oraz historie zwykłych ludzi, ich tradycje i zwyczaje. Lubicie docierać w miejsca na krańcach mapy. Chcecie wędrować śladami mniejszości etnicznych w Gruzji. Macie ochotę zobaczyć architektoniczne pozostałości po Kraju Rad. Zapraszamy na majówkową wersję naszej wycieczki po nieznanych szlakach Gruzji!

Chcemy Wam pokazać miejsca, które są dla nas ważne, a jednocześnie nieco zapomniane. Wyobraźcie sobie miasto, w którym zamiast typowej komunikacji publicznej istnieje sieć kolejek linowych. Pomyślcie, jak może wyglądać miejsce zaprojektowane przez architektów, którymi byli niemieccy więźniowie po II Wojnie Światowej. Jeśli lubicie postindustrialny i postsowiecki klimat, dostrzegacie piękno tam, gdzie większość widzi brzydotę, to ta wycieczka jest dla Was!

Pokażemy Wam góry, gdzie niemal nie ma turystów. Zajrzymy do pięknej górskiej synagogi, w której znaleźć można zakurzone księgi (wydane choćby w Krakowie). Poznamy cmentarz czeczeńskich mudżahedinów, którzy poświęcili się dla swojej ojczyzny podczas niedawnej wojny z Rosją. Odwiedzimy przesiedleńców, którzy musieli opuścić ukochane zbocza Kaukazu po wojnach z lat 90. Odwiedzimy też górali ze Swanetii, którzy przez Sowietów przesiedleni zostali na pustynię. Napijemy się wina, które uwielbiał Stalin, z winogron rosnących w mikroklimatycznym rejonie Raczy.

Tradycyjnie już, tak jak na pozostałych gruzińskich wycieczkach Barents.pl, będziemy mieszkać u lokalnych rodzin, przygotowanych na przyjmowanie gości. W ten sposób nie tylko ich wesprzemy, ale również będą oni dla nas bezcennym źródłem wiedzy o Gruzji, której nie ma nawet najlepszy pilot wycieczki (choć wiedzę i doświadczenie piloci mają ogromną).

Spróbujemy dziesiątek różnych potraw, charakterystycznych dla każdego regionu, pić będziemy gruzińskie wino i czaczę oraz słuchać mnóstwa historii skłaniających czasem do śmiechu, czasem do refleksji, a czasem do zadumy.

Poznamy miejscowości zamieszkane przez mniejszości etniczne - Ormian, Azerbejdżan, Kistów, Greków pontyjskich, Niemców, Turków meschetyjskich, Żydów górskich, Awarów czy Udynów.

Zobaczymy ślady sowieckości, o której pisała Swietłana Aleksijewicz w Czasach secondhandu. Poznamy wielokulturowy wymiar Gruzji, jednocześnie wędrując nieużywanymi szlakami wśród górskich przełęczy.

Zapraszamy do zapisów !

Program

RAMOWY PROGRAM WYJAZDU:

DZIEŃ 1-2  

Wieczorny wylot z Warszawy. Przylot do Tbilisi. Wczesnoporanny odpoczynek w klimatycznym hotelu. Pójdziemy w miejsca nieznane, opuszczone. Zobaczymy perły architektury sowieckiej, modernistyczne biurowce czy budynki użytkowe. Zobaczymy sowiecki dom ślubów o konstrukcji przypominającej statek kosmiczny. Wybierzemy się na niezwykły targ staroci i przejdziemy się po śladach tbiliskiego kosmopolityzmu w tzw. Dzielnicy Kolonialnej przy Mardżaniszwili. Tradycyjna gruzińska supra w dobrej restauracji.

DZIEŃ 3  

Dziś czeka nas długi przejazd na zachód Gruzji. Przejedziemy przez Saczchere, skąd pochodzi Bidzina Iwaniszwili, najbogatszy człowiek w kraju. To niezwykłe miejsce, gdzie domy mają niebieskie dachy ufundowane przez miliardera, a mieszkańcy korzystają z nowego szpitala. Dotrzemy do Cziatury, miasta połączonego siecią kolejek linowych zbudowanych w latach 50-tych przez niemieckich jeńców i klasztoru Kacchi umiejscowiony na szpiczastej, wysokiej skale. Noc spędzimy w Zestafoni – również postindustrialnym miasteczku, słynącym w czasach sowieckich z metalurgii, miejscu urodzenia Borisa Akunina, słynnego rosyjskiego autora kryminałów.

