Szlak wojenny - Albania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne
TerminCena
8 dni1 370EURO
grupa międzynarodowa
8 dni1 370EURO
grupa międzynarodowa
8 dni1 370EURO
grupa międzynarodowa

O wyprawie

Szlak wojenny - Albania

Wyprawa na szlak wojenny to propozycja dla doświadczonych jeźdźców o dobrej kondycji. Będziemy wytrwale tropić ślady starożytnej armii króla Skerdylaidasa. Odkryjemy porzucone w głuszy fortece. Zobaczymy także charakterystyczne dla Albanii dwudziestowieczne bunkry. Przekroczymy wysokie góry i zanurzymy się w słone fale Morza Jońskiego. Towarzyszyć będą nam wierne, dzielne konie.

Nasz szlak prowadzi przez skaliste góry zamieszkałe przez pasterzy i wzdłuż pachnących solą rybackich wiosek na wybrzeżu. Będziemy tropić ciekawą, a czasem trudną historię wojen i niepokojów, jakie przetoczyły się przez Albanię na przestrzeni wieków. Prześledzimy podboje iliryjskiego króla Skerdylaidasa sprzed 2300 lat. Napotkamy starożytne ruiny, zamki, kościoły i monastyry położone tuż obok bunkrów i wojskowej infrastruktury – pozostałościach po komunistycznej przeszłości. W czasach izolacji i militaryzacji Albanii przywódcy komunistyczni wybudowali około 750 000 bunkrów – na wypadek ataku ze strony „zachodniego wroga”.

Nasi przewodnicy to przede wszystkim prawdziwi pasjonaci koni i jeździectwa. Przed laty podjęli się wyzwania, jakim jest odtworzenie wymierającej rasy konia albańskiego (mieszanka tarpanów i koni arabskich). Prowadzą program hodowlany dostosowany do wymogów użytkowych (rajdowych). W rezultacie otrzymujemy pod siodłem niewielkiego, ale energicznego, odważnego i zdyscyplinowanego konia terenowego.

Trasa rajdu wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej i dużego doświadczenia jeździeckiego, koniecznie rajdowego i górskiego. Ważny jest dobry dosiad oraz skuteczna komunikacja z koniem (pełne kontrolowanie trasy i tempa). Chorągiew galopuje w każdym umożliwiającym to miejscu, zdarzają się w galopie zakręty i drobne skoki, pojawia się dużo nagłych przejść miedzy chodami z uwagi na przeszkody terenowe. Pojawią się odcinki trasy, w których niezbędne jest prowadzenie konia, nierzadko po wąskich, stromych i górskich ścieżkach. Szlak wojenny uchodzi za najtrudniejszy szlak konny w Europie! Rekomendujemy używanie kasku, zwłaszcza pierwszego dnia, gdy zapoznajemy się ze specyfiką terenu i stylu jazdy.

Z uwagi na dobrostan koni oraz intensywność jazdy, waga jeźdźca nie może przekraczać 80 kg.

Sprzęt jeździecki

Używamy dobrej jakości siodeł angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od spotykanego w Polsce.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i ewentualnie lunch (zależy od dnia, czasem jemy lunch „w gościnie”). Warto zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy.

Uwaga! Podczas rajdu w Albanii zalecamy używanie kasku jeździeckiego!

Podstawowe informacje:

 • ilość dni: 8 dni
 • dni w siodle: 6
 • wielkość grupy: 10
 • standard: góralska gościna (pod dachem i w pościeli)
 • bagaż: bez limitu kg
 • wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  
 • umiejętności: stęp, kłus, galop, konieczne doświadczenie rajdowe w górach

Program

Dzień 1 Przybycie do Gjirokastry

Do Albanii przybyć można lecąc albo do Tirany, albo na Korfu i następnie przeprawiając się promem do Sarandy. Z obu tych miast na życzenie organizujemy dalszy transfer do Gjirokastry, można także podróżować komunikacją publiczną. W przypadku pierwszej opcji na miejsce zbiórki w Tiranie należy dotrzeć nie później niż o 14:30. W przypadku Sarandy transfery dopasowane są do godzin promów z Korfu. Do Gjirokastry zwykle docieramy późnym popołudniem, można odpocząć po podróży w hotelu lub przespacerować się niesamowitymi uliczkami średniowiecznego starego miasta. Znajdują się tam m.in. zamek z XII wieku, kościół i meczet, dom Envera Hodży oraz dom Skenduli (modelowy przykład tradycyjnego domu muzułmańskiego). Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania kuchni albańskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 2 Bogowie Światła

Po śniadaniu w hotelu ruszamy do stajni, gdzie spotykamy konie i przewodników. Pierwszy dzień jazdy zajmie nam około 6 godzin. Trasa prowadzi początkowo doliną wzdłuż rzeki Drino, gdzie będzie okazja wypróbować konie na długich odcinkach galopu. Następnie zagłębiamy się w pagórkowaty teren, pojawiają się strumienie i sosnowe lasy. Stopniowo podejścia stają się coraz bardziej strome, aż docieramy do monastyru Cepo na popas. Następnie ruszamy w kierunku rzeki Kardhiq. Wzdłuż szlaku pojawiają się liczne pomniki natury w postaci kolumn lub filarów o wysokości 3-4 m, zwane Bogami Światła. Po południu docieramy do wsi Fushbardha, gdzie nocujemy w domu lokalnej rodziny.

