Rejs żeglarski u wybrzeży Szkocji

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Rejs żeglarski u wybrzeży Szkocji 

Morze Szkockie jest jednym z najbardziej "dramatycznych" regionów żeglarskich na świecie z wszechobecnym piętnem historii, naturą oraz krajobrazami jak z filmów o Harrym Potterze. Spokój, cisza i piękno przyrody!

 Dramatyczne krajobrazy Szkocji wydają się być potęgowane ogromem pasm górskich. Są one specyficzne – charakteryzują się ubogą szatą roślinną, brakiem lasów oraz silnym poprzecinaniem przez polodowcowe doliny, nieraz wypełnione krystalicznie czystymi i głębokimi jeziorami. Jako jedyni na rynku oferujemy taką przygodę!

 • Nieznany akwen morski o przebogatej, odczuwalnej historii, pełen bajkowych krajobrazów

 • Zatopimy się w życie portowe szlacheckich miast, których historia marynistyczna sięga XVIII wieku

 • Na szlaku odwiedzimy, a wręcz podpłyniemy do legendarnych destylarni szkockiej whisky

 • Na horyzoncie towarzyszyć nam będą majestatyczne, zielone góry poprzecinane dolinami (Glen)

 • Sieć śródlądowych kanałów – cudów hydrotechnicznych, na których czas się jakby zatrzymał

 • Zobaczymy kolonie maskonurów, fok, delfinów i wielorybów – zamieszkujących pobliskie wody/ wyspy

2-3 jachty
Grupa wiekowa 30-60 (każdy jacht +/- 5 lat rożnicy między uczestnikami)

Szkocja – żagle w otoczeniu gór, fiordów i zielonych dolin

Unikalne w każdym calu! Rejony żeglarskie w Szkocji obejmują wszystkie rodzaje landszaftów, wszelkie poziomy jeśli chodzi o wymagania nautyczne. Należą do nich rozkosze i cywilizacyjnie rozwinięte okolice zatoki Firth of Clyde, atrakcyjne, spokojne i idylliczne wybrzeże Argyll. Jeziora, dramatyczne krajobrazy wyspy Skye, Szkocji Północno-Zachodniej i Wysp Zachodnich, uroki Orkadów i Szetlandów oraz doskonałe zaplecze na wschodnim wybrzeżu.

Niezależnie od tego, czy poruszasz się po białych, piaszczystych plażach, podziwiasz majestatyczne doliny / fiordy (szkockie Glen), czy żeglujesz pomiędzy unikatowymi wyspami – zachodnie wybrzeże Szkocji jest niezapomnianym miejscem i przeżyciem. Wypłyń na przygodę, która pozwoli Ci zacumować w niesamowicie pięknych odosobnionych od cywilizacji miejscach; skosztujesz szklanki (lub dwóch) w najbardziej znanych destylarniach Szkocjii spróbujesz fantastycznego, lokalnego jedzenia i picia, które sprawi, że twoje kubki smakowe będą tańczyć. Na co czekasz?

Niesamowity klimat tworzy sieć kanałów śródlądowych, gdzie przy oczekiwaniu na otwarcie śluzy można wyskoczyć na kawkę do pobliskiej, znajdującej się w pasie kanału – kawiarni. Oczywiście znajdującej się w historycznym budynku.

Najważniejsze kanały w Szkocji to:

Kanał Kaledoński (ang. Caledonian Canal, gael. Seòlaid a’ Ghlinne Mhòir) – kanał w Szkocji łączący szkockie wschodnie wybrzeże w miejscowości Inverness z wybrzeżem zachodnim przy Corpach niedaleko Fort William.
Na łączną długość 107 km ponad 72 km przypadają na już istniejące drogi wodne. Trasa Kanału Kaledońskiego wytyczona została wzdłuż uskoku tektonicznego Great Glen przecinającego Szkocję w relacji północny wschód – południowy zachód. Na jego trasie leżą takie jeziora jak: Loch Dochfour, Loch Ness, Loch Oich, oraz Loch Lochy. Oprócz 29 śluz są tam także 4 akwedukty i 10 mostów.