DZIEŃ 4  

Rano udamy się do Bagdati, zapomnianej miejscowości, gdzie zobaczymy dom rodzinny i galerię twórczości poety i artysty Włodzimierza Majakowskiego. Potem, ponownie czekają na nas industrialne klimaty – odwiedzimy górnicze miasteczko Tkibuli pośród gór i jezior. Wśród plantacji herbaty odpoczniemy nad brzegiem jeziora Szaori. To nie koniec atrakcji tego dnia. Odwiedzimy tez ważną dla Gruzinów cerkiew Nikorcminda i największą synagogę na Kaukazie w Oni. W tej niezwykłej miejscowości spędzimy noc.

DZIEŃ 5  

Dzień rozpoczniemy od spaceru po niezwykłych trasach wokół wioski Gebi, za którą rozciąga się grań oddzielająca Gruzję od rosyjskich Osetii Północnej i Kabardyno-Bałkarii. Wczesnym popołudniej opuścimy Leczchumi, zawrócimy i przejedziemy przez dziką i rzadko odwiedzaną przez turystów Raczę. Pierwsze skojarzenie ze słowem „wino” w gruzińskim kontekście przywołuje Kachetię. Jednak jest jeszcze jedno miejsce znane, nie tylko na Kaukazie, z produkcji wybornego wina. To winny mikroregion Chwanczkara, położony wysoko w górach nad rzeką Rioni słynie z półsłodkiego wina wielbionego np. przez Józefa Stalina i Winstona Churchilla. Spotkamy się z lokalnymi producentami, którzy tajniki wytwarzania wina przekazują sobie od pokoleń.

DZIEŃ 6

Przejazd do wielkiego sowieckiego uzdrowiska w Ckaltubo, które po wojnie abchaskiej w połowie lat 90., stało się domem dla gruzińskich uchodźców z separatystycznej republiki. Odwiedzimy wieś Gordi, gdzie staniemy nad pięknym wodospadem Kinkcza. Pod wieczór dotrzemy do w okolice Wardzi (UNESCO), punktu obowiązkowego w każdej wycieczce do Gruzji - dla chętnych - zwiedzanie. Dla wszystkich - możliwość skorzystania z niecodziennych siarkowych łaźni. Nocleg w urokliwym pensjonacie w wąwozie rzeki Mtkwari, skąd zobaczymy ruiny wiosek niegdyś zamieszkanych przez Turków meschetyjskich.

DZIEŃ 7

Dzień "mniejszości etnicznych".Niezwykły przejazd przez chyba najrzadziej odwiedzany region Gruzji – Dżawachetię. Ten region zamieszkany przez Ormian, sprawia wrażenie niemal opuszczonego. Odwiedzimy Achalkalaki i Ninocmindę, najważniejsze ośrodki ormiańskie w Gruzji. Po drodze miniemy dwa największe gruzińskie jeziora – Parawani i Calkę. To region z kolei zamieszkany przez pontyjskich Greków. Przez górskie przełęcze przedostaniemy się do kolejnego regionu Dolnej Kartlii, zamieszkanego przez kolejną mniejszość etniczną, tym razem Azerbejdżan. Zwiedzimy Dmanisi - jedna z najstarszych śladów osadnictwa ludzkiego na Kaukazie. To tu znaleziono w latach 80. tzw. homo georgicus, najstarszego hominida poza Afryką, datowanego na 1,800,000 lat. Rano zwiedzimy kilkuwarstwowy gród z jego centralnym punktem – wykopaliskami archeologicznymi. Dotrzemy do miejscowości Bolnisi, gdzie zaskoczą nas nazwy wiosek zapisane w niemieckim alfabecie gotyckim To tu uciekali XVII i XVIII stuleciu, prześladowani niemieccy radykalni protestanci. Stąd też pochodzi jeden z symboli Gruzji – krzyż na planie kwadratu. Noc spędzimy w Bolnisi.

DZIEŃ 8

Rano wyruszymy w stronę Tbilisi. Przed samym miastem zboczymy nieco z drogi, aby zobaczyć industrialne Rustawi, które góruje nad półpustynią swoimi sowieckimi blokowiskami i pustymi fabrykami. To miasto industrialne, niegdyś jedne z najważniejszych na Kaukazie Południowym. Następnie mając przed sobą pasmo Wysokiego Kaukazu, dotrzemy do jednego z najciekawszych kulturowo miejsc kraju - Wąwozu Pankisi. W czasie wojen rosyjsko-czeczeńskich był on schronieniem dla uciekinierów z bombardowanej Czeczenii, ale też bazą dla partyzantów. Obecnie ludzie wiodą tu spokojne, wiejskie życie. Kistowie wyznają łagodny, tolerancyjny odłam islamu – sufizm, choć w ostatnich latach pojawiły się również nastroje salafickie i wahhabickie. Udamy się na spacer, po okolicy, odwiedzimy miejscowe meczety i cmentarze. Kolacja podczas której spróbujemy tradycyjnych czeczeńskich potraw. Po kolacji posłuchamy niezwykłego koncertu czeczeńskiej muzyki.

