Korona Bałkanów

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
15 dni5 200

O wyprawie

Korona Bałkanów (14 dni)

High Away, Katarzyna Wiercioch i Hubert Jarzębowski mają zaszczyt zaprosić Was na górską wyprawę w celu zdobycia Korony Bałkanów naszą autorską trasą. To chyba pierwsze takie przedsięwzięcie w historii nie tylko polskich, ale również światowych biur podróży i agencji trekkingowej i nasz autorski program z którego jesteśmy szczególnie dumni!

W czasie dwutygodniowej wyprawy wejdziemy na siedem pięknych gór, najwyższych szczytów ośmiu krajów na Bałkanach w kolejności od najniższego do najwyższego. Przejedziemy przeszło 4000 kilometrów, poznamy prawie całe Bałkany „z lotu ptaka”.

 • Dinara (1831 m) – najwyższy szczyt Chorwacji. Krajobrazy jak w westernie, prawdziwa europejska pustynia.
 • Maglić (2386 m) – najwyższy szczyt Bośni i Hercegowiny. Pierwotna puszcza, wapienne ściany, malownicze polany.
 • Zla Kolata (2534 m) – najwyższy szczyt Czarnogóry. Prawdziwe wysokogórski krajobraz Gór Przeklętych.
 • Dzierawica (2656 m) – najwyższy szczyt Kosowa. Podróż w czasie w Tatry sprzed dwustu lat.
 • Golem Korab (2763 m) – najwyższy szczyt Albanii i Macedonii. Bezkresne połoniny po horyzont.
 • Olimp (2918 m) – najwyższy szczyt Grecji. Prawdziwie mityczna góra.
 • Musala (2926 m) – najwyższy szczyt Bułgarii. Dach Bałkanów.
 • Jednodniowe wycieczki z lekkim plecakiem.
 • Możliwość poznania historii i kultury całych Bałkanów w pigułce.
 • Wielka, niezapomniana przygoda!

O wycieczce

Korona Bałkanów. Czwarta edycja! Jedyny taki program wycieczkowy w Polsce i na świecie. Możesz zdobyć najwyższe szczyty Chorwacji, Bośni i Hercegowiny, Czarnogóry, Kosowa, Albanii, Grecji i Bułgarii w ramach jednej 14-dniowej wyprawy. Na każdy szczyt wchodzimy „na lekko” – z jednodniowymi plecakami. Autorska trasa Huberta Jarzębowskiego i Katarzyny Wiercioch.

Program

Dzień 1 – Zakopane — Slunj

Przejeżdżamy z Zakopanego przez Słowację i Węgry do Chorwacji. Pierwszą noc śpimy w ładnym mieście Slunj nieopodal Jezior Plitwickich.

Dzień 2 – Slunj – Dinara (1831 m)

Śpimy w historycznym mieście Knin, dawnej stolicy Królestwa Chorwacji w mało znanym i rzadziej niż wybrzeże odwiedzanym wnętrzu kraju. Wchodzimy na najwyższy szczyt Chorwacji, położony blisko granicy z Bośnią.  Z wierzchołka podziwiamy szeroką panoramę całego wapiennego pasma Dinary położonego w na dwa leżące u jego stóp kraje. Wycieczka zajmie 8-9 godzin. Schodzimy na nocleg do Kninu.

Dzień 3 – Leje krasowe w Imotski i Mostar

Wyjeżdżamy do Bośni i Hercegowiny. Po drodze pójdziemy na wycieczkę dookoła największych w Europie lejów krasowych w miejscowości Imotski. Popołudnie i wieczór w historycznym Mostarze, stolicy Hercegowiny. Jeśli poprzedniego dnia była bardzo brzydka pogoda i wejście na Dinarę było nie możliwe, wchodzimy na szczyt dzisiaj i stąd jedziemy na wieczór do Mostaru.