Kanał Crinan między Crinan i Ardrishaig w Argyll i Bute w zachodniej Szkocji obsługiwany jest przez Scottish Canals. Kanał, który został otwarty w 1801 roku, bierze swoją nazwę od miejscowości Crinan na jej zachodnim krańcu. Około dziewięć kilometrów (14 km) kanał łączy wioskę Ardrishaig na Loch Gilp z Zatoką Jury, zapewniając żeglugową trasę między Clyde i Wewnętrznymi Hebrydami, bez potrzeby długich wycieczek wokół półwyspu Kintyre, oraz w szczególności odsłoniętej Mull of Kintyre.

Informacje praktyczne – rejs ARGYLL & THE ISLANDS

Rejs jest ustawiony na pływanie, zabawę i zwiedzanie przepięknych, acz surowych atrakcji tzw. Hybryd Wewnętrznych oraz Wyspy Mull.

Przemieszczanie się komfortowymi jachtami po wypełnionych wielorybami, fokami wodach Atlantyku pozwala w nietuzinkowy sposób odreagować od zgiełku dnia codziennego, jak również poczuć się odkrywcą tych pięknych osłoniętych błękitnym płaszczem morza i nieba brunatno zielonych wysp, pachnących ziołami i kwiatami wrzosowisk. Rozkoszowanie się smakami tutejszej kuchni na pewno zadowoli wszystkich. Znajdziemy tu owoce morza, proste danie pasterskie, treściwe dania oparte o najwyższej klasy jagnięcinę oraz idealnie wkomponowujące się w tutejszy surowy klimat – whisky.

Choć na Atlantyku pogoda potrafi być kapryśna to zawsze spodziewamy się słońca i wiatru który pozwoli nam w komfortowych warunkach uczynić dla Państwa niezapomniany urlop.

Argyll i wyspy mają większą linię brzegową niż Francja i przez wielu uważane są za jedne z najlepszych obszarów żeglarskich na świecie. Mnóstwo wysp zapewnia, że ​​chronione wody są zawsze dostępne dla przyjemnego żeglowania, podczas gdy dla osób poszukujących większej przygody możliwe jest również podjęcie dłuższych odcinków przybrzeżnych i wyjścia na ocean. Region ma wiele do zaoferowania żeglarzowi odwiedzającemu, z szeroką gamą osłoniętych kotwic wraz z wieloma miejscami do cumowania, przystaniami i marinami. W ostatnich latach dostępne udogodnienia uległy znacznej poprawie dzięki zainstalowaniu kilku systemów pontonowych wraz z towarzyszącymi obiektami w niektórych obszarach oddalonych jezior i przystani, tworzących doskonały łańcuch urządzeń rozciągających się daleko na północ. Obszar ten jest domem dla wszystkich zwierząt występujących w szkockim Big 5 (Golden Eagles, Red Squirrels, Red Deer, Otters i Harbor Seals) i oferuje wszystkim odwiedzającym doskonałą okazję, aby zobaczyć je wszystkie w ich naturalnym środowisku.

Żeglarze przybywający z południa lub wschodu zazwyczaj przybywają z jednego z dwóch kierunków – Mull of Kintyre lub Kanału Crinan, który ma reputację „najładniejszego skrótu w Szkocji”. Wielu szkockich żeglarzy często rozpoczyna sezon w zatoce Firth of Clyde, a następnie przenosi się na zachodnie wybrzeże w miesiącach letnich przez tę malowniczą drogę wodną, ​​przeważnie przerywając podróż na jednym z postojów wzdłuż kanału, aby skorzystać z pubów i hoteli. w Ardrishaig, Lochgilphead, Cairnbaan i Crinan. Podróż przez kanał Crinan może zająć większą część dnia, ale dla tych, którzy pragną bardziej leniwego podejścia, zarówno licencja tranzytowa, jak i zwrotna pozwalają obecnie na maksymalnie 4 noclegi bez dodatkowych opłat. Więc dlaczego nie zejść na ląd, odkrywać i cieszyć się całą okolicą i tym co ma ona do zaoferowania.

