Przygotuj się do wyprawy trekkingowej – krótki przewodnik

Wycieczki trekkingowe

Dla jednych rodzaj turystyki, dla drugich jedna z forma aktywności fizycznej. Niezależnie od tego jaki cel przyświeca wyprawie trekkingowej jest ona nie lada wyzwaniem, do którego trzeba się odpowiednio przygotować.

Jedną z podstawowych kwestii jakie należy wziąć pod uwagę przy planowaniu górskiej ekspedycji (w niniejszym artykule skupimy się głównie na trekkingu górskim) jest stan naszej kondycji fizycznej. Górskie wędrówki często wiążą się z pokonywaniem znacznej ilości kilometrów po stromych zboczach. Jeśli na co dzień nie uprawiasz sportu, powinieneś to zmienić. Na początek najlepiej zacząć od nordic walking, długich spacerów czy jazdy na rowerze. Im więcej czasu poświęcisz na trening, tym łatwiej będzie ci dotrzeć do wyznaczonego celu. Kolejna ważna kwestia to wybór trasy. Podstawą jest, by jej długość oraz poziom trudności dostosować do swoich możliwości. Warto jest też sprawdzić pogodę. Kiedy zadbasz o powyższe kwestie, wtedy należy zaopatrzyć się w odpowiedni ubiór i sprzęt.

Najważniejsze w trekkingowym stroju są buty. Muszą być bardzo wytrzymałe i wygodne. Na rynku dostępne są specjalne buty do trekkingu. Mają one grubą i mocno wyżłobioną podeszwę, co zapewnia lepszą przyczepność obuwia do powierzchni zmieni. Jednocześnie są lekkie, dzięki czemu nie obciążają dodatkowo naszych stóp. Specjalna wodoodporna membrana chroni przed przemoknięciem w razie opadów deszczu czy śniegu. Buty trekkingowe mają zapewnić nie tylko komfort wędrówki, ale i ochronę przed urazami. Polecamy wybrać buty sięgające nieco powyżej kostki. Stabilizują one staw skokowy, który przy górskich wędrówkach jest najbardziej narażony na uszkodzenie.

Na pieszą wędrówkę górską powinniśmy założyć bieliznę termoaktywną, która odprowadza pot wytwarzany przez naszą skórę na zewnątrz. Tego typu bielizna zapobiega przed nadmiernym wychłodzeniem bądź przegrzaniem organizmu. Kolejnym elementem ubioru piechura są spodnie. Najlepiej, wybrać te z odpinanymi nogawkami, by w razie wysokiej temperatury móc je odpiąć i zapobiec w ten sposób przegrzaniu się organizmu. Rękaw koszulki, którą ubierzemy na wyprawę jest zależny od pory roku. Niemniej jednak warto zawsze mieć w plecaku grubszy sweter, który w razie niepogody uchroni nas przed zimnem. Niezależnie od pory roku ubierajmy się warstwowo, na tzw. „cebulkę”.

Przy wyprawach trekkingowych, elementem niezbędnym jest kurtka przeciwdeszczowa. Specjalny materiał, z którego jest wykonana, uchroni nas nie tylko przed opadami deszczu czy śniegu, ale i przed wiatrem. Wybierz taką, która ma stójkę i kaptur.

Żadna dłuższa wyprawa nie może odbyć się bez plecaka. Dobrze jest, gdy wybierzemy taki, który ma dużo kieszonek, również po zewnętrznej stronie. Ułatwi nam to rozmieszczenie i dostęp do przedmiotów, które zabierzmy ze sobą na górski szlak. Świetnym rozwiązaniem jest możliwość zapięcia plecaka na biodrach. Umożliwia to specjalny pas, który ciężar plecaka przenosi na biodra. A co włożyć do plecaka? Na pewno napoje (najlepiej wodę bądź napój izotoniczny), suchy prowiant, baton czekoladowy, który doda nam energii w kryzysowych sytuacjach, latarkę, mini apteczkę, scyzoryk, nieprzemakalny pokrowiec na plecak, zimą - czapkę/opaskę, szalik, rękawiczki, latem - okulary słoneczne, krem z filtrem UV, chustkę na głowę, która w razie upałów uchroni nas przed słońcem i oczywiście telefon.

Wiele osób na górskie wędrówki zabiera ze sobą kijki trekkingowe. Używanie ich w trakcie wędrówek odciąża nasze stawy i kręgosłup, a także ułatwia pokonywane bardziej wymagających tras.

Przed wyprawą poinformuj o swoich planach rodzinę bądź/i przyjaciół. Przedstaw im przebieg wyznaczonej trasy, by w razie problemów mogli szybko zareagować i szybko zlokalizować miejsce, do którego należy wysłać służby ratownicze.

Wyżej opisane porady dotyczą amatorskich wypraw jednodniowych. Wyprawy kilkudniowe zmuszają nas do zabrania ze sobą większej ilości przedmiotów i sprzętów (namiot, karimata, śpiwór). Są też bardziej wymagające pod względem organizacyjnym -trzeba np. wyznaczyć miejsce noclegów. Najlepiej więc zacząć od wypraw krótszych. Pozwolą nam one zdobyć odpowiednie doświadczenie i lepiej przygotować się do trudniejszych wypraw.

Oferty wycieczek trekkingowych znajdziesz tutaj: Wyprawy Trekkingowe


Aleksandra Parusel


« powrót do listy