ETIOPIA - Poszukiwacze zaginionej Arki

Kraje
Formy aktywności
Wyżywienie
śniadania

Wycieczka chwilowo niedostępna.

O wyprawie

ETIOPIA: POSZUKIWACZE ZAGINIONEJ ARKI

Wyprawa do Etiopii to podróż do początków cywilizacji. To w Etiopii zachowały się bowiem przekazywane od pokoleń tradycje pielęgnowane przez lokalne ludy. To w Etiopii odnajdziemy należące do najstarszych ślady religii abrahamistycznych. To w Etiopii istniało największe i najpotężniejsze afrykańskie imperium starożytnego świata ze stolicą w Aksum. I to w Etiopii natrafiono na szczątki najstarszego hominida - Lucy. To wreszcie w Etiopii zachwycimy się krajobrazem surowych pasm górskich, tektonicznych jezior i starych lasów, które formowały się w czasach kształtowania się planety Ziemia. Ten element świata pradawnego i starożytnego oraz niesamowici mieszkańcy tak nas przyciągają do Etiopii. Poznaj z nami ten fascynujący kraj Afryki, z północy na południe!

Polubisz ten wyjazd za:

 • sprawdzony bogaty program
 • zwiedzanie i północy, i południa kraju
 • spotkania z lokalnymi mniejszościami etnicznymi
 • poznanie lokalnej kultury
 • unikalne krajobrazy nadbrzeża Omo i gór Siemen
 • skalne kościoły w Lalibeli

Program

1 DZIEŃ WYLOT Z POLSKI i NOCNY PRZELOT

Spotkanie z pilotem wyprawy na lotnisku w Warszawie. Wylot z Warszawy i nocny przelot do Etiopii.

2 DZIEŃ ADDIS ABEBA: zwiedzanie miasta

Przylot do Addis Abeby wcześnie rano. Po wylądowaniu jedziemy do hotelu, by pozostawić w nim bagaże i posilić się śniadaniem. Następnie czas na zwiedzanie Addis Abeby począwszy od Muzeum Archeologicznego, w którym – pośród wielu znalezisk archeologicznych – znajduje się ekspozycja „Lucy” - skamieliny najstarszego przodka człowieka. Później wstąpimy na Merkato, czyli największe targowisko na świeżym powietrzu w Afryce. Zobaczymy też pozostałe atrakcje miasta. Resztę dnia przeznaczymy na odpoczynek przed dalszym zwiedzaniem.

3 DZIEŃ ADDIS ABEBA – BAHIR DAR: rejs po jeziorze Tana, wodospady Błękitnego Nilu

Wczesnym rankiem po śniadaniu udamy się na lotnisko, skąd wylecimy do Bahir Dar. To jedno z najatrakcyjniejszych miast w Etiopii powita nas szerokimi alejami otoczonymi charakterystycznymi szpalerami drzew palmowych i malowniczym położeniem na południowym brzegu Jeziora Tana. Jest to również świetna baza wypadowa do zwiedzania klasztorów na wyspach akwenu i wodospadów Błękitnego Nilu. Po zakwaterowaniu w hotelu wyruszymy na wycieczkę statkiem po Jeziorze Tana – największym w Etiopii i znanym dzięki klasztorom wzniesionym na ponad połowie z blisko 40 wysp na akwenie. Jeden z nich – wraz z pobliskim basenem hipopotamów – odwiedzimy podczas przeprawy łodzią. Po przerwie na lunch i 20-minutowym marszu dotrzemy do wodospadów Błękitnego Nilu, który w 85% zasila główny nurt Nilu. To tu zaczyna się długa podróż rzeki aż do Morza Śródziemnego.

4 DZIEŃ BAHIR DAR – WIOSKA AWRAMBA - GONDER: warownie i kościoły

Po śniadaniu wyruszymy w kierunku Gonderu okrążając Jezioro Tana i przemierzając płaskowyże Fogera i Dembia. Po drodze odwiedzimy wioskę Awramba, w której - w przeciwieństwie do innych etiopskich wsi - panuje egalitaryzm płciowy, a kobiety i mężczyźni wykonują te same obowiązki bez podziału na tradycyjne role. Po zakwaterowaniu w hotelu rozpoczniemy zwiedzanie XVII-wiecznych warowni Gonderu. Gonder, założony przez cesarza Fasiledesa w XVII wieku - to trzecia stolica Etiopii po Aksum i Lalibeli. Wiele osób nazywa Gonder „Camelotem Afryki” ponieważ w okolicy znajduje się wiele imponujących zamków. Jak żadne inne w Etiopii, średniowieczne miasto, zostało usiane też 44 kościołami. Wstąpimy do kolorowego kościoła Debre Birhan Silassie oraz do otwartych łaźni Fasiledesa.