DZIEŃ 9-10

Z Pankisi przez Kachetię udamy się do Udabno. Przejedziemy przez pustynię do tej niezwykłej osady przesiedleńców z górskiej Swanetii. Na granicy z Azerbejdżanem zwiedzimy klasztor wykuty w skale Dawid Garedża. Wieczór spędzimy w kultowym miejscu założonym przez Polaków. Około północy wyjazd na lotnisko. Nad ranem wylot do Polski.

Warunki

ZAPEWNIAMY W CENIE WYCIECZKI:

 • bilet lotniczy w dwie strony z wszystkim opłatami
 • bagaż nadawany i podręczny zgodnie z limitem wagowym linii lotniczych
 • opiekę polskojęzycznego pilota
 • zakwaterowanie w domach u miejscowych gospodarzy (pokoje 2-4 osobowe)
 • wyżywienie (śniadanie i kolacja)
 • wizyta w lokalnej winiarni w mikroregionie Chwanczkara (Khvanchkara)
 • koncert czeczeńskiej muzyki tradycyjnej
 • materiały informacyjne i mapy
 • obowiązkową gwarancję ubezpieczeniową biura podróży
 • ubezpieczenie NNW i KL i ubezpieczenie bagażu do 200 EUR
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Gwarancyjny (TFG) za każdą osobę
 • obowiązkową opłatę na państwowy Turystyczny Fundusz Pomocowy (TFP) za każdą osobę
 • ubezpieczenie na wypadek zarażenia się wirusem (COVID-19) podczas pobytu za granicą

WE WŁASNYM ZAKRESIE:

 • Opłaty za wstępy do zabytków, muzeów i kościołów (około 15 EUR).
 • Dodatkowe wyżywienie (około 50 EUR).
 • Testy na obecność Covid-19 przed wylotem/powrotem (jeżeli dotyczy)

TRANSPORT:

Trasę pokonamy w minibusie wyposażonym w klimatyzację. W miejscach gdzie nie istnieje dobra infrastruktura drogowa poruszać się będziemy autami terenowymi lub minibusem dostosowanym do tego typu dróg (bez klimatyzacji).

ZAKWATEROWANIE:

Będziemy mieszkać u lokalnych rodzin, które przygotowane są na przyjecie turystów. Warto jednak pamiętać, że miejsca do których jedziemy nie posiadają w zasadzie infrastruktury turystycznej. Pokoje dwu, czteroosobowe – toaleta i łazienka wspólna na korytarzu.

WYŻYWIENIE:

W cenie wycieczki zapewnione jest każdego dnia śniadanie, a podczas pobytu w domach gościnnych również tradycyjna kolacja typu supra. Gruzińska kuchnia słynie z wielu potraw - zarówno mięsnych (chinkali, szaszłyk) i wegetariańskich (marynowane bakłażany, chaczapuri). W miastach istnieje wiele sklepów i restauracji - tam wyżywienie indywidualne. Ceny produktów spożywczych porównywalne lub niższe od polskich.

GRUPA:

Jeździmy w małych grupach. Minimalna liczba osób na wycieczce wynosi 6, maksymalnie 16.

POGODA:

Subtropikalny klimat w zachodniej części Gruzji, temperatura 25 - 30°C, spadają wraz ze wzrostem wysokości. W górach w nocy temperatura może spadać do 10°C. Na wschodzie Gruzji (m.in. Tbilisi) klimat suchy, kontynentalny, bez opadów, temperatura w lipcu - sierpniu może sięgać ponad 30°C.

MIEJSCE WYLOTU:

Miejscem rozpoczęcia wycieczki jest Warszawa oraz Tbilisi. Inne miejsce (Wrocław, Praga...) po wcześniejszym ustaleniu za dopłatą.

INNE:

Dni i punkty programu wyjazdu mogą się zmienić w zależności od terminu wylotu lub w wyniku sytuacji na miejscu.

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Nieznana Gruzja na Majówkę pochodzą od biura Barents, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Gruzja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wycieczki, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.