Dzień 4 – Maglić (2386 m)

Wycieczkę zaczynamy od safari samochodami terenowymi przez dziewiczą puszczę Peručica w parku narodowym Sutjeska, najpiękniejszym lesie na Bałkanach i jeden z najbardziej wartościowych przyrodniczo w całej Europie. Zdobywamy dziki, wapienny masyw Maglicia, najwyższego szczytu Bośni i Hercegowiny. Również z tego wierzchołka podziwiamy dwa kraje, gdyż znajdujemy się przy samej granicy z Czarnogórą. Przed snem zwiedzamy miejsce pamięci po bitwie nad Sutjeską z ciekawymi, „kosmicznymi” pomnikami.

Dzień 5 – Do Czarnogóry w Góry Przeklęte

Na dobry początek dnia Piva. A dokładnie przejeżdżamy wąską drogą ponad malowniczym kanion rzeki Pivy. Przedostajemy się przez nieznany turystom interior Czarnogóry (jedziemy przez góry Durmitor jedną z najbardziej efektownych dróg Europy) aż na drugą stronę kraju, do podnóża Gór Przeklętych, najdzikszego i najbardziej wysokogórskiego pasma górskiego na Bałkanach.

Dzień 6 – Zla Kolata (2534 m)

Rankiem wyruszamy Doliną Ropojana, najbardziej imponującą po północnej stronie Prokletija, by zdobyć najwyższy szczyt Czarnogóry. Wycieczka potrwa 10-12 godzin. To największa wycieczka i najpoważniejsza góra na trasie naszej wyprawy.

Dzień 7 – Dzierawica (2656 m)

Przejazd do Kosowa. Zdobywamy Dzierawicę, najwyższy szczyt Kosowa, a dla Serbów — najwyższy szczyt Serbii. Znajdujemy się w części Gór Przeklętych bardzo przypominającej Tatry Zachodnie. Drogę skracamy nieco podjeżdżając wysoko samochodami terenowymi. Nocleg w Peji lub Prizrenie.

Dzień 8 – Kosowo – Albania

Żegnamy się z Kosowem i przejeżdżamy do wioski Radomire w Albanii, na prawdziwy „koniec świata”.

Dzień 9 – Golem Korab (2763 m)

Zdobywamy najwyższy szczyt Albanii oraz Macedonii w jednym. Jeżeli dostaniemy pozwolenie od władz wchodzimy od strony Albanii, schodzimy do Macedonii. Jeśli nie, schodzimy tą samą drogą. W 2018 roku jako jedna z dwóch pierwszych grup na świecie dokonaliśmy pełnego trawersu góry z Albanii do Macedonii, w 2019 udało nam się to znowu. Wycieczka zajmie nam 8-9 godzin. Po zejściu z wierzchołka przejeżdżamy nad piękne Jezioro Ochrydzkie. Wieczór w starożytnej Ochrydzie.

Dzień 10 – Macedonia – Grecja

Jedziemy do Grecji. Po dojeździe do uroczyska Prionia ponad miasteczkiem Litochoro wyruszamy w stronę „Tronu Zeusa”. Po trzech godzinach marszu docieramy do schroniska Spilios Agapitos, gdzie szykujemy siłę na jutrzejsze wejście na Mitikas.

Dzień 11 – Olimp (2918 m)

Zdobywamy jeden z wierzchołków Olimpu — nieco łatwiejszy Skolio lub najwyższy Mitikas lub oba szczyty (w zależności od sił i pogody). W 2019 udało nam się wejść w komplecie na oba. Podziwiamy zachód słońca nad Morzem Egejskim i świętujemy na Riwierze Olimpijskiej.

Dzień 12 – Grecja – Bułgaria

Zostawiamy Morze Egejskie i udajemy się w stronę gór Riła w Bułgarii. Nocleg w położonym w gęstym lesie hoteliku u stóp gór.

Dzień 13 – Musala (2926 m)

Zdobywamy najwyższy szczytu Riły, Bułgarii, całych Bałkanów i naszej wyprawy! Dzięki ułatwieniu sobie zadania za pomocą kolejki Gondolowej nasza wycieczka potrwa około sześć godzin. Wieczorem / w nocy dojeżdżamy do Belgradu.

