Skarby Południowej Albanii

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
8 dni1 180EURO
grupa międzynarodowa
8 dni1 180EURO
grupa międzynarodowa

O wyprawie

Skarby Południowej Albanii

Zapraszamy Was w gościnne objęcia Bałkanów! 4 dni spędzimy w siodle, przemierzając doliny i wzgórza, pokonując rzeki i lasy. Na 2 dni przesiądziemy się na konie mechaniczne, dzięki czemu dotrzemy w odleglejsze zakątki Albanii. Zwiedzimy ruiny starożytnych miast, przemierzymy średniowieczne szlaki karawan i zobaczymy postkomunistyczne bunkry.

To wyprawa wyjątkowa, pozwalająca wsiąknąć w lokalną historię i kulturę. Zwiedzimy prawdziwe archeologiczne perły – ruiny starożytnych miast, najedziemy średniowieczne świątynie, zobaczymy pozostałości komunistycznej przeszłości. Odkryjemy w górach gorące źródła i dotrzemy na brzeg Morza Jońskiego. Większość rajdu spędzimy w siodle, ale wyruszymy także na przygodę w samochodach 4×4.

Nasi przewodnicy to przede wszystkim prawdziwi pasjonaci koni i jeździectwa. Przed laty podjęli się wyzwania, jakim jest odtworzenie wymierającej rasy konia albańskiego (mieszanka tarpanów i koni arabskich). Prowadzą program hodowlany dostosowany do wymogów użytkowych (rajdowych). W rezultacie otrzymujemy pod siodłem niewielkiego, ale energicznego, odważnego i zdyscyplinowanego konia terenowego.

Z uwagi na dobrostan koni, waga jeźdźca nie może przekraczać 90 kg. Rekomendujemy używanie kasku, zwłaszcza pierwszego dnia, gdy zapoznajemy się ze specyfiką terenu i stylu jazdy.

Wyprawa śladami skarbów południowej Albanii przeznaczona jest również dla mało doświadczonych jeźdźców (w przeciwieństwie do rajdów letnich, skierowanych do osób zaawansowanych). Wystarczy jeździć stępem, kłusem i mieć za sobą pierwsze spokojne galopy. Umiejętności na poziomie Pierwszych Szlifów wystarczą.

Sprzęt jeździecki

Używamy dobrej jakości siodeł angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od spotykanego w Polsce.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i ewentualnie lunch (zależy od dnia, czasem jemy lunch „w gościnie”). Warto zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy.

Uwaga! Podczas rajdu w Albanii zalecamy używanie kasku jeździeckiego!

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 8 dni
 • dni w siodle: 4
 • wielkość grupy: 10
 • standard: bałkańska gościna (pod dachem i w pościeli)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska
 • umiejętności: stęp, kłus, pierwsze galopy

Program

Dzień 1 Przybycie do Gjirokastry

Przylatujemy do Tirany do godziny 13:00. Na życzenie organizujemy dalszy transfer do Gjirokastry, można także podróżować komunikacją publiczną. W Gjirokastrze chorągiew spotyka się popołudniem, można odpocząć po podróży w hotelu lub przespacerować się niesamowitymi uliczkami średniowiecznego starego miasta. Znajdują się tam m.in. zamek z XII wieku, kościół i meczet, dom Envera Hodży oraz dom Skenduli (modelowy przykład tradycyjnego domu muzułmańskiego). Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania kuchni albańskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 2 Drogi i bezdroża