5 DZIEŃ GONDER – PARK NARODOWY GÓR SEMIEN

Dziś pojedziemy z Gonderu do Debark, zatrzymując się po drodze: w wiosce Weleka, którą zamieszkują Felaszowie, czyli etiopscy Żydzi, oraz w Kosoye, gdzie zachwycimy się górskim krajobrazem. Po dotarciu do Debark spędzimy czas w Parku Narodowego Gór Semien, o którym mawia się, że to "Dach Afryki". Czeka nas 5-godzinny trekking niezwykle panoramiczną śródgórską trasą, podczas którego będziemy wypatrywać przedstawicieli endemicznych gatunków: dżelad brunatnych (zwanych małpami o krwawiącym sercu) oraz orłosępów. Noc spędzimy w lodge w rezerwacie.

6 DZIEŃ PARK NARODOWY GÓR SEMIEN – AKSUM

Zapierającą dech w piersiach trasą przejedziemy z Parku Narodowego Gór Semien do Aksum. Droga wiedzie w dół pasma Limalimo aż do nizin Tekeze, skąd roztacza się niepowtarzalny widok na góry Semien. Po dotarciu do Aksum i zakwaterowaniu w hotelu czas wolny na wypoczynek.

7 DZIEŃ AKSUM: STOLICA DAWNEGO IMPERIUM

Cały dzień spędzimy w Aksum, będącym w starożytności administracyjnym centrum potężnego imperium, rozciągającego się przez Morze Czerwone aż do Arabii i handlującego z Indiami i Chinami. Państwo to rozwinęło własny alfabet, system notacyjny oraz umiejętności inżynieryjne, na co wskazywać mogą choćby budowane przez starożytnych Etiopczyków tamy. Miasto słynie z niezwykłego Obelisku z Aksum oraz z kościoła Matki Bożej z Syjonu, w którym według legendy spoczęła oryginalna Arka Przymierza. Zobaczymy też pozostałe atrakcje, pozostające spuścizną z przeszłości: m.in. grobowce królów Kalaba i Bazena oraz Pałac Królowej Saby.

8 DZIEŃ AKSUM – GÓRY ADWA – YEHA: zabytkowe świątynie - MEKELE: meczet Negash

Po śniadaniu ruszymy w dalszą podróż - z Aksum do Yeha, przemierzając Góry Adwa, będące ważnym miejscem dla Etiopczyków nie tylko ze względu na ich piękno, ale także przez swe znaczenie historyczne. To tutaj w 1896 roku waleczni Etiopczycy pokonali włoskich agresorów. Dzięki temu zwycięstwu Etiopia to jedyny kraj w Afryce, który nigdy nie został skolonizowany. Po dotarciu do Yeha zobaczymy zabytkowe świątynie z IV, V i VI wieku, a kontynuując podróż do Mekele zatrzymamy się przy meczecie Negash – pierwszej osadzie muzułmanów w Etiopii.

9 DZIEŃ MEKELE - LALIBELA

Po śniadaniu pojedziemy z Mekele do Lalibeli, podziwiając po drodze monumentalne widoki na Góry Lasta. Zatrzymamy się na kilku punktach widokowych, a także w wioskach lokalnych ludów Tigrian i Amhara. Po przyjeździe do Lalibeli i zakwaterowaniu w hotelu czas wolny na relaks.

10 DZIEŃ LALIBELA: SZLAKIEM SKALNYCH KOŚCIOŁÓW

Dzień rozpoczniemy od śniadania, po którym udamy się na tour po słynnych skalnych kościołach, wykutych w podłożu. Ze względu na lokalizacje te monolityczne świątynie dzieli się zwykle na trzy grupy. Największy kościół z pierwszej grupy – Bete Medhane Alem – został zbudowany na planie świątyń greckich. Znajdują się przy nim trzy symboliczne groby wykopane dla biblijnych patriarchów: Abrahama, Izaaka i Jakuba. Z kolei Bete Mariam, ozdobiony scenami ze Starego Testamentu, uznaje się za kościół królewski, ponieważ modlili się w nim władcy. Drugą grupę odwiedzimy popołudniu, uwagę poświęcając zwłaszcza kościołowi Bete Emanuel, cenionemu przez historyków sztuki. Następnie czeka nas zwiedzanie trzeciej grupy na czele z kościołem Bete Giyorgis, prawdopodobnie najbardziej eleganckim ze wszystkich. Po lunchu złożymy wizytę w pobliskim domie, poznając lokalny styl życia i uczestnicząc w tradycyjnej ceremonii parzenia ziaren kawy.

11 DZIEŃ LALIBELA – ADDIS ABEBA – JEZIORO LANGANO

Z Lalibeli polecimy do Addis Abeby, gdzie na lotnisku odbierze nas nasz kierowca. Pojedziemy z nim do regionu Jezior Doliny Ryftowej. Po dotarciu do Jeziora Langano odetchniemy spacerując wzdłuż brzegu i podziwiając zachód słońca.