Dzień 14 – Belgrad – Zakopane

Wracamy przez Węgry i Słowację do Zakopanego, planując po drodze kolejną wyprawę na Bałkany. Istnieje możliwość wylotu z Belgradu do domu.

Uwaga! Program jest ramowy i może ulec drobnym modyfikacjom ze względu na warunki pogodowe, siły uczestników. Każdą górę zdobywamy „na lekko” w ramach jednodniowej wycieczki. Zaczynamy marsz i kończymy zawsze w tym samym miejscu (z wyjątkiem Korabu). Każdego „górskiego” dnia istnieje możliwość odbycia mniejszej wycieczki lub całodniowego odpoczynku. Na żaden szczyt nie wchodzimy „za wszelką cenę”, w przypadku gwałtownego załamania pogody, burz czy innych nieprzewidzianych okoliczności przewodnik decyduje o odwrocie, ewentualnej próbie „drugiego podejścia” do szczytu następnego dnia lub rezygnacji ze zdobywania góry.

Warunki

Cena zawiera:

 • Wszystkie przejazdy
 • 13 noclegów w hotelach, rodzinnych pensjonatach oraz schroniskach górskich
 • Opiekę dwóch polskojęzycznych liderów (w tym międzynarodowego lidera UIMLA)
 • Wszystkie usługi przewodnickie
 • Pozwolenie na przejście granicy w górach
 • Ubezpieczenie
 • Pamiątkowy certyfikat
 • Turystyczny Fundusz Gwarancyjny

Cena nie zawiera:

 • Wyżywienia nie uwzględnionego w programie (w większości obiektów w cenie śniadania)
 • Biletów na kolejki linowe oraz wstępów do obiektów historycznych
 • Transportu 4×4 pod Maglić i Dzierawicę (ok. 120 zł za osobę)
 • Przelotów do Zagrzebia i Belgradu i transferów na lotnisko (dla dolatujących)
 • Napojów oraz suwenirów

Transport:

Przez cały wyjazd dysponujemy własnym busem z kierowcą dzięki czemu wędrujemy "na lekko". Pod Maglić i Dzierawicę podjeżdżamy samochodami terenowymi.Dla chętnych istnieje możliwość przylotu we własnym zakresie do Zagrzebia pierwszego dnia wycieczki oraz wylotu do domu z Belgradu ostatniego dnia.Dla spędzających wakacje na Bałkanach turystów posiadających własne samochody istnieje możliwość dołączenia na część wyprawy lub pojedyncze szczyty. Prosimy o kontakt, koszty ustalimy indywidualnie.

Zakwaterowanie:

Śpimy w hotelach i rodzinnych pensjonatach, pod Olimpem w schronisku górskim. W miarę możliwości w pokojach dwuosobowych, w niektórych miejscach nie jest to możliwe. Korzystamy ze sprawdzonych miejsc, najlepszych punktów startowych do wycieczek na poszczególne szczyty. Nie potrzebujemy brać ze sobą namiotów. W schronisku górskim Spilios Agapitos pod Olimpem wskazany własny śpiwór, można jednak przykryć się kocem.

Wyżywienie:

W cenie śniadania (we większości obiektów). Podczas wyprawy zatrzymujemy się na zakupy w czasie których można zaopatrzyć się w prowiant na akcję górską. Na kolacje wychodzimy do tradycyjnych restauracji z bałkańską i śródziemnomorską kuchnią. Kuchnia stanowi jedną z atrakcji wyjazdu.

Wizy i formalności:

Żeby wjechać do Kosowa niezbędny jest ważny paszport!

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Korona Bałkanów pochodzą od biura High Away, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Kosowo, Serbia, Bułgaria, Macedonia, Grecja, Czarnogóra, Chorwacja, Bośnia i Hercegowina, Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.