Po śniadaniu w hotelu jedziemy do stajni, gdzie dobierane są konie. Nasz szlak prowadzi do podnóża Góry Bureto. Tego dnia w siodle spędzimy do 4 godzin. Trasa jest średnio trudna i widokowo zróżnicowana. Pokonywać będziemy pagórki, rzeki i strumienie, pojawią się także doliny i klify. Nie zabraknie okazji do spokojnego galopu. Następnie – po zakwaterowaniu na farmie – wyruszamy do Libohovy (10 minut samochodem) na pyszny obiad w tradycyjnej albańskiej restauracji. Popołudnie spędzimy na zwiedzaniu. Zgodnie ze znaleziskami archeologicznymi, osadnictwo w tym rejonie sięga starożytności. Swoją świetność miasteczko osiągnęło w XVII wieku jako ważny ośrodek handlowy. Udamy się do zamku Libohova, zobaczymy obiekt kultu bektaszytów i grobowiec siostry Ali Paszy, Shanishy. Wieczorem wracamy na farmę, gdzie pomagamy przy karmieniu i pojeniu koni. Poza tym czeka nas domowa kolacja, osoby chętne mogą wziąć udział w gotowaniu razem z gospodynią.

Dzień 3 Miasto Antygony

Z samego rana siodłamy konie i ruszamy w dalszą drogę. Tego dnia spędzimy w siodle 4 godziny. Najpierw zagłębiamy się w malowniczą dolinę rzeki Drino, by wkrótce wspiąć się na strome wzgórze i wkroczyć do Parku Narodowego Antigonea. Zatrzymamy się tutaj na wizytę. Antigonea została zbudowana przez króla Pyrrusa w 295 r.p.n.e. i nazwana na cześć jego pierwszej żony, Antygony (córki króla Egiptu, Ptolemeusza). Starożytne ruiny miasta są jedną z najważniejszych atrakcji południowej Albanii. Po przerwie czeka nas jeszcze godzina jazdy konnej, a później udamy się na lunch w wiosce w pobliżu stajni. Po południu kwaterujemy się w hotelu w Gjirokastrze. Po krótkim odpoczynku wyruszamy, by zwiedzić tunel z czasów Zimnej Wojny – budynek stanowiący świadectwo trudnej historii i obrazujący paranoję obronną komunizmu. Dodatkowo odwiedzimy pracownię malarską, gdzie będzie okazja zaznajomić się lokalną sztuką. Kolacja odbędzie się w małej restauracji w historycznej części miasta.

Dzień 4 Bałkańskie Pompeje

Tego dnia konie odpoczywają, a my po śniadaniu wyruszamy na przygodę 4×4. Czeka nas sporo wrażeń: kręte górskie drogi, brak dróg, zniewalające widoki. Zatrzymamy się, aby zwiedzić ruiny kościoła Leshnica i napijemy się kawy pod wsią Cerkovica. W końcu dojeżdżamy do naszego celu. Są to ”bałkańskie Pompeje”, czyli miasto Butrint. Według mitu, uciekinierzy z upadłej Troi osiedlili się tutaj w VII wieku p.n.e. Cały park archeologiczny wpisany jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Znajdują się tutaj świetnie zachowane starożytne ruiny teatru i łaźni publicznych czy paleo-chrześcijańskie baptysterium. Nad miastem unosi się akropol zwieńczony sanktuarium Asklepiosa, boga medycyny. Po zwiedzaniu wyruszamy w dalszą drogę, do Sarandy. Nad brzegiem morza zjemy obiad złożony z owoców morza. W drodze powrotnej do Gjirokastry zwiedzimy jeszcze lokalną galerię sztuki. Kolacja zaplanowana jest w restauracji na Starym Bazarze.

Dzień 5 Termy i Miasto Róż

To kolejny dzień spędzony z końmi mechanicznymi. Nasza trasa prowadzi wzdłuż urokliwej rzeki Vjosa aż do gorących źródeł Benje. Malownicze baseny są wypełnione ciepłą wodą, a kąpiele w nich – według lokalnych wierzeń – mają uzdrawiającą moc. Zobaczymy także zabytek z epoki osmańskiej, czyli imponujący, kamienny Most Kadiu z XVIII wieku, stanowiący bramę wjazdową do pobliskich kanionów. Na lunch zatrzymamy się w Pewet, zwanym także Miastem Róż. Następnie wyruszamy do wioski Ballaban, gdzie zatrzymamy się na kolację i nocleg. Będzie okazja do degustacji lokalnego wina.

