Szwajcaria. Alpy Berneńskie

Formy aktywności
Wyżywienie
szczegóły w warunkach
TerminCena
10 dni1 400 + 5000
Cena 1400 zł + 500 CHF

O wyprawie

TURKUSOWE JEZIORA I NAJPIĘKNIEJSZE ALPEJSKIE DOLINY

Trekking w jednym z najpiękniejszych rejonów Alp – Alpach Berneńskich, grupy górskiej położonej w centrum Szwajcarii, należącej do Alp Zachodnich. Głęboko wcięte doliny i strome ściany sprawiły, że Alpy Berneńskie nazwano „Himalajami Europy”. Najbardziej znane szczyty to Mönch, Joungfrau i Eiger – słynne trio kantonu berneńskiego. Wysokie szczyty Alp Berneńskich wyrastają na południe od Interlaken (malowniczo położonego między jeziorami Thuner See oraz Brienzer See) ponad dwie zielone doliny: na południowym zachodzie jest to dolina Lauterbrunnen oraz dolina Lütschen z ośrodkiem Grindelwald.

Skrócony program:

Alpy Berneńskie stanowią część Alp Zachodnich i leżą całkowicie na terenie Szwajcarii. Wyrastają stromo po północnej stronie doliny Rodanu i administracyjnie należą do kantonów: Vaud, Uri i Valais. Ich nazwa pochodzi od położonego na północy Berna. Alpy Berneńskie sąsiadują na południu z Alpami Pennińskimi (Alpy Walijskie), natomiast na wschodzie i południowym wschodzie z Alpami Glarneńskimi i Lepontyńskimi. Nie bez przyczyny teren ten nazywany jest Oberlandem, czyli „górną ziemią”. Najwyższym szczytem jest mierzący 4274 m Finsteraarhorn, ale dużo bardziej znany jest zespół trzech wielkich szczytów w północnej części Oberlandu tzw. Dreigestirn: Jungfrau (4158 m), Mӧnch (4107 m) i Eiger (3970 m). Ten ostatni uchodzi za jedną z najbardziej znanych gór świata i dziejach ekstremalnego alpinizmu. Na południowym zachodzie pasmo graniczy z masywem Mont Blanc.

Wysokie szczyty Alp Berneńskich wyrastają na południe od Interlaken (malowniczo położonego między jeziorami Thuner See oraz Brienzer See) ponad dwie zielone doliny: na południowym zachodzie jest to dolina Lauterbrunnen z trzema głównymi miejscowościami turystycznymi: Lauterbrunnen, Wengen i Mürren oraz dolina Lütschen z ośrodkiem Grindelwald. Dolina Lauterbrunnen uchodzi za jedną z najpiękniejszych w całych Alpach – jest wąska i ograniczona pionowymi urwiskami skalnymi, z których opadają wodospady. W sumie jest ich tu 72, stąd często miejsce to określane jest „doliną 72 wodospadów”. Górną część doliny Lauterbrunnen obejmuje rezerwat przyrody. Masyw Jungfrau wraz z lodowcem Aletsch i szczytem Bietschhorn zostały wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W trakcie naszego wyjazdu  proponujemy Państwu 7 tras trekkingowych. Poprzedzimy je wizytą w niezwykle urokliwej Lucernie, uchodzącej za archetyp szwajcarskiego miasta z klimatyczną starówką położoną przy krystalicznie czystym Jeziorze Czterech Kantonów, ponad którym wyrastają górskie szczyty, a całość dopełniają dwa typowe dla tego kraju drewniane zadaszone mosty: Kapellbrücke i Spreuerbrücke. Kolejne dni spędzimy na trekkingach, które zaplanowaliśmy w najciekawszych miejscach Alp Berneńskich. Odwiedzimy słynną dolinę  Lauterbrunnen z jej wodospadami oraz dolinę Lütschen z ośrodkiem Grindelwald.  

