Szlak wojenny - Albania

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
pełne

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

Szlak wojenny

Wyprawa na szlak wojenny to propozycja dla doświadczonych jeźdźców o dobrej kondycji. Będziemy wytrwale tropić ślady starożytnej armii króla Skerdylaidasa. Odkryjemy porzucone w głuszy fortece. Zobaczymy także charakterystyczne dla Albanii dwudziestowieczne bunkry. Przekroczymy wysokie góry i zanurzymy się w słone fale Morza Jońskiego. Towarzyszyć będą nam wierne, dzielne konie.

Nasz szlak prowadzi przez skaliste góry zamieszkałe przez pasterzy i wzdłuż pachnących solą rybackich wiosek na wybrzeżu. Będziemy tropić ciekawą, a czasem trudną historię wojen i niepokojów, jakie przetoczyły się przez Albanię na przestrzeni wieków. Prześledzimy podboje iliryjskiego króla Skerdylaidasa sprzed 2300 lat. Napotkamy starożytne ruiny, zamki, kościoły i monastyry położone tuż obok bunkrów i wojskowej infrastruktury – pozostałościach po komunistycznej przeszłości. W czasach izolacji i militaryzacji Albanii przywódcy komunistyczni wybudowali około 750 000 bunkrów – na wypadek ataku ze strony „zachodniego wroga”.

Nasi przewodnicy to przede wszystkim prawdziwi pasjonaci koni i jeździectwa. Przed laty podjęli się wyzwania, jakim jest odtworzenie wymierającej rasy konia albańskiego (mieszanka tarpanów i koni arabskich). Prowadzą program hodowlany dostosowany do wymogów użytkowych (rajdowych). W rezultacie otrzymujemy pod siodłem niewielkiego, ale energicznego, odważnego i zdyscyplinowanego konia terenowego.

Trasa rajdu wymaga bardzo dobrej kondycji i doświadczenia jeździeckiego, najlepiej rajdowego. Chorągiew galopuje w każdym umożliwiającym to miejscu, zdarzają się w galopie zakręty i drobne skoki. Pojawią się odcinki trasy, w których niezbędne jest prowadzenie konia, nierzadko po wąskich, górskich ścieżkach. Rekomendujemy używanie kasku, zwłaszcza pierwszego dnia, gdy zapoznajemy się ze specyfiką terenu i stylu jazdy. Z uwagi na drobną budowę ciała koni oraz intensywność jazdy, waga jeźdźca nie może przekraczać 90 kg.

Noclegi i wyżywienie

Pierwszą i ostatnią noc chorągiew spędza w hotelu w Gjirokastrze. Na trasie właściwego rajdu nocujemy zawsze w budynkach, głównie w domach lokalnych rodzin (standard dość zróżnicowany, ale pod dachem i w pościeli). Pokoje są kilkuosobowe, podczas pierwszej i ostatniej nocy jest możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego po wcześniejszym uzgodnieniu (20 EUR za noc, płatne na miejscu). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, mamy także okazję towarzyszyć Albańczykom w ich codziennych zajęciach.

Tradycyjna kuchnia albańska opiera się na różnego rodzaju mięsiwach oraz pysznych, lokalnych serach. W nadmorskich wioskach będzie okazja, by spróbować ryb i owoców morza. Poza tym pojawią się na stole ekologiczne warzywa i owoce, miody, dżemy i jaja, a także domowe desery i słodkie przekąski. Pijemy źródlaną wodę, napary z górskich ziół, a także napoje wyskokowe: wino i rakiję.

Sprzęt jeździecki

Używamy dobrej jakości siodeł angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od spotykanego w Polsce.

Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i ewentualnie lunch (zależy od dnia, czasem jemy lunch „w gościnie”). Warto zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy. Uwaga! Podczas rajdu w Albanii zalecamy używanie kasku jeździeckiego!

