W pogoni za sępowronką

W pogoni za sępowronką
 • Akra, stolica Ghany
 • Obserwacje ornitologiczne na wybrzeżu Zatoki Gwinejskiej
 • Doskonale zachowane lasy deszczowe w Parku Narodowym Kakum
 • Safari w Parku Narodowym Mole
 • Motyle w rezerwacie Bobiri

Ghana to nieduży kraj położony w pobliżu równika nad Zatoką Gwinejską, w przeszłości znany jako Złote Wybrzeże. Od XIX w. był kolonią Brytyjską, cenną ze względu na występowanie bogatych złóż złota i diamentów. W 1957 roku Ghana zdobyła niepodległość i stała się republiką. Język angielski, wspomnienie kolonialnej przeszłości, pozostał językiem oficjalnym. Mieszkańcy są gościnni i przyjaźni, a sytuacja w kraju - stabilna.

Ghana cieszy się zainteresowaniem ornitologów, bo jest obszarem występowania ponad 750 gatunków ptaków. Panuje tu wysoka bioróżnorodność przyrodnicza i można podziwiać rozmaite ekosystemy - od malowniczych plaż na rozległym wybrzeżu, przez trawiaste sawanny, tereny podmokłe z lasami namorzynowymi oraz świetnie zachowane lasy deszczowe. Ghana posiada dobrze rozwinięty system ochrony przyrody, bazujący na kilku Parkach Narodowych, rezerwatach i obszarach ochrony mokradeł.

Dzień 1 Wylot z Warszawy
Przelot do stolicy Ghany, Akry. Zakwaterowanie i nocleg.

Dzień 2 Rezerwat Shail Hills, wybrzeże Zatoki Gwiniejskiej
Wizyta w rezerwacie Shai Hills, malowniczo położonym na wzgórzach. Po południu przejazd wzdłuż wybrzeża Zatoki Gwinejskiej. Zobaczymy atrakcje przyrodnicze laguny Sakumono i sawanny nadbrzeżnej w okolicy miejscowości Winneba.
Nocleg w pobliżu miasta Cape Coast, w okolicy zamieszkałej przez krokodyle.

Dzień 3 Park Narodowy Kakum
Dzień spędzimy w Parku Narodowym Kakum, w znakomicie zachowanym lesie deszczowym. Trasy spacerowe biegną po kładkach podwieszonych na linach na wysokości koron drzew. Można tu zaobserwować wiele gatunków ptaków, m.in.: bilbile, żołny, dzioborożce, nektarniki czy sierpodudki.

Dzień 4 Przyroda sawanny i lasów na południu Ghany
Dalsze obserwacje przyrodnicze: las Sushen, sawanna w okolicy Brenu, las w pobliżu Aboabo. Poszukamy rzadkich gatunków ptaków, m.in. zagrożonych wygnięciem sępowronek żółtogradłych.

Dzień 5 Las Opuro
Przejazd do Parku Narodowego Mole w północnym rejonie Ghany. Po drodze wizyta w lesie Opuro na północ od miasta Kumasi, w miejscu występowania żwirowców nilowych.

Dzień 6-7 Park Narodowy Mole
Safari w Parku Narodowym Mole. Na niemal 5 tysiącach km2 porośniętych trawiastymi sawannami żyje ponad 95 gatunków dużych ssaków, m.in. słonie, hipopotamy, antylopy, guźce i pawiany.
Jest to również wymarzona okolica dla ornitologów z uwagi na liczne występowanie ptaków i łatwość obserwacji w terenie otwartym. Można tu wypatrzeć m.in. żabiru afrykańskie, dzioborogi abisyńskie, rybaczki wielkie, pijawniki i wiele innych gatunków.

Dzień 8 Wizyta w rezerwacie motyli Bobiri
Rano przejazd do leśnego rezerwatu Bobiri, gdzie znajduje schronienie około 300 gatunków motyli. Wśród ptaków poszukamy papug Żako, zagrożonych wyginięciem z powodu niekontrolowanych odłowów w naturalnym środowisku.
Po południu udamy się na obserwacje w lesie na obszarze chronionym Atewa. Jest to jeden z najbardziej wartościowych ekosystemów w Zachodniej Afryce ze względu na dużą bioróżnorodność, obecność gatunków endemicznych oraz znaczenie hydrologiczne.

Dzień 9 Obserwacje w lesie Atewa
Poranne obserwacje w lesie Atewa. Spróbujemy odnaleźć, m.in. żołny szafirowe, owadożery palmowe i kukułeczki żółtogardłe.
Wieczorem przejazd na lotnisko i wylot do Polski.

Dzień 10 Powrót do Polski
Przelot do Warszawy.

Cena obejmuje:

 • Transport: przelot Warszawa - Akra - Warszawa 
 • Przejazdy w Ghanie wynajętym busem
 • Zakwaterowanie: noclegi w hotelach i lodge (pokoje 2,3 osobowe z łazienkami) 
 • Wyżywienie: śniadania
 • Woda do picia 1,5 l/dzień
 • Wstępy do PN Kakum i PN Mole, rezerwatów Shial Hills i Bobiri
 • Opiekę polskiego przewodnika/przyrodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wizy: 110 EUR
 • Napiwków: ok. 50 USD
 • Wyżywienia: obiady, kolacje


Liczba uczestników: 8-12 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 3000 PLN

Dopłatę należy uregulować do 30 dni przed wyjazdem. Część ceny wyprawy: 1100 USD płatna na konto wg kursu sprzedaży USD mBanku z dnia dokonywania wpłaty.

Booking.com

W pogoni za sępowronką to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, Dzika przyroda, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.