Dolomity - góry magiczne

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania
TerminCena
9 dni3 640
9 dni3 640

O wyprawie

Dolomity - góry magiczne

 • Całodzienne wędrówki „na lekko” po pięknych Dolomitach
 • Widoki na Tre Cime – jedne z najbardziej charakterystycznych szczytów w Dolomitach
 • Lago di Braies - słynne turkusowe jezioro nazywane "perła" Południowego Tyrolu
 • Alpy Karnickie - wędrówki na pograniczu Alp i Dolomitów
 • Cortina d'Ampezzo - Królowa Włoskich Dolomitów
 • Sztolnie, skalne schrony i obiekty militarne pamiętające czasy I wojny światowej
 • Urzekająca kultura południowego Tyrolu
 • Wyśmienita lokalna kuchnia
 • Wyjazd w małej grupie

Dolomity to z pewnością jedne z najbardziej malowniczych grup górskich na świecie! Każdy znajdzie tam szlaki, miejsca i widoki, którymi się zachwyci. Jedni spacerują zielonymi dolinami pośród łąk i oglądają ciekawe zabytki, inni wspinają się, wspomagając się żelaznymi klamrami, drabinami i linami, via ferratami prowadzonymi po eksponowanych ścianach. My wybierzemy coś innego; górskie szlaki łatwiejsze od via ferrat, gdzie nie potrzeba lin ani uprzęży, gdzie w każdej chwili można się zatrzymać, odpocząć i rozejrzeć dookoła. Będziemy wędrować szlakami przez zielone doliny, reglowe lasy, po hale otoczone stromymi ścianami dolomitowych skał. Będziemy wędrować i podziwiać wspaniałe panoramy w tych magicznych górach.

Położenie

Dolomity zajmują rozległy obszar po południowej stronie głównego łańcucha Alp w północno wschodniej części Włoch. Nazwa pochodzi od nazwiska francuskiego geologa o nazwisku Dolomieu, który w XVIII zauważył że ten „wapień” jest jakiś inny. Jak się okazało miał rację, skałę nazwano dolomitem a obszar Dolomitami. Są to góry rozległe, w skład których wchodzi wiele grup górskich. Podczas naszego wyjazdu będziemy eksplorować ich północno-wschodnią część, od masywu Sesto po Fannes, Fanis i Tofane. Dzięki temu mniej czasu spędzimy na przejazdach, a więcej na wędrówkach. Chcemy, żeby to był pierwszy etap naszej eksploracji tych gór i już dziś zapowiadamy kolejne wyjazdy w inne części Dolomitów. Ze względu na swoje walory krajobrazowe i przyrodnicze w 2009 roku Dolomity zostały wpisane na listę Światowego Dziedzictwa Przyrody UNESCO.

Tre Cime

Szczyty nazywane po włosku Tre Cime albo po niemiecku Drei Zinnen, to jeden z najbardziej charakterystycznych widoków w Dolomitach. Ich uroda jest faktycznie niezwykła. Imponujące, niedostępne szczyty i otaczający je rejon stały się magiczną atrakcją dla badaczy i alpinistów po tym, jak region ten został „odkryty" w 1864 r. Wtedy to dwóch członków Królewskiego Towarzystwa Geologicznego opisało je w książce „The Dolomite Mountains". Dzieło zostało przetłumaczone na język niemiecki i od tej pory tzw. "blade góry" zaczęły przyciągać badaczy i alpinistów z całej Europy. Podczas I Wojny Światowej przebiegał tędy front. Austriackie i włoskie oddziały zajęły pozycje prawie nie do zdobycia. Tysiące żołnierzy spędziło tam dwie zimy w okopach na wysokości ponad 3000 metrów. Do dziś możemy oglądać tunele wykute w skałach, okopy i schrony, które są świadkami wojny prowadzonej w górskich warunkach.

Val Pusteria

Na północ od masywów górskich, w których planujemy nasze wędrówki rozciąga się przepiękny obszar Val Pusteria, czyli "Zielona Dolina". Obecnie to teren należący do Włoch, ale począwszy od języka – częściej usłyszymy niemiecki niż włoski – przez styl domostw, aż po lokalne tradycje. Jest to teren, gdzie wpływ kultury austriackiej jest dominujący. Od dawnych czasów Val Pusteria stanowiła trakt handlowy i wojenny, stąd zachowało się sporo ciekawych obiektów, które w miarę wolnego czasu będziemy starali się zobaczyć. A dzieje tego obszaru były bardzo burzliwe. Oprócz wspaniałej miejscowej architektury, dawnych opactw i kościołów do dziś jeszcze można oglądać wiele obiektów wojennych z czasów I wojny światowej.

Program

Dzień 1 Wyjazd do Włoch

Wyjazd z Krakowa o godzinie 8:00 (okolice dworca PKP i PKS). Możliwość dołączenia do wyjazdu w Katowicach (wyjazd ok. 9:30). Przyjazd późnym wieczorem w Dolomity na nocleg.