Program

Dzień 1. Przybycie chorągwi

Towarzysze mogą przybyć do Albanii lecąc albo do Tirany, albo na Korfu i następnie przeprawiając się promem do Sarandy. Z obu tych miast na życzenie organizujemy dalszy transfer do Gjirokastry, można także podróżować komunikacją publiczną. W przypadku pierwszej opcji warto na miejsce zbiórki w Tiranie/Sarandzie dotrzeć rano lub w okolicach południa. W Gjirokastrze chorągiew spotyka się późnym popołudniem, można odpocząć po podróży w hotelu lub przespacerować się niesamowitymi uliczkami średniowiecznego starego miasta. Znajdują się tam m.in. zamek z XII wieku, kościół i meczet, dom Envera Hodży oraz dom Skenduli (modelowy przykład tradycyjnego domu muzułmańskiego). Wieczorem odbędzie się uroczysta kolacja w restauracji serwującej dania kuchni albańskiej. Nocleg w hotelu.

Dzień 2. Bogowie Światła

Po śniadaniu w hotelu chorągiew spotyka konie i przewodników. Wyruszamy z malowniczego Parku Viroi, położonego nad brzegiem jeziora na wysokości 220 m n.p.m. Trasa prowadzi początkowo przez pagórkowaty teren, pojawiają się strumienie i sosnowe lasy. Stopniowo podejścia stają się coraz bardziej strome, aż docieramy do monastyru Cepo na popas. Następnie ruszamy w kierunku rzeki Kardhiq. Wzdłuż szlaku pojawiają się liczne pomniki natury w postaci kolumn lub filarów o wysokości 3-4 m, zwane Bogami Światła. Po południu docieramy do wsi Fushbardha, gdzie nocujemy w domu lokalnej rodziny.

Dzień 3. Śladami starożytnych żołnierzy

Tego dnia chorągiew spędzi w drodze około 8-9 godzin, z czego około 1,5 godziny prowadząc konia. Trasa wiedzie szlakiem armii dowodzonej przez Skerdylaidasa, który około 2300 lat temu służył królowej Teucie występującej przeciwko Rzymowi. Widoki na szlaku zapierają dech w piersiach: zielone lasy przeplatają się z kamienistymi zboczami i ruinami starożytnych cywilizacji. Mijamy Kamienie Baszy, jaskinię Despina, Skałę Kaze, Dolinę Wiśni, Krzywy Strumień, Roztokę Shameti, półwysep Trullas, Dół Derrasa i wiele innych lokalnych atrakcji. Popasamy w górskiej dolinie, w cieniu liściastego lasku. Wieczorem docieramy do domu pasterzy, u których spędzamy noc.

Dzień 4. Morze Jońskie

Tego dnia marszruta zaplanowana jest na około 4 godziny w przyjemnym jeździecko terenie. Najpierw chorągiew odwiedza kamienny zamek w Borsh z IV-III wieku p.n.e., znany także jako… Zamek Sopot (alb. Kalaja e Sopotit). Ciekawostką może być, że już cesarz bizantyjski Justynian I uwzględniał go na liście fortyfikacji z lat 527-565. W średniowieczu przekształcono go w obóz wojskowy, w pełni fortyfikując za czasów Alego Paszy. Po zwiedzaniu towarzysze wskakują w siodła i ruszają wzdłuż wybrzeża. Rosną tu drzewka oliwne, pomarańcze, cytryny i grejpfruty. Popołudnie można spędzić nad morzem. Nocleg w domu rodziny rybaków, na stole nie zabraknie podczas kolacji ryb i owoców morza.

Dzień 5. Mroczna strona historii

Na śniadanie chorągiew skosztuje tradycyjny, nadmorski byrek (placek serowy), podane będą też ciastka, mleko i miód. Następnie ruszamy konno na plażę Bunec i do wsi Lukove. Popas odbędzie się na plaży Shpella, gdzie można popływać w morzu. Po południu odwiedzamy starą, istniejącą od średniowiecza, wieś Shen Vasil. Podczas komunistycznej dyktatury znajdował się tu obóz pracy dla więźniów politycznych, w którym przez 4 dekady cierpiały i zginęły setki intelektualistów. Nocleg w dawnych budynkach mieszkalnych dla żołnierzy służących w obozie.