Nasza baza wypadowa będzie znajdować się w miejscowości Brienz. Zakwaterowanie w schronisku turystycznym położonym na wschodnim końcu turkusowego jeziora Brienzer See w pokojach wieloosobowych. W cenie wyjazdu wyżywienie (śniadanie, obiadokolacja)

Program

1 DZIEŃ Piątek 9.08.2024

Wyjazd w godzinach wieczornych z Wrocławia i Świdnicy. Przejazd do Szwajcarii.

 

2 DZIEŃ Sobota 10.08.2024

W godzinach dopołudniowych przyjazd do Szwajcarii.

Przejazd do Lucerny – spacer po mieście i zwiedzanie  we własnym zakresie.

LUCERNA położona jest w samym centrum Szwajcarii, nad malowniczym Jeziorem Czterech Kantonów w kształcie rozgwiazdy, w otoczeniu gór, rzek oraz licznych zabytków architektury. Z samego miasta widać trzy spektakularne wierzchołki: Rigi (1797 m), Stanserhorn (1898 m) oraz najwyższy – Pilatus (2109 m). Miasto uznawane jest za jedno z najpiękniejszych w Szwajcarii. Największą atrakcją i symbolem Lucerny jest Kappellbrücke, czyli Most Kapliczny, który przecina rzekę Reuss. Swoją nazwę zawdzięcza Kaplicy Świętego Piotra, do której prowadzi. Obiekt powstał w I poł. XIV wieku i jest obecnie najstarszym i jednym z najdłuższych mostów drewnianych w Europie i najstarszych mostów kratownicowych świata. Konstrukcja jest kryta i zdobią ją malowidła pochodzące z XVII wieku, które przedstawiają historię miasta. Częścią mostu jest historyczna ośmiokątna wieża obronna Wassertum. W Lucernie warto zobaczyć: starówkę z zabytkowymi kamienicami i ich malowniczymi fasadami, XIII-wieczny kościół Franciszkanów, pozostałości murów miejskich z dziewięcioma zachowanymi wieżami miejskimi (Museggmauer), drewniany, kryty i udekorowany malowidłami przedstawiającymi motyw Danse Macabre (Tańca Śmierci) XV-wieczny most Plewny (Spreuerbrucke), Kościół Jezuitów p.w. św. Franciszka Ksawerego – największy barokowy kościół w Szwajcarii i pierwszą barokową świątynię na tych ziemiach, czy kościół kolegialny Hofkirche pod wezwaniem św. Leodegara, który powstał w VIII w., a jego obecny wygląd pochodzi z XVII wieku i uważany jest za najpiękniejszą renesansową świątynię w kraju. W mieście znajduje się też dużo ciekawych muzeów. Najsłynniejsze z nich to Muzeum Transportu Szwajcarskiego, Muzeum Picassa oraz Muzeum Wagnera.

Przejazd do miejscowości Brienz.

Zakwaterowanie.

Obiadokolacja.

Nocleg.

 

3 DZIEŃ Niedziela 11.08.2024

Śniadanie. 

Przejazd lokalną komunikacją publiczną z miejscowości Brienz do Axalp ( bilet ok. 7 CHF).

Trekking.

Trasa 1:  AXALP – SCHWARZWALDALP

Celem naszego pierwszego trekkingu będzie masyw Schwarzhornen i Wildgärst położony bezpośrednio na południowy zachód od jeziora Brienzersee. Zaczynamy od alpejskiej wioski Axalp, do której dotrzemy lokalną komunikacją publiczną (cena ok. 7 CHF). Axalp leży ponad 1000 m ponad taflą jeziora Brinzersee, a popularność zdobyła przede wszystkim dzięki organizowanym tu jesienią efektownym pokazom szwajcarskiego lotnictwa wojskowego – Axalp Air Show. Z Axalp kierujemy się na południe do górskiego jeziora Hagelselli położonego ponad 2300 m n.p.m., potem podchodzimy nieco wyżej 1,5 km do następnego górskiego jeziora Häxeseeli i osiągamy najwyższy punkt trasy – przełęcz Wart (2705 m). Przełęcz ta oddziela dwa najwyższe okoliczne szczyty Wildgärst (2890 m) i Schwarzhorn (2927 m). Następnie zejście do przełęczy Schwarzwaldalp. Po drodze z trasy widoki na najwyższe szyty Alp Berneńskich tj. Eiger, Jungfrau, Mittelhorn. Z przełęczy wracamy komunikacją publiczną do Meiringen (cena ok. 6 CHF).