Dzień 2 Z widokiem na Dolomity

Po śniadaniu wyjdziemy na naszą pierwszą wędrówkę. Ruszymy szlakiem młynów wodnych by powoli zdobywając wysokość znaleźć się na alpejskich łąkach. Będziemy wędrować doliną i przez las by w końcu wyjść na odkryte hale. A tam czekają nas widoki na dolomickie szczyty. Powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 6 godzin | Suma podejść: ok. 800 m | Długość trasy: 12 km

Dzień 3 Lago di Braies - słynne turkusowe jezioro

Ruszymy z doliny Alp Prags w górę wzdłuż szemrzącego strumienia do malutkiego i miłego schroniska Rossalmhutte. Po chwili wypoczynku ruszymy dalej by przeciąć  zielony płaskowyż pomiędzy majestatycznym Seekoflem a Rosskopfem. Popatrzymy na pasące się konie i ruszymy w dół do pięknie położonego wśród gór jeziora Wildsee (Lago di Braies).

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 950 m | Długość trasy: ok. 12 km

Dzień 4 Tre Cime di Lavaredo - symbol Dolomitów

Wędrówka pod Tre Cime – najbardziej rozpoznawalny masyw Dolomitów, składający się z trzech, sięgających prawie 3 tysięcy metrów szczytów. Podejście do stóp masywu rozpoczynamy pod Dolomitenhof (1454 m n.p.m.). Stopniowo zdobywając wysokość, długą trasą początkowo przez las, potem odkryty teren, dochodzimy do górskiego schroniska naprzeciw Tre Cime (2405 m n.p.m.) z niezapomnianym widokiem na otaczające szczyty.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1100 m | Długość trasy: ok. 16 km

Dzień 5 Śladami I Wojny Światowej

Przejazd na Przełęcz Falzarego. Wyjście sztolniami z czasów I wojny Światowej na szczyt Lagazuoi (2778 m n.p.m.). Odpoczynek w schronisku z widokiem na iście księżycowy krajobraz w otoczeniu takich masywów jak Conturines, Lagazuoi czy Fanes. Kontynuujemy wędrówkę do małego górskiego jeziora Lagazuoi, w którym przy dobrej pogodzie odbijają się szczyty masywu Fanes.

Czas wędrówki: ok. 7 godzin | Suma podejść: ok. 900 m | Długość trasy: 12 km

Dzień 6 Alpy Karnickie i Cortina d'Ampezzo – serce Dolomitów

Dziś odwiedzimy wschodnie pogranicze Dolomitów, a nawet na chwilę je opuścimy by z Alp Karnickich popatrzyć na ich piękno. Przejazd do miejscowości Sesto skąd wyjedziemy kolejką na Monte Elmo. Po chwili podejścia znajdziemy się na grzbiecie Alp Karnickich, gdzie czeka nas przyjemny spacer z widokiem na Dolomity. Zjazd kolejką, przejazd do Cortiny d'Ampezzo na krótki popołudniowy, tym razem już miejski, spacer.

Czas wędrówki: ok. 4 godziny | Suma podejść: ok. 500 m | Suma zejść: ok. 500 m | Długość trasy: 8 km

Dzień 7 W drodze na Monte Serla

Wyruszamy z Dobbiaco, mijamy kolejne piętra roślinne, z lasu na tereny porośnięte modrzewiem i sosną i wyżej, na otwarte przestrzenie porośnięte skarłowaciałymi jałowcami i rododendronami. Naszym celem jest przełęcz Sarlsattel (2229 m n.p.m.). W miarę zdobywania wysokości pojawiają się nowe widoki – za nami znana już charakterystyczna sylwetka Tre Cime, a na wprost szczyty znad jeziora Braies. Z przełęczy już tylko chwila wędrówki i staniemy na szczycie Monte Serla (Sarlkofel - 2378 m n.p.m.), z którego rozpościera się panoramiczny widok na wszystkie strony świat! Wrócimy na przełęcz i ruszymy na południe, mijając kilka pasterskich zagród, w kierunku innej przełęczy - Flodige Sattel (2163 m n.p.m.). Na zakończenie czeka nas już tylko zejście do doliny i powrót do hotelu.

Czas wędrówki: ok. 8 godzin | Suma podejść: ok. 1300 m | Długość trasy: 15 km

Dzień 8 Val Pusteria

Rano chwila wypoczynku, a potem na zakończenie czeka nas jeszcze krótki spacer i zwiedzanie Val Pusteria ("Zielonej Doliny"). Zobaczymy przede wszystkim Brunico - miasto położone w miejscu, gdzie zbiegają się doliny Aurina, Tures i Ora. Pełniło ono kiedyś ważną funkcję obronną i do dziś góruje nad nim zamek, a do środka miasta prowadzą bramy, których mury ozdobione są wspaniałymi freskami. Po południu wyjazd w drogę powrotną do kraju.

Dzień 9 Powrót do Polski

Przyjazd do Krakowa w godzinach porannych (ok. 6-7). Możliwość odłączenia się w Katowicach.

Warunki

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa lub z Katowic)
 • Zakwaterowanie: 7 noclegów w pensjonacie 3***
 • Wyżywienie: 7 śniadań
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL do 20 000 EUR | NNW do 15 000 PLN | BP do 1000 PLN
 • Składki: TFG - 10 PLN, TFP - 10 PLN
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia poza śniadaniami (pakiet 6 kolacji za dopłatą 400 PLN)
 • Kosztów uczestnictwa w programie (biletów na kolej linową, opłaty klimatycznej) - ok. 60 EUR

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 400 PLN

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Dolomity - góry magiczne pochodzą od biura Horyzonty, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Włochy. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.