Trekking Szkocja – góry Highlands (WHW)

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
własne
TerminCena
8 dni2 399

O wyprawie

Trekking Szkocja – góry Highlands (WHW) Najrzadziej zaludniony teren Europy - Góry Kaledońskie i Grampiany. Surowy krajobraz wybrzeża Oceanu Atlantyckiego przecięty gęstą siecią jezior. Małe miasteczka z pensjonatami B&B i klimatycznymi knajpkami

Dramatyczne krajobrazy Szkocji wydają się być potęgowane ogromem pasm górskich. Są one specyficzne – charakteryzują się ubogą szatą roślinną, brakiem lasów oraz silnym poprzecinaniem przez polodowcowe doliny, nieraz wypełnione krystalicznie czystymi i głębokimi jeziorami.

Program

UWAGA! Robimy trasę odwrotnie (od Fort William)

Dzienne etapy to średnio około 15 km – nie jest wymagana rewelacyjna kondycja. Uwaga! Prowadzący po zapoznaniu się z aktualnymi prognozami pogody może odwrócić trasę etapu z północy na południe.

DZIEŃ 1: przejazd do Bridge of Orchy

Transportem publicznym (przejazd nocny) dostajemy się do Bridge of Orchy skąd zaczyna się nasz marsz.

DZIEŃ 2 trekkingu: Bridge of Orchy do Kingshouse

Odległość 20 km • Przybliżony czas przejścia: 5 – 7 godzin • Podejście (↑) 330m

Trekking po odkrytej przestrzeni  Rannoch Moor może okazać się najbardziej przyjemnym dniem naszej podróży lub, jeśli pogoda spłata figle – największym jej wyzwaniem. Gdy świeci słońce, widoki na okoliczne góry są oszałamiające. Kiedy pada deszcz, nie ma gdzie się ukryć. Tak czy inaczej, podróż będzie niezapomniana!

DZIEŃ 3: Kingshouse do Kinlochleven

14 km • 4 – 6 godzin • (↑) 550m

Dzisiejsza wycieczka oferuje wspinaczkę po tak zwanych diabelskich schodach. Jak sama nazwa wskazuje Twoje nogi dostaną solidną porcję ćwiczeń! Ale w sekrecie powiemy, że nie jest aż tak trudno jak nazwa wskazuje, a widoki z góry na pasmo  Ben Nevis nadrobią trud włożony w wejście na szczyt.

DZIEŃ 4: Kinlochleven do Fort William

25 km • 6 – 8 godzin • (↑) 300m

Strome podejście na Kinlochleven dodaje adrenaliny dość szybko, ale jak zawsze, spektakularne widoki to odpowiednia rekompensata włożonego trudu. Po początkowym podejściu, dalej przemieszczamy się starą wojskową drogą, która delikatnie kluczy po dolinie Glen Nevis. Na ostatniej prostej rysuje nam się potężny szczyt Ben Nevis (ale to na inny dzień) – póki co leśną ścieżką schodzimy w kierunku miasta Fort William.

DZIEŃ 5: z Fort William ruszamy do Mallaig – pociągiem Harrego Potera, czyli The Jacobite (koleją parową). Docieramy do okolic Morar – tu zakwaterowanie w pensjonacie B&B .

DZIEŃ 6: Zwiedzanie okolic Morar – spacer po plaży (The Silver Sands of Morar) z pięknymi widokami na wyspy Rum, Eigg, Muck i Canna. Piaszczysta plaża rozciąga się tuż przy ujściu rzeki Morar. W słoneczny dzień, widoki są niesamowite: wspaniałe niebieska woda, błękitne niebo i białe piaski nadają temu miejscu iście tropikalny wygląd. Poniżej kilka zdjęć.

Wieczorny powrót do Fort William(na 20:31). Nocleg.

DZIEŃ 7: Wejście na Ben Nevis  17 km • 7 – 9 godzin • (↑) 1352  m

z Fort William wchodzimy na najwyższy szczyt Zjednoczonego Królestwa – Ben Nevis  (1344 m) – prawie jak w Bieszczadach Wracamy do miasta, ostatnie zakupy i nocleg naszej szkockiej wycieczki.

DZIEŃ 8):  wyjazd powrotny z Fort William

Autobusem lub koleją opuszczamy szkockie góry by udać się w kierunku naszego lotniska wylotu – do Glasgow.

Warunki

Świadczenia w cenie:

  • przelot samolotem Wawa-Glasgow-Wawa
  • transfery lokalne wymagane na miejscu (busy, pociągi, taxi)
  • 7 noclegów w hostelach/ bungalow na szlaku (kuchnia do dyspozycji, pokoje kilkuosobowe)
  • ubezpieczenie KL, NNW, OC Signal Iduna
  • opiekę przewodnika z Polski – znającego trasę i „układy”
  • realizacja założonego programu zwiedzania, podatki lokalne

Uwagi:

Bezpłatny bagaż do 10 kg, wymiary 55x40x20 + torebka 35x20x20. Można zabrać dodatkowy bagaż 15 kg za dopłatą (wg cennika przewoźnika). Praktykujemy jeden bagaż rejestrowany na grupę (kije nordic walking etc). Około 45 zł / os.

W cenie nie uwzględniono: biletów wstępu do muzeów i parków narodowych, wyżywienia, biletu na pociąg The Jacobite (dwie strony za 39 GBP).

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Trekking Szkocja – góry Highlands (WHW) pochodzą od biura One Fun, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szkocja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.