Długość trasy około 20 km. Czas przejścia około 8 godzin. Łącznie w górę 1300 m, w dół 1420 m.   

Przejazd lokalną komunikacją publiczną ze Schwarzwaldalp do miejscowości Meiringen (cena ok. 6 CHF).

Przejazd autokarem z miejscowości Meiringen do Brienz.

Obiadokolacja.

Nocleg.

 

4 DZIEŃ Poniedziałek 12.08.2024

Śniadanie.

Przejazd autokarem do Interlaken.

Przejazd lokalną komunikacją publiczną do Stechelbergu (cena ok. 7 CHF).

Trekking.

Trasa 2: OBERHORNSEE

Trekking w górnej części doliny Lauterbrunnen. Jest to wyjątkowa alpejska dolina ukryta pomiędzy dwiema gigantycznymi ścianami skalnymi regionu Jungfrau. Jej nazwa oznacza „głośne fontanny” i wzięła się od 72 wodospadów, których wody opadają do doliny. Przez wielu uważana jest za najpiękniejszą dolinę całych Alp. Celem naszej wędrówki będzie poznanie najdzikszej i najmniej uczęszczanej części doliny. To obszar otoczony z trzech stron wysokimi alpejskimi szczytami dochodzącymi niemal do 4000 m n.p.m. Trasa jest niezwykle malownicza. To tutaj bierze swój początek niezliczona liczba strumieni tworzących w końcowej fazie potok Weisse Lütschine przepływający przez dalszą część doliny Lauterbrunnen. Na wielu z nich tworzy się niezliczona ilość kaskad i wodospadów. Trasa zaczyna się w Stechelbergu, najwyżej położonej miejscowości w dolinie Lauterbrunnen, i ma charakter pętli. Kulminacyjnym punktem trasy będzie jezioro Oberhornsee położone powyżej 2000 m. Po drodze odwiedzimy spektakularnie położone schroniska (hotele) górskie (m.in.: Berggasthaus Obersteinberg, Berggasthaus Tschingelhorn).

Długość trasy około 17 km. Czas przejścia około 9 godzin. Łącznie w górę 1270 m, w dół 1270 m.  

Przejazd lokalną komunikacją publiczną z miejscowości Stechelberg do Interlaken (cena ok. 7 CHF).

Przejazd autokarem z miejscowości Interlaken do Brienz.

Obiadokolacja.

Nocleg.

 

5 DZIEŃ Wtorek 13.08.2024

Śniadanie.

Przejazd autokarem do Grindelwaldu.

Wjazd dwuetapowym wyciągiem Grindelwald – Holenstein – Männlichen (ok. 35 CHF).

Trekking.

Trasa 3:  POD ŚCIANĄ EIGERU

Niezwykle malownicza trasa prowadząca po bezleśnych grzbietach położonych bezpośrednio pod ścianami najwyższych szczytów Alp Berneńskich (Mönch, Eiger, Jungfrau). Początek i koniec trasy w miejscowości Grindelwald. Jej położenie w bezpośrednim sąsiedztwie ścian czterotysięczników stanowi o atrakcyjności tego miejsca. Jest to jedna z najbardziej popularnych i znanych miejscowości turystycznych w Szwajcarii, a zimą największy ośrodek narciarski w rejonie Jungrafu. Trasę rozpoczniemy od wjazdu dwuetapowym wyciągiem Männlichenbahn (cena ok. 35 CHF), którym dostaniemy się do stóp szczytu o tej samej nazwie. Po obejrzeniu widoków ze szczytu Männlichen trawersową ścieżką przejdziemy pod ścianę Eigeru. Mijamy po drodze tory wysokogórskiej kolej zębatej prowadzącej na jeden z najwyższych szczytów Alp Berneńskich – Jungfrau. Mijając górskie jezioro Fallbodensee wejdziemy na trawers potężnej ściany Eigeru, po czym zejdziemy do Grindelwaldu, gdzie będzie czas wolny. Stąd powrót autokarem do Brienz.