Dzień 6. Pole bitwy

Po śniadaniu chorągiew wyrusza do doliny rzeki Kalasa, a później w kierunku Prapanicy. Pojawi się okazja do długiego galopu. Następnie powracamy na wojenną drogę króla Skerdylaidasa. Zjeżdżamy w pobliże Wzgórza Foinike, gdzie armia Skerdylaidasa zmierzyła się w 229 r. p.n.e. z wojskami Epiru.  Na popas staniemy pod górskim grzbietem Skerfica, a później zjedziemy do wsi Fushbardha, gdzie staniemy na noc. Nocleg u lokalnej rodziny, zaplanowana jest kolacja w ogrodzie.

Dzień 7. Jezioro Viroi

Po śniadaniu towarzysze wyruszają w drogę powrotną do Gjirokastry. Krajobraz będzie zróżnicowany, za doliną rzeki Kardhiq napotkamy własne ślady z pierwszego dnia. Rajd kończymy nad jeziorem Viroi. Lasy sosnowe, góry i strumienie, świeże powietrze i kwiaty będą esencją widoków tego dnia. Po południu zaplanowane jest zwiedzanie stajni, z której wywodzą się nasze dzielne albańskie wierzchowce. Lokalna ekipa opowie o jej prowadzeniu i rozwoju. Wieczorem odbędzie się pożegnalna kolacja w Gjirokastrze. Nocleg w hotelu.

Dzień 8. Pożegnanie z Albanią

Chorągiew opuszcza Albanię. Po śniadaniu każdy towarzysz zostaje odwieziony do Tirany lub Sarandy. Lot powrotny powinien być zaplanowany nie wcześniej niż w południe.

Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.

Warunki

Ilość dni: 8 dni

Dni w siodle: 6

Wielkość grupy: 10

Standard: góralska gościna (pod dachem i w pościeli)

Bagaż: bez limitu kg

Wyżywienie: lokalna kuchnia, dostępna opcja wegetariańska  

Umiejętności: stęp, kłus, galop

W cenie rajdu:

 • Noclegi w hotelu w Gjirokastrze oraz w lokalnych domostwach na trasie rajdu
 • Pełne wyżywienie (od kolacji pierwszego dnia rajdu do śniadania ostatniego dnia rajdu)
 • Opieka lokalnych przewodników
 • Koń z pełnym rzędem jeździeckim
 • Ubezpieczenie turystyczne uwzględniające sporty wysokiego ryzyka

Dodatkowe koszty:

 • Bilet lotniczy do i z Tirany / Bilet lotniczy na i z Korfu oraz koszt promu do i z Sarandy (ceny zależą od terminu, ale można znaleźć bilety już od około 600 zł w obie strony)
 • Transfer z i do Tirany (od 70 Euro w obie strony) lub Sarandy (około 40 Euro w obie strony)
 • Opcjonalnie: napiwek dla przewodników (około 50 zł)
 • Opcjonalnie: dopłata do pokoju jednoosobowego (20 EUR za noc, płatne na miejscu)
 • Wydatki własne (pamiątki, dodatkowe przekąski, bilety wstępów w czasie wolnym itp.)

Co należy zabrać?

Organizacja naszych rajdów w Albanii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).

 • paszport
 • gotówka, najlepiej EUR
 • sprzęt elektroniczny, np. aparat fotograficzny
 • latarka, najlepiej czołówka
 • manierka lub inny pojemnik na wodę (może być plastikowa butelka po wodzie)
 • krem przeciwsłoneczny
 • okulary przeciwsłoneczne
 • strój kąpielowy, ręcznik plażowy
 • nakrycie głowy chroniące od słońca
 • sprzęt jeździecki (bryczesy, rękawiczki, kask itp.)
 • buty trekkingowe
 • lekki płaszcz przeciwdeszczowy
 • klapki do kąpieli pod prysznicem

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szlak wojenny - Albania pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.