Islandia -Podróż do wnętrza Ziemi

Islandia -Podróż do wnętrza Ziemi
 • Forma aktywności: Foto
 • Kraje: Islandia
 • Wyżywienie: własne
 • Nieziemskie plenery Landmannalaugar
 • Spektakularne wodospady: Háifoss, Brúarfoss, Barnafoss, Hraunfoss
 • Kolorowe wzgórza Kerlingarfjöll
 • Eldgjá - Szczelina ognia
 • Pola geotermalne Hveravellir
 • Þórsmörk - ostre granie wulkanicznych wzgórz

Szalony profesor Otto Lidenbrock z "Podróży do wnętrza Ziemi" Juliusza Verne'a odczytuje tajemniczy runiczny manuskrypt islandzkiej sagi i postanawia w wielkim pośpiechu wyruszyć na Islandię, a z niej - gnany swoją nieposkromioną ciekawością i niecierpliwością - dalej do gorącego wnętrza Błękitnej Planety. Naszą podróż do wnętrza Islandii, którą Państwu proponujemy, można by wręcz określić mianem podróży międzyplanetarnej - na dalekiej północy, pośrodku Atlantyku podnosi się z dna oceanu wyspa, która choć dźwiga na swych barkach wielkie lodowce, to pozostaje w nieustannym kontakcie z gorącym ziemskim wnętrzem. To czyni jej krajobrazy nieziemsko wyjątkowymi.

Islandia w nowej odsłonie
To nasza druga w tym roku fotowyprawa na Islandię, która tym razem prowadzi nas przez interior - przez spektakularne wnętrze wyspy. Na tej wyprawie będziemy fotografować inne scenerie - program tej fotowyprawy w żadnym punkcie nie pokrywa się z fotowyprawą "W krainie ognia i lodu".

Księżyc LV-223
Gdyby w jednej ze szczelin krateru Eldgjá wylądował przybysz nieświadomy tego, gdzie się znajduje, widok wokół mógłby utwierdzić go w przekonaniu, że przeniósł się albo w czasie, albo na inną planetę. Takie nieodparte wrażenie może towarzyszyć podróży po wulkanicznym wnętrzu wyspy, która uparcie nosi miano "Wyspy Lodu". W jednej z dolin u stóp Hekli wylądował kilka lat temu statek kosmiczny Prometeusz z filmu Ridleya Scotta. To we wnętrzu Islandii reżyser dopatrzył się cech krajobrazu księżycowego - odległego, zmyślonego księżyca LV-223. Przekonajmy się czy na Islandii można zrobić zdjęcie, które mogłoby uchodzić za fotografię zrobioną na innej planecie...

Wodokaskady
Bardzo wysokie bądź bardzo rozłożyste, wielokaskadowe bądź z jednym długim warkoczem, tnące czarne, bazaltowe skały albo spadające pośród zielonych od mchów tarasów. Takie są islandzkie wodospady - wielkie bogactwo motywów i inspiracji dla fotografów - łowców ujęć ożywionych płynącą wartko wodą. Dotrzemy do kilku wodospadów oddalonych znacznie od głównych dróg - urodą, dzikością i potęgą nie ustępują one tym najbardziej znanym wodospadom świata.

Przez brody i bezdroża
W naszej podróży do odległych zakątków wnętrza wyspy podejmiemy wyzwanie podróżowania poza głównymi drogami. Wielkim pojazdem z napędem 4x4 dotrzemy do miejsc ukrytych za scenerią najbardziej znanych islandzkich atrakcji, które podziwiamy na innym naszym fotoplenerze. Dotrzemy wszędzie tam, gdzie warunki pozwolą nam na podróż na dużych kołach - przejedziemy w poprzek całej wyspy, przez jej gorące serce w Hveravellir, okrążymy po kamienistych drogach lodowiec Mýrdalsjökull, przeprawimy się także w bród przez niejedną rzekę. I choć na końcu nie wydostaniemy się z wnętrza Ziemi przez włoski wulkan Stromboli jak profesor Lidenbrock, to po powrocie trudno będzie się oprzeć wrażeniu, że zapuściliśmy się niezwykle głęboko.