12 DZIEŃ LANGANO – WIZYTA U HALABA I WOLAYTA - ARBA MYNCZ

Po śniadaniu opuścimy Langano i wyruszymy ku Arba Myncz. Po drodze spotkamy się z przedstawicielami plemienia Halaba i odwiedzimy ich kolorowe domostwa. Jadąc dalej na południowy zachód do Sodo zatrzymamy się w wiosce ludu Wolayta. Później dotrzemy do Arba Minch, położone między bliźniaczymi Jeziorami Abaya i Czamo.

13 DZIEŃ WIZYTA U DORZE - REJS PO JEZIORZE CZAMO

Wzmocnieni śniadaniem udamy się na wyprawę do Chencha – stolicy plemienia Dorze. Ze względu na położenie na wysokości prawie 3000 m n.p.m. panuje tu wilgotny klimat. Atrakcją są tu strzeliste chaty, przypominające twarze słoni. Poznamy tradycyjne techniki tkania i przędzenia – produkowane tu szaty i szale używane są w całym kraju. A wszystko to z widokiem na piękną scenerię od wzgórza Guge aż do Jeziora Abaya, największego w Dolinie Ryftowej w Etiopii. Po powrocie do Arba Myncz wyruszymy w rejs łodzią po Jeziorze Czamo do targu krokodyli. Największe krokodyle na ziemi, krokodyle nilowe, mieszkają właśnie w tym akwenie.

14 DZIEŃ ARBA MYNCZ – WIZYTA U KONSO - TURMI

Dziś po śniadaniu pojedziemy na południe do Konso. Tutejszy krajobraz kulturowy został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Konso słynie z tarasowo wznoszonych domów, bogatych tradycji religijnych i wyrzeźbionych z drewna figur pogrzebowych zwanych wakas. Zapoznając się z życiem tej grupy etnicznej wstąpimy również do rezydencji miejscowego wodza. Następnie udamy się do Turmi, gdzie spędzimy noc.

15 DZIEŃ TURMI – NADRZECZE OMO – TARG DIMEKA – TURMI

Po śniadaniu odbędziemy wycieczkę przez sawanny i rzekę Omo, spotykając szereg lokalnych społeczności: Dasanech, Hammer, Benna i Tsemai i poznając ich lokalne zwyczaje. Wstąpimy też na regionalny targ w miasteczku Dimeka i przespacerujemy się wzdłuż straganów z rękodziełami.

16 DZIEŃ TURMI – WIZYTA U ARI – JINKA: MUZEUM ETNOGRAFICZNE

Jedziemy z Turmi do Jinka z przystankiem w malowniczo położonej wsi zamieszkałej przez lud Ari. Popołudniu odwiedzimy Muzeum Etnograficzne w Jinka, które prezentuje interesujące eksponaty związane z życiem plemion z nadrzecza rzeki Omo.

17 DZIEŃ JINKA – PARK NARODOWY MAGO I WIZYTA U MURSI – TARG KEY AFTER – KONSO

Po śniadaniu wyruszymy do Parku Narodowego Mago i złożymy wizytę pasterskiemu ludowi Mursi. Tutejsze kobiety znane są z noszenia glinianych krążków w wardze. Park Mago zamieszkuje różnorodna fauna afrykańska: m.in. zebry, żyrafy, słonie i bawoły. Zatrzymamy się też na targu Key After – wydarzeniu będącym niesamowicie barwnym tyglem lokalnych kultur, odbywającym się "z pompą" zwłaszcza w czwartki. Na koniec dnia udamy się z powrotem do Konso.

18 DZIEŃ KONSO – JEZIORO AWASSA

Zaraz po śniadaniu pojedziemy na północny wschód do tętniącego życiem miasta Hawassa, usytuowanego na południowym brzegu Jeziora Awassa. Jest ona stolicą całego południowego regionu. Popołudnie spędzimy na odprężającym spacerze wzdłuż brzegu, przerwie na kawę i podglądaniu ptactwa wodnego.

19 DZIEŃ AWASSA – YIRGALEM: farma kawy

Po relaksującym śniadaniu z widokiem na piękne jezioro pojedziemy do regionu kawy Yirgalem. Nasz cel to lodge kawowa położona na szczycie wzniesienia, górującego nad pradawnym lasem z setką rodzimych gatunków ptaków. Bungalowy w lodge zostały zaprojektowane w tradycyjnym stylu ludu Sidama, mieszkającego w okolicy. Jedną z ich wiosek odwiedzimy, wyruszając na kilkugodzinny trekking po lesie. Wieczorem nasze oczy czeka prawdziwa uczta: zachód słońca widziany ze wzgórza podczas tradycyjnej ceremonii kawowej.