Dzień 3 Śladami starożytnych żołnierzy

Tego dnia spędzimy w drodze około 8-9 godzin, z czego około 1,5 godziny prowadząc konia. To najtrudniejszy dzień podczas całej wyprawy. Trasa wiedzie szlakiem armii dowodzonej przez Skerdylaidasa, który około 2300 lat temu służył królowej Teucie występującej przeciwko Rzymowi. Widoki na szlaku zapierają dech w piersiach: zielone lasy przeplatają się z kamienistymi zboczami i ruinami starożytnych cywilizacji. Mijamy Kamienie Baszy, jaskinię Despina, Skałę Kaze, Dolinę Wiśni, Krzywy Strumień, Roztokę Shameti, półwysep Trullas, Dół Derrasa i wiele innych lokalnych atrakcji. Popasamy w górskiej dolinie, w cieniu liściastego lasku. Wieczorem docieramy do domu pasterzy, u których spędzamy noc.

Dzień 4 Morze Jońskie

Przed nami krótszy, bardzo przyjemny dzień. W siodle spędzimy około 4 godzin. Najpierw odwiedzamy kamienny zamek w Borsh z IV-III wieku p.n.e., znany także jako… Zamek Sopot (alb. Kalaja e Sopotit). Ciekawostką może być, że już cesarz bizantyjski Justynian I uwzględniał go na liście fortyfikacji z lat 527-565. W średniowieczu przekształcono go w obóz wojskowy, w pełni fortyfikując za czasów Alego Paszy. Po zwiedzaniu wracamy na konie i ruszamy wzdłuż wybrzeża. Rosną tu drzewka oliwne, pomarańcze, cytryny i grejpfruty. W okolicy lunchu docieramy do rodziny rybaków, gdzie czeka na nas lunch. Na stole nie zabraknie ryb i owoców morza. Popołudnie można spędzić nad morzem, na plaży. Wieczorem wspólnie bawimy się przy kolacji i muzyce. Nie zabraknie wina, ani raki.

Dzień 5 Mroczna strona historii

Śniadanie zjemy na tarasie z widokiem na morze. Skosztujemy tradycyjnego, nadmorskiego byrku (placka serowego), podane będą też ciastka, mleko i miód. Następnie ruszamy konno na plażę Bunec i do wsi Lukove. Popas odbędzie się na plaży Shpella, w małej lokalnej restauracji. Po jedzeniu będzie można popływać w morzu. Po południu odwiedzamy starą, istniejącą od średniowiecza, wieś Shen Vasil. Podczas komunistycznej dyktatury znajdował się tu obóz pracy dla więźniów politycznych, w którym przez 4 dekady cierpiały i zginęły setki intelektualistów. Nocleg w lokalnym domu o typowej dla wybrzeża architekturze.

Dzień 6 Pole bitwy

Po śniadaniu ruszamy do doliny rzeki Kalasa, a później w kierunku Prapanicy. Pojawi się okazja do długiego galopu. Następnie powracamy na wojenną drogę króla Skerdylaidasa. Zjeżdżamy w pobliże Wzgórza Foinike, gdzie armia Skerdylaidasa zmierzyła się w 229 r. p.n.e. z wojskami Epiru.  Na popas staniemy pod górskim grzbietem Skerfica, a później zjedziemy do wsi Fushbardha, gdzie ponownie staniemy na noc. Nocleg u znanej nam już lokalnej rodziny, zaplanowana jest kolacja w ogrodzie.

Dzień 7 Jezioro Viroi

Po śniadaniu wyruszamy w drogę powrotną do Gjirokastry. Krajobraz będzie zróżnicowany, za doliną rzeki Kardhiq napotkamy własne ślady z pierwszego dnia. Lasy sosnowe, góry i strumienie, świeże powietrze i kwiaty będą esencją widoków tego dnia. W połowie dnia docieramy do stajni, żegnamy się z końmi i wypuszczamy je na otwarte pastwiska. Następnie zaplanowany jest lunch w pobliskiej wiosce. Popołudnie to czas wolny, warto go spędzić na zwiedzaniu starego miasta. Wieczorem odbędzie się pożegnalna kolacja w Gjirokastrze. Nocleg w hotelu.

Dzień 8 Pożegnanie z Albanią

Opuszczamy Albanię. Po śniadaniu ruszamy do Tirany lub Sarandy. Lot powrotny powinien być zaplanowany nie wcześniej niż w południe.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Gjirokastrze oraz w lokalnych domostwach na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie (od kolacji pierwszego dnia rajdu do śniadania ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka lokalnych, anglojęzycznych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tirany / Bilet lotniczy na i z Korfu oraz koszt promu do i z Sarandy (ceny zależą od terminu, ale można znaleźć bilety już od około 800 zł w obie strony)
 • Transfer z i do Tirany (od 90 Euro w obie strony) lub Sarandy (od 50 Euro w obie strony)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (25 EUR za noc, płatne na miejscu)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, dodatkowe bilety wstępów itp.)

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc spędzamy w hotelu w Gjirokastrze. Na trasie właściwego rajdu nocujemy zawsze w budynkach, głównie w domach lokalnych rodzin (standard dość zróżnicowany, ale pod dachem i w pościeli). Pokoje są kilkuosobowe, podczas pierwszej i ostatniej nocy jest możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego po wcześniejszym uzgodnieniu (20 EUR za noc, płatne na miejscu). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, mamy także okazję towarzyszyć Albańczykom w ich codziennych zajęciach.

Tradycyjna kuchnia albańska opiera się na różnego rodzaju mięsiwach oraz pysznych, lokalnych serach. W nadmorskich wioskach będzie okazja, by spróbować ryb i owoców morza. Poza tym pojawią się na stole ekologiczne warzywa i owoce, miody, dżemy i jaja, a także domowe desery i słodkie przekąski. Pijemy źródlaną wodę, napary z górskich ziół, a także napoje wyskokowe: wino i raki.

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Albanii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne
 • strój kąpielowy, ręcznik plażowy
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (bryczesy, rękawiczki, kask itp.)
 • buty trekkingowe (nie sztyblety!)
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szlak wojenny - Albania pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.