Informacje nautyczne

Istotne: nie należy ulegać mylnemu złudzeniu, że rejsy te wymagają wprawy, czy bardzo dużego doświadczenia. Morze wprawdzie potrafi być niespokojne, ale jest osłonięte wyspami.  Jest to więc rejs dla osób z pewnym doświadczeniem w pływaniu morskim. Zapraszamy, bez względu na wiek!

Na jachcie płynie 8-10 ciu Uczestników rejsu i Kapitan Jachtu (skipper).
Uczestnicy rejsu zakwaterowani są w czterech kabinach dwuosobowych. W mesie jest zakwaterowany tylko Kapitan Jachtu.
Charakterystyka rejsu morskiego zakłada, że załoga będzie pełnić wachty, przygotowywać posiłki, utrzymywać porządek itd

Podczas rejsu zaplanowane są noclegi zarówno w marinach (portach jachtowych), jak też na kotwicowiskach lub przy bojach (w tym przypadku korzystamy z sanitariatów na jachcie). Decyzję o takim zaplanowaniu trasy podjęliśmy mając na uwadze zapewnienie Państwu możliwości obcowania z niezwykłą przyrodą Szkocji, co nie zawsze jest możliwe podczas noclegu w luksusowej, ale jednak wybetonowanej marinie.

Do obowiązków Uczestników należy okazywanie pomocy Kapitanowi Jachtu w manewrach portowych oraz podczas cumowania przy boi lub na kotwicy, jak również przygotowywanie posiłków i utrzymywanie porządku na jachcie.

Od uczestników rejsu nie wymagamy doświadczenia żeglarskiego, prowadzeniem jachtu zajmuje się wykwalifikowany skipper (Kapitan Jachtu).

Co warto zabrać na rejs:
– ważny paszport lub dowód osobisty (obowiązkowo),
– buty do wody (nie zalecamy wchodzenia do morza boso),
– ubranie dostosowane do słonecznej pogody
– lekki polar (na chłodniejsze wieczory),
– maskę, rurkę i płetwy,
– nakrycie głowy i okulary przeciwsłoneczne,
– krem z filtrem,
– aparat fotograficzny, kamerę etc.

Program

Sobota 
Przyjazd do marina Croab Heaven – bardzo klimatyczna marina z prysznicami łazienkami, pubem. Często cumują tu super motorowe łodzie jak również super regatowe jachty.

Odbiór jachtów zakupy integracja zabawa wieczorna.

Niedziela 
Śniadanie na jachtach szkolenie żeglarskie oraz z ratownictwa wodnego.
11.00 opuszczamy marinę i obieramy kurs na odległość 22mm około 4 do 5 h żeglugi

11.00 wypływamy z mariny kierunek: Wyspa  Mull

Wieś Carsaig

Poniedziałek
11.00 wypływamy z mariny
16.00 /17 stajemy w zatoce Buenssan

Wieczorne zwiedzanie miasta

Wtorek 
10.00 wypływamy kierunek Fingals Cave – zwiedzanie na pontonie o ile warunki pozwolą

Środa 
11.00 wypływamy  – kierunek Tobermory – destylarnia znanej whisky (zakupy)

Wieś Salen

Czwartek
11.00 wypływamy – kierunek Oban – destylarnia znanej whisky oraz bardzo klimatyczne szkockie miasto z bardziej znanym w całej Wielkiej Brytanii waterfront’em.

Piątek
11.00 wypływamy z mariny kierunek marina macierzysta Craob Heaven
Tankowanie jachtów wieczorna kolacja i pakowanie worków

Sobota
9-10.30 Zdanie jachtów
11.00 wyjazd w kierunku lotniska w Glasgow

Droga całkowita po wodzie około 160 mm

Przewidywany czas żeglugi w ciągu całego rejsu około 40 – 50 h

Wszyscy zainteresowani otrzymują Opinię Żeglarską PZŻ upoważniającą do ubiegania się o patenty żeglarskie.