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę 370 m, w dół 1560 m.

Przejazd autokarem do Brienz.

Obiadokolacja.

Nocleg.

 

6 DZIEŃ Środa 14.08.2024

Śniadanie.

Przejazd autokarem do Wilderswil.

Przejazd historyczną kolejką zębatą Wilderswil – Schynige Platte (cena ok. 24 CHF).

Trekking.

Trasa 4: POMIĘDZY GRINDELWALDEM A JEZIOREM BRIENZERSEE

Niezwykle widokowa trasa poprowadzona grzbietem górskim, z którego rozciągają się widoki na turkusowe jezioro Brienzersee na północy i dolinę Lütschental z Grindelwaldem na południu. Poprowadzona będzie poprzez wierzchołki górskie z najwyższym z nich Faulhornem (2680 m ). Po drodze dwa duże górskie jeziora: pierwsze z nich to Sägistalsee położone w głębokiej dolinie, które obejrzymy z wysokości 300 m ze stromego grzbietu, drugie to Bachalpsee, wzdłuż brzegu którego przejdziemy. Jezioro Bachalpsee jest znane z pocztówkowych widoków z panoramą czterotysięczników Alp Berneńskich i ich lodowców. Trekking rozpoczniemy od wjazdu historyczną kolejką zębatą z Wilderswil do miejsca zwanego Schynige Platte, lokalizowanego w sercu regionu Jungfrau. W trakcie około godzinnej podróży kolejką pokonamy odcinek ponad 7 km i 1400 m przewyższenia (cena biletu ok. 35 CHF). Z Schynige Platte poprzez niezwykle widokowe szczyty dojdziemy do jeziora Bachalpsee, i stąd dalej w dół do jednej ze stacji wyciągu Firstbahn, którym zjedziemy do Grindelwaldu (cena biletu ok. 13 CHF). Z Grindelwaldu wracamy autokarem do Brienz.

Długość trasy podstawowej około 19 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę  830 m, w dół 1200 m.

Zjazd wyciągiem Firstbahn – Grindelwald (cena ok. 13 CHF).

Przejazd autokarem do Brienz.

Obiadokolacja.

Nocleg.

 

7 DZIEŃ Czwartek 15.08.2024

Śniadanie.

Przejazd autokarem do Reichenbach.

Przejazd lokalną komunikacją miejską z Reichenbach do Griesalp (cena ok. 7 CHF).

Trekking.

Trasa 5: OESCHINENSEE

Celem naszej wędrówki będzie centralna część Alp Berneńskich z dolinami Kiental i Kandertal, a punktem kulminacyjnym jedno z najpiękniej położonych jezior alpejskich – Oeschienensee. Od 2007 r. Oeschinen, wraz z Jungfrau, Bietschhorn i lodowcem Aletschgletscher jest częścią obszaru chronionego wpisanego na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Przejdziemy panoramiczną trasą górską pod grzbietami i lodowcami wznoszącymi się powyżej 3000 m m.in.: Wildi Frau, Ufem Stock, Blüemlisalp Rothorn. Do doliny Kiental dotrzemy komunikacją publiczną. Zaczynamy z miejscowości Griesalp na wysokości ok. 1500 m n.p.m. Trasa składa się z 2 części: pierwsza doprowadza nas podejściem do przełęczy Hohtürli (2778 m), powyżej której znajduje się schronisko górskie Blüemlisalphütte (2834 m), a w drugiej części schodzimy w dół. Z trasy tej ukaże nam się najpierw małe jeziorko Rossbode See oraz nieco później dużo większe jeziorko Oeschienensee położone w kotle niemal 1000 m pod nami. Jezioro ma piękna specyficzną turkusową barwę i otoczone jest przez majestatyczne szczyty, w tym Doldenhorn o wysokości 3ˈ638 m, z lodowcami spływającymi po jego północnych stokach. Trasę zakończymy w miejscowości Kandersteg. Stąd powró autokarem do Brienz.