20 DZIEŃ YIRGALEM: wizyta u Sidama – ADDIS ABEBA – WYLOT Z ETIOPII

Ciszę tej nocy przerwie śpiew ptaków, który wyciągnie nas z łóżek. Nasz ostatni dzień w Etiopii zaczniemy śniadaniem na tarasie lodge, ciesząc się widokiem na zielony las. Po krótkim spacerze po puszczy zawitamy w wiosce Sidama, poznając sposób życia w kawowych gospodarstwach tutejszego plemienia. Następnie nowo wybudowaną autostradą wrócimy do Addis. Zdążymy jeszcze odwiedzić Salem’s – projekt wsparcia dla samotnych matek, zapewniający im pracę przy produkcji wyrobów rzemieślniczych – po czym zostaniemy zaproszeni na pożegnalną etiopską kolację z folklorystycznymi tańcami. Po transferze na lotnisko wsiądziemy do samolotu powrotnego do Europy.

21 DZIEŃ PRZYLOT DO POLSKI

Lądowanie w Warszawie. Pożegnanie z pilotem i zakończenie wyprawy.

Warunki

Cena obejmuje:

 • bilety lotnicze główne na trasie: Warszawa - Addis Abeba - Warszawa
 • bilety lotnicze wewnętrze: Addis Abeba - Bahir Dar oraz Lalibela - Addis Abeba
 • transfery z/na lotniska w Etiopii
 • 18 noclegów wg programu w hotelach 3* w pokojach 2-osobowych
 • śniadania
 • 1 litr wody na osobę dziennie
 • transport naziemny według programu
 • rejsy łodzią po Jeziorach Tana i Czamo
 • opiekę lokalnych przewodników
 • opiekę pilota
 • ubezpieczenie podróżne Signal Iduna KL 100 000 EUR (w tym następstwa chorób przewlekłych), NNW 15 000 PLN, bagaż 1000 PLN
 • zestaw podróżnika: koszulka klubowa, worek sportowy, etui na bilet, karta ubezpieczeniowa

Cena nie obejmuje:

 • biletów wstępu do muzeów, kościołów, zamków, stref archeologicznych, parków i wiosek wymienionych w programie: koszt ok. 130 USD
 • pozostałego wyżywienia (ok. 15-20 USD/dzień)
 • napiwków dla kierowców i przewodników
 • wizy do Etiopii (50-100 USD)
 • wydatków własnych
 • obowiązkowej składki na Turystyczny Fundusz Gwarancyjny: 13 PLN/os.

Zaliczka
Do odwołania nie pobieramy zaliczek przy zapisie na wyjazdy zagraniczne. Zaliczkę wpłacicie dopiero wtedy, gdy potwierdzimy, że wyjazd może się odbyć.

Wizy
Etiopia -Obywatele polscy udający się do Etiopii muszą mieć wizę na przyjazd i pobyt.Osoby małoletnie podróżujące bez rodziców powinny przedstawić ich pisemną zgodę na podróż, aby otrzymać wizę.Obywatele polscy o wizę mogą wystąpić poprzez system „e-visa” dostępny pod adresem www.evisa.gov.et , jak również mogą taką wizę uzyskać na lotnisku w Addis Abebie.Wiza turystyczna uzyskana na lotnisku kosztuje 50-100 USD, w zależności od liczby wjazdów. Z uwagi na długie kolejki, czas wymagany do uzyskania wizy wjazdowej na lotnisku sięga ok. 1 godziny. Podróżni, którzy chcą uzyskać wizę na lotnisku ustawiają się w kolejce do stanowisk wystawiających wizy, a nie do stanowisk kontroli paszportowej.Przy wjeździe wymagany jest co najmniej 6-miesięczny okres ważności paszportu.Nie ma możliwości uzyskania wizy w żadnym przejściu granicznym z krajami sąsiadującymi. Kary za pobyt w kraju bez ważnej wizy są wysokie, a procedura uzyskania wizy wyjazdowej w tego typu przypadkach jest długa i uciążliwa.

 

Ciekawe artykuły

Treść oferty oraz galeria zdjęć imprezy turystycznej ETIOPIA - Poszukiwacze zaginionej Arki pochodzą od biura Kiribati Club, które jest organizatorem wyjazdu. Dzięki tej wyprawie można zwiedzić i poznać kulturę, tradycję oraz krajobraz takich krajów jak: AFRYKA. Wycieczka obejmuje wyżywienie typu śniadania. Główna forma aktywności podczas tego wyjazdu to Wyprawy, która pozwala na spędzenie wakacji w sposób aktywny. W przypadku zainteresowania ofertą prosimy o kontakt telefoniczny lub email. Gwarantujemy wiele wrażeń i wspaniałą przygodę.