 

Dzień 1 Przelot z Warszawy do Reykjaviku
Przelot z Warszawy do Reykjaviku. Przejazd na nocleg.

Dzień 2 Wodospad Háifoss i dolina Gjain
Rano wyruszymy do malowniczej dolin Gjain, do której zagląda masyw słynnej Hekli. Dolina wyrzeźbiona jest w bazalcie - miejscami jej ściany wsparte są na kształtnych, bazaltowych kolumnach. Dolina prowadzi do niewielkiego malowniczego wodospadu Gjárfoss. Nieopodal spada z wysokiego, 122-metrowego progu huczący wodospad Háifoss - drugi najwyższy na wyspie.

Dzień 3 Landmannalaugar
Przejazd w interior do regionu Landmannalaugar (Fjallabak Nature Reserve). Wędrówka przez słynne "kolorowe góry" ("Niebieski Szczyt", "Płonący Szczyt", "Pomarańczowy Szczyt") wokół Landmannalaugar. Fotografowanie pól lawy i kolorowych wzgórz.

Dzień 4 Eldgjá
Wyruszamy na całodzienną wycieczkę wokół lodowca Mýrdalsjökull. Najważniejszym punktem, do którego dotrzemy tego dnia, będzie Eldgjá - Szczelina ognia - szczelinowy, stosunkowo młody i spektakularny krater wulkaniczny.

Dzień 5 Fagrifoss
Wyruszamy na spotkanie z wielowarkoczowym wodospadem Fagrifoss.

Dzień 6 Þórsmörk
Wyruszamy do Þórsmörk. Staniemy u stóp ostrej grani wulkanicznego pasma z widokiem na rozległą dolinę. Tego dnia droga poprowadzi nas przez rzeczne brody i lodowcowe sandry.

Dzień 7 Brúarfoss
Ruszamy do niezwykle malowniczego wodospadu Brúarfoss - to ukryta islandzka perła krajobrazowa.

Dzień 8 Kerlingarfjöll i Hveravellir
Ruszamy na północ w poprzek Islandii. Po drodze zatrzymamy się przy kolorowych wzgórzach płaskowyżu Kerlingarfjöll oraz będziemy eksplorować obszar geotermalny Hveravellir. Dotrzemy na północ aż nad Ocean Lodowaty.

Dzień 9 Barnafoss i Hraunfoss
Wracamy na południe. Zatrzymamy się przy rozbudowanym kompleksie kaskad wodospadów Barnafoss i Hraunfoss huczących pośród lawowych pól.

Dzień 10 Wylot do Polski
Wylot do Polski z lotniska Keflavik.

Cena obejmuje:

 • Zakwaterowanie: wszystkie noclegi w domkach campingowych i schroniskach, pokoje 3-4-osobowe
 • Transport: przelot Warszawa-Reykjavík-Warszawa, na miejscu autobus 4x4
 • Opiekę pilota i wsparcie turystyczno-fotograficzne (więcej na ten temat poniżej)
 • Warsztaty fotograficzne: zajęcia teoretyczne oraz wsparcie i pomoc w trakcie sesji fotograficznych
 • Ubezpieczenie: KL, NNW, bagaż (Signal Iduna)
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia

Liczba uczestników: 16 - 20 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 2000 PLN

Pierwsza część ceny: 5950 PLN płatna do 30 dni przed wyjazdem, drugą część: 580 EUR należy zabrać na pokrycie części wydatków na miejscu.

Cena dla prenumeratorów czasopisma FOTO PLUS oraz uczestników wcześniejszych fotowypraw - 5850 PLN + 580 EUR 
* rabat nie łączy się z innymi rabatami lub promocjami.

Ewa Prus i Piotr Dębek, redaktorzy miesięcznika "FOTO PLUS" będą oferowali uczestnikom opiekę fotograficzną pomagając, doradzając oraz inspirując przy tworzeniu fotografii. Fotowyprawa będzie także okazją do wielu dyskusji i praktycznego zwiększenia swoich umiejętności fotograficznych.

Wyprawa organizowana jest wspólnie z FOTO PLUS.

Islandia -Podróż do wnętrza Ziemi to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Islandia. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu własne. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Foto, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.