Dzień 6 Drzewo Życia

Po śniadaniu ruszamy do stajni i wskakujemy znów na konie. Tego dnia spędzimy w siodle do 5 godzin, a szlak wiedzie przez okoliczne wioski. Będzie okazja przyjrzeć się farmom i polom, ale nie zabraknie także klifów i strumieni. Napotkamy także rzekę Drino, zwaną Drzewem Życia. Jest to najważniejszy zbiornik wodny w okolicy i stanowi element pradawnych, pogańskich wierzeń. Miniemy następnie ruiny zamku Santa Triada, zrekonstruowanego w latach 1809-1810 przez Ali Pashę. Na piknik zatrzymamy się w okolicy wioski Erind, a po południu dotrzemy do osiedla Karjan, gdzie spędzimy noc na farmie.

Dzień 7 Albańskie wioski

Po śniadaniu z lokalną rodziną ruszamy do wioski Nokova. Zobaczymy tutaj dwa urokliwe, średniowieczne kościoły. Następnie docieramy do wioski Dhoksat słynnej z kamiennego budownictwa i ozdobnych drzwi. Spotkamy tutaj lokalnego eksperta, który wprowadzi nas w świat albańskiego folkloru: opowie o charakterystyce wiejskiego życia, tradycyjnych strojach i etnografii regionu. Dalej wyruszamy ścieżką prowadzącą wśród pastwisk, ogrodów i pól uprawnych. Na chwilę zatrzymamy się obok Jeziora Qestorati, a potem galopem wjedziemy na wzgórza otaczające stajnię. Po pożegnaniu się z końmi, wracamy do hotelu. Wieczorem zaplanowana jest kolacja i wizyta w miejscowym barze.

Dzień 8 Pożegnanie z Albanią

Opuszczamy Albanię. Po śniadaniu jedziemy samochodami do Tirany. Lot powrotny powinien być zaplanowany nie wcześniej niż w południe.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Gjirokastrze oraz w lokalnych domach gościnnych
 • Pełne wyżywienie (od kolacji pierwszego dnia rajdu do śniadania ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka lokalnych, anglojęzycznych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Samochód 4×4
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tirany lub na i z Korfu – wówczas należy doliczyć koszt promu do i z Sarandy (ceny zależą od terminu, ale można znaleźć bilety już od około 800 zł w obie strony)
 • Transfer z i do Tirany (od 90 Euro w obie strony) lub do i z Sarandy (od 50 EUR w obie strony)
 • Bilety wstępów na trasie rajdu (łącznie około 20 EUR)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (25 EUR za noc, płatne na miejscu)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski czy drinki, inne bilety wstępów w czasie wolnym itp.)

Noclegi i wyżywienie

Cztery noce spędzamy w hotelu w Gjirokastrze. Dodatkowo trzykrotnie nocujemy w domach gościnnych (standard dość zróżnicowany, ale zawsze pod dachem i w pościeli). Pokoje są kilkuosobowe, w Gjirokastrze jest możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego  po wcześniejszym uzgodnieniu (20 EUR za noc, płatne na miejscu). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, mamy także okazję towarzyszyć Albańczykom w ich codziennych zajęciach.

Tradycyjna kuchnia albańska opiera się na różnego rodzaju mięsiwach oraz pysznych, lokalnych serach. Poza tym będzie okazja skosztować ekologicznych warzyw i owoców, miodów, dżemów i jaj, a także domowych deserów i słodkich przekąsek. Pijemy źródlaną wodę, napary z górskich ziół, a także napoje wyskokowe: wino i raki.

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Albanii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • krem przeciwsłoneczny
 • sprzęt jeździecki (bryczesy, rękawiczki, kask itp.)
 • buty trekkingowe
 • płaszcz przeciwdeszczowy
 • strój kąpielowy
 • klapki do kąpieli

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Skarby Południowej Albanii pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.