
Wielki Szlem - prestiż, sława i pieniądze
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Szlak wojenny - Albania
Wyprawa na szlak wojenny to propozycja dla doświadczonych jeźdźców o dobrej kondycji. Będziemy wytrwale tropić ślady starożytnej armii króla Skerdylaidasa. Odkryjemy porzucone w głuszy fortece. Zobaczymy także charakterystyczne dla Albanii dwudziestowieczne bunkry. Przekroczymy wysokie góry i zanurzymy się w słone fale Morza Jońskiego. Towarzyszyć będą nam wierne, dzielne konie.
Nasz szlak prowadzi przez skaliste góry zamieszkałe przez pasterzy i wzdłuż pachnących solą rybackich wiosek na wybrzeżu. Będziemy tropić ciekawą, a czasem trudną historię wojen i niepokojów, jakie przetoczyły się przez Albanię na przestrzeni wieków. Prześledzimy podboje iliryjskiego króla Skerdylaidasa sprzed 2300 lat. Napotkamy starożytne ruiny, zamki, kościoły i monastyry położone tuż obok bunkrów i wojskowej infrastruktury – pozostałościach po komunistycznej przeszłości. W czasach izolacji i militaryzacji Albanii przywódcy komunistyczni wybudowali około 750 000 bunkrów – na wypadek ataku ze strony „zachodniego wroga”.
Nasi przewodnicy to przede wszystkim prawdziwi pasjonaci koni i jeździectwa. Przed laty podjęli się wyzwania, jakim jest odtworzenie wymierającej rasy konia albańskiego (mieszanka tarpanów i koni arabskich). Prowadzą program hodowlany dostosowany do wymogów użytkowych (rajdowych). W rezultacie otrzymujemy pod siodłem niewielkiego, ale energicznego, odważnego i zdyscyplinowanego konia terenowego.
Trasa rajdu wymaga bardzo dobrej kondycji fizycznej i dużego doświadczenia jeździeckiego, koniecznie rajdowego i górskiego. Ważny jest dobry dosiad oraz skuteczna komunikacja z koniem (pełne kontrolowanie trasy i tempa). Chorągiew galopuje w każdym umożliwiającym to miejscu, zdarzają się w galopie zakręty i drobne skoki, pojawia się dużo nagłych przejść miedzy chodami z uwagi na przeszkody terenowe. Pojawią się odcinki trasy, w których niezbędne jest prowadzenie konia, nierzadko po wąskich, stromych i górskich ścieżkach. Szlak wojenny uchodzi za najtrudniejszy szlak konny w Europie! Rekomendujemy używanie kasku, zwłaszcza pierwszego dnia, gdy zapoznajemy się ze specyfiką terenu i stylu jazdy.
Z uwagi na dobrostan koni oraz intensywność jazdy, waga jeźdźca nie może przekraczać 80 kg.
Sprzęt jeździecki
Używamy dobrej jakości siodeł angielskich. Ogłowie jest skonstruowane tradycyjnie, używamy wędzidła. Sprzęt właściwie nie różni się od spotykanego w Polsce.
Dodatkowo każdy koń wyposażony jest w małe sakwy na wodę i ewentualnie lunch (zależy od dnia, czasem jemy lunch „w gościnie”). Warto zabrać troki, aby z tyłu siodła umocować płaszcz przeciwdeszczowy.
Uwaga! Podczas rajdu w Albanii zalecamy używanie kasku jeździeckiego!
Podstawowe informacje:
Dzień 1 Przybycie do Gjirokastry
Dzień 2 Bogowie Światła
Dzień 3 Śladami starożytnych żołnierzy
Dzień 4 Morze Jońskie
Dzień 5 Mroczna strona historii
Dzień 6 Pole bitwy
Dzień 7 Jezioro Viroi
Dzień 8 Pożegnanie z Albanią
Przewodnik może zmodyfikować trasę w zależności od warunków pogodowych oraz umiejętności jeździeckich grupy.
W cenie rajdu:
Dodatkowe koszty:
Noclegi i wyżywienie
Pierwszą i ostatnią noc spędzamy w hotelu w Gjirokastrze. Na trasie właściwego rajdu nocujemy zawsze w budynkach, głównie w domach lokalnych rodzin (standard dość zróżnicowany, ale pod dachem i w pościeli). Pokoje są kilkuosobowe, podczas pierwszej i ostatniej nocy jest możliwość dopłaty do pokoju jednoosobowego po wcześniejszym uzgodnieniu (20 EUR za noc, płatne na miejscu). Kosztujemy tradycyjnej kuchni, mamy także okazję towarzyszyć Albańczykom w ich codziennych zajęciach.
Tradycyjna kuchnia albańska opiera się na różnego rodzaju mięsiwach oraz pysznych, lokalnych serach. W nadmorskich wioskach będzie okazja, by spróbować ryb i owoców morza. Poza tym pojawią się na stole ekologiczne warzywa i owoce, miody, dżemy i jaja, a także domowe desery i słodkie przekąski. Pijemy źródlaną wodę, napary z górskich ziół, a także napoje wyskokowe: wino i raki.
Co należy zabrać?
Organizacja naszych rajdów w Albanii jest komfortowa. Dysponujemy taborem w postaci dużego samochodu. Nocujemy pod dachem, zatem nie trzeba zabierać śpiworów ani karimat. W ciągu dnia wystarczy nerka/saszetka z najpotrzebniejszymi przedmiotami (dokumenty, telefon itp.).
Każda dyscyplina sportu, niezależnie od stopnia popularności ma swój najbardziej prestiżowy turniej, który motywuje sportowców do przekraczania granic wytrzymałości, zarówno tej fizycznej, jak i...
Klasyczna joga ma wiele odmian. Każda z nich różni się od siebie pozycjami, energicznością wykonywanych ćwiczeń oraz intensywnością przeżywania stanów emocjonalnych. Nie wszystkie rodzaje jogi...
Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szlak wojenny - Albania pochodzą od biura Lisowczycy, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Albania. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu pełne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Konie, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.