Górskie przełomy

Górskie przełomy
Dostępne terminy i ceny:

 •  Słowacki Raj – jeden z najpiękniejszych parków narodowych Europy
 •  Górskie wędrówki w poszukiwaniu wiosny „na lekko”
 •  Bogactwo flory i fauny przełomu Dunajca
 •  Zwiedzanie Lewoczy i Spiskiego Hradu (lista UNESCO)

Podhale, Spisz, Liptów, zapewne każdemu te nazwy wydają się znajome, lecz ilu z nas zna te miejsca? Świerkowe bory, torfowiska, wapienne pagórki niczym "wulkany" wyrastające pośród wąziutkich pasów pól. Przełomy rzek o dnach wyścielonych okrągłymi granitowymi głazami. To na nich przysiaduje pliszka górska, a i pluszcza można wypatrzeć. Wiosną na torfowiskach kwitnie wełnianka; z zielenią lasów i pól kontrastują kolorowe płaty roślinności kserotermicznej. Taką różnorodność form krajobrazu, gatunków roślin i zwierząt na tak niewielkim obszarze trudno nam będzie znaleźć gdziekolwiek indziej. Tutaj można poczuć prawdziwy zapach wiosny!

Przełomy
Po polskiej stronie przełomy Białki i Dunajca rozcinają Pasmo Pienińskie, po słowackiej stronie przełom Hornadu, a w zasadzie cały system przełomów tworzy Słowacki Raj. Strome skaliste wąwozy, wartkie potoki, wąskie wapienne kaniony często szerokie na dwa-trzy, a głębokie na ponad dwieście metrów. Do tego soczysta zieleń i rześkie, lekko wilgotne powietrze.

Słowacki Raj
Na granicy Spiszu i Gemeru, rozciąga się jeden z najpiękniejszych parków narodowych Europy - Słowacki Raj (Slovenský Raj). To niezbyt wysokie góry -– ich najwyższy szczyt Havrania Skala wznosi się na 1153 m n.p.m. Góry te mają charakter płaskowyżu. Pocięte są głębokimi dolinami i kanionami z wieloma wodospadami. Szumiące potoki, bujna zieleń drzew, mchy i paprocie tworzą niezwykłe krajobrazy. Dodatkową atrakcją są dziesiątki kilometrów szlaków przecinających kaniony i doliny, nie tylko po leśnych ścieżkach, ale i po dnach potoków, stromych drewnianych i metalowych drabinach oraz zawieszonych wysoko mostkach. Najciekawszy jest szlak wzdłuż przełomu rzeki Hornád, rozcinającej wapienny płaskowyż mniej więcej kilometr od jego północnej krawędzi.

Gotyckim Szlakiem
O naszych południowych sąsiadach znad Hornadu wciąż wiemy prawie tyle, co o Samojedach lub Czukczach, o polskim Spiszu niewiele więcej. Kto przejeżdżał tamtędy, na pewno był pod wrażeniem pełnych uroku miasteczek i warownych zamków. Ale to wciąż zbyt mało, tam trzeba pobyć. Proponujemy powrót do czasów austrowęgierskich, kiedy cały obszar od Podhala po Liptów funkcjonował w obrębie jednego państwa. Przejdziemy się ulicami starego Keżmarku i Popradu, usiądziemy w ławkach katedry w Spiskiej Kapituły. Przekonamy się jak fascynujące jest pogranicze liptowsko-spisko-podhalańskie. Lewocza, Spiski Hrad, Keżmark, Czorsztyn - każde z tych miejsc zasługuje na bliższe poznanie.

Dzień 1 Perły Spiszu  
Wyjazd z Krakowa i przejazd na Słowację. W tym dniu zobaczymy kilka obiektów wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Będziemy chociażby w Lewoczy - w mieście, w którym warto pospacerować po rynku otoczonym przepięknymi kamienicami bogatych kupców. Po południu zwiedzimy Spiski Zamek uważany za jeden z największych kompleksów zamkowych w tej części Europy. Pod koniec dnia przejedziemy do Spiskiej Kapituły by zobaczyć jeden z najcenniejszych na Słowacji obiektów sakralnych – katedrę św. Marcina. Obiekt ten oprócz ciekawej bryły architektonicznej, zachwyca przede wszystkim bogactwem wnętrz. Znajduje się tutaj najstarsza romańska rzeźba na Słowacji, gotyckie ołtarze czy XIV-wieczne freski.

Dzień 2 Zobaczyć raj - Słowacki Raj
Słowacki Raj nie bez powodu zawiera w nazwie słowo raj! Ten niewielki masyw górski pełen jest zjawisk krasowych, dzięki którym można odnaleźć wiele malowniczych zakątków, czasem wręcz niewiarygodnie pięknych. Niezwykły klimat tego miejsca tworzą wartkie potoki, wąskie lecz głębokie kaniony czy strome skaliste wąwozy. 
W tym dniu zaplanowana jest piesza wycieczka doliną Suchej Beli, uważaną za jedną z najładniejszych w Słowackim Raju. Przejście szlakiem urozmaicą nam wodospady oraz drabinki. Udamy się również na Klasztorzysko – rozległą polanę z ruinami średniowiecznego klasztoru Kartuzów.

Dzień 3 Wąwóz Piecky
Drugi dzień wędrówek po Słowackim Raju. Tym razem udamy się do Doliny Piecki, będącej ścisłym rezerwatem przyrody. Tutaj również będziemy spacerować po dnie wapiennego wąwozu, spotykać liczne wodospady, kaskady oraz ciekawe formacje skalne. Dolina Piecky swą atrakcyjnością nie wiele ustępuje dolinie Suchej Beli, a przy tym jest spokojniejsza i mniej uczęszczana przez turystów.

Dzień 4 Pienińskie przełomy
Opuszczamy Słowacki Raj i przejeżdżamy do Czerwonego Klasztoru – miejsca gdzie można wysłuchać legendy o skrzydlatym mnichu Bracie Cyprianie czy dowiedzieć się jakie powody skłoniły Kokosza Berzevicza do budowy klasztoru w XIV w. Z Czerwonego Klasztoru udamy się wzdłuż Dunajca, gdzie po drodze będzie można dostrzec różnorodność rzeźby przełomu pienińskiego. Strzeliste skały, zwężone odcinki koryta rzecznego, różnorodny ekosystem leśny, owiane legendami miejsca historyczne to tylko namiastka atrakcji Przełomu Dunajca. Ze Szczawnicy udamy się w drogę powrotną do Krakowa.

Cena obejmuje:

 • Transport: autokar lub bus (wyjazd z Krakowa)
 • Zakwaterowanie: 3 noclegi w hotelu lub pensjonacie, pokoje 2-3 osobowe
 • Wyżywnienie: 3 śniadania
 • Opiekę przewodnika
 • Ubezpieczenie: KL, NW, BP
 • Podatek VAT

Cena nie obejmuje:

 • Wyżywienia oprócz śniadań
 • Biletów wstępu do Parku Narodowego i zwiedzanych zabytków (ok. 20 EUR)

Liczba uczestników: 15 - 25 osób

Zaliczka przy zgłoszeniu: 150 PLN

Górskie przełomy to wyprawa organizowana przez biuro podróży Horyzonty. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: Słowacja. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Trekking, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.