Organizator zastrzega sobie możliwość zmiany programu odwiedzanych portów z uwagi na pogodę ( np. silny wiatr )

Warunki

Wyposażenie na jachcie

Kuchnia na jachcie także jest w pełni wyposażona, wszystkie sztućce oraz zastawa kuchenna (garnki, czajnik, patelnie) oraz lodówka, kuchenka gazowa i zlewozmywak.
Pościel jest także na wyposażeniu jachtu. Należy jedynie zaopatrzyć się we własne ręczniki.

Korzystanie z toalet: na jachcie znajdują się dwie toalety z prysznicami, z których korzysta się podczas żeglugi. Do dyspozycji są dobrze wyposażone toalety i prysznice w portach jachtowych (marinach).
Na rufie jachtu znajduje się prysznic (z ciepłą wodą), który jest bardzo przydatny po kąpieli w słonym Adriatyku (np. podczas postoju w zatokach).

Prąd (ładowanie telefonów komórkowych i aparatów fotograficznych): na jachcie zamontowane są gniazdka na prąd zmienny 230 V. Korzystanie z nich możliwe jest tylko podczas postoju w portach.

Klasyczne, sprawdzone jachty (Bavaria 44 itp)

Oferujemy bardzo wygodne jachty  !
Długość od 40 stóp (ilość osób: 10 – 8+2) – jachty 4-5 kabinowe!

Samolot

Połączenia lotnicze i bilety – Ryanair do Glasgow.

Ceny lotu w obie strony od 400 zł

Możemy pomóc w wyborze dogodnego połączenia poprzez naszego agenta – opłata administracyjna za obsługą – 50 zł

Transfer od mariny

Odbywa się komunikacją publiczną i wliczony jest w cenę wyjazd

Świadczenia w cenie

 • wynajem jachtu przystosowanego do żeglugi 8-12 os w Szkocji
 • transfer komunikacją publiczną z lotniska do mariny
 • zakwaterowanie na jachcie w podwójnej koi
 • ubezpieczenie turystyczne (KL 10.000 euro i NNW 2.000 euro)
 • opiekę doświadczonego Kapitana Jachtu, Polaka
 • opiekę pilota podczas podróży i na miejscu – animację czasu wolnego, zapoznanie
 • program „lądowy”, czyli wieczorne zwiedzanie miejsc zabytkowych oraz lokalnych pubów, destylarni whisky
 • paliwo do jachtu, serwis jachtu na trasie
 • wszelkie opłaty portowe (bojki, kotwice, 3x port)
 • starter pack (pozwolenia na rejs)
 • animator – aqua aerobic, rozciąganie, joga , konkursy i zabawy integracyjne
 • dostęp do wszelkich wygód jachtu: prysznice, w pełni wyposażona kuchnia etc
 • gitara, harmonijka, prawdziwie żeglarski, a nie libacyjny klimat
 • atrakcje i miejsca warte odwiedzenia – nie ciągłe siedzenie na łodzi.

W cenie nie uwzględniono: 

 • biletów wstępu do muzeów i parków narodowych,
 • ewentualnych transferów do atrakcji w Szkocji,
 • kosztów usług dodatkowych i wycieczek fakultatywnych.
 • wyżywienia – wkład do kasy jachtowej (ok 80 EUR),
 • kaucja zwrotna za jacht ok 200 EUR/ os – zwracane przy zdawaniu jachtu lub zalecane ubezpieczenie kaucji w wysokości 50 EUR/os – w przypadku jakichkolwiek problemów z jej zwrotem
 • sprzątanie końcowe jachtu – 15 EUR / os,
 • porty dodatkowe 3x – ok 15 EUR/ os

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Rejs żeglarski u wybrzeży Szkocji pochodzą od biura One Fun, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szkocja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Rejsy & Żagle, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.