Długość trasy podstawowej około 17 km. Czas przejścia około 7 godzin.Łącznie w górę 1370 m, w dół 1600 m.    

Przejazd autokarem do Brienz.

Obiadokolacja.

Nocleg. 

 

8 DZIEŃ Piątek 16.08.2024

Śniadanie.

Przejazd autobusem do miejscowości Lauterbrunnen.

Trekking.

Trasa 6: TRÜMMELBACH, MÜRREN i LAUTERBRUNNEN

Trekking, który pozwoli nam poznać najpiękniejsze i największe atrakcje turystyczne doliny Lauterbrunnnen: wodospady Trümmelbach, górską miejscowość Mürren oraz główną miejscowość doliny – Lauterbrunnen. Zaczniemy od wodospadów Trümmelbach, do których dostaniemy się lokalną komunikacją publiczną (ok. 3 CHF). Są one częścią 72 wodospadów doliny Lauterbrunnen. To jedyne podziemne wodospady lodowcowe na świecie (jest to seria dziesięciu wodospadów wewnątrz góry), które są dostępne dzięki windzie, galeriom, tunelom, szlakom i platformom. Tylko one transportują stopioną wodę z lodowców Jungfrau ku dolinie – do 20.000 litrów wody na sekundę. Rocznie wypłukują 20.000 ton materiału skalnego i prowadzają do przesunięć całej góry (kosz wstępu 14 CHF). Po zwiedzeniu wodospadów udamy się dnem doliny do najwyżej położonej miejscowości w dolinie – Stechelbergu, i stąd kierujemy się do dwóch miejscowości położonych ponad doliną. Pierwsza z nich to Gimmelwald położona na wysokości ponad 500 m nad dnem doliny, druga to położona 300 m wyżej miejscowość Mürren. Obie miejscowości to autentycznie zachowane górskie wioski z gospodarstwami rolnymi i zachowaną drewnianą zabudową. Do dziś są wolne od ruchu samochodowego i nie posiadają połączenia z resztą świata drogą jezdną. Wszelki transport odbywa się tu wyciągami i górską kolejką zębatą.Trekking zakończymy w miejscowości Lauterbrunnen, położonej w centrum Doliny Lauterbrunnen zwanej Doliną 72 Wodospadów i otoczonej przez wysokie szczyty Alp Berneńskich, np.: Gletscherhorn, Ebnefluh, Lauterbrunnen Breithorn, Tschingelhorn, Eiger, Mönch i Jungfrau (czas wolny). Z Lauterbrunnen powrót autokarem do Brienz.

Długość trasy podstawowej około 14 km. Czas przejścia około 6 godzin. Łącznie w górę 810 m, w dół 830 m.    

Przejazd autokarem do Brienz.

Obiadokolacja.

Nocleg.

 

9 DZIEŃ Sobota 17.08.2024

Śniadanie.

Wykwaterowanie. 

Wjazd parową koleją zębatą Brienz – Rothorn (cena biletu ok. 44 CHF – grupowy). 

Trekking.

Trasa 7:  BRIENZER ROTHORN

Ostatni dzień naszego trekkingu, przed drogą powrotną, zaplanowaliśmy w rejonie jeziora Brienzersee. Jest to jedno z dwóch wielkich jezior położonych pomiędzy Thun a Brienz. Od północnego zachodu i od północy nad taflą jeziora ciągnie się na około 20 km grzbiet z niemal pionowymi ścianami osiągającymi wysokość 1500 – 1800 m. Najwyższym szczytem jest Brienzer Rothorn (2349 m) i to on właśnie będzie naszym kulminacyjnym punktem trasy. Na Brienzer Rothorn dostaniemy się parową koleją zębatą z miejscowości Brienz. W trakcie godzinnej jazdy kolejka ta pokonuje karkołomne serpentyny i ponad 1800 m przewyższenia, maksymalna prędkość  wynosi 9 km/h.(kolej została otwarta w 1892 r.). Ze szczytu przejdziemy niezwykle widokową trasą grzbietową prowadzącą przez Brienzergratweg i przebiegającą przez szczyty tj.: Arnihaaggen (2216 m), Höch Gumme (2205 m), Arnifirst (2155 m). Trasę zakończymy nad szmaragdowo-zielonym jeziorem zaporowym Lungerersee. Jest ono popularne wśród miłośników rowerów wodnych, wędkarzy, a dzięki stałym warunkom wiatrowym także żeglarzy (ze szkołą żeglarską) i surferów. Jedną z najpiękniejszych ścieżek pieszych i rowerowych jest kręta ścieżka wokół jeziora (rowery można wypożyczyć na stacji kolejowej Lungern). Znad jeziora wyruszamy w godzinach popołudniowych w drogę powrotną.

Osoby, które nie będą chciały uczestniczyć w trekkingu i korzystać z kolejki zębatej – czas wolny w miejscowości Brienz (we własnym zakresie).

Długość trasy około 18 km. Czas przejścia około 7 godzin. Łącznie w górę 450 m, w dół 2000 m.    

Popołudniu wyjazd w drogę powrotną.

 

10 DZIEŃ Niedziela 18.08.2024

Przyjazd do Świdnicy i Wrocławia w godzinach porannych.

Warunki

Świadczenia zawarte w cenie:  

  • 7 noclegów w schronisku w Brienz w pokojach wieloosobowych (szczegóły w dziale Zakwaterowanie)
  • 7 śniadań w formie bufetu w formie szwedzkiego stołu (bez prowiantu na drogę) i 7 obiadokolacji (3 -daniowe menu do samodzielnego wyboru)
  • 7 trekkingów górskich + wizyta w Lucernie (zwiedzanie we własnym zakresie)
  • Przejazd autokarem podczas realizacji programu.
  • Ubezpieczenie NNW 20000 euro i KL 15000 zł
  • Obowiązkowa opłata na UFG i TFP
  • Obsługa przewodnika górskiego na trasach pieszych
  • Opłata klimatyczna
  • Media oraz sprzątanie końcowe

Cena nie zawiera:

  • Prowiantu na trasy piesze.
  • Biletów na wyciągi i kolejki górskie: wyciąg Grindelwald – Männlichen (ok. 24 CHF), wyciąg Firstbahn – Grindelwald (cena ok. 13 CHF), kolej zębata Wilderswil – Schynige Platte (cena ok. 35 CHF), parowa kolej zębata Brienz – Rothorn (cena biletu ok. 44 CHF – grupowy).
  • Biletów na komunikację miejską (około 40 CHF).
  • Opłaty za rezerwację miejsca w autokarze (50 zł od osoby) – rezerwacje będą przyjmowane po 22 lipca br. 
  • Wydatków własnych uczestników.
  • Innych biletów wstępu (np: Wodospady Trümmelbach 14 CHF)
  • Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z podróży
 
DOTATKOWE INFORMACJE

•  Szwajcaria nie należy do UE, ale należy do strefy Schengen. Podczas podróży należy mieć przy sobie ważny paszport albo dowód osobisty. Walutą jest frank szwajcarski CHF.
•  Wskazane jest posiadanie ze sobą karty EKUZ.
•  Wyjazd autokarem z Wrocławia i Świdnicy.
•  Możliwość rezerwacji miejsca w autokarze (dodatkowo płatne – 50 zł od osoby). Rezerwacja będzie możliwa po 22 lipca br. Uczestnicy zostaną poinformowani drogą w-mailową. 
•  Zakwaterowanie w schronisku młodzieżowym w miejscowości Brienz położonym nad jeziorem Brienzer See (szczegóły w dziale Zakwaterowanie).
•  Śniadania (7) i obiadokolacje (7) w cenie wyjazdu.
•  Wycieczka ma charakter górski i wymaga odpowiedniego przygotowania.
•  Organizator zastrzega sobie prawo do zmiany niektórych punktów wycieczki, i zaproponowania wycieczek alternatywnych, z powodów zmiennych warunków pogodowych lub innych nieprzewidzianych okoliczności.
•  Kolejność jak i przebieg tras może się zmienić. O kolejności tras ostatecznie decyduje na miejscu organizator lub przewodnik.
•  Realizacja programu uzależniona od warunków atmosferycznych.
•  Trasy górskie przeznaczone dla osób w każdym wieku. Wymagana kondycja do przejścia kilkunastokilometrowej trasy (trasy do ok. 20 km, czasy przejścia 7-9 godzin, maksymalne przewyższenia pokonywane w ciągu dnia max. 1500 m ).
• Trekkingi odbywają się w tzw. „wersji na lekko” tzn, że bagaże zostają w miejscu zakwaterowania. Na trasę zabieramy tylko podręczny plecak z wyposażeniem na jednodniową wycieczkę.
• Organizator zastrzega, że jeżeli pojawią się miejsca (lub inne nieprzewidziane okoliczności), do których nie będzie można dojechać autokarem, uczestnicy będą musieli korzystać z lokalnej komunikacji publicznej (dodatkowo płatnej na koszt uczestników).
•  Zakwaterowanie podczas pobytu jest w jednym miejscu. Uczestnik nie musi brać udziału w każdym trekkingu. Może zdecydować o pozostaniu na miejscu i organizacji czasu we własnym zakresie.
•  Dla posiadaczy Diamentowej i Platynowej Odznaki Żuka zniżka 200 zł, dla posiadaczy odznaki Złotej 150 zł zniżki, dla posiadaczy odznaki Srebrnej 100 zł zniżki.

ZAKWATEROWANIE

Zakwaterowanie uczestników w schronisku położonym nad jeziorem Brienzer See w miejscowości Brienz w pokojach wieloosobowych (4, 6, 8 i 12 osobowych). Kołdra, poduszka i pościel – w cenie. Należy zabrać ze sobą ręczniki. Prysznice i toalety wspólne na korytarzach. 

Ze względu na ograniczoną ilość dostępnych pokoi wieloosobowych oraz uczestników biorących udział w wyjeździe (tj. kobiety i mężczyźni) proszę mieć na uwadze, że pokoje mogą być koedukacyjne. Ostateczna decyzja dotyczącą zakwaterowania należy do Organizatora.

W schronisku do dyspozycji są: sprzęt do grillowania, niewielka biblioteka, salon z kominkiem i kącikiem do gier. Można dodatkowo skorzystać z aneksu kuchennego z lodówką, kuchenką mikrofalową i czajnikiem. W piwnicy można grać w piłkarzyki, a w ogrodzie – w ping ponga. Dostępne jest bezpłatne WiFi. W pobliżu miejsca zakwaterowania wypożyczalnie sprzętu wodnego.

Szwajcaria jest jednym z krajów europejskich, które nie korzystają ze standardowych gniazdek. Zalecamy zabranie adaptera, gdyż nie wszystkie wtyczki mogą pasować do trójbolcowych gniazdek elektrycznych.

Śniadanie: bufet w formie szwedzkiego stołu (bez prowiantu na drogę).

Kolacja: 3-daniowe menu (do samodzielnego wyboru).

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej Szwajcaria. Alpy Berneńskie pochodzą od biura Piotr Żuk, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Szwajcaria. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu szczegóły